Գործում է «Բենզինի եւ դիզելային վառելիքի համար հաստատագրված վճարների մասին«» ՀՀ օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքը
ԲԵՆԶԻՆԻ ԵՎ ԴԻԶԵԼԱՅԻՆ ՎԱՌԵԼԻՔԻ ՀԱՄԱՐ ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հաստատագրված վճարը
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող բենզինի եւ դիզելային վառելիքի համար ավելացված արժեքի հարկի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաստատագրված վճարները, անմիջական ներմուծողների կողմից իրացվող բենզինի եւ դիզելային վառելիքի համար շահութահարկին (եկամտահարկին) փոխարինող հաստատագրված վճարները, դրանց հաշվարկման եւ վճարման կարգը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի պահանջների խախտման համար պատասխանատվությունը:
Սույն օրենքը չի կարգավորում «Հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ հարկվող օբյեկտ հանդիսացող գործունեության տեսակների համար հաստատագրված վճարների հաշվարկման եւ վճարման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Հաստատագրված վճար վճարողները
Սույն օրենքի իմաստով հաստատագրված վճար վճարողներ (այսուհետ՝ վճարողներ) են համարվում Հայաստանի Հանրապետություն բենզին եւ դիզելային վառելիք ներմուծող իրավաբանական անձինք (այդ թվում՝ օտարերկրյա իրավաբանական անձանց՝ Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված կարգով գրանցված ներկայացուցչությունները եւ մասնաճյուղերը) եւ անհատ ձեռնարկատերերը:
Վճարողների համար սույն օրենքով նախատեսված գործունեության մասով կասեցվում են ավելացված արժեքի հարկի եւ շահութահարկի (եկամտահարկի) գծով Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված հարկային արտոնությունները, ինչպես նաեւ հաշվի չեն առնվում այդ հարկատեսակների գծով նվազեցումները եւ հարկ վճարող համարվելու համար հիմք ընդունվող սահմանները:
Հոդված 4. Հաստատագրված վճարի չափը
1. Վճարողների տնտեսական գործունեության արդյունքներից եւ մաքսային արժեքից անկախ՝ հաստատագրված վճարի չափը ներմուծվող յուրաքանչյուր մեկ տոննայի համար սահմանվում է՝
- բենզինի համար՝ 224 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ,
- դիզելային վառելիքի համար՝ 65 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
2. Վճարողների տնտեսական գործունեության արդյունքներից անկախ՝ շահութահարկին (եկամտահարկին) փոխարինող հաստատագրված վճարի ամսական չափը սահմանվում է՝
- բենզինի համար՝ տվյալ ամսվա բենզինի իրացումից ստացվող հասույթի (հաշվեգրման եղանակով հաշվարկված) 1 տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս իրացված յուրաքանչյուր մեկ տոննայի հաշվով 5 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, եւ՝
- դիզելային վառելիքի համար՝ տվյալ ամսվա դիզելային վառելիքի իրացումից ստացվող հասույթի (հաշվեգրման եղանակով հաշվարկված) 1 տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս իրացված յուրաքանչյուր մեկ տոննայի հաշվով 3 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Հոդված 5. Հաստատագրված վճարի վճարումը
1. Հաստատագրված վճարը վճարվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով ներմուծման օրվանից տասն օրվա ընթացքում՝ հայկական դրամով եւ (կամ) արտարժույթով:
Արտարժույթով վճարվող գումարները վերահաշվարկվում են հայկական դրամով՝ ելնելով վճարման օրը Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած արժութային փոխարժեքից:
2. Շահութահարկին (եկամտահարկին) փոխարինող հաստատագրված վճարը վճարվում է յուրաքանչյուր ամսվա համար մինչեւ տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 25-ը ներառյալ:
Շահութահարկին (եկամտահարկին) փոխարինող հաստատագրված վճարը հաշվարկվում է՝ ելնելով Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված՝ հաշվետու ամսվա ընթացքում ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին փոխարժեքից:
Հոդված 6. Հաշվառումը եւ հարկերի վճարումը
1. Սույն օրենքին համապատասխան վճարողները՝
ա) բենզինի եւ դիզելային վառելիքի ներմուծման եւ իրացման մասով վարում են առանձնացված հաշվապահական հաշվառում.
բ) գործունեության այլ տեսակների համար օրենքով նախատեսված հարկերը, տուրքերը, այլ պարտադիր վճարները վճարում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով.
