ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԿՈՒԼՏՈՒՐԱՅԻ ԵՎ ՍՊՈՐՏԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում պետական քաղաքականության սկզբունքները, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ազգային համակարգի կազմակերպական-իրավական ու ֆինանսատնտեսական հիմքերը։
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով:
ա) ֆիզիկական կուլտուրա՝ մարդու առողջ ապրելակերպի եւ ֆիզիկական կատարելագործման համար հասարակության կողմից ստեղծված եւ օգտագործվող հոգեւոր ու նյութական արժեքների ամբողջություն.
բ) ֆիզիկական դաստիարակություն՝ բնակչության առողջության ամրապնդմանը, աշխատունակության բարձրացմանը եւ երկարակեցությանը, ֆիզիկապես կոփված ու բարոյապես կայուն սերնդի ձեւավորմանն ուղղված կազմակերպված գործընթաց.
գ) ֆիզկուլտուրային շարժում՝ բնակչության ֆիզիկական կուլտուրայի մակարդակի բարձրացմանը, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացմանը նպատակաուղղված պետական եւ հասարակական կազմակերպությունների ու քաղաքացիների գործունեություն.
դ) սպորտ՝ ֆիզիկական կուլտուրայի բաղկացուցիչ մաս, պատմականորեն առաջացած՝ մարդկանց մրցակցական գործունեության եւ մրցումների նախապատրաստման հատուկ մասնագիտական մարզումների գործընթաց.
ե) Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմ՝ մարզաձեւի լավագույն մարզիկներով, մարզիչ-մանկավարժներով, գիտնականներով, բժիշկներով եւ այլ մասնագետներով համալրված թիմ, որը նախապատրաստվում եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի ներքո մասնակցում է միջազգային մարզական միջոցառումներին.
զ) սիրողական սպորտ՝ մարզական զանգվածային գործունեություն, ֆիզիկական դաստիարակության բաղկացուցիչ մաս, ըստ նախասիրության՝ տարբեր մարզաձեւերում շնորհալի եւ հեռանկարային անհատներին ի հայտ բերելու միջոց.
է) պրոֆեսիոնալ սպորտ՝ սպորտի բնագավառում շահույթ հետապնդող գործունեություն, որին մասնակցում են պրոֆեսիոնալ մարզական կազմակերպությունները (լիգաներ, ակումբներ, թիմեր), սպորտը որպես մասնագիտություն ընտրած մարզիկները.
ը) օլիմպիական շարժում՝ սպորտի զարգացմանը, մարդու հոգեւոր եւ ֆիզիկական կատարելությանը, միջազգային սպորտային փոխհամագործակցությանը նպատակաուղղված հասարակական շարժում.
թ) ֆիզկուլտուրային, մարզական չափորոշիչներ՝ ֆիզիկական վարժությունների համալիր առաջադրանքներ, որոնց կատարման արդյունքներով բացահայտվում են բնակչության տարբեր տարիքային եւ առողջական խմբերի ֆիզիկական պատրաստականության մակարդակն ու առողջական վիճակը.
ժ) ուսումնամարզական ծրագրեր՝ ֆիզկուլտուրային, մարզական չափորոշիչներին համապատասխան մշակված տարբեր մակարդակների եւ ուղղվածության ծրագրեր, որոնց հիման վրա կազմակերպվում է ուսումնամարզական գործընթացը.
ժա) մարզիչ-մանկավարժ՝ ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում ուսումնական ծրագրով մարզական, մանկավարժական գործունեություն իրականացնող մասնագիտական կրթություն ունեցող անձ:
Հոդված 3. Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի օրենսդրության խնդիրները
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի օրենսդրության խնդիրներն են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ պետության կողմից ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացմանը նպաստելու իրավական մեխանիզմների ստեղծումը.
բ) ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի համակարգի գործառնության եւ զարգացման համար իրավական երաշխիքների ապահովումը.
գ) ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ազգային համակարգի կառավարման իրավասությունների բաշխումն ու տարանջատումը, գործառույթների կանոնակարգումը պետական կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մարզական հասարակական կազմակերպությունների, միությունների եւ ընկերությունների միջեւ.
