ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈԻԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1. Ութերորդ պարբերության առաջին նախադասությունից հանել «Ներկայացնում է առաջարկություններ եւ ապահովում է համապատասխան կառավարական մարմնի ստորագրությունը» բառերը։
2. Իններորդ պարբերությունում ուժը կորցրած ճանաչել «գրանցմանհամար» բառերըբառը փոխարինել «հաշվառման» բառով։
Հոդված 3. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի 79-րդ հոդվածի «ըստ որակական ցուցանիշների՝ կախված ջրային ռեսուրսների դասակարգումից» բառերից հետո հոդվածում շարադրված տեքստն ամբողջությամբ։
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 791-րդ հոդվածով՝
«Հոդված 791. Սակագների սահմանման եւ վերանայման գործընթացը
1. Սակագների սահմանման ու վերանայման կարգը, այդ առնչությամբ ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի կողմից ներկայացվող անհրաժեշտ փաստաթղթերի ձեւերը եւ ցանկը (հայտի փաթեթը) սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (այսուհետ՝ կարգավորող հանձնաժողով):
2. Սահմանված սակագներն ուժի մեջ են մտնում որոշումն ընդունվելուց 30 օր հետո: Սակագների գործողության ժամկետը մեկ տարուց պակաս չի կարող լինել:
3. Կարգավորող հանձնաժողովը կարող է սահմանել ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի գործունեության երկարաժամկետ սակագին:
4. Սահմանված սակագինը կարող է վերանայվել ինչպես ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի, այնպես էլ կարգավորող հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ: Կարգավորող հանձնաժողովը սակագինը վերանայում (վերահաստատում կամ փոփոխում) եւ որոշում է կայացնում ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի վերանայման հայտի փաթեթն ընդունելուց հետո՝ 90-օրյա ժամկետում:
5. Կարգավորող հանձնաժողովը սեփական նախաձեռնությամբ կարող է վերանայել գործող սակագինը եւ սահմանել նոր սակագին՝ իր հաստատած ընթացակարգի համաձայն՝ ելնելով ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի տնտեսական գործունեության արդյունքներից, ներդրումային ծրագրերի եւ սպառողներին մատուցվող ծառայությունների որակի նկատմամբ ներկայացված պահանջների կատարումից:
6. Ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձը կարող է խմելու կամ ոռոգման կամ տեխնիկական ջուրը վաճառել կամ ջրահեռացման ծառայությունները մատուցել կարգավորող հանձնաժողովի սահմանածից ավելի ցածր սակագնով, պայմանով, որ չի վտանգվում կամ չի վտանգվի իր գործունեությունը, եւ եթե այդ իջեցումը կատարվում է ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի շահույթի հաշվին: Սակագների նման իջեցման դեպքում նոր սակագներ սահմանելիս կարգավորող հանձնաժողովը հաշվի չի առնում սակագների իջեցման հետեւանքով ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձի հնարավոր վնասները:
7. Հիմք ընդունելով սույն օրենսգրքի 79-րդ հոդվածը՝ կարգավորող հանձնաժողովը հաստատում է սակագների հաշվարկի համար անհրաժեշտ ցուցանիշների (շահութաբերության, մաշվածության, սեփական կարիքների, կորուստների եւ այլն) սահմանային (թույլատրելի) մեծությունները տոկոսային կամ բացարձակ մեծությամբ կամ հաստատում է դրանց հաշվարկման մեթոդիկաները։
8. Կարգավորող հանձնաժողովին հաշվետվություններ ներկայացնելու նպատակով կարգավորող հանձնաժողովը ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձանց համար սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներին, ազգային հաշվային պլանին եւ իրավական այլ ակտերին համապատասխանող հաշիվներ եւ ենթահաշիվներ։
9. Ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձը գործունեությանը վերաբերող հաշվետվությունները, այլ տեղեկատվությունը (անհրաժեշտ հիմնավորող փաստաթղթերով) ներկայացնում է կարգավորող հանձնաժողով՝ վերջինիս սահմանած ձեւերով եւ կարգով:
10. Ներկայացված հաշվետվությունների ու տեղեկատվությունների հավաստիության ճշգրտման նպատակով կարգավորող հանձնաժողովն իրավասու է իրականացնել կամ կազմակերպել ֆինանսատնտեսական գործունեության ուսումնասիրություններ՝ պահանջելով հիմնավորող անհրաժեշտ փաստաթղթեր:»։

Статья 1. Подпункт 2 абзаца второго статьи 38, абзац первый статьи 39, подпункт 8 абзаца второго статьи 44, абзацы первый и второй статьи 46 Водного кодекса Республики Армения (4 июня 2002 года) признать утратившими силу.
