«ՇԱՀՈՒԹԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
ա) «ժե» եւ «ժզ» ենթակետերը «բանկերի» բառից հետո լրացնել «եւ վարկային կազմակերպությունների» բառերով.
բ) «ժը» ենթակետից հանել «բանկային» բառը:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «ը» ենթակետում «այլ բանկային» բառերը փոխարինել «բանկային, ապահովագրական ու վարկային կազմակերպությունների այլ» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերը «բանկերի» բառից հետո լրացնել «եւ վարկային կազմակերպությունների» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 24-րդ հոդվածը «ակտիվները» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ դրամական միջոցների եւ հողամասերի)» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 2-րդ կետից հանել վերջին նախադասությունը:
Հոդված 6. Օրենքի 30-րդ հոդվածում՝
ա) վերնագիրը «բանկերի» բառից հետո լրացնել «եւ վարկային կազմակերպությունների» բառերով.
բ) «ա» ենթակետը «բանկի» բառից հետո լրացնել «եւ վարկային կազմակերպության» բառերով, իսկ «վարկերի» բառից հետո՝ «եւ (կամ) փոխառությունների» բառերով.
գ) «բ» ենթակետը «ավանդների» բառից հետո լրացնել «եւ ներգրավված փոխառությունների» բառերով.
դ) «գ», «դ», «է» եւ «թ» ենթակետերը «բանկի» բառից հետո լրացնել «եւ վարկային կազմակերպության» բառերով.
ե) «ե» ենթակետում «կամ նրա» բառերը փոխարինել «եւ վարկային կազմակերպությանը եւ նրանց» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 1-ին կետը «բանկերի» բառից հետո լրացնել «եւ վարկային կազմակեպությունների» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 47-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Ընթացիկ տարում շահութահարկի նվազեցման (այդ թվում՝ ժամկետային) արտոնությունից օգտվող հարկատուների համար սույն հոդվածով սահմանված կարգով որոշվող կանխավճարների մեծությունը նվազեցվում է տվյալ տարվա շահութահարկի նվազեցման չափով (տոկոսով)՝ արտոնությունից օգտվելու ժամանակաշրջանում: Շահութահարկի վճարման ժամկետի հետաձգման արտոնությունից օգտվող հարկատուների համար հաշվարկված եւ հետաձգված շահութահարկի գումարներին համապատասխան կանխավճարների կատարումը հետաձգվում է մինչեւ նախորդ տարիներին վերաբերող գումարների ստացման հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող ժամանակաշրջանը:».
բ) 2-րդ կետը առաջին պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Բացառությամբ սույն հոդվածի 5-րդ եւ 6-րդ կետերով նախատեսված դեպքերի, ընթացիկ տարվա կանխավճարների հաշվարկման համար հիմք է հանդիսանում նախորդ տարվա հարկվող շահույթի նկատմամբ կիրառվող դրույքաչափով հաշվարկված շահութահարկի գումարի եւ սույն օրենքի 52-րդ հոդվածին համապատասխան՝ նախորդ տարում օտարերկրյա պետություններում ստացված եկամտից վճարված շահութահարկի հաշվանցվող գումարների դրական տարբերությունը, ինչպես նաեւ նախորդ տարվա պարզեցված հարկի եւ (կամ) հաստատագրված վճարի մեջ շահութահարկին բաժին ընկնող գումարները՝ հաշվի առնելով շահութահարկի վճարման ժամկետի հետաձգման արտոնությունից օգտվող հարկատուների համար սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված առանձնահատկությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГЕ НА ПРИБЫЛЬ"
Статья 1. В пункте 2 статьи 7 Закона Республики Армения ,,О налоге на прибыль" (27 ноября 1997 года, ЗР-155):
а) подпункты ,,п" и ,,р" после слова ,,банков" дополнить словами ,,и кредитных организаций";
б) из подпункта ,,т" исключить слово ,,банковских".
Статья 2. В подпункте ,,з" пункта 2 статьи 10 Закона слова ,,банковским услугам" заменить словами ,,услугам банков, страховых и кредитных организаций".
Статья 3. Пункты 1 и 2 статьи 18 Закона после слова ,,банков" дополнить словами ,,и кредитных организаций".
Статья 4. Статью 24 Закона после слова ,,активы" дополнить словами ,,(за исключением денежных средств и земельных участков)".
Статья 5. Из пункта 2 статьи 25 Закона исключить последнее предложение.
Статья 6. В статье 30 Закона:
а) название статьи после слова ,,банков" дополнить словами ,,и кредитных организаций";
б) подпункт ,,а" после слова ,,банком" дополнить словами ,,и кредитной организацией", а после слова ,,кредитов" дополнить словами ,,и (или) займов";
в) подпункт ,,б" после слова ,,вклады" дополнить словами ,,и привлеченные займы";
г) подпункты ,,в", ,,г", ,,ж" после слова ,,банка" и подпункт ,,и" после слова ,,банком" дополнить соответственно словами ,,и кредитной организации" и ,,кредитной организацией";
д) в подпункте ,,д" слова ,,или его" заменить словами ,, ,кредитной организации и их".
Статья 7. Пункт 1 статьи 39 Закона после слова ,,банков" дополнить словами ,,и кредитных организаций".
Статья 8. В статье 47 Закона:
а) пункт 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Для налогоплательщиков, пользующихся в текущем году льготой (в том числе временной) по уменьшению налога на прибыль, величина авансовых платежей, определяемых в установленном настоящей статьей порядке, уменьшается в период пользования льготой в размере (проценте) вычета налога на прибыль за данный год. Для налогоплательщиков, пользующихся льготой по отсрочке срока уплаты налога на прибыль, исполнение авансовых платежей в соответствии с исчисленными и отсроченными суммами авансовых платежей переносится на период, следующий за отчетным периодом получения сумм, относящихся к предыдущим годам.";
б) пункт 2 после абзаца первого дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Основанием расчета авансовых платежей за текущий год, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 5 и 6 настоящей статьи, является положительная разница между суммой налога на прибыль, исчисленной по ставке, применяемой в отношении облагаемой прибыли за предыдущий год, и засчитываемыми суммами налога на прибыль, уплаченными с дохода, полученного в соответствии со статьей 52 настоящего Закона в предыдущем году в иностранных государствах, а также суммы, приходящиеся на налог на прибыль в упрощенном налоге и (или) фиксированном платеже за предыдущий год, с учетом особенности, установленной пунктом 1 настоящей статьи для налогоплательщиков, пользующихся льготой по отсрочке срока уплаты налога на прибыль.".