դ) այդ բնագավառի իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց իրավունքների, պարտականությունների, պատասխանատվության սահմանումն ու փոխհարաբերությունների իրավական կարգավորումը:
Հոդված 4. Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում պետական քաղաքականությունը
Պետությունը նպաստում է Հայաստանի Հանրապետությունում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացմանը։
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում պետական քաղաքականությունն իրականացվում է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման մասին պետական ծրագրով (այսուհետ՝ պետական ծրագիր) սահմանված ժամկետներում եւ կարգով:
Պետական ծրագրի նպատակն է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման ապահովումը:
Պետական ծրագրի նախագիծը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացնում սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում, որը հաստատում է Ազգային ժողովը՝ համապատասխան օրենքի ընդունմամբ:
Պետական ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման տարեկան համամասնությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը եւ արտացոլում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման տարեկան ծրագրերում (այսուհետ՝ տարեկան ծրագիր):
Տարեկան ծրագրի կատարման համար անհրաժեշտ ֆինանսավորման գումարն արտացոլվում է համապատասխան տարվա պետական բյուջեի ծախսերում:
Հոդված 5. Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում պետական
քաղաքականության սկզբունքները
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում պետական քաղաքականության սկզբունքներն են՝
ա) բնակչության առողջության ամրապնդումը, անհատի ներդաշնակ զարգացումը, աշխատունակության բարձրացումն ու երկարակեցության ապահովումը.
բ) տարիքային եւ սոցիալական տարբեր խմբերի անձանց համար ֆիզիկական դաստիարակության անընդհատությունը եւ ֆիզիկական կուլտուրայով ու սպորտով զբաղվելու մատչելիությունը.
գ) հայրենիքի պաշտպանությանը պատրաստ երիտասարդության ֆիզիկական պատրաստականության ապահովումը.
դ) բարձրակարգ մարզիկների պատրաստումը, միջազգային մրցասպարեզներում Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերի եւ մարզիկների մասնակցության ապահովումը.
ե) պետական ծրագրի միջոցով ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ազգային համակարգի կատարելագործումը:
Հոդված 6. Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման պետական երաշխիքները
Հայաստանի Հանրապետությունում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման պետական երաշխիքներն են՝
ա) ֆիզիկական կուլտուրայով եւ սպորտով զբաղվելու, այդ բնագավառը որպես մասնագիտություն ընտրելու, ֆիզկուլտուրային եւ օլիմպիական շարժմանը մասնակցելու մարդկանց հավասար իրավունքների ապահովումը.
բ) բնակչության ֆիզիկական դաստիարակության ապահովումը, «Ֆիզիկական կուլտուրա» առարկայի պարտադիր դասավանդումն ուսումնական բոլոր հաստատություններում՝ ուսումնառության ամբողջ ընթացքում.
գ) Հայաստանի Հանրապետության առաջնությունների, համահայկական խաղերի անցկացման, օլիմպիական խաղերին, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններին, համաշխարհային ունիվերսիադաներին, միջազգային եւ այլ մրցաշարերին Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերի ու մարզիկների նախապատրաստման եւ մասնակցության ֆինանսավորումը՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեով նախատեսված միջոցների հաշվին.
դ) աջակցությունը մանկապատանեկան մարզադպրոցների ցանցի ընդլայնմանը, դրանց նյութատեխնիկական բազայի ամրապնդմանը.
ե) այդ բնագավառի համար կադրերի պատրաստման, վերապատրաստման ապահովումը, բնակչության ֆիզիկական դաստիարակության եւ բարձրագույն նվաճումների՝ սպորտի հիմնահարցերին վերաբերող գիտական հետազոտությունների նպատակային ֆինանսավորումը.
զ) աջակցությունը ֆիզկուլտուրային-առողջարարական, մարզական եւ ուսումնական բազաների պահպանմանն ու նպատակային օգտագործմանը, նոր ուսումնամարզական բազաների կառուցմանը.
է) մարզական գույքի արտադրության եւ ֆիզիկական կուլտուրայի ու սպորտի բնագավառում այլ տնտեսական գործունեության խթանումը։
Հոդված 7. Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության իրավասությունները
ա) հաստատում է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի պետական քաղաքականության հայեցակարգը.
բ) մշակում եւ Ազգային ժողովի հաստատմանն է ներկայացնում պետական ծրագիրը.
գ) սահմանում է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում պետական պատվերի տեղադրման կարգը.
դ) հաստատում է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի նորմատիվ ակտերը.
