«ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«1. Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների (փող, թանկարժեք մետաղներ եւ այլն) շրջանառությունը վարկային կազմակերպություններում որեւէ գործարքով կամ գործառնությամբ արգելվում է: Կենտրոնական բանկը սահմանում է վարկային կազմակերպություններում հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների շրջանառության եւ տեռորիզմի ֆինանսավորման կանխարգելման կարգ: Կենտրոնական բանկը կարող է սահմանել կասկածելի գործառնությունների վերաբերյալ վարկային կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող տեղեկանքների եւ հաշվետվությունների ներկայացման հատուկ կարգ եւ ձեւեր, հաճախորդների եւ պարտատերերի սպասարկման ընթացքում վարկային կազմակերպության կողմից պահանջվող տեղեկությունների օրինակելի ցանկ, դադարեցնել վարկային կազմակերպությունների այն գործառնությունները, որոնց կողմերից թեկուզ մեկը կասկածվում է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների շրջանառության կամ տեռորիզմի ֆինանսավորման մեջ, ինչպես նաեւ իրականացնել սույն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ:
2. Կենտրոնական բանկն իր նորմատիվ իրավական ակտերով կարող է վարկային կազմակերպությունից, վարկային կազմակերպության հաճախորդից, կոնտրագենտից, պարտատերից, մասնակցից կամ մասնակցություն ձեռք բերող անձից պահանջել սույն հոդվածով նախատեսված միջոցների ծագման օրինականության վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր կամ տեղեկատվություն, որոնց ցանկը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը: Այդ միջոցների ծագման, շրջանառության օրինականության վերաբերյալ կասկածներ ունենալու դեպքում, եթե տվյալ անձը հակառակը չի ապացուցում, Կենտրոնական բանկն իրավասու է մերժել սույն օրենքով սահմանված նախնական համաձայնության, համաձայնության, հավանության, գրանցման կամ նման ցանկացած դիմում կամ միջնորդագիր, ինչպես նաեւ կիրառել սույն օրենքով նախատեսված պատժամիջոցներ:
3. Կենտրոնական բանկն իր կողմից ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերին համապատասխան կարող է հանձնարարել վարկային կազմակերպությանը՝ վարկային կազմակերպության հաճախորդից, կոնտրագենտից, պարտատերից, մասնակցից կամ մասնակցություն ձեռք բերող անձից պահանջել սույն հոդվածով նախատեսված միջոցների ծագման օրինականության վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթեր կամ տեղեկատվություն, որոնց ցանկը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О КРЕДИТНЫХ ОРГАНИЗАЦИЯХ"
Статью 14 Закона Республики Армения ,,О кредитных организациях" (22 июня 2002 года, ЗР-259) изложить в следующей редакции:
1. ,, Оборот в кредитных организациях средств, полученных преступным путем (деньги, драгоценные металлы и прочее), посредством какой-либо сделки или операции, запрещается. Центральный банк устанавливает порядок предотвращения оборота в кредитных организациях средств, полученных преступным путем, и финансирования терроризма. Центральный банк может устанавливать по сомнительным операциям специальный порядок и специальные формы представления кредитными организациями справок и отчетов, примерный перечень сведений, затребованных кредитной организацией от клиентов и кредиторов в ходе их обслуживания, прекращать операции кредитных организаций, хотя бы одна из сторон которых подозревается в обороте средств, полученных преступным путем, или в финансировании терроризма, а также осуществлять иные полномочия, установленные настоящим Законом и иными правовыми актами.
2. Центральный банк своими нормативными актами может затребовать от кредитной организации, клиента, контрагента, кредитора, участника кредитной организации или лица, приобретающего участие в кредитной организации, необходимые документы или необходимую информацию о законности происхождения предусмотренных настоящей статьей средств, перечень которых устанавливается Советом Центрального банка. При возникновении сомнений в отношении законности происхождения, оборота этих средств Центральный банк, если данное лицо не докажет обратное, управомочен отклонить заявление или ходатайство о предварительном согласии, согласии, одобрении, регистрации либо любое такое заявление или ходатайство, а также применить предусмотренные настоящим Законом санкции.
3. Центральный банк в соответствии с принятыми им нормативно-правовыми актами может поручить кредитной организации затребовать от клиента, контрагента, кредитора, участника кредитной организации необходимые документы или необходимую информацию о законности происхождения предусмотренных настоящей статьей средств, перечень которых устанавливается Советом Центрального банка.".