«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 ապրիլի 2001 թվականի, ՀՕ-169) 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետը, 9-րդ հոդվածի «գ» ենթակետը եւ 11-րդ հոդվածի 5-րդ կետը «հասարակական միավորումների,» բառերից հետո լրացնել «հիմնադրամների, » բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին կետի «բ» ենթակետը «նոր խմբագրությամբ կանոնադրության» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ պետական գրանցամատյանում գրառված՝ սույն օրենքի 20-րդ հոդվածի «ժե» ենթակետում նշված տեղեկությունների փոփոխությունների» բառերը:
1) 2-րդ կետից հանել «Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի տեղակալը՝» բառերը.
2) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3. Պետական ռեգիստրի ղեկավարին նշանակում եւ ազատում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը՝ օրենքով սահմանված կարգով:».
3) 4-րդ կետում «վարչապետի» բառը փոխարինել «կառավարության» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածի «ե» ենթակետում «լրատվության միջոցներով» բառերը փոխարինել «իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին տեղեկություններ հրապարակող մամուլի միջոցով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածի՝
1) 3-րդ կետի առաջին նախադասությունը «գրանցման վկայականի հերթական ներդիրը» բառերից հետո լրացնել «՝ համապատասխան գրառում կատարելով պետական գրանցման վկայականում» բառերով.
2) 5-րդ կետում «փոփոխության պետական գրանցումը» բառերը փոխարինել «փոփոխությամբ պայմանավորված կանոնադրության փոփոխության պետական գրանցումը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ մասով՝
«Եթե գրանցման հայտի հետ չի ներկայացվել սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին կետի «գ» ենթակետով սահմանված տեղեկանքը (տեղեկանքները), ապա պետական ռեգիստրի տարածքային ստորաբաժանումը եռօրյա ժամկետում հարցում է ուղարկում հարկային եւ սոցիալական ապահովության մարմինների համապատասխան տարածքային ստորաբաժանումներին՝ վերջիններիս նկատմամբ իրավաբանական անձի պարտավորությունների բացակայությունը հավաստելու վերաբերյալ: Հարցումն ուղարկվում է պատվիրված նամակով՝ հանձնման մասին ծանուցմամբ կամ հանձնվում է ստացականով: Հարկային եւ սոցիալական ապահովության մարմինները պատասխանում են հարցմանն այն ուղարկելու օրվանից 30 օրվա ընթացքում: Սույն կետով նախատեսված հարցմանը հարկային եւ սոցիալական ապահովության մարմինների կողմից սահմանված ժամկետում չպատասխանելը դիտվում է որպես վերջիններիս նկատմամբ լուծարվող իրավաբանական անձի պարտավորությունների բացակայության հավաստում:».
2) 5-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ մասով՝
«Եթե գրանցման հայտի հետ չի ներկայացվել սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «բ» ենթակետով սահմանված տեղեկանքը (տեղեկանքները), ապա պետական ռեգիստրի տարածքային ստորաբաժանումը եռօրյա ժամկետում հարցում է ուղարկում հարկային եւ սոցիալական ապահովության մարմինների համապատասխան տարածքային ստորաբաժանումներին՝ վերջիններիս նկատմամբ անհատ ձեռնարկատիրոջ պարտավորությունների բացակայությունը հավաստելու վերաբերյալ: Հարցումն ուղարկվում է պատվիրված նամակով՝ հանձնման մասին ծանուցմամբ, կամ հանձնվում է ստացականով: Հարկային եւ սոցիալական ապահովության մարմինները պատասխանում են հարցմանն այն ուղարկելու օրվանից 30 օրվա ընթացքում: Սույն կետով նախատեսված հարցմանը հարկային եւ սոցիալական ապահովության մարմինների կողմից սահմանված ժամկետում չպատասխանելը դիտվում է որպես վերջիններիս նկատմամբ դադարող անհատ ձեռնարկատիրոջ պարտավորությունների բացակայության հավաստում:»:
Հոդված 7. Օրենքի 15-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով՝
«Պետական ռեգիստր ներկայացվող փաստաթղթերը պետք է բավարարեն հետեւյալ պահանջները՝
ա) մեկ թերթից ավելի ծավալ ունեցող փաստաթղթի թերթերը պետք է լինեն կարված, համարակալված, ինչը պետք է ապահովի փաստաթղթի ամբողջականությունը.