ե) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված այլ լիազորություններ։
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԿՈՒԼՏՈՒՐԱՅԻ ԵՎ ՍՊՈՐՏԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ
Հոդված 8. Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ
սպորտի ազգային համակարգի կառուցվածքը
Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ազգային համակարգը պետական կառավարման լիազորված մարմնի, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների համապատասխան ստորաբաժանումների ամբողջությունն է: Այդ համակարգի մասն են կազմում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի հետեւյալ հասարակական կազմակերպությունները՝
ա) Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն.
բ) մարզաձեւերի ազգային ֆեդերացիաները.
գ) այլ մարզական հասարակական կազմակերպությունները, միությունները եւ ընկերությունները:
Հոդված 9. Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կառավարման լիազորված մարմնի իրավասությունները
Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կառավարման լիազորված մարմինը՝
ա) իրականացնում է բնագավառի պետական քաղաքականությունը.
բ) համադասում է պետական եւ տարեկան ծրագրերի մշակման գործընթացը: Մշակում եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանն է ներկայացնում այդ ծրագրերով նախատեսված պետական պատվերների տեղադրման կարգը.
գ) համադասում է բնակչության շրջանում տարվող ֆիզկուլտուրային- առողջարարական, մարզական աշխատանքները, Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերի համալրման գործընթացը.
դ) շահագրգիռ նախարարությունների, գերատեսչությունների, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի, այլ մարզական կազմակերպությունների հետ մշակում եւ հաստատում է ֆիզկուլտուրային, մարզական չափորոշիչները: Մշակում եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանն է ներկայացնում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի նորմատիվ ակտերը.
ե) Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների հետ կազմում եւ հաստատում է նախադպրոցական եւ դպրոցական տարիքի երեխաների, սովորող երիտասարդության եւ ուսանողների ֆիզիկական դաստիարակության պետական ծրագրերը.
զ) իրականացնում է այդ բնագավառի գիտամեթոդական ապահովումը, կազմակերպում է ֆիզկուլտուրային կադրերի, այդ թվում՝ մարզիչ-մանկավարժների պատրաստումը եւ վերապատրաստումը.
է) համագործակցում է ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառի հասարակական կազմակերպությունների հետ.
ը) Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի եւ օլիմպիական մարզաձեւերի ազգային ֆեդերացիաների ներկայացմամբ հաստատում է օլիմպիական խաղերի նախապատրաստման քառամյա փուլային ծրագիրը, հանրապետական մարզական եւ զանգվածային միջոցառումների օրացուցային պլանը.
թ) աջակցում է հաշմանդամների շրջանում ֆիզկուլտուրային եւ մարզական ծրագրերի իրականացմանը.
ժ) իր իրավասության սահմաններում կնքում է միջազգային պայմանագրեր.
ժա) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված այլ լիազորություններ։
Հոդված 10. Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման
մարմինների լիազորությունները ֆիզիկական կուլտուրայի եւ
սպորտի բնագավառում
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում տարածքային կառավարման մարմինները՝
ա) հսկողություն են իրականացնում տարածքում պետական ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ.
բ) համադասում են մանկապատանեկան մարզադպրոցների, հանրակրթական դպրոցների, մարզական հերթափոխի պատրաստման, մարզաձեւերի զարգացման եւ ֆիզիկական կուլտուրայի ու սպորտի նյութատեխնիկական բազայի ամրապնդման գործընթացը.
գ) աջակցում են մարզական կազմակերպությունների հանրապետական առաջնություններին, միջազգային մրցումներին մարզի եւ համայնքների մարզիկների ու թիմերի մասնակցությանը.
դ) իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված այլ լիազորություններ։
Հոդված 11. Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերը ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում տեղական ինքնակառավարման մարմինները նպաստում են՝
ա) համայնքի տարածքում պետական ծրագրերի իրագործմանը.
բ) նախադպրոցական, դպրոցական, արտադպրոցական եւ այլ ուսումնական հաստատություններում ֆիզիկական կուլտուրայի ուսուցման գործընթացին.
գ) համայնքների բնակչության հետ ֆիզկուլտուրային - առողջարարական եւ մարզական միջոցառումների կազմակերպմանը.
դ) ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի նյութատեխնիկական բազայի ստեղծման, բարելավման եւ հետագա ամրապնդման գործընթացին.
