«ԴԱՏԱԿԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՀԱՐԿԱԴԻՐ ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատերերի, իրավաբանական անձանց, օտարերկրյա պետությունների քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց, քաղաքացիություն չունեցող անձանց, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով նախատեսված այլ սուբյեկտների վրա, որոնք Հայաստանի Հանրապետության դատարանների վճիռներին եւ որոշումներին համապատասխան հանդես են գալիս որպես կատարողական վարույթի կողմեր:»։
Հոդված 2. Օրենքի՝
1) 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում օտարերկրյա դատարանների եւ միջնորդ դատարանների քաղաքացիական եւ տնտեսական գործերով վճիռները եւ որոշումները, ինչպես նաեւ քրեական գործերով օտարերկրյա դատարանների դատավճիռներն ու որոշումները՝ վնասի հատուցման եւ գույքային այլ բռնագանձումների մասով.».
2) 2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5րդ կետով.
«5) Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությամբ (մասնակցությամբ) գործող միջազգային դատարանի, ինչպես նաեւ միջազգային արբիտրաժի կամ այլ միջազգային միջնորդ դատարանի՝ քաղաքացիական եւ տնտեսական գործերով վճիռները եւ որոշումները։»։
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31րդ հոդվածով.
«Հոդված 31. Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին օրենսդրությունը
Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից եւ իրավական այլ ակտերից։
Դատական ակտերի հարկադիր կատարման հարցերով Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով կարգավորումներ նախատեսված լինելու դեպքերում կիրառվում են նաեւ այդ պայմանագրերի նորմերը։
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը։»։
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-3-րդ մասերի «անձն է,» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետությունը կամ համայնքը կամ օտարերկրյա պետությունը» բառերը։
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21րդ մասով.
«21. Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի մասնակցությունը կատարողական վարույթին իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված կարգով` համապատասխանորեն Հայաստանի Հանրապետության կամ համայնքի անունից հանդես եկող պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, դրանց պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաեւ իրավաբանական անձինք եւ քաղաքացիները։
Օտարերկրյա պետությունը կատարողական վարույթին մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետությունում այդ պետության դիվանագիտական ներկայացուցչության կամ հյուպատոսական հիմնարկի միջոցով կամ միջազգային իրավունքի նորմերով սահմանված այլ ձեւով։»։
Հոդված 6. Օրենքի 17-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությամբ (մասնակցությամբ) գործող միջազգային դատարանի (արբիտրաժի) դատական վճիռների կամ որոշումների հիման վրա։»։
Օրենքի 18-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-4-րդ մասերով.
«3. Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում օտարերկրյա պետության դատարանի վճիռների եւ որոշումների կատարման վերաբերյալ կատարողական թերթը տալիս է Հայաստանի Հանրապետության այն դատարանը, որը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով որոշում է կայացրել տվյալ օտարերկրյա պետության դատարանի վճիռը եւ որոշումը Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչելու վերաբերյալ։
Եթե կատարման ենթակա է օտարերկրյա պետության դատարանի դատավճիռը՝ վնասի հատուցման կամ այլ գույքային բռնագանձման մասով, ապա կատարողական թերթը տալիս է Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով այդ դատավճիռը Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչելու վերաբերյալ որոշում կայացրած Հայաստանի Հանրապետության իրավասու դատարանը։
4. Եթե Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությամբ (մասնակցությամբ) գործող միջազգային դատարանի հիմնադրման վերաբերյալ միջազգային պայմանագրով կամ դրա կանոնակարգերով նախատեսված է այդ դատարանի դատավճիռների կամ որոշումների կատարում, ապա դրանց վերաբերյալ կատարողական թերթը տալիս է Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանը՝ պահանջատիրոջ կամ նրա լիազոր ներկայացուցչի դիմումը ներկայացնելուց հետո անհապաղ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ միջազգային դատարանը, իր կանոնակարգերով սահմանված կարգով, տվել է համապատասխան կատարողական թերթ, որը պարտադիր է Հայաստանի Հանրապետության համար։»։
Հոդված 8. Օրենքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում օտարերկրյա պետության միջնորդ դատարանի վճիռների եւ որոշումների կատարման վերաբերյալ կատարողական թերթը տալիս է Հայաստանի Հանրապետության այն դատարանը, որը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով որոշում է կայացրել տվյալ օտարերկրյա պետության միջնորդ դատարանի վճիռը եւ որոշումը Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչելու վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչման ենթակա միջազգային արբիտրաժի կամ միջազգային միջնորդ այլ դատարանի վճռի եւ որոշման կատարման վերաբերյալ կատարողական թերթը տալիս է այդ վճիռը եւ որոշումը Հայաստանի Հանրապետությունում ճանաչելու վերաբերյալ որոշում կայացրած Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանը՝ պահանջատիրոջ կամ նրա լիազոր ներկայացուցչի դիմումը ներկայացնելուց հետո անհապաղ։»։
Օրենքի 74-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 74. Դատական ակտերի կատարումն օտարերկրյա քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց, քաղաքացիություն չունեցող անձանց նկատմամբ
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օտարերկրյա քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց, քաղաքացիություն չունեցող անձանց նկատմամբ դատական ակտերը հարկադիր կատարելիս նրանց վրա տարածվում են սույն օրենքի դրույթները, եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով այլ բան նախատեսված չէ։»։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПРИНУДИТЕЛЬНОМ ИСПОЛНЕНИИ СУДЕБНЫХ АКТОВ"
Статью 1 Закона Республики Армения ,,О принудительном исполнении судебных актов" (5 мая 1998 года, ЗР -221, далее - Закон) дополнить частью второй следующего содержания:
,,Действие настоящего Закона распространяется на граждан, в том числе на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц Республики Армения, граждан и юридических лиц иностранных государств, лиц без гражданства, а также на иных предусмотренных статьей 7 настоящего Закона субъектов, которые в соответствии с решениями и определениями судов Республики Армения выступают в качестве сторон исполнительного производства.".
