ԽՂՃԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետությունում ապահովվում է քաղաքացիների խղճի եւ կրոնական դավանանքի ազատությունը: Յուրաքանչյուր քաղաքացի ազատորեն է որոշում իր վերաբերմունքը կրոնի նկատմամբ, իրավունք
ունի դավանելու ցանկացած կրոն կամ չդավանելու ոչ մի կրոն, անձապես կամ այլ քաղաքացիների հետ համատեղ կատարելու կրոնական ծեսեր:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները օրենքի առջեւ հավասար են քաղաքացիական, հասարակական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքի բոլոր բնագավառներում՝ անկախ կրոնի նկատմամբ իրենց
վերաբերմունքից կամ կրոնական պատկանելիությունից:
Դավանանքի նկատմամբ քաղաքացիների իրավունքների ուղղակի կամ անուղղակի սահմանափակումները, կրոնական հողի վրա հետապնդումները կամ այլ իրավունքների խոչընդոտումը, կրոնական թշնամանքի հարուցումը
առաջ են բերում օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
Քաղաքացու նկատմամբ չի թույլատրվում որեւէ հարկադրանք կամ բռնություն՝ ժամերգություններին, կրոնական ծիսակատարություններին եւ արարողություններին, կրոնի ուսուցմանը մասնակցելու կամ չմասնակցելու
հարցերի նկատմամբ իր վերաբերմունքը որոշելիս:
Խղճի ազատության իրավունքի իրագործումը ենթակա է լոկ այն սահմանափակումներին, որոնք անհրաժեշտ են հասարակական անվտանգությունը եւ կարգուկանոնը, քաղաքացիների առողջությունն ու բարոյականությունը, հասարակության մյուս անդամների իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու համար:
2. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆՈՒՄԸ
Հոդված 4. Կրոնական կազմակերպությունը հավատի համատեղ ղեկավարության, ինչպես նաեւ կրոնական այլ պահանջմունքների բավարարման նպատակով ստեղծված քաղաքացիների միավորում է:
Կրոնական կազմակերպություններ են՝ եկեղեցական ու կրոնական համայնքները, թեմերը, վանքերը, կրոնական միաբանությունները, նրանց կրթական ու հրատարակչական հաստատությունները եւ այլ կրոնական-եկեղեցական
հիմնարկներ:
Հոդված 5. Քաղաքացիների խումբը ճանաչվում է որպես կրոնական կազմակերպություն, եթե այն բավարարում է հետեւյալ պայմաններին.
ա) չի հակասում սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի դրույթներին.
բ) հիմնվում է պատմականորեն կանոնացված որեւէ սուրբ գրքի վրա.
գ) իր դավանանքով մտնում է համաշխարհային ժամանակակից կրոնական-եկեղեցական համայնքների համակարգի մեջ.
դ) զերծ է նյութապաշտությունից եւ ուղղված է դեպի զուտ հոգեւոր ոլորտները.
ե) իր մեջ ընդգրկում է առնվազն 50 հավատացյալ.
Սույն պայմանները (բացի «ա» կետում նշվածից) պարտադիր չեն միայն ազգային փոքրամասնությունների կրոնական կազմակերպությունների համար՝ իրենց ազգային դավանանքով:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործում են.
Հայաստանաց Առաքելական Եկեղեցին (կրճատ՝ Հայ Եկեղեցի) իր ավանդական կազմակերպություններով,
կրոնական այլ կազմակեպություններ, որոնք ստեղծվում են եւ գործում են իրենց հավատացյալ անդամների
շրջանակում՝ սեփական ունեցվածքի ու կանոնադրության համաձայն:
3. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ
Հոդված 7. Կրոնական կազմակեպությունների հոգեւոր-կրոնական գործունեությունը իրականացվում է հետեւյալ իրավունքների հստակ ընդգծված շրջանակներում.
ա) իրենց շուրջ համախմբել իրենց հավատացյալներին.
բ) ապահովել իրենց հավատացյալների հոգեւոր-կրոնական բոլոր կարիքների ու պահանջմունքների բավարարումը.
գ) կատարել կրոնական ժամերգություններ, ծեսեր ու արարողություններ աղոթատներում եւ դրանց պատկանող տարածքում, ուխտատեղիներում, կրոնական կազմակեպությունների հիմնարկներում, ինչպես նաեւ
գերեզմանոցներում, քաղաքացիների տներում եւ բնակարաններում, հիվանդանոցներում, զառամյալների ու հաշմանդամների տներում, ազատազրկման վայրերում, զորամասերում՝ այնտեղ գտնվող եւ տվյալ կրոնական կազմակերպության անդամ հանդիսացող քաղաքացիների խնդրանքով,
մնացած դեպքերում հրապարակային ժամասացությունները, կրոնական ծեսերն ու արարողությունները կատարվում են ժողովների, հանրահավաքների, ցույցերի ու երթերի համար սահմանված կարգով.