ե) մանկապատանեկան մարզադպրոցների ցանցի ընդլայնմանը եւ մարզաձեւերի զարգացմանը։
Հոդված 12. Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն (այսուհետ՝ ՀԱՕԿ) գլխավորում է օլիմպիական շարժումը երկրում:
Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կառավարման լիազորված մարմնի եւ օլիմպիական մարզաձեւերի ազգային ֆեդերացիաների հետ ՀԱՕԿ-ը մշակում եւ իրագործում է բարձրագույն նվաճումների՝ սպորտի զարգացման միասնական քաղաքականությունը:
ՀԱՕԿ-ը գործում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի խարտիային, իր կանոնադրությանը եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներին համապատասխան:
ՀԱՕԿ-ն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերի եւ մարզիկների մասնակցությունն օլիմպիական խաղերին ու Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հովանու ներքո անցկացվող մյուս միջոցառումներին:
Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերը եւ մարզիկներն օլիմպիական խաղերին եւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հովանու ներքո անցկացվող մրցումներին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի ներքո:
Օլիմպիական շարժման եւ բարձրագույն նվաճումների՝ սպորտի զարգացման հարցերում ՀԱՕԿ-ը համադասում է հասարակական մարզական կազմակերպությունների աշխատանքները:
ՀԱՕԿ-ը մարզաձեւերի ազգային ֆեդերացիաների եւ շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացմամբ մշակում է օլիմպիական խաղերի նախապատրաստման քառամյա փուլային ծրագիրը:
ՀԱՕԿ-ը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի խորհրդանիշների, նշանաբանների պահապանն է մեր երկրում: Հայաստանի օլիմպիական խորհրդանիշները գովազդային կամ այլ նպատակներով կարող են օգտագործվել միայն ՀԱՕԿ-ի թույլտվությամբ եւ պայմաններով:
ՀԱՕԿ-ն իր առջեւ դրված խնդիրներն իրականացնում է պետական բյուջեի նպատակային հատկացումների, ֆինանսական սեփական միջոցների եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը չհակասող այլ աղբյուրների հաշվին:
Հոդված 13. Մարզաձեւերի ազգային ֆեդերացիաները
Մարզաձեւերի ազգային ֆեդերացիաները՝
ա) մշակում եւ իրականացնում են մարզաձեւերի զարգացման ծրագրեր, կազմակերպում են հանրապետական առաջնություններ, ուսանողական մարզական խաղեր, նախապատրաստում են Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերին եւ մարզիկներին՝ աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններին, համաշխարհային ունիվերսիադաներին եւ միջազգային մրցաշարերին մասնակցելու համար.
բ) քառամյա փուլային ծրագրով նախապատրաստում են Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերը՝ օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար:
Հոդված 14. Այլ մարզական հասարակական կազմակերպությունները,
միությունները եւ ընկերությունները
Այլ մարզական հասարակական կազմակերպությունները, միությունները եւ ընկերություններն իրականացնում են ֆիզկուլտուրային - առողջարա-րական, մարզական զանգվածային միջոցառումներ, ինչպես նաեւ մարզաձեւերի զարգացման եւ մարզական հերթափոխի պատրաստման ծրագրեր:
ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԿՈՒԼՏՈՒՐԱՅԻ ԵՎ ՍՊՈՐՏԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌԻ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՀԻՄՔԵՐԸ
Հոդված 15. Սեփականության հարաբերությունները ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի բնագավառում
Պետական ու համայնքային ենթակայության ֆիզկուլտուրային եւ մարզական կազմակերպության գործունեությունն ապահովելու նպատակով հիմնադիրը կազմակերպությանն է հանձնում շենքեր, շինություններ, մարզական եւ այլ անհրաժեշտ գույք, որոնք պետք է օգտագործվեն կանոնադրական խնդիրներն իրականացնելու նպատակով։
Ոչ պետական ֆիզկուլտուրային եւ մարզական կազմակերպությունների սեփականության ներքո կարող է գտնվել ցանկացած գույք, բացի գույքի այն տեսակներից, որոնք արգելված են Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով։
Հոդված 16. Ֆիզկուլտուրային եւ մարզական կազմակերպությունների ֆինանսավորումը
Պետական բյուջեից ֆիզկուլտուրային եւ մարզական կազմակերպությունների ֆինանսավորումն իրականացվում է պետական պատվերի տեղադրման, նպատակային ծրագրերի եւ դրամաշնորհների ձեւով։
Ֆիզկուլտուրային եւ մարզական կազմակերպությունների ֆինանսավորման լրացուցիչ աղբյուրներն են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության ու օտարերկրյա պետությունների իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց կատարած ներդրումները.
