«ՓԱԽՍՏԱԿԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 03.03.2004
Հոդված 1. «Փախստականների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 մարտի 1999 թվականի, ՀՕ-288, այսուհետ` օրենք) 5-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
«Հոդված 6. Փախստականի կարգավիճակ տալու բացառման հիմքերը
Փախստականի կարգավիճակ չի տրվում այն անձին, որը`
ա) նախքան Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելը կատարել է խաղաղության եւ մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություն, ինչպես սահմանված է այդ հանցագործությունների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերում.
բ) նախքան Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործելը կատարել է ոչ քաղաքական բնույթի ծանր հանցագործություն.
գ) մեղավոր է ճանաչվել Միավորված ազգերի կազմակերպության նպատակներին եւ սկզբունքներին հակասող արարքներ կատարելու մեջ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ`
1) հոդվածի 2-րդ մասում «5 հոդվածում նշված դեպքերում» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու դեպքում» բառերով.
2) հոդվածը լրացնել հետեւյալ խմբագրությամբ նոր մասով.
«Անձը Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի մուտքի կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապօրինի գտնվելու համար պատասխանատվության ենթակա չէ, եթե նա, ուղղակիորեն գալով այն երկրի տարածքից, որտեղ նրա կյանքին կամ ազատությանը վտանգ է սպառնում սույն օրենքի 1 հոդվածի իմաստով, անհապաղ ներկայանում է լիազորված մարմին եւ գրավոր դիմում է Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ`
1) հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Լիազորված մարմինը փախստականի կարգավիճակ հայցողին, Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով անհրաժեշտ բժշկական զննման ենթարկելու, փաստաթղթային ստուգումներ անցկացնելու եւ կեցությունն ապահովելու համար բնակեցնում է հատուկ կացարանում փախստականի կարգավիճակ ստանալու վերաբերյալ դիմումի քննարկման ժամանակահատվածում, որը չի կարող գերազանցել եռամսյա ժամկետը:».
2) հոդվածը 1-ին մասից հետո լրացնել հետեւյալ խմբագրությամբ նոր մասերով.
«Փախստականի կարգավիճակ հայցող` առանց ծնողների կամ առանց օրինական ներկայացուցչի երեխայի (այսուհետ` երեխա) մասին լիազորված մարմինը 5-օրյա ժամկետում տեղեկացնում է երեխայի փաստացի գտնվելու վայրի` խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմին:
Հայաստանի Հանրապետության խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինը երեխային տեղավորում է մանկական կազմակերպությունում, ինչպես նաեւ նրա խնամքի, դաստիարակության եւ իրավունքների պաշտպանության, ներառյալ` փախստականի կարգավիճակ ստանալու մասին դիմումի քննարկման ընթացքում նրա իրավունքները եւ օրինական շահերը ներկայացնելու նպատակով նշանակում է խնամակալ` օրենքով սահմանված կարգով:
Լիազորված մարմինն անհրաժեշտության դեպքում աջակցություն է ցույց տալիս Միավորված ազգերի կազմակերպության եւ իրավասու այլ միջկառավարական կազմակերպությունների կամ Միավորված ազգերի կազմակերպության հետ համագործակցող ոչ կառավարական այլ կազմակերպությունների ջանքերին` այդպիսի երեխային պաշտպանու-թյուն եւ օգնություն ցույց տալու եւ ցանկացած այլ փախստական երեխայի ծնողների եւ ընտանիքի այլ անդամների որոնումների գործում` իր ընտանիքի հետ միանալու համար անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալու նպատակով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածի`
1) 1-ին մասից «` տասնօրյա ժամկետում,» բառերը հանել.
«Փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար դիմելու իրավունք ունի յուրաքանչյուր օտարերկրյա քաղաքացի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ` առանց տարիքային սահմանափակման:».
3) 3-րդ եւ 7-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 7. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «Սույն օրենքի 14 հոդվածով նախատեսված կարգով» բառերը:
Հոդված 8. Օրենքի 18-րդ հոդվածը 6-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ խմբագրությամբ նոր մասերով.
«Փախստականն ունի իր ընտանիքի հետ միավորման իրավունք: Փախստականի ընտանիքի անդամը կարող է ստանալ Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի արտոնագիր եւ Հայաստանի Հանրապետությունում կացության կարգավիճակ, եթե չկան դրանք արգելող օրենքով սահմանված հիմքեր:
Փախստականի ընտանիքի անդամին Հայաստանի Հանրապետություն մուտքի արտոնագիր եւ Հայաստանի Հանրապետությունում կացության կարգավիճակ տալու համար պետական տուրքի գծով սահմանվում են արտոնություններ` «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 9. Օրենքի 19-րդ`
1) հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Փախստականը չի կարող վտարվել կամ որեւէ կերպ վերադարձվել այն երկրի տարածք, որտեղ նրա կյանքին կամ ազատություններին վտանգ է սպառնում իր ռասայական, ազգային, կրոնական, որոշակի սոցիալական խմբի պատկանելության կամ քաղաքական համոզմունքների պատճառով:».