դ) ստեղծել համապատասխան կրոնական ուսուցման խմբեր իրենց անդամների ու նրանց երեխաների կրոնական կրթության համար՝ ծնողների համաձայնությամբ, այդ նպատակով օգտագործելով իրենց պատկանող կամ հատկացված շինությունները.
ե) զբաղվել աստվածաբանական, կրոնական, պատմամշակութային ուսումնասիրություններով.
գ) պատրաստել հոգեւորական ծառայության կամ գիտական ու մանկավարժական կադրեր իրենց հոգեւոր կենտրոնների կրթական հաստաություններում.
է) ձեռք բերել եւ օգտագործել կրոնական նշանակության առարկաներ եւ նյութեր.
ը) օգտվել զանգվածային լրատվության միջոցներից՝ օրենքով սահմանված կարգով.
թ) կապեր հաստատել այլ երկրների եկեղեցական կազմակերպությունների հետ՝ անկախ նրանց ազգային կամ դավանական պատկաելիությունից, իր հավատացյալներին գործուղել արտասահման՝ ուխտագնացության, ժողովների
ու կրոնական այլ միջոցառումների մասնակցելու, ինչպես նաեւ կրթական նպատակով.
ժ) զբաղվել բարեգործությամբ:
Կրոնական կազմակերպությունների հրատարակչական գործունեությունը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրությամբ:
Հոդված 8. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արգելվում է հոգեորսությունը: Որպես հոգեորսություն չի կարող դիտվել սույն օրենքի 7 հոդվածում նշված իրավասությունների սահմանում ծավալված որեւէ գործողություն:
4. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ՈՒՆԵՑՎԱԾՔԸ
Հոդված 9. Կրոնական կազմակեպության սեփականության իրավունքը կարգավորվում է «Հայաստանի Հանրապետության սեփականության մասին» օրենքով:
Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցու եւ կրոնական այլ կազմակերպությունների պատմական հուշարձաններն ու պաշտամունքային գույքը օգտագործվում են համաձայն այդ կազմակերպությունների
նվիրագործված ավանդական կարգի:
Հոդված 11. Կրոնական կազմակեպությունները պարտավոր են ապահովել պետության կողմից որպես սեփականություն իրենց հանձնված կառույցների, տարածքների ու մյուս ունեցվածքի, ինչպես նաեւ իրենց սեփականություն հանդիսացող պատմական հուշարձանների պահպանությունը եւ ըստ նշանակության օգտագործումը:
Հոդված 12. Կրոնական կազմակեպությունները կարող են դիմել հավատացյալներին կամավոր դրամական եւ այլ նվիրատվությունների խնդրանքով, ստանալ եւ տնօրինել դրանք:
Կրոնական կազմակեպությունների ստացած դրամական եւ այլ նվիրատվությունները, քաղաքացիներից ստացվող հասույթները հարկման ենթակա չեն:
Հոդված 13.
Այն կրոնական կազմակեպությունները, որոնց հոգեւոր կենտրոնները գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս, չեն կարող ֆինանսավորվել այդ կենտրոնների, ինչպես նաեւ դրսում գտնվող
քաղաքական կազմակերպությունների կողմից:
5. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ԳՐԱՑՈՒՄԸ
Հոդված 14.
