«ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄՐՑԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«2. Տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից էական մրցակցության չհանդիպելու չափորոշիչները, գերիշխող դիրքի եւ ապրանքային շուկաների սահմանների, ինչպես նաեւ գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսավարող սուբյեկտների կենտրոնացված գրանցամատյանի (ռեեստրի) վարման կարգը սահմանում է տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական մարմինը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 16-րդ հոդվածի առաջին մասի նախավերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«- վարչական բնույթի դիտարկումների միջոցով հավաքված հաշվետվություններում ընդգրկված նյութերը եւ տեղեկությունները.»:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի առաջին մասի «զ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«զ) ընդունել իրավական ակտեր, այդ թվում` հակամրցակցային համաձայնությունների, համակենտրոնացումների, գերիշխող դիրքի չարաշահման եւ անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորումների հետ կապված կարգեր.»:
Հոդված 4. Օրենքի 36-րդ հոդվածում`
1) առաջին մասը «պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները» բառերից հետո լրացնել «եւ նրանց պաշտոնատար անձինք» բառերով.
2) հինգերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Հանձնաժողովի կողմից պահանջվող, օրենսդրությամբ սահմանված անհրաժեշտ փաստաթղթեր եւ այլ տեղեկատվություն չներկայացնելը կամ ոչ հավաստի տեղեկություններ ներկայացնելը`

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЗАЩИТЕ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ КОНКУРЕНЦИИ"
Статья 1. Статью 6 Закона Республики Армения ,,О защите экономической конкуренции" (от 5 декабря 2000 года, ЗР – 112, далее – Закон) дополнить частью второй следующего содержания:
,,2. Критерии, при которых хозяйствующий субъект не встречает существенной конкуренции, порядок ведения журнала учета (реестра) пределов доминирующего положения и товарного рынка, а также имеющих доминирующее положение хозяйствующих субъектов устанавливает государственный орган по защите экономической конкуренции.".
Статья 2. Предпоследний абзац части первой статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
,,- включенные в отчеты материалы и сведения, собранные посредством административного мониторинга;".
Статья 3. Пункт ,,е" части первой статьи 19 Закона изложить в следующей редакции:
,,е) принимать правовые акты, в том числе правила, связанные с антиконкурентными соглашениями, концентрациями, злоупотреблениями доминирующим положением и проявлениями недобросовестной конкуренции;".
Статья 4. В статье 36 Закона
1) часть первую после слов ,,государственные органы и органы местного самоуправления" дополнить словами ,,и их должностные лица";
2) часть пятую изложить в следующей редакции:
,,5. Непредставление затребованных Комиссией необходимых документов и иных сведений, установленных законодательством, либо представление недостоверных сведений –