բ) սեփական միջոցները, որոնք գոյանում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ չարգելված գործունեության այլ ձեւերից.
գ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը չհակասող այլ միջոցները։
ՄԱՐԶԻԿՆԵՐԸ։ ՄԱՐԶԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳԻՐԸ
Հոդված 17. Սիրողական եւ պրոֆեսիոնալ մարզիկները
Սիրողական մարզիկներ են համարվում այն անձինք, որոնք մրցումներին նախապատրաստվում եւ մասնակցում են սիրողական սկզբունքով։
Պրոֆեսիոնալ մարզիկներ են համարվում սպորտը որպես մասնագիտություն ընտրած անձինք, որոնք իրենց մարզական գործունեության համար վարձատրվում են:
Պրոֆեսիոնալ մարզիկի գործունեությունը կարգավորվում է ազգային ֆեդերացիաների եւ մարզական այլ կազմակերպությունների հետ կնքված պայմանագրերով:
Հոդված 18. Մարզական գործունեության մասին պայմանագիրը եւ մարզիկների տեղափոխություններն այլ մարզական կազմակերպություններ
Մարզական գործունեության մասին պայմանագիրը կնքվում է մարզիկի եւ մարզական կազմակերպության միջեւ։
Պայմանագիրը պետք է բովանդակի մարզիկի իրավունքները եւ պարտավորությունները, բժշկական, սոցիալական ապահովագրության, պայմանագրի ժամկետի երկարաձգման, պայմանագրի լուծման, մարզումների, միջոցառումների մասնակցության անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման, նյութական ապահովման վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ այլ պայմաններ։
Մարզիկների տեղափոխություններն այլ մարզական կազմակերպություններ կամ օտարերկրյա ակումբներ կարող են իրականացվել պայմանագրի ժամկետը լրանալու եւ (կամ) դրանում նախատեսված պարտավորությունների կատարման դեպքում:
Մարզական կազմակերպությունների փոխադարձ համաձայնության դեպքում մարզիկի տեղափոխությունը կարող է իրականացվել նաեւ մինչեւ պայմանագրի ժամկետը լրանալը:
Մարզիկների՝ կազմակերպությունից կազմակերպություն տեղափոխության կանոնները, տրանսֆերտային վճարումները, փոխհատուցումները, մարզիկին պատրաստող ակումբի շահերը կարգավորվում են պայմանագրերով՝ օրենսդրությանը համապատասխան:
Պետական պատվերով ֆինանսավորվող ֆիզկուլտուրային եւ մարզական կազմակերպություններում ընդգրկված մարզիկների եւ մարզիչների տեղափոխությունների կարգն այլ մարզական կազմակերպություններ սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կառավարման լիազորված մարմինը:
10 հուլիսի 2001թ.
ՀՕ-196
18.04.2003 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
11.06.2004 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
10.06.2009 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
14.04.2011 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
10.09.2019 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
11.05.2020 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
09.02.2023 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին
01.03.2023 «Ֆիզիկական կուլտուրայի եվ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

О ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЕ И СПОРТЕ
Настоящий Закон устанавливает принципы государственной политики в области физической культуры и спорта, организационно-правовые и финансово-экономические основы национальной системы физической культуры и спорта.
Область физической культуры и спорта регулируется Конституцией Республики Армения, настоящим Законом и иными правовыми актами.