գ) բենզինի եւ դիզելային վառելիքի իրացման մասով իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչություն յուրաքանչյուր ամսվա համար ներկայացնում են շահութահարկին (եկամտահարկին) փոխարինող հաստատագրված վճարի հաշվարկ մինչեւ տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 25-ը ներառյալ: Հաշվարկի ձեւը եւ լրացման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայությունը:
2. Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծված բենզինի եւ դիզելային վառելիքի իրացումն ազատվում է ավելացված արժեքի հարկից:
3. Արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով բենզին կամ դիզելային վառելիք ձեռք բերելու (բացառությամբ՝ իրացման համար) դեպքում՝ ԱԱՀ վճարող համարվող անձինք հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարներից օրենքով սահմանված կարգով կարող են հաշվանցել մատակարարի կողմից դուրս գրված հաշվարկային փաստաթղթում նշված գումարի (բենզինի կամ դիզելային վառելիքի ձեռքբերման արժեքի) 16.67 տոկոսը:
4. Արտադրական եւ այլ առեւտրային նպատակներով բենզին կամ դիզելային վառելիք ձեռք բերողների պահանջով վճարողները դուրս են գրում հաշվարկային փաստաթղթեր: Առանց բենզին կամ դիզելային վառելիք մատակարարելու հաշվարկային փաստաթուղթ դուրս գրելու դեպքերում հաշվարկային փաստաթղթերը հավասարեցվում են հարկային հաշիվներին, եւ դրանք դուրս գրելու կամ հաշվանցումներ կատարելու համար կիրառվում են առանց ապրանքների մատակարարման եւ ծառայությունների մատուցման հաշվարկային փաստաթուղթ դուրս գրելու կամ հաշվանցումներ կատարելու համար օրենքով սահմանված պատասխանատվության նորմերը:
Հոդված 7. Օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական-նորմատիվ ակտերը
Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական-նորմատիվ ակտերը սահմանված կարգով ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայությունը, իսկ բենզինի եւ դիզելային վառելիքի ներմուծման մասով՝ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեն՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության հետ:
Հոդված 8. Գանձման նկատմամբ հսկողությունը
Սույն օրենքով սահմանված՝ բենզինի եւ դիզելային վառելիքի ներմուծման մասով հաստատագրված վճարների գանձման (վճարման) նկատմամբ հսկողությունը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեն, իսկ բենզինի եւ դիզելային վառելիքի իրացման մասով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայությունը:
Հոդված 9. Պատասխանատվությունն օրենքի խախտումների համար
1. Սույն օրենքի խախտումներն առաջացնում են պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
2. Վճարողների կողմից բյուջե վճարման ենթակա հաստատագրված վճարի գումարները թաքցնելու կամ պակաս ցույց տալու համար վճարողներից գանձվում է թաքցված կամ պակաս ցույց տրված հաստատագրված վճարի գումարը, ինչպես նաեւ տուգանք՝ այդ գումարի 100 տոկոսի չափով։
Թաքցված կամ պակաս ցույց տրված հաստատագրված վճարի գումարը, ինչպես նաեւ տուգանքը ենթակա է վճարման բյուջե՝ հարկային մարմնի կողմից խախտումն արձանագրելուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում:
Հոդված 10. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2004 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող դիզելային վառելիքի եւ բենզինի համար հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-175 օրենքը:
04.05.2005 «Բենզինի եւ դիզելային վառելիքի համար հաստատագրված վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

О ФИКСИРОВАННЫХ ПЛАТЕЖАХ НА БЕНЗИН И ДИЗЕЛЬНОЕ ТОПЛИВО
Настоящий Закон устанавливает единые фиксированные платежи по налогу на добавленную стоимость и акцизному налогу за ввозимые в Республику Армения бензин и дизельное топливо, заменяющие налог на прибыль (подоходный налог) фиксированные платежи на бензин и дизельное топливо, реализуемые непосредственно импортерами, порядок их исчисления и уплаты, а также ответственность за нарушение требований настоящего Закона.
Настоящий Закон не регулирует отношения, связанные с исчислением и уплатой фиксированных платежей по являющимся объектом налогообложения видам деятельности, установленным Законом Республики Армения ,,О фиксированных платежах".
Статья 2. Плательщики фиксированного платежа
По смыслу настоящего Закона плательщиками фиксированного платежа (далее-плательщики) считаются юридические лица (в том числе представительства и филиалы иностранных юридических лиц, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Армения) и индивидуальные предприниматели, ввозящие в Республику Армения бензин и дизельное топливо.
Статья 3. Отмена налоговых льгот
Для плательщиков в части деятельности, предусмотренной настоящим Законом, отменяются установленные законодательством Республики Армения налоговые льготы по налогу на добавленную стоимость и налогу на прибыль (подоходному налогу), а также не учитываются вычеты по этим видам налогов и пределы, принимаемые за основу для их признания налогоплательщиками.