բ) փաստաթղթերում պետք է նշված լինեն դրանք կազմելու տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
գ) փաստաթղթերը չպետք է պարունակեն ջնջումներ կամ էական վնասվածքներ, հավելագրումներ, ջնջված բառեր, դատարկ եւ հետագայում լրացման համար նախատեսված չլրացված մասեր, չծանոթագրված ուղղումներ.
դ) փաստաթղթերի տեքստը պետք է գրված լինի պարզ, հստակ եւ ընթեռնելի.
ե) միաժամանակ հայերեն եւ օտար լեզվով ներկայացվող փաստաթղթերի տեքստերը պետք է շարադրվեն իրար հետեւից կամ իրար կողքի, պայմանով, որ իրար հետեւից տեքստերի շարադրման դեպքում վերեւում զետեղվում է հայերեն տեքստը, ընդ որում՝ տեքստերի միջեւ հակասության դեպքում նախապատվությունը տրվում է հայերեն տեքստին.
զ) փաստաթուղթը պետք է նշում պարունակի այն հաստատելու մասին կամ ձեւակերպված լինի այն հաստատող փաստաթղթի հետ մեկ փաստաթղթի տեսքով.
է) մեկից ավելի թերթեր պարունակող փաստաթղթերը (փոխանցման ակտ, բաժանիչ հաշվեկշիռ) կարող են ներկայացվել էլեկտրոնային կրիչի տեսքով (բացառելով որեւէ անձի կողմից փոփոխություններ կատարելու հնարավորությունը)՝ սույն հոդվածի «զ» ենթակետի պահանջներին համապատասխան.
ը) կանոնադրության (կանոնադրության փոփոխությունների) տիտղոսաթերթը պետք է նշում պարունակի հաստատման մասին, ներկայացված օրինակների քանակի ու օրինակի հերթական համարի, պետական գրանցման տվյալների մասին: Նշում կատարելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:
Նշված պահանջներին չբավարարող փաստաթղթերը պետական ռեգիստրի կողմից վերադարձվում են առանց քննարկման:»:
Հոդված 8. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի առաջին նախադասության «դրանց պետական գրանցումը» բառերը փոխարինել «համապատասախան պետական գրանցումը, ինչպես նաեւ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի մասին տեղեկությունների գրառմամբ պայմանավորված պետական գրանցումը» բառերով.
2) 3-րդ կետում «երկօրյա» բառը փոխարինել «հնգօրյա» բառով.
3) 4-րդ կետում «մերժման մասին պետական ռեգիստրի որոշումը» բառերը փոխարինել «մերժումը» բառով.
4) 6-րդ կետում «մերժման մասին որոշումն» բառերը փոխարինել «մերժումն» բառով, իսկ «կամ նրա տեղակալը» բառերը հանել:
Հոդված 9. Օրենքի 18-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժ», «ժա», «ժբ» եւ «ժգ» ենթակետերով՝
«ժ) իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի (տնօրեն, գլխավոր տնօրեն, նախագահ, գործերը վարող եւ այլն) կամ իրավաբանական անձի կանոնադրությամբ իրավաբանական անձին ներկայացնելու իրավունք ունեցող այլ անձի (այսուհետ՝ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավար) անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, բնակության (հաշվառման) վայրը.
ժա) իրավաբանական անձի իրավանախորդի անվանումը եւ գրանցման համարը.
ժբ) նշում՝ հերթական ներդիրը տալու մասին.
ժգ) սույն օրենքով նախատեսված այլ տեղեկություններ».
2) 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «թ» ենթակետով՝
«թ) նշում՝ հերթական ներդիրը տալու մասին».