а) физическая культура – совокупность духовных и материальных ценностей, созданных и используемых обществом для здорового образа жизни и физического совершенствования человека;
б) физическое воспитание – организованный процесс, направленный на укрепление здоровья населения, повышение работоспособности и долголетия, на формирование физически закаленного и морально устойчивого поколения;
в) физкультурное движение – деятельность государственных, общественных организаций и граждан, направленная на повышение уровня физической культуры населения, на развитие физической культуры и спорта;
г) спорт – составная часть физической культуры, исторически сложившийся процесс соревновательной деятельности людей и специальных профессиональных тренировок для подготовки к соревнованиям;
д) сборная команда Республики Армения – команда, укомплектованная лучшими спортсменами вида спорта, тренерами-педагогами, учеными, врачами и другими специалистами, которая готовится и выступает в международных спортивных соревнованиях под Государственным флагом Республики Армения;
е) любительский спорт – массовая спортивная деятельность, составляющая часть физического воспитания, средство выявления одаренных и перспективных личностей в разных видах спорта по предпочтению;
ж) профессиональный спорт – деятельность, преследующая получение прибыли в области спорта, в которой участвуют профессиональные спортивные организации (лиги, клубы, команды), спортсмены, избравшие спорт в качестве профессии;
з) олимпийское движение – общественное движение, направленное на развитие спорта, на духовное и физическое развитие человека, международное спортивное сотрудничество;
и) физкультурные, спортивные нормативы – комплексные задания по физическим упраженениям, по результатам выполнения которых выявляется уровень физической подготовки и состояния здоровья разных возрастных групп населения и групп населения по состоянию здоровья;
к) учебно-тренировочные программы – программы разных уровней и разной направленности, разработанные в соответствии с физкультурными, спортивными нормативами, на основании которых организуется учебно-тренировочный процесс;
л) тренер-педагог – лицо со специальным образованием, осуществляющее спортивную педагогическую деятельность по учебной программе в области физической культуры и спорта.
Статья 3. Задачи законодательства в области физической культуры и спорта
Задачами законодательства в области физической культуры и спорта являются:
а) создание государством правовых механизмов, способствующих развитию физической культуры и спорта, закрепленных в Конституции Республики Армения;
б) обеспечение правовых гарантий функционирования и развития системы физической культуры и спорта;
в) распределение и разграничение компетенции по управлению национальной системой физической культуры и спорта между органами государственного управления, местного самоуправления, спортивными общественными организациями, союзами (ассоциациями) и обществами, регламентация их функций;
г) установление прав, обязанностей, ответственности и правовое регулирование взаимоотношений юридических и физических лиц в этой области.
Статья 4. Государственная политика в области физической культуры и спорта
Государство способствует развитию физической культуры и спорта в Республике Армения.
Государственная политика в области физической культуры и спорта осуществляется в сроки и порядке, установленные государственной программой развития физической культуры и спорта (далее – государственная программа).
Целью государственной программы является обеспечение развития физической культуры и спорта.
Правительство Республики Армения в трехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу вносит на рассмотрение Национального Собрания Республики Армения проект государственной программы, который утверждается Национальным Собранием принятием соответствующего закона.
Годовые пропорции осуществления работ, предусмотренных государственной программой, устанавливаются Правительством Республики Армения и отражаются в годовой программе развития физической культуры и спорта (далее – годовая программа).
Сумма финансирования, необходимая для выполнения годовой программы, отражается в расходах государственного бюджета на соответствующий год.
Статья 5. Принципы государственной политики в области физической культуры и спорта
Принципами государственной политики в области физической культуры и спорта являются:
а) укрепление здоровья населения, гармоничное развитие личности, повышение работоспособности и обеспечение долголетия;
б) непрерывность физического воспитания для лиц различных возрастных и социальных групп и доступность занятия физической культурой и спортом;
в) обеспечение физической подготовки молодежи к защите Родины;
г) подготовка спортсменов высокого класса, обеспечение участия сборных команд и спортсменов Республики Армения в международных соревнованиях;
д) усовершенствование национальной системы физической культуры и спорта посредством государственной программы;
Статья 6. Государственные гарантии развития физической культуры и спорта
В Республике Армения государственными гарантиями развития физической культуры и спорта являются:
а) обеспечение равных прав людей в занятии физической культурой и спортом, избрании этой области в качестве профессии, участии в физкультурном и олимпийском движении;
б) обеспечение физического воспитания населения, обеспечение обязательного преподавания предмета ,,Физическая культура" во всех учебных заведениях в течение всего периода обучения;
в) финансирование проведения первенств Республики Армения, Панармянских игр, подготовки и участия сборных команд и спортсменов Республики Армения в Олимпийских играх, первенствах мира и Европы, международных универсиадах, международных и иных турнирах за счет средств, предусмотренных государственным бюджетом Республики Армения;
г) содействие расширению сети детско-юношеских спортивных школ, укрепление их материально-технической базы;
д) обеспечение подготовки, переподготовки кадров для этой области, целевое финансирование научных исследований по проблемам физического воспитания населения и спорта высших достижений;
е) содействие содержанию и целевому использованию физкультурно-оздоровительных, спортивных и учебных баз, строительству новых учебно-спортивных баз;
ж) стимулирование производства спортивного инвентаря и иной хозяйственной деятельности в области физической культуры и спорта.
