«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«8. Եթե սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի 10-րդ սյունակում նշված է «Վ» տառը, ապա յուրաքանչյուր վայրում գործունեություն իրականացնելու համար տրվում է առանձին լիցենզիա:»:
Հոդված 2. Օրենքի 34-րդ հոդվածի 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Սույն օրենքի 36-րդ հոդվածի առաջին մասի 11-րդ կետով նախատեսված դեպքում լիցենզիայի գործողության կասեցումը վերացած է համարվում լիցենզիայի տարեկան պետական տուրքերի, ինչպես նաեւ դրանց` վճարումը ուշացնելու համար օրենքով սահմանված տույժերի գումարների գծով պարտավորությունները կատարելու օրվան հաջորդող օրվանից:»:
Հոդված 3. Օրենքի 43-րդ հոդվածի երկրորդ մասի աղյուսակում`
ա) 6-րդ բաժնի 1-ին կետի տասներորդ սյունակից հանել «Վ» տառը.
բ) 18-րդ բաժնի «Գործունեության այլ բնագավառներ» 7-րդ կետի 7.1-րդ ենթակետի` թորած ալկոհոլային խմիչքների (բացառությամբ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9% սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների) եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրություն 10-րդ սյունակը լրացնել «Վ» տառով, իսկ բաժնի 7-րդ կետը 7.3-րդ ենթակետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.3.1 ենթակետով`
| գարեջրի արտադրություն |
Հոդված 4. Օրենքի 48-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ, 9-րդ եւ 10-րդ մասերով`
«8. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 18-րդ բաժնի («Գործունեության այլ բնագավառներ») 7-րդ կետի 7.1 եւ 7.3 ենթակետերին համապատասխան տրված լիցենզիաները՝ թորած ալկոհոլային խմիչքների (բացառությամբ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9% սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների) ու խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության եւ գարեջրի արտադրության գործունեությունների մասերով մինչեւ 2004 թվականի հուլիսի 15-ը ենթակա են վերաձեւակերպման ըստ գործունեության վայրի, որի համար օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը չի գանձվում:
9. 2004 թվականի հուլիսի 15-ից հետո սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված լիցենզիայի, ըստ գործունեության իրականացման վայրի, վերաձեւակերպման համար գանձվում է «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով լիցենզիայի վերաձեւակերպման համար սահմանված պետական տուրքը:
10. Օրենքի 43-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 6-րդ բաժնի 1-ին կետով սահմանված բանկային գործունեության մասով վայրի պահանջի վերացման դրույթը տարածվում է 2003 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ"
Статья 1. В Законе Республики Армения ,,О лицензировании" от 27 июня 2001 года, ЗР-193 статью 33 дополнить новой частью 8 следующего содержания:
,,8. Если в графе 10 Таблицы части 2 статьи 43 настоящего Закона указана буква ,,М", то для осуществления деятельности в каждом новом месте выдается отдельная лицензия .".
Статья 2. Часть 7 статьи 34 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Приостановление действия лицензии, предусмотренное пунктом 11 части 1 статьи 36 настоящего Закона, считается отмененным со следующего дня после выполнения обязательств по уплате ежегодной пошлины за лицензию, а также сумм пеней, установленных законом за ее несвоевременную уплату.".
Статья 3. В Таблице части второй статьи 43 Закона:
а) в графе 10 пункта 1 раздела 6 букву ,,М" исключить;
б) графу 10 подпункта 7.1. ,,производство перегнанных алкогольных напитков (кроме ликеров, включенных в классификатор Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) под кодом 220870 и иных спиртных напитков с содержанием спирта до 9%, включенных под кодом 220890) и этилового спирта из сбраживаемых продуктов" пункта 7 раздела 18 ,,Другие области деятельности" дополнить
буквой ,,М", а пункт 7 раздела дополнить подпунктом 7.3.1. следующего содержания:
| 7.3.1. | производство пива | ОУ | П | - | - | - | - | - | М |
Статья 4. Статью 48 Закона дополнить частями 8, 9 и 10 следующего содержания:
,,8. Лицензии, выданные в соответствии с подпунктами 7.1. и 7.3. пункта 7 раздела 18 (,,Другие области деятельности") статьи 43 Закона в части деятельности по производству перегнанных алкогольных напитков (кроме ликеров, включенных в классификатор Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД) под кодом 220870 и иных спиртных напитков с содержанием спирта до 9%, включенных под кодом 220890) и этилового спирта из сбраживаемых продуктов и по производству пива, подлежат переоформлению по месту деятельности до 15 июля 2004 года, за которое государственная пошлина, установленная законом для переоформления лицензии, не взимается.
9. После 15 июля 2004 года за переоформление по месту деятельности лицензии, установленной частью 8 настоящей статьи, взимается государственная пошлина, установленная Законом Республики Армения ,,О государственной пошлине" для переоформления лицензии.
10. Положение об отмене требования места в части банковской деятельности, установленной пунктом 1 раздела 6 части 2 статьи 43 Закона распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2003 года.".