Статья 2. В статье 43 Кодекса:
1. Из первого предложения абзаца восьмого исключить слова
,, ,представляет предложения и обеспечивает подпись соответствующего органа государственного управления".
2. В абзаце девятом слова ,,для регистрации" заменить словами ,,для учета".
Статья 3. Текст статьи 79 Кодекса, изложенный после слов ,,по качественным показателям – в зависимости от классификации водных ресурсов", полностью признать утратившим силу.
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 791 следующего содержания:
,,Статья 791. Процесс установления и пересмотра тарифов
1. Порядок установления и пересмотра тарифов, формы и перечень необходимых документов (пакета заявки), представляемых в этой связи лицом, имеющим разрешение на использование водной системы, устанавливаются Комиссией по регулированию общественных услуг Республики Армения (далее – Регулирующая комиссия).
2. Установленные тарифы вступают в силу через 30 дней после принятия решения. Срок действия тарифов не может быть меньше одного года.
3. Регулирующая комиссия может устанавливать долгосрочный тариф для деятельности лица, имеющего разрешение на использование водной системы.
4. Установленный тариф может быть пересмотрен как по инициативе лица, имеющего разрешение на использование водной системы, так и по инициативе Регулирующей комиссии. Регулирующая комиссия пересматривает (переутверждает или изменяет) тариф и выносит решение в 90-дневный срок после принятия у лица, имеющего разрешение на использование водной системы, пакета заявки на пересмотр.
5. Регулирующая комиссия по собственной инициативе может пересматривать действующий тариф и устанавливать новый тариф согласно утвержденной им процедуре исходя из результатов хозяйственной деятельности лица, имеющего разрешение на использование водной системы, выполнения инвестиционных программ и требований, предъявленных к качеству оказываемых потребителям услуг.
6. Лицо, имеющее разрешение на использование водной системы, может продавать питьевую, или оросительную, или техничекую воду либо оказывать услуги по водоотводу по тарифу ниже установленного Регулирующей комиссией с условием, что это не угрожает или не несет угрозу его деятельности, и если это снижение производится за счет прибыли лица, имеющего разрешение на использование водной системы. При таком снижении тарифов Регулирующая комиссия при установлении новых тарифов не учитывает возможные вследствие снижения тарифов убытки лица, имеющего разрешение на использование водной системы.
7. Регулирующая комиссия на основании статьи 79 настоящего Кодекса утверждает необходимые для расчета тарифов предельные (допустимые) величины показателей (прибыльности, износа, собственных нужд, потерь и прочие) в процентном или абсолютном выражении либо утверждает методики их расчета.
8. Регулирующая комиссия в целях представления отчетов устанавливает для лиц, имеющих разрешение на использование водной системы, счета и субсчета, соответствующие законам, национальному счетному плану и иным правовым актам Республики Армения.
9. Лицо, имеющее разрешение на использование водной системы, представляет в Регулирующую комиссию отчеты, иную информацию (с необходимыми обосновывающими документами), касающиеся своей деятельности, по формам и в порядке, которые установлены ею.
10. В целях уточнения достоверности представленных отчетов и информации Регулирующая комиссия вправе осуществлять или организовывать изучение финансово-хозяйственной деятельности путем запроса необходимых обосновывающих документов.".