Статья 7. Компетенция Правительства Республики Армения в области физической культуры и спорта
а) утверждает концепцию государственной политики в области физической культуры и спорта;
б) разрабатывает и выносит на утверждение Национального Собрания государственную программу;
в) устанавливает порядок размещения государственного заказа в области физической культуры и спорта;
г) утверждает нормативные акты области физической культуры и спорта;
д) осуществляет иные полномочия, установленные законами Республики Армения.
Статья 8. Структура национальной системы физической культуры и спорта Республики Армения
Национальная система физической культуры и спорта Республики Армения является совокупностью соответствующих подразделений уполномоченного органа государственного управления, органов государственного управления и местного самоуправления. Частью этой системы являются следующие общественные организации области физической культуры и спорта:
а) Национальный олимпийский комитет Армении;
б) национальные федерации по видам спорта;
в) другие спортивные общественные организации, союзы (ассоциации) и общества.
Статья 9. Компетенция уполномоченного органа государственного управления физической культурой и спортом Республики Армения
Уполномоченный орган государственного управления физической культурой и спортом Республики Армения:
а) осуществляет государственную политику в этой области;
б) координирует процесс разработки государственной и годовой программ. Разрабатывает и вносит на утверждение Правительства Республики Армения порядок размещения государственного заказа, предусмотренного этой программой;
в) координирует физкультурно-оздоровительную, спортивную работу, проводимую среди населения, процесс комплектования сборных команд Республики Армения;
г) совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, Национальным олимпийским комитетом Армении, другими спортивными организациями разрабатывает и утверждает физкультурные, спортивные нормативы. Разрабатывает и вносит на утверждение Правительства Республики Армения нормативные акты области физической культуры и спорта;
д) совместно с органами государственного управления Республики Армения составляет и утверждает государственную программу физического воспитания детей дошкольного и школьного возраста, учащейся молодежи и студентов;
е) осуществляет научно-методическое обеспечение этой области, организует подготовку и переподготовку физкультурных кадров, в том числе тренеров-педагогов;
ж) сотрудничает с общественными организациями области физической культуры и спорта;
з) по представлению Национального оплимпийского комитета Армении и национальных федераций по олимпийским видам спорта утверждает четырехлетнюю поэтапную программу подготовки к Олимпийским играм, календарный план республиканских спортивных и массовых мероприятий;
и) содействует осуществлению физкультурных и спортивных программ среди инвалидов;
к) заключает в пределах своей комптенеции международные договоры;
л) осуществляет другие полномочия, установленные законами Республики Армения.
Статья 10. Полномочия органов территориального управления Республики Армения в области физической культуры и спорта
Органы государственного управления в области физической культуры и спорта:
а) осуществляют надзор за осуществлением государственных программ на территории;
б) координируют процесс подготовки спортивной смены, развития видов спорта и укрепления материально-технической базы физической культуры и спорта в детско-юношеских спортивных школах, общеобразовательных школах;
в) содействуют участию спортсменов и команд областей и муниципалитетов в республиканских первенствах спортивных организаций, международных соревнованиях;
г) осуществляют другие полномочия, установленные законами Республики Армения.
Статья 11. Роль органов местного самоуправления Республики Армения в области физической культуры и спорта
Органы местного самоуправления в области физической культуры и спорта содействуют:
а) реализации государственных программ на территории муниципалитета;
б) процессу обучения физической культуре в дошкольных, школьных, внешкольных и иных учебных заведениях;
в) организации проведения физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий с населением муниципалитетов;
г) процессу создания, улучшения и дальнейшего укрепления материально-технической базы физической культуры и спорта;
д) расширению сети детско-юношеских спортивных школ и развитию видов спорта.
Статья 12. Национальный олимпийский комитет Армении
Национальный олимпийский комитет Армении (далее - НОКА) возглавляет олимпийское движение в стране.
НОКА вместе с уполномоченным органом государственного управления физической культурой и спортом Республики Армения и национальными федерациями по олимпийским видам спорта разрабатывает и реализует единую политику в области спорта высших достижений.
