«ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԻ ԵՎ ՆՐԱՆՑ ԸՆՏԱՆԻՔՆԵՐԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում (27 հոկտեմբերի 1998 թվականի, ՀՕ-258, այսուհետ՝ օրենք) կատարել հետեւյալ լրացումները եւ փոփոխությունները.
1) օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետի «31» թվից, իսկ «բ» կետի «29 (երրորդ մաս)» բառերից հետո լրացնել «34 (չորրորդ մաս)» բառերը.
2) օրենքի 34-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Գազի, ջրամատակարարման եւ տրանսպորտից օգտվելու համար սույն օրենքի 13-րդ հոդվածում նշված պատճառներով հաշմանդամ դարձած զինծառայողին տրվում է դրամական օգնություն՝ ամսական 3000 դրամի չափով, իսկ ծառայողական պարտականությունների կատարման ժամանակ զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքին (ամուսնուն, ծնողներին, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված՝ կերակրողին կորցնելու դեպքում սոցիալական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող ընտանիքի անդամներին) տրվում է դրամական օգնություն՝ ամսական 5000 դրամի չափով, իսկ եթե ընտանիքի անդամների թիվը հինգից ավելի է, հինգից ավելի յուրաքանչյուր անձի հաշվով լրացուցիչ տրվում է 1000-ական դրամ:
Ընտանիքի բոլոր անդամների համար նշանակվում եւ վճարվում է մեկ ընդհանուր դրամական օգնություն:
Ընտանիքի անդամի պահանջով դրամական օգնության նրա բաժինն առանձնացվում եւ վճարվում է առանձին:
Դրամական օգնության առանձնացումը կատարվում է այն ամսվան հաջորդող ամսվա սկզբին, երբ ստացվել է առանձնացման վերաբերյալ դիմումը:
Դրամական օգնության նշանակման եւ վճարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված անձինք օգտվում են ջրահեռացման, աղբահանության եւ ռադիոյի բաժանորդային վարձերը 50 տոկոս զեղչով վճարելու իրավունքից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 36-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Զինծառայողները Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օգտվում են քաղաքային ուղեւորատար տրանսպորտի բոլոր տեսակներից, անկախ սեփականության ձեւից (բացի տաքսիից), անվճար երթեւեկելու իրավունքից:
Զինծառայողներին ծառայողական պարտականությունների կատարման նպատակով այլ բնակավայրեր գործուղելու ծախսերը փոխհատուցվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ պայմաններով:
Զինծառայողներն արձակուրդի անցկացման վայր մեկնելիս եւ արձակուրդից վերադառնալիս ընտանիքի՝ նրանց ուղեկցող անդամները քաղաքային, մերձքաղաքային եւ միջքաղաքային ուղեւորատար տրանսպորտի բոլոր տեսակներից, անկախ սեփականության ձեւից (բացի տաքսիից), օգտվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О СОЦИАЛЬНОМ ОБЕСПЕЧЕНИИ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ И ЧЛЕНОВ ИХ СЕМЕЙ"
В Закон Республики Армения ,,О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей" (27 октября 1998 года, ЗР–258, далее - Закон) внести следующие дополнения и изменения:
1) подпункт ,,а" после цифр ,,31,", подпункт ,,б" после цифр и слов ,,29 (часть третья)," части первой статьи 3 дополнить цифрами и словами ,,34 (часть четвертая),";
2) часть 4 статьи 34 изложить в следующей редакции:
,,За пользование газом, водоснабжением и транспортом военнослужащему, ставшему инвалидом по причинам, указанным в статье 13 настоящего Закона, выдается денежная помощь в размере 3000 драмов ежемесячно, а семье военнослужащего, погибшего (умершего) при исполнении служебных обязанностей (супругу, родителям, а также установленным статьей 16 настоящего Закона членам семьи, имеющим право на социальную пенсию по случаю потери кормильца) выдается денежная помощь в размере 5000 драмов ежемесячно, а если количество членов семьи превышает пять человек, то из расчета на каждое лицо свыше пяти дополнительно выдается по 1000 драмов.
Всем членам семьи назначается и выплачивается одна общая денежная помощь.
По требованию члена семьи его часть денежной помощи выделяется и выплачивается отдельно.
Выделение денежной помощи производится в начале месяца, следующего за месяцем получения заявления о выделении.
Порядок назначения и выплаты денежной помощи устанавливается Правительством Республики Армения.
Лица, указанные в части 4 настоящей статьи, при внесении платы за водоотвод, мусороудаление и абонентной платы за радио пользуются правом 50-процентной скидки.".
Статья 2. Статью 36 Закона изложить в следующей редакции:
,,Военнослужащие на территории Республики Армения пользуются правом бесплатного проезда на всех видах городского пассажирского транспорта (кроме такси), независимо от формы собственности.
Расходы по командированию военнослужащих в другие населенные пункты с целью исполнения ими служебных обязанностей компенсируются в порядке и на условиях, установленных Правительством Республики Армения.
Военнослужащие, сопровождающие их члены семьи при проезде к месту проведения отпуска и при возвращении из отпуска пользуются всеми видами городского, пригородного, междугородного пассажирского транспорта (кроме такси), независимо от форм собственности, в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".