«Սույն հոդվածի 4-րդ մասի գործողությունը չի տարածվում այն փախստականի վրա, որը հիմնավոր պատճառներով վտանգավոր է համարվում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար կամ դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով դատապարտված լինելով առանձնապես ծանր հանցագործության համար` վտանգ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգությանը, հասարակական կարգին, քաղաքացիների իրավունքներին եւ ազատություններին:»:
Հոդված 10. Օրենքի 20-րդ հոդվածի`
1) 1-ին մասի «է» եւ «ը» կետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
«Փախստական երեխաները կորցնում են փախստականի կարգավիճակը, եթե օրենքով սահմանված կարգով նրանց ծնողները ձեռք են բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն, կամ նրանց որդեգրում են Հայաստանի Հանրապետության կամ օտարերկրյա քաղաքացիները, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ որդեգրողները քաղաքացիություն չունեցող անձինք են կամ Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա քաղաքացիներ:»:
Հոդված 11. Օրենքի 25-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն բռնագաղթված եւ փախստականների հարցերով զբաղվող պետական մարմնում որպես փախստական հաշվառված անձինք հանդիսանում են փախստական` սույն օրենքի իմաստով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О БЕЖЕНЦАХ"
Статью 5 Закона Республики Армения ,,О беженцах" (3 марта 1999 года, ЗР-288, далее - Закон) считать утратившей силу.
,,Статья 6. Основания исключения возможности предоставления статуса беженца
Статус беженца не предоставляется лицу, которое:
а) до въезда в Республику Армения совершило преступление против безопасности мира и человечества, как это установлено международными договорами, касающимися этих преступлений;
б) до въезда в Республике Армения совершило тяжкое преступление неполитического характера;
в) признано виновным в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций.
В статье 7 Закона:
1) в части 2 слова ,,в случаях, указанных в статье 5" заменить словами ,,в случае нахождения на территории Республики Армения";
2) статью дополнить новой частью следующего содержания:
,,Лицо не подлежит ответственности за незаконный въезд на территорию Республики Армения или незаконное нахождение на территории Республики Армения, если оно, непосредственно прибыв с территории страны, где его жизни или свободе по смыслу статьи 1 настоящего Закона угрожает опасность, незамедлительно является в уполномоченный орган и письменно обращается для получения статуса беженца в Республике Армения.”.
1) часть первую изложить в следующей редакции:
,,Уполномоченный орган размещает ходатайствующее о статусе беженца лицо после его въезда на территорию Республики Армения в специальном жилье для прохождения необходимого медицинского обследования, проведения документальных проверок и обеспечения его проживания в установленном Правительством Республики Армения порядке на период рассмотрения заявления о получении статуса беженца, который не
может превышать трехмесячный срок.
2) статью после части 1 дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Уполномоченный орган в 5-дневный срок уведомляет о ходатайствующем о статусе беженца ребенке без родителей или без законного представителя (далее – ребенок) орган опеки и попечительства по месту фактического пребывания ребенка.
Орган опеки и попечительства Республикии Армения размещает ребенка в детской организации, а также в установленном законом порядке назначает опекуна в целях представления его прав и законных интересов в процессе рассмотрения заявления о его опеке, воспитании и защите прав, включая получение статуса беженца.
Уполномоченный орган в случае необходимости оказывает содействие усилиям Организации Объединенных Наций и других компетентных межправительственных организаций или иных сотрудничающих с Организацией Объединенных Наций неправительственных организаций в деле защиты и оказания помощи таким детям, а также поиска родителей, других членов семьи любого другого ребенка–беженца, в целях получения необходимых сведений для его воссоединения с семьей.".
1) в части 1 исключить слова ,,в десятидневный срок";
,,Право на обращение для получения статуса беженца имеет каждый иностранный гражданин или лицо без гражданства, без возрастных ограничений.".
3) части 3 и 7 считать утратившими силу.
Статья 6. Статью 14 Закона считать утратившей силу.
Статья 7. Из части 1 статьи 17 Закона исключить слова ,,в порядке, предусмотренном статьей 14 настоящего Закона".
Статья 8. Статью 18 Закона после части 6 дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Беженец имеет право на воссоединение со своей семьей. Член семьи беженца может получить визу на въезд в Республику Армения и статус проживания в Республике Армения, если нет установленных законом оснований для их запрета.
Для предоставления члену семьи беженца визы на въезд в Республику Армения и статуса проживания в Республике Армения Законом Республики Армения ,,О государственной пошлине" устанавливаются льготы по государственной пошлине.".
,,Беженец не может быть выдворен или каким-либо иным способом возвращен в страну, где его жизни или свободам угрожает опасность по причине его расовой, национальной, религиозной принадлежности,принадлежности к определенной соцальной группе или из-за политических убеждений.";
,,Действие части 4 настоящей статьи не распространяется на беженца, который по обоснованным причинам считается представляющим опасность для национальной безопасности Республики Армения или, по вступившему в законную силу решению суда, будучи осужден за особо тяжкое преступление, представляет опасность для национальной безопасности, общественного строя, прав и свобод граждан Республики Армения.".
1) пункты ,,ж" и ,,з" части 1 считать утратившими силу;
,,Дети – беженцы утрачивают статус беженца, если их родители в установленном законом порядке приобретают гражданство Республики Армения, или их усыновляют (удочеряют) граждане Республики Армения или иностранные граждане, за исключением случаев, когда усыновители (удочерители) являются лицами без гражданства либо иностранными гражданами, получившими статус беженца в Республике Армения.".