Կրոնական համայնքը կամ կազմակեպությունը ճանաչվում է իրավաբանական անձ՝ Նախարարների խորհրդին առընթեր կրոնական գործերի պետական մարմնի կողմից գրանցվելու դեպքում: Գրանցվելու համար
կրոնական կազմակերպությունն այդ մարմնին ներկայացնում է իր կանոնադրությունը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 5 հոդվածում նշված պայմանները հավաստող փաստաթղթեր:
Կրոնական կազմակերպության կանոնեդրությունը տվյալներ է պարունակում կրոնական կազմակերպության բնույթի եւ գործելու վայրի, դավանական պատկանելիության, կրոնական միավորման
կառուցվածքի, աղոթատեղերի եւ գույքային դրության, ձեռնարկություններ հիմնելու, ուսումնական եւ հրատարակչական հաստատություններ ստեղծելու մտադրությունների, գործունեության դադարեցման դեպքում գույքային եւ այլ հարցերի լուծման կարգի մասին, ինչպես նաեւ պարունակում է տվյալ կազմակերպության գործունեության առանձնահատկությունների հետ կապված այլ դրույթներ:
Հոդված 16 . Կրոնական կազմակերպության գրանցման կամ գրանցումը մերժելու որոշումը՝ մերժման հիմքերի նշումով, մեկամսյա ժամկետում գրավոր ձեւով հանձնվում է դիմողին:
Կրոնական կազմակերպության գրանցումը կարող է մերժվել գործող օրենսդրությանը նրա հակասելու պարագայում:
Մերժումը կամ որոշման կայացման՝ սույն օրենքով նախատեսված ժամկետի խախտումը կարող է գանգատարկվել դատական կարգով:
Կրոնական կազմակեպության գործունեությունը կարող է դադարեցվել ինքնալուծարքի հետեւանքով կամ դատարանի որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենքների խախտման դեպքում:
6. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 17. Հայաստանի Հանրապետությունում եկեղեցին անջատված է պետությունից: Սույն հիմնադրույթի համաձայն պետությունը՝
ա) իրավունք չունի քաղաքացուն հարկադրել դավանելու այս կամ այն կրոնը.
բ) չի միջամտում եկեղեցու եւ կրոնական կազմակերպությունների՝ օրենքին համապատասխանող գարծունեությանը եւ ներքին կյանքին, արգելում է եկեղեցիների եւ կրոնական կազմակերպությունների կառուցվածքում որեւէ պետական մարմնի կամ նրա հանձնարարությունները կատարող անձի գործունեություն.
գ) արգելում է եկեղեցու մասնակցությունը պետական կառավարմանը, եկեղեցու եւ կրոնական կազմակերպությունների վրա չի դնում որեւէ պետական ֆունկցիա:
Պետությունը չի խոչընդոտում ազգային եկեղեցու մենաշնորհ հանդիսացող հետեւյալ առաքելությունների իրագործմանը.
- ազատ քարոզել ու տարածել իր դավանանքը Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքով.
- վերստեղծել իր պատմական ավանդույթները, կառուցվածքը, կազմակերպությունները, թեմերն ու համայնքները.
- կառուցել նոր եկեղեցիներ, գործող դարձնել իրեն պատկանող պատմական հուշարձան-եկեղեցիները՝ ինչպես հավատացյալների խնդրանքով, այնպես էլ սեփական նախաձեռնությամբ.
- նպաստել հայ ժողովրդի հոգեւոր կրթությանը, օրենքով սահմանված կարգով նաեւ պետական կրթական հաստատություններում.
- գործնականորեն աջակցել հայ ժողովրդի բարոյական կատարելագործմանը.
- ծավալել բարեգործական եւ բարեխնամ գործունեություն:
Միեւնույն ժամանակ Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցին որպես ազգային եկեղեցի, որը գործում է նաեւ հանրապետության տարածքից դուրս, ենթակա է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը՝ միջազգային
իրավական նորմերի սահմաններում:
Հոդված 18.
Պետությունը չի ֆինանսավորում ինչպես կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը, այնպես էլ աթեիզմի քարոզչությունը, միեւնույն ժամանակ կրոնական կազմակերպությունների անդամներին եւ
սպասավորներին վերապահում է հասարակական եւ քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունք՝ այլ քաղաքացիների հետ համահավասար:
Հոդված 19. Գործող օրենսդրությամբ նախատեսված բոլոր քաղաքացիական պարտականությունները տարածվում են նաեւ կրոնական կազմակերպությունների հավատացյալ անդամների վրա՝ այլ քաղաքացիների հետ համահավասար:
Քաղաքացիական պարտականությունների եւ կրոնական համոզմունքների հակասության անռանձին դեպքերում քաղաքացիական պարտականությունների կատարման հարցը կարող է լուծվել այլընտրանքային սկզբունքով՝ օրենքով
նախատեսված կարգով համապատասխան պետական մարմնի եւ տվյալ կրոնական կազմակերպության փոխադարձ համաձայնությամբ:
Հոդված 20 . Քաղաքացիական կացության ակտերի փոխհամաձայնեցված եկեղեցական գրանցումը պետությունը ճանաչում է որպես օրինական ուժ ունեցող գործողություն՝ համապատասխան բոլոր հետեւանքներով:
Հոդված 21. Պետությունն իր վրա է վերցնում կրոնական նշանակություն ունեցող պատմական հուշարձանների պահպանությունը՝ անկախ նրանց պատկանելիությունից:
Հոդված 22. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրված անձը ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը:
Հոդված 23. Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհդին առընթեր ստեղծվում է հատուկ պետական մարմին, որը կարգավորում է պետության եւ կրոնական կազմակերպությունների հարաբերությունները՝
ա) գրանցում է կրոնական կազմակերպությունների կանոնադրությունները, միջնորդում է դատարանին օրենքը խախտող կրոնական կազմակերպությունը լուծարքի ենթարկելու առաջարկով:
բ) կրոնական կազմակերպությունների խնդրանքով աջակցում է առանձին հարցերի շուրջ պետական մարմինների հետ համաձայնության գալուն եւ անհրաժեշտ օգնություն է ցույց տալիս այդ հարցերի լուծմանը պետական մարմինների կողմից.