Статья 4. Размер фиксированного платежа
1. Независимо от результатов хозяйственной деятельности плательщиков и таможенной стоимости размер фиксированного платежа за каждую ввозимую тонну бензина устанавливается:
- для бензина - в драмовом эквиваленте к 224 долларам США,
- для дизельного топлива – в драмовом эквиваленте к 65 долларам США.
2. Независимо от результатов хозяйственной деятельности плательщиков месячный размер фиксированного платежа, заменяющего налог на прибыль (подоходный налог), устанавливается:
- для бензина - в размере 1 процента выручки (исчисленной методом начисления), получаемой от реализации бензина в данном месяце, но не менее эквивалентных 5 долларам США драмов за каждую реализованную тонну, и
- для дизельного топлива – в размере 1 процента выручки (исчисленной методом начисления), получаемой от реализации дизельного топлива в данном месяце, но не менее чем в драмовом эквиваленте к 3 долларам США из расчета за каждую реализованную тонну.
Статья 5. Уплата фиксированного платежа
1. Фиксированный платеж уплачивается в армянских драмах и (или) в иностранной валюте в установленном Правительством Республики Армения порядке в течение десяти дней со дня ввоза.
Суммы, уплачиваемые в иностранной валюте, пересчитываются в армянские драмы исходя из обменного курса, установленного Центральным банком Республики Армения на день уплаты.
2. Фиксированный платеж, заменяющий налог на прибыль (подоходный налог), уплачивается за каждый месяц до 25 числа месяца, следующего за данным месяцем, включительно.
Фиксированный платеж, заменяющий налог на прибыль (подоходный налог), исчисляется исходя из среднего обменного курса армянского драма по отношению к доллару США, установленного в течение отчетного месяца Центральным банком Республики Армения.
Статья 6. Учет и уплата налогов
1. В соответствии с настоящим Законом плательщики:
а) ведут раздельный бухгалтерский учет в части ввоза и реализации бензина и дизельного топлива;
б) уплачивают в установленном законодательством Республики Армения порядке налоги, пошлины, другие обязательные платежи, предусмотренные для других видов деятельности;
в) представляют в налоговую инспекцию по месту их учета за каждый месяц расчет фиксированного платежа, заменяющего налог на прибыль (подоходный налог), в части реализации бензина и дизельного топлива до 25 числа месяца, следующего за данным месяцем, включительно. Форма расчета и порядок ее заполнения устанавливаются Государственной налоговой службой при Правительстве Республики Армения.
2. Реализация ввезенного в Республику Армения бензина и дизельного топлива освобождается от налога на добавленную стоимость.
3. В случае приобретения бензина или дизельного топлива для производственных и иных целей (за исключением реализации) лица, считающиеся плательщиками НДС, в установленном законом порядке могут производить зачет 16,67 процентов суммы (стоимости приобретения бензина или дизельного топлива), указанной в выписанном поставщиком расчетном документе, из сумм НДС, исчисленных по результатам отчетного периода.
4. Плательщики выписывают расчетные документы по требованию приобретателей бензина или дизельного топлива для производственных и иных целей. В случаях выписки расчетных документов без поставки бензина или дизельного топлива расчетные документы приравниваются к налоговым счетам, и за их выписку или произведение зачетов по ним применяются установленные законом нормы ответственности за выписку расчетного документа или произведения зачетов без поставки товаров и оказания услуг.
Статья 7. Ведомственные нормативные акты по применению Закона
Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимаются Государственной налоговой службой при Правительстве Республики Армения, а в части ввоза бензина или дизельного топлива - также Государственным таможенным комитетом при Правительстве Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения.
Статья 8. Надзор за взиманием
Надзор за взиманием (уплатой) установленных настоящим Законом фиксированных платежей в части ввоза бензина и дизельного топлива осуществляется в установленном законодательством Республики Армения порядке Государственным таможенным комитетом при Правительстве Республики Армения, а в части реализации бензина и дизельного топлива – Государственной налоговой службой при Правительстве Республики Армения.
Статья 9. Ответственность за нарушение Закона
1. Нарушение настоящего Закона влечет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
2. За сокрытие или занижение плательщиками подлежащей уплате в бюджет суммы фиксированного платежа с плательщиков взыскивается сумма сокрытого или заниженного фиксированного платежа, а также штраф в размере 100 процентов этой суммы.
Сокрытая или заниженная сумма фиксированного платежа, а также штраф подлежат уплате в бюджет в 10-дневный срок после фиксации нарушения налоговым органом.
Статья 10. Вступление Закона в силу
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2004 года.
2. С момента вступления настоящего Закона в силу признать утратившим силу Закон Республики Армения ,,О фиксированных платежах на дизельное топливо и бензин, ввозимые в Республику Армения" от 27 декабря 1997 года, ЗР-175.
| 04.05.2005 | О внесении изменений в Закон Республики Армения ,,О фиксированных платежах на бензин и дизельное топливо" |