Հոդված 1. «Եկամտահարկի մասին» Հա՟յաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-183 օրենքի 9-րդ հոդվածի «ե» կետում «տրվող օգնության գումարները» բառերը փոխարինել «ֆիզիկական անձանց անհատույց տրվող գույքը եւ դրամական միջոցները» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հե՟տեւյալ բո՟վան՟դակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Եթե Հայաստանի Հանրապետության անունից կնքված եւ վավերացված միջազգային պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությունում ծրագրեր իրականացնող կազմակերպություններն ազատվում են ֆիզիկական անձանց վճարվող եկամուտներից աղբյուրի մոտ հարկի պահումից, ապա ծրագիր իրականացնող կազմակերպությունները կարող են, իրենց հայեցողությամբ, հարկային տեսչության մարմիններ ներկայացվող հայտարարության հիման վրա հանդես գալ որպես հարկային գործակալ եւ իրականացնել ֆիզիկական անձանց վճարվող եկամուտներից հարկի պահում: Այս դեպքում հարկային գործակալը հարկի պահումը կատարում է հայտարարությունը ներկայացնելու ամսվանից սկսած:»:
Հոդված 3. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասում «այլ (այդ թվում՝ ձեռ՟նար՟կա՟տի՟րա՟կան գոր՟ծունեությունից ստացված)՝ հայաստանյան աղբյուրներից ստացված պասսիվ» բա՟՟ռերը փոխարինել «հայաստանյան աղբյուրներից ստացված այլ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքը31-րդհոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 311 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 311 . Անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց եկա՟մտա՟հարկի վճարները
1. Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում ստեղծված (պետական գրանցում ստացած, հաշվառված) կազմակերպություններից կամ անհատ ձեռնարկատերերից ստացված եկամուտներից եկամուտների վճարման աղբյուրի մոտ հարկի պահում (գանձում) չի կատարվում (այդ թվում՝ նաեւ օրենքի 31-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված դեպքում), ապա տարվա ընթացքում եկամուտներ ստացող ֆիզիկական անձինք պարտավոր են կատարել եկամտահարկի վճարներ՝ սույն հոդվածով սահմանված կարգով:
Սույն օրենքի 9-րդ, 10-րդ եւ 11-րդ հոդվածներով սահմանված եկամուտների մասով ֆիզիկական անձինք սույն հոդվածով սահմանված վճարները չեն կատարում:
2. Եկամտահարկի վճարների մուծումները կատարվում են յուրաքանչյուր ամիս՝ տվյալ ամսվա համախառն եկամտի (առանց հաշվի առնելու սույն օրենքով սահմանված նվազեցումները) 10 տոկոսի չափով՝ յուրաքանչյուր ամսվան հաջորդող ամսվա 15-ից (իսկ եթե դա համընկնում է ոչ աշխատանքային օրվա հետ, ապա այդ օրվան հաջորդող առաջին աշխատանքային օրվանից) ոչ ուշ:
3. Հաշվետու տարվա ավարտից հետո, ելնելով հաշվարկված հարկվող եկամտից, ֆիզիկական անձինք վերահաշվարկում են եկամտահարկի գումարը՝ սույն օրենքի 29-րդ հոդվածի 6-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ կետերին համապատասխան:»:
Հոդված 5. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «ամփոփ հաշվարկ՝ անցած եռամսյակում ֆիզիկական անձանց վճարված» բառերը փոխարինել «հաշվարկ՝ անցած եռամսյակի յուրաքանչյուր ամսում ֆիզիկական անձանց վճարված» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 38-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասը «հարկային գործակալը» բառերից հե՟տո լրացնել «, այդ թվում՝ նաեւ օրենքի 20 հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված դեպքում» բառերով.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИ ,,О ПОДОХОДНОМ НАЛОГЕ"
Статья 1. В пункте ,,д" статьи 9 Закона Республики Армения ,,О подоходном налоге" от 27 декабря 1997 года, ЗР-183 слова ,,суммы помощи, выдаваемые" заменить словами ,,имущество и денежные средства, выдаваемые безвозмездно физическим лицам".
Статья 2. Часть 1 статьи 20 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Если организации, осуществляющие программы в Республике Армения, по заключенным и ратифицированным от имени Республики Армения международным договорам освобождаются от удержания у источника налога с доходов, выплачиваемых физическим лицам, то организации, осуществляющие программы, могут по своему усмотрению, на основании представляемого в органы Налоговой инспекции заявления выступать в качестве налоговых агентов и производить удержание налога с доходов, выплачиваемых физическим лицам. В этом случае налоговый агент производит удержание налога начиная с месяца представления заявления. ".
Статья 3. В части 1 статьи 22 Закона слова ,,иные пассивные доходы, полученные от армянских источников (в том числе полученные от предпринимательской деятельности)" заменить словами ,,иные доходы, полученные от армянских источников".
Статья 4. Закон после статьи 31 дополнить статьей 311 следующего содержания:
,,Статья 311 . Платежи подоходного налога физических лиц, не
являющихся индивидуальным предпринимателем
1. Если с доходов, полученных организациями или индивидуальными предпринимателями, созданными (получившими государственную регистрацию, ставшими на учет) в Республике Армения, не производится удержание (взимание) налога у источника выплаты доходов (в том числе и в случае, установленном частью 7 статьи 31 настоящего Закона), то физические лица, получающие доходы в течение года, обязаны производить платежи подоходного налога в порядке, установленном настоящей статьей.
Физические лица не производят установленные настоящей статьей платежи подоходного налога в части доходов, установленных статьями 9, 10 и 11 настоящего Закона.
2. Уплата платежей подоходного налога производится ежемесячно в размере 10 процентов совокупного дохода за данный месяц (без учета установленных настоящим Законом вычетов) не позднее 15 числа месяца, следующего за каждым месяцем (а если она совпадает с нерабочим днем, то не позднее первого рабочего дня, следующего за этим днем).
3. По окончании отчетного года физические лица, исходя из исчисленного облагаемого дохода, производят перерасчет суммы подоходного налога в соответствии с пунктами 6, 7 и 8 статьи 29 настоящего Закона.".
Статья 5. В части 3 статьи 37 Закона слова ,,сводный расчет по форме, установленной Налоговой инспекцией Республики Армения о доходах, выплаченных физическим лицам в предыдущем квартале," заменить словами ,,расчет по форме, установленной Налогой инспекцией Республики Армения, о доходах, выплаченных физическим лицам в каждом месяце предыдущего квартала,".
Статья 6. В статье 38 Закона:
а) часть 2 после слов ,,налоговый агент" дополнить словами ,, ,в том числе в случае, установленном абзацем вторым части 1 статьи 20 настоящего Закона";