գ) պետության անունից որպես միջնորդ մասնակցում է Հայաստանի կրոնական կազմակերպությունների միջեւ ծագող հարցերի լուծման եւ վեճերի լուծմանը:
Պետության եւ կրոնական կազմակերպությունների սույն օրենքով չկանոնակարգված հարաբերությունները կարգավորվում են պետության եւ համապատասխան կրոնական կազմակերպությունների վարչությունների

- 3. The Rights of Religious Organizations
Being cognizant of the Armenian Apostolic Church as the national Church of the Armenian people and as an important bulwark for the edification of its spiritual life and national preservation;
Being guided by human rights and basic principles of freedom defined through international norms and being faithful to article 18 of the international Treaty regarding civil and political rights;
The Supreme Council of Armenia's Republic adopts this law about the Freedom of Conscience and on Religious Organizations.
Section 1
In the Republic of Armenia the citizens' freedom of conscience and profession of faith are guaranteed. Each citizen decides freely his position toward religion, has the right to profess a desired religion or not to profess any religion, to engage in religious rites individually or together with other citizens.
Section 2
The citizens of the Republic of Armenia are equal before the law in all realms of life: civil, political, economical and cultural, irrespective of their religious beliefs or religious affiliation.
Those responsible for causing direct or indirect restrictions on the right of citizens to practice their faith, persecution or other restrictions on religious grounds, fomenting religious strife shall be held accountable before the law.
Section 3
It is forbidden to coerce or compel a citizen to make a decision to participate or not to participate in services, religious rites and
ceremonies, and religious education.
The right of freedom of conscience is subject only to such restrictions which are necessary to insure public safety, law and order, the health and morality of the citizens and for the defense of the rights and freedom of other citizens.
Section 4
A Religious organization is an association of citizens established for professing a common faith as well as for fulfilling other religious needs.
The Religious organizations are: ecclesiastical and religious communities, dioceses, monasteries, religious brotherhoods, educational and publishing institutions affiliated with these organizations and other religious-ecclesiastical foundations.
Section 5
A citizens' association is recognized as a Religious organization if it satisfies the following criteria:
a) It is not contrary to the provisions of Section 3 of this law
b) It is based on a historically recognized holy scriptures.
c) Its doctrines forms part of the international contemporary religious-
ecclesiastical communities.
d) It is free from materialism and is intended for purely spiritual goals.
e) It has at least 50 members.
These conditions (except for subsection 5 (a), are not applicable to religious organizations of ethnic minorities with their national doctrine.
Section 6
In the Republic of Armenia the following Religious Organizations operate: the Armenian Apostolic Church ("Armenian Church") with her traditional organizations; other religious organizations which are established and function within the circle of their respective faithful in accordance with private ownership and bylaws.
Section 7
The spiritual and religious activities of Religious Organizations shall be carried out within the following clearly prescribed rights:
a) To rally their faithful around them.
b) To satisfy the religious-spiritual needs of their faithful.
c) To perform religious services, rites, and ceremonies in sanctuaries and buildings belonging to them, in places of pilgrimage, in religious institutions, as well as cemeteries, houses and residences of citizens, hospitals, in homes for the mentally retarded and the handicapped, detainment centers, military camps at the request of citizens living there and being members of a given religious organization. In other cases, public services, religious rites and ceremonies are conducted for meetings, rallies, demonstrations and marches within approved guidelines.
d) To establish groups for religious instruction aimed at training members
and their children with the consent of parents, utilizing facilities
belonging to them or set aside for them.
e) To engage in theological, religious and historical and cultural studies.
f) To train members for clergy or for scientific and pedagogical purposes