3) 6-րդ կետից հանել «կամ նրա տեղակալը» բառերը.
4) 7-րդ կետում «իր ներդիրներով» բառերը փոխարինել «իր ներդիրով (ներդիրներով)» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 20-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժե» ենթակետով՝
«ժե) տեղեկություններ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի մասին (անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, բնակության (հաշվառման) վայրը, կապի միջոցները)».
2) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բառերով` «, իսկ սույն հոդվածի 1-ին կետի «ը» ենթակետով սահմանված տեղեկությունները կուսակցությունների համար գրառելու դեպքում նշվում է միայն մշտական գործող ղեկավար մարմնի անդամների վերաբերյալ տեղեկությունները».
3) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41 -րդ կետ՝
«41 . Սույն հոդվածի 1-ին կետի «ժե» ենթակետով սահմանված տեղեկությունները պարտադիր գրառման ենթակա են փոփոխությունների պետական գրանցման ժամանակ, ինչպես նաեւ այն դեպքում, երբ նոր գրանցվող (ստեղծվող) իրավաբանական անձի հիմնադիր ժողովը (համագումարը կամ օրենքով սահմանված այլ մարմինը) կամ հիմնադիրը ընտրել (նշանակել) են իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավար:»:
Հոդված 11. Օրենքի 22-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մասով.
«Իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի փոփոխման (նշանակման, ընտրելու) դեպքում ներկայացվում է նաեւ իրավաբանական անձի լիազորված մարմնի որոշումը:»:
Հոդված 12. Օրենքի 23-րդ հոդվածում՝
1) «ա» ենթակետի առաջին տողում «դիմում» բառը փոխարինել «դիմումները» բառով.
2) «բ» ենթակետի առաջին տողում «դիմում» բառը փոխարինել «դիմումները» բառով.
3) «գ» ենթակետի վերջին տողում «անդորրագիրը» բառը փոխարինել «անդորրագրերը» բառով.
4) «դ» ենթակետի վերջին տողում «անդորրագիրը» բառը փոխարինել «անդորրագրերը» բառով.
5) «ե» ենթակետի առաջին տողում «դիմում» բառը փոխարինել «դիմումները» բառով.
6) «ե» ենթակետը վերջին տողից առաջ լրացնել հետեւյալ տողով՝
«- վերակազմավորվող իրավաբանական անձի պետական գրանցման վկայականը, »:
Հոդված 13. Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի «բ» ենթակետից հանել «եւ լուծարման հաշվեկշիռը» բառերը.
2) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետ՝
«5. Սնանկության հետեւանքով լուծարված իրավաբանական անձի լուծարման պետական գրանցման համար ներկայացվում են դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշումը եւ սույն հոդվածի 1-ին կետի «ա», «դ» եւ «ե» ենթակետերով սահմանված փաստաթղթերը:
Սնանկ ճանաչված անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության դադարման պետական գրանցման համար ներկայացվում են դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշումը եւ սույն հոդվածի 2-րդ կետի «ա» եւ «գ» ենթակետերով սահմանված փաստաթղթերը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ"
Пункт 3 статьи 3, подпункт ,,в" статьи 9 и пункт 5 статьи 11 Закона Республики Армения ,,О государственной регистрации юридических лиц" (26 апреля 2001 года, ЗР-169) после слов ,,общественных объединений," дополнить словом ,,фондов,".
Статья 2. Подпункт ,,б" пункта 1 статьи 5 Закона после слов ,,устава в новой редакции" дополнить словами ,, ,а также внесенных в Государственный реестр изменений сведений, указанных в подпункте ,,п" статьи 20 настоящего Закона".
1) из пункта 2 исключить слова ,,заместитель министра юстиции Республики Армения-";
,,3. Руководителя Государственного регистра в установленном законом порядке назначает и освобождает министр юстиции Республики Армения.";
3) в пункте 4 слова ,,Премьер-министром" заменить словом ,,Правительством".
