«ՓԱԽՍՏԱԿԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«ժամանակավոր ապաստան՝ օտարերկրյա քաղաքացու կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ժամանակավոր բնակության իրավունք՝ սույն օրենքի 21.1-ին հոդվածին համապատասխան:»:
Հոդված 3. Օրենքը 21-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ VI.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ VI.1.
ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՔԱՂԱՔԱՑՈՒՆ ԿԱՄ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅՈՒՆ ՉՈՒՆԵՑՈՂ ԱՆՁԻՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՈՐ ԱՊԱՍՏԱՆ ՏԱԼԸ
Հոդված 21.1. Օտարերկրյա քաղաքացուն կամ քաղաքացիություն չունեցող անձին ժամանակավոր ապաստան տալու հիմքերը
Օտարերկրյա քաղաքացին կամ քաղաքացիություն չունեցող անձն իրավունք ունի դիմել լիազորված մարմին եւ ստանալ ժամանակավոր ապաստան՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Օտարերկրյա քաղաքացուն կամ քաղաքացիություն չունեցող անձին Հայաստանի Հանրապետությունում տրվում է ժամանակավոր ապաստան, եթե՝
ա) նրա տվյալները համապատասխանում են փախստական ճանաչվելու համար սույն օրենքով նախատեսված պահանջներին, սակայն գրավոր դիմում է լիազորված մարմին՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ժամանակավոր ապաստան ստանալու համար.
բ) նրա տվյալները չեն համապատասխանում փախստական ճանաչվելու համար սույն օրենքով նախատեսված պահանջներին, սակայն նա չի կարող կամ չի կամենում վերադառնալ իր քաղաքացիական պատկանելության կամ հիմնական բնակության վայրի պետություն՝ խոշտանգումների, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող այլ վերաբերմունքի ենթարկվելու վտանգի պատճառով, կամ եթե այդ պետությունում իր կյանքին կամ ազատությանը վտանգ է սպառնում զինված հակամարտությունների հետեւանքով:
Ժամանակավոր ապաստանը տրվում է մեկ տարի ժամկետով: Ժամկետը լրանալուց հետո դա կարող է երկարաձգվել ժամանակավոր ապաստան տալու հիմքերի առկայության դեպքում:
Հոդված 21.2. Ժամանակավոր ապաստան ստանալու դիմում ներկայացրած եւ ժամանակավոր ապաստան ստացած անձանց իրավունքները եւ պարտականությունները
Ժամանակավոր ապաստան ստանալու համար լիազորված մարմին դիմում ներկայացրած անձինք ունեն փախստականի կարգավիճակ հայցողների համար սույն օրենքով սահմանված իրավունքները (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով միանվագ նպաստ ստանալու իրավունքի) եւ պարտականությունները:
Ժամանակավոր ապաստան ստացած անձինք ունեն փախստականի կարգավիճակ ստացած անձանց համար սույն օրենքով սահմանված իրավունքները (բացառությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունքի) եւ պարտականությունները:
Հոդված 21.3. Ժամանակավոր ապաստանը հաստատող փաստաթուղթը
Ժամանակավոր ապաստան ստացած անձին լիազորված մարմինը տալիս է ժամանակավոր ապաստանի վկայական, որի տրման կարգը եւ նկարագիրը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Ժամանակավոր ապաստանի վկայականը հիմք է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անձի օրինական բնակության համար:
Հոդված 21.4. Ժամանակավոր ապաստանի դադարեցումը եւ անձին ժամանակավոր ապաստանից զրկելը
Ժամանակավոր ապաստանը դադարեցվում է, եթե՝
ա) դադարել են այն հանգամանքները, որոնք հիմք են անձին Հայաստանի Հանրապետությունում ժամանակավոր ապաստան տալու համար.
բ) անձը Հայատանի Հանրապետությունում ստացել է փախստականի կամ որեւէ այլ օրինական կացության կարգավիճակ.
գ) անձը ձեռք է բերել Հայաստանի Հանրապետության կամ որեւէ այլ օտարերկրյա պետության քաղաքացիություն.
դ) անձը մեկնել է մշտական բնակության Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս.
ե) լրացել է սույն օրենքի 21.1-ին հոդվածով սահմանված ժամկետը:
Անձը զրկվում է ժամանակավոր ապաստանից, եթե նա՝
ա) հաղորդել է ակնհայտ սխալ տեղեկություններ կամ ներկայացրել է կեղծ փաստաթղթեր, որոնք հիմք են հանդիսացել նրան ժամանակավոր ապաստանի իրավունք տալու համար.