НОКА действует в соответствии с Олимпийской хартией, своим Уставом и законами Республики Армения.
НОКА осуществляет участие сборных команд и спортсменов Республики Армения в Олимпийских играх и других совернованиях, проводимых под эгидой Международного олимпийского комитета.
В Олимпийских играх и соревнованиях, проводимых под эгидой Международного олимпийского комитета, сборные команды и спортсмены Республики Армения участвуют под Государственным флагом Республики Армения.
НОКА координирует работу спортивных общественных организаций в вопросах развития олимпийского движения и спорта высших достижений.
НОКА по представлению национальных федераций по видам спорта и заинтересованных организаций разрабатывает четырехлетнюю поэтапную программу подготовки к Олимпийским играм.
НОКА является хранителем символики, девизов Международного олимпийского комитета в нашей стране. Олимпийская символика Армении может использоваться в рекламных или иных целях только с разрешения и на условиях НОКА.
НОКА осуществляет поставленные перед ним задачи за счет целевых ассигнований государственного бюджета, собственных финансовых средств и из иных источников, не противоречащих законодательству Республики Армения.
Статья 13. Национальные федерации по видам спорта
Национальные федерации по видам спорта:
а) разрабатывают и осуществляют программы развития видов спорта, организуют республиканские первенства, студенческие спортивные игры, готовят сборные команды и спортсменов Республики Армения для участия в первенствах мира и Европы, международных универсиадах и международных турнирах;
б) готовят сборные команды Республики Армения по четырехлетней поэтапной программе для участия в Олимпийских играх.
Статья 14. Другие спортивные общественные организации, союзы (ассоциации) и общества
Другие спортивные общественные организации, союзы (ассоциации) и общества осуществляют массовые физкультурно-оздоровительные, спортивные мероприятия, а также программы развития видов спорта и подготовки спортивной смены.
Статья 15. Отношения собственности в области физической культуры и спорта
В целях обеспечения деятельности физкультурной и спортивной организации государственного и муниципального подчинения учредитель передает организации здания, помещения, спортивный инвентарь и иное необходимое имущество, которые должны использоваться в целях осуществления уставных задач.
В собственности негосударственных физкультурных и спортивных организаций может находиться любое имущество, кроме тех его видов, которые запрещены законами Республики Армения.
Статья 16. Финансирование физкультурных и спортивных организаций
Финансирование физкультурных и спортивных организаций из государственного бюджета осуществляется в виде размещения государственного заказа, целевых программ и грантов.
Дополнительными источниками финансирования физкультурных и спортивных организаций являются:
а) взносы юридических и физических лиц Республики Армения и иностранных государств;
б) собственные средства, которые образуются от другой деятельности, не запрещенной законодательством Республики Армения;
в) прочие средства, не противоречащие законодательству Республики Армения.
Статья 17. Спортсмены-любители и профессиональные спортсмены
Спортсменами-любителями считаются лица, которые готовятся и участвуют в соревнованиях на любительской основе.
Профессиональными спортсменами считаются лица, избравшие спорт в качестве профессии, которые оплачиваются за свою спортивную деятельность.
Деятельность профессионального спортсмена регулируется контрактами (договорами), заключаемыми с национальными спортивными федерациями и иными организациями.
Статья 18. Контракт на спортивную деятельность и переход спортсменов в другие спортивные организации
Контракт (договор) на спортивную деятельность заключается между спортсменом и спортивной организацией.
Контракт должен содержать права и обязанности спортсмена, сведения о медицинском, социальном страховании, о продлении срока контракта, расторжении контракта, тренировках, создании необходимых условий для участия в мероприятиях, материальном обеспечении, а также другие условия.
Переход спортсменов в другие спортивные организации или иностранные клубы может осуществляться при истечении срока контракта и (или) выполнении обязательств, предусмотренных им.
При взаимном соглашении спортивных организаций переход спортсмена может быть осуществлен и до истечения срока контракта.
Правила перехода спортсменов из организации в организацию, трансферные выплаты, компенсации, интересы клуба, подготовившего спортсмена, регулируются договорами в соответствии с законодательством.
Порядок перехода в другие организации спортсменов и тренеров, состоящих в физкультурных и спортивных организациях, финансируемых по государственному заказу, устанавливается уполномоченным органом государственного управления физической культурой и спортом в Республике Армения.