Статья 4. В подпункте ,,д" статьи 9 Закона слова ,,публикует в средствах информации" заменить словами ,,опубликовывает в средстве печати, публикующей сведения о государственной регистрации юридических лиц,".
1) первое предложение пункта 3 после слов ,,очередной вкладыш к свидетельству о государственной регистрации" дополнить словами ,,с произведением соответствующей записи в свидетельстве о государственной регистрации";
2) в пункте 5 слова ,,Государственную регистрацию изменения" заменить словами ,,Государственную регистрацию изменения в уставе, обусловленную изменением места нахождения (места государственной регистрации) юридического лица (индивидуального предпринимателя),".
1) пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
,,Если вместе с заявкой о регистрации не представлена установленная подпунктом ,,в" пункта 1 статьи 24 настоящего Закона справка (справки), то территориальное подразделение Государственного регистра в трехдневный срок направляет в соответствующие территориальные подразделения налогового органа и органа социального обеспечения запрос об удостоверении отсутствия у юридического лица обязательств в отношении последних. Запрос отправляется заказным письмом с извещением о вручении или вручается под расписку. Налоговый орган и орган социального обеспечения отвечают на запрос в течение 30 дней со дня его отправления. Неполучение из налогового органа и органа социального обеспечения в установленный срок ответа на предусмотренный настоящим пунктом запрос рассматривается как удостоверение отсутствия у ликвидируемого юридического лица обязательств в отношении последних.";
2) пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
,,Если вместе с заявкой о регистрации не представлена установленная подпунктом ,,б" пункта 2 статьи 24 настоящего Закона справка (справки), то территориальное подразделение Государственного регистра в трехдневный срок направляет в соответствующие территориальные подразделения налогового органа и органа социального обеспечения запрос об удостоверении отсутствия у индивидуального предпринимателя обязательств в отношении последних. Запрос отправляется заказным письмом с извещением о вручении или вручается под расписку. Налоговый орган и орган социального обеспечения отвечают на запрос в течение 30 дней со дня его отправления. Неполучение в установленный срок ответа на предусмотренный настоящим пунктом запрос из налогового органа и органа социального обеспечения рассматривается как удостоверение отсутствия у прекращающего деятельность индивидуального предпринимателя обязательств в отношении последних.".
Статья 7. Статью 15 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,Документы, представляемые в Государственный регистр, должны отвечать следующим требованиям:
а) листы в документе, объем которого более одного листа, должны быть прошиты, пронумерованы, что должно обеспечивать целостность документа;
б) в документах должны быть указаны число, месяц, год их составления;
в) документы не должны содержать подчисток или существенных повреждений, приписок, зачеркнутых слов, пропущенных и предусмотренных для дальнейшего дополнения незаполненных частей, неоговоренных исправлений;
г) тексты документов должны быть написаны ясно, четко и разборчиво;
д) тексты представляемых одновременно на армянском и иностранном языках документов должны излагаться один за другим или рядом с условием, что при изложении текстов один за другим текст на армянском языке помещается в верхней части, при этом при наличии противоречия между текстами предпочтение отдается тексту на армянском языке;
е) документ должен содержать отметку о его удостоверении или вместе с удостоверяющим документом должен быть оформлен в виде одного документа;
ж) документы, содержащие более чем один лист (передаточный акт, разделительный баланс), могут быть представлены в виде электронного носителя (исключая возможность внесения каким-либо лицом изменений) в соответствии с требованиями подпункта ,,е" настоящей статьи;
з) титульный лист устава (изменений в уставе) должен содержать отметки о его утверждении, количестве представленных экземпляров и порядковом номере экземпляра, о данных государственной регистрации. Порядок внесения отметок устанавливается министром юстиции Республики Армения.
Документы, не отвечающие указанным требованиям, возвращаются Государственным регистром без рассмотрения.".