բ) կարող է վնասել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը:
Հոդված 21.5. Անձի վտարումը ժամանակավոր ապաստանը դադարեցվելու կամ անձին ժամանակավոր ապաստանից զրկելու դեպքում
Ժամանակավոր ապաստանը դադարեցվելու կամ ժամանակավոր ապաստանից զրկվելու դեպքում անձը պարտավոր է իրավասու պետական մարմինների առաջարկով հնգօրյա ժամկետում մեկնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, եթե չունի Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվելու այլ օրինական հիմքեր:
Անձը, որը հրաժարվում է սահմանված ժամկետում մեկնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, ենթակա է վտարման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О БЕЖЕНЦАХ"
Преамбулу Закона Республики Армения ,,О беженцах" после слов ,,утраты статуса беженца" дополнить словами ,, , а также предоставления временного убежища иностранным гражданам или лицам, не имеющим гражданства, ".
Статья 2. Статью 1 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
"временное убежище – право иностранного гражданина или лица, не имеющего гражданства, на временное проживание на территории Республики Армения в соответствии со статьей 21.1. настоящего Закона.".
Статья 3. Закон после статьи 21 дополнить Главой VI.1. в следующей редакции:
,,ГЛАВА VI.1.
ПРЕДОСТАВЛЕНИЕ ВРЕМЕННОГО УБЕЖИЩА ИНОСТРАННОМУ ГРАЖДАНИНУ ИЛИ ЛИЦУ, НЕ ИМЕЮЩЕМУ ГРАЖДАНСТВА
Статья 21.1. Основания для предоставления временного убежища иностранному гражданину или лицу, не имеющему гражданства
Иностранный гражданин или лицо, не имеющее гражданства, имеет право обращаться в уполномоченный орган и получать временное убежище в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Иностранному гражданину или лицу без гражданства предоставляется временное убежище в Республике Армения, если:
а) его данные соответствуют требованиям, предусмотренным настоящим Законом для признания беженцем, однако он письменно обратился в уполномоченный орган для получения временного убежища на территории Республики Армения;
б) его данные не соответствуют требованиям, предусмотренным настоящим Законом для признания беженцем, однако он не может либо не желает возвращаться в государство своей гражданской принадлежности или своего основного места жительства из-за угрозы быть подвергнутым пыткам, бесчеловечному или иному унижающему достоинство отношению, либо если его жизни и свободе угрожает опасность вследствие вооруженных конфликтов в этом государстве.
Временное убежище предоставляется сроком на один год. После истечения срока он может быть продлен в случае наличия оснований для предоставления временного убежища.
Статья 21.2. Права и обязанности лиц, подавших заявление о получении временного убежища и получивших временное убежище
Лица, подавшие в уполномоченный орган заявление о получении временного убежища, имеют права (кроме права на получение единовременного пособия в порядке, установленном Правительством Республики Армения) и обязанности, установленные настоящим Законом для лиц, испрашивающих статус беженца.
Лица, получившие временное убежище, имеют права (кроме избирательного права во время выборов в органы местного самоуправления) и обязанности, установленные настоящим Законом для лиц, получивших статус беженца.
Статья 21.3. Документ, удостоверяющий временное убежище
Уполномоченный орган выдает лицу, получившему временное убежище, удостоверение на временное убежище, порядок выдачи и описание которого устанавливаются Правительством Республики Армения.
Удостоверение на временное убежище является основанием для законного проживания лица на территории Республики Армения.
Статья 21.4. Прекращение временного убежища и лишение лица временного убежища
Временное убежище прекращается, если:
а) прекратились обстоятельства, которые являются основанием для предоставления временного убежища в Республике Армения;
б) лицо получило в Республике Армения статус беженца или какой-либо иной статус законного пребывания;
в) лицо приобрело гражданство Республики Армения или какого-либо иностранного государства;
г) лицо выбыло на постоянное жительство за пределы Республики Армения;
д) исполнился срок, установленный статьей 21.1. настоящего Закона.
Лицо лишается временного убежища, если оно:
а) сообщило явно неверные сведения или представило фальшивые документы, которые являлись основанием для предоставления ему права временного убежища;
б) может причинить вред безопасности Республики Армения.
Статья 21.5. Высылка лица в случае прекращения временного убежища или при лишении лица временного убежища
В случае прекращения временного убежища или лишения временного убежища, лицо по предложению компетентных государственных органов обязано в пятидневный срок выехать с территории Республики Армения, если оно не имеет других законных оснований для проживания на территории Республики Армения.
Лицо, которое отказывается выехать с территории Республики Армения в установленный срок, подлежит высылке в порядке, установленном законодательством Республики Армения.".