Հոդված 1 . «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (9 հոկտեմբերի 2000 թվականի, ՀՕ-97, այսուհետ՝ օրենք) 3-րդ հոդվածի 12-րդ մասի «թարգմանությամբ» բառից հետո լրացնել «կամ սուրդոթարգմանությամբ» բառերը:
Հոդված 2 . Օրենքի 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նորմասով.
«սուրդոթարգմանություն՝ հեռուստահաղորդմանհամաժամանակյա թարգմանությունը հայերեն ձեռք-լեզվով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի «պակաս լինել,» բառերից հետո լրացնել «ընդ որում, սուրդոթարգմանությամբ հեռուստահաղորդումները հաշվարկվում են կրկնակի ժամաքանակով եւ չեն կարող հայրենական արտադրության հեռուստահաղորդումների եթերաժամի 5 տոկոսից ավելի լինել,» բառերը:
Հոդված 4 . Օրենքի 28-րդ հոդվածի 6-րդ մասի «ե» ենթակետը լրացնելհետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությամբ.
«, օրվա եթերաժամում առնվազն մեկական մանկական եւ լրատվական հեռուստահաղորդում հեռարձակել սուրդոթարգմանությամբ կամ հայերեն լուսագրով»:

Часть 12 статьи 3 Закона Республики Армения ,,О телевидении и радио" (9 октября 2000 года, ЗР-97, далее - Закон) после слов ,,в армянском переводе" дополнить словами ,,или с сурдопереводом".
Статья 2. Статью 3 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,сурдоперевод – синхронный перевод телепередачи на армянский язык жестов.".
Статья 3. Часть первую статьи 9 Закона после слов ,,эфирного времени," дополнить словами ,,при этом время телепередач с сурдопереводом рассчитывается в двойном размере и не может превышать 5 процентов эфирного времени телепередач отечественного производства,".
Статья 4. Подпункт ,,д" части 6 статьи 28 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: ,, , транслируя во время телеэфира не менее одной детской и информационной телепередачи с сурдопереводом или световыми титрами на армянском языке в течение дня".