1) пункт 4 статьи 2 изложить в следующей редакции:
,,4) решения и определения иностранных судов и третейских судов по гражданским и экономическим делам, а также решения и определения иностранных судов по уголовным делам в части возмещения ущерба и иных имущественных взысканий в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Армения;";
2) статью 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5) решения и определения действующего при членстве (участии) Республики Армения международного суда, а также международного арбитража либо иного международного третейского суда по гражданским и экономическим делам.".
Статья 3. Закон дополнить статьей 31 следующего содержания:
,,Статья 31 . Законодательство о принудительном исполнении судебных актов
1. Законодательство о принудительном исполнении судебных актов состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона и иных правовых актов.
2. В случае, если международными договорами Республики Армения предусмотрено регулирование вопросов принудительного исполнения судебных актов, то применяются также нормы этих международных договоров.
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.".
Статья 4. В части 2 статьи 7 Закона слова ,,является гражданин или юридическое лицо, в пользу или в интересах которого" заменить словами ,,являются гражданин или юридическое лицо, Республика Армения или муниципалитет либо иностранное государство, в пользу или в интересах которых", а в части 3 слова ,,является гражданин или юридическое лицо, обязанное" заменить словами ,,являются гражданин или юридическое лицо, Республика Армения или муниципалитет либо иностранное государство, обязанные".
Статья 5. Статью 10 Закона дополнить частью 21 следующего содержания:
,,21 . Участие Республики Армения или муниципалитета в исполнительном производстве осуществляется в установленном Гражданским кодексом Республики Армения порядке государственными органами или органами местного самоуправления, соответственно выступающими от имени Республики Армения или муниципалитета, их должностными лицами, а также юридическими лицами и гражданами.
Иностранное государство участвует в исполнительном производстве через дипломатическое представительство или консульское учреждение этого государства в Республике Армения либо в иной форме, установленной нормами международного права.".
Статья 6. Статью 17 Закона дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4) судебных решений или определений действующего при членстве (участии) Республики Армения международного суда (арбитража).".
Статья 7. Статью 18 Закона дополнить частями 3-4 следующего содержания:
,,3. В случаях, предусмотренных международными договорами Республики Армения, исполнительный лист на выполнение решений и определений суда иностранного государства выдается судом Республики Армения, вынесшим решение о признании в Республике Армения решения и определения данного суда иностранного государства в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения.
Если исполнению подлежит решение суда иностранного государства в части возмещения ущерба либо иного имущественного взыскания, то исполнительный лист выдается компетентным судом Республики Армения, вынесшим решение о признании в Республике Армения этого решения в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения.
4. Если международным договором об учреждении действующего при членстве (участии) Республики Армения международного суда или его регламентами предусмотрено исполнение решений или определений этого суда, то исполнительный лист на них выдается Кассационным судом Республики Армения незамедлительно после подачи взыскателем или его уполномоченным представителем заявления, за исключением случаев, когда данным международным судом в установленном его регламентом порядке выдается соответствующий исполнительный лист, который является обязательным для Республики Армения.".
Статья 8. Статью 19 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. В случаях, предусмотренных международными договорами Республики Армения, исполнительный лист на выполнение решений и определений третейского суда иностранного государства выдается судом Республики Армения, вынесшим в установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Армения порядке решение о признании в Республике Армения решения и определения третейского суда данного иностранного государства.
Исполнительный лист на выполнение решения и определения международного арбитража и иного международного третейского суда, подлежащих признанию в Республике Армения, Кассационным судом Республики Армения, вынесшим постановление о признании в Республике Армения этого решения или определения, выдается незамедлительно после подачи взыскателем или его уполномоченным представителем заявления.".
Статья 9. Статью 74 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 74. Исполнение судебных актов в отношении иностранных граждан и юридических лиц, лиц без гражданства
При принудительном исполнении на территории Республики Армения судебных актов в отношении иностранных граждан и юридических лиц, лиц без гражданства на них распространяются положения настоящего Закона, если международными договорами Республики Армения не предусмотрено иное.".