1) в первом предложении пункта 1 слова ,,их государственную регистрацию" заменить словами ,,соответствующую государственную регистрацию, а также государственную регистрацию, обусловленную записью сведений о руководителе исполнительного органа юридического лица";
2) в пункте 3 слова ,,в двухдневный срок" заменить словами ,,в пятидневный срок";
3) в пункте 4 слова ,,Решение Государственного регистра об отказе в государственной регистрации изменений, реорганизации юридического лица и прекращения деятельности юридического лица должно быть" заменить словами ,,Отказ в государственной регистрации изменений юридического лица, реорганизации юридического лица и прекращения деятельности юридического лица должен быть";
4) в пункте 6 слова ,,Решение об отказе", ,,решение об отказе" заменить словами ,,Отказ", ,,отказ", слово ,,Оно" заменить словом ,,Он", а слова ,,или его заместитель" исключить.
Статья 9. В статье 18 Закона:
1) пункт 3 дополнить подпунктами ,,к", ,,л", ,,м" и ,,н" следующего содержания:
,,к) имя, фамилию, паспортные данные, место проживания (учета) руководителя исполнительного органа юридического лица (директор, генеральный директор, председатель, управляющий делами и другие) или иного лица, имеющего право по уставу юридического лица представлять юридическое лицо (далее – руководитель исполнительного органа юридического лица);
л) наименование и номер регистрации правопредшественника юридического лица;
м) отметку о выдаче очередного вкладыша;
н) иные предусмотренные настоящим Законом сведения";
2) пункт 4 дополнить подпунктом ,,и" следующего содержания:
,,и) отметку о выдаче очередного вкладыша";
3) из пункта 6 исключить слова ,,или его заместитель";
4) в пункте 7 слова ,,с вкладышами" заменить словами ,,с вкладышем (вкладышами)".
1) пункт 1 дополнить подпунктом ,,п" следующего содержания:
,,п) сведения о руководителе исполнительного органа юридического лица (имя, фамилия, паспортные данные, место проживания (учета), средства связи)";
2) пункт 2 дополнить следующими словами: ,, ,а при записи установленных подпунктом ,,з" пункта 1 настоящей статьи сведений, касающихся партий, указываются только сведения о членах постоянно действующего руководящего органа";
3) статью дополнить пунктом 41 следующего содержания:
,,41 . Сведения, установленные подпунктом ,,п" пункта 1 настоящей статьи, подлежат записи в обязательном порядке при государственной регистрации изменений, а также в случае, когда учредительным собранием (съездом или другим установленным законом органом) или учредителем вновь регистрирующегося (создающегося) юридического лица избран (назначен) руководитель исполнительного органа юридического лица.".
Статья 11. Статью 22 Закона дополнить частью третьей следующего содержания:
,,В случае изменения (назначения, избрания) руководителя исполнительного органа юридического лица представляется также решение уполномоченного органа юридического лица.".
Статья 12. В статье 23 Закона:
1) в первой строке подпункта ,,а" слово ,,заявление" заменить словом ,,заявления";
2) в первой строке подпункта ,,б" слово ,,заявление" заменить словом ,,заявления";
3) в последней строке подпункта ,,в" слово ,,квитанция" заменить словом ,,квитанции";
4) в последней строке подпункта ,,г" слово ,,квитанция" заменить словом ,,квитанции";
5) в первой строке подпункта ,,д" слово ,,заявление" заменить словом ,,заявления";
6) подпункт ,,д" перед последней строкой дополнить следующей строкой:
,, - свидетельство о государственной регистрации преобразующегося юридического лица,".
Статья 13. В статье 24 Закона:
1) из подпункта ,,б" пункта 1 исключить слова ,,и ликвидационный баланс";
2) статью дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. Для государственной регистрации ликвидации юридического лица, ликвидированного вследствие банкротства, представляются вступившее в законную силу решение суда и документы, установленные подпунктами ,,а", ,,г" и ,,д" пункта 1 настоящей статьи.
Для государственной регистрации прекращения деятельности признанного банкротом индивидуального предпринимателя представляются вступившее в законную силу решение суда и документы, установленные подпунктами ,,а" и ,,в" пункта 2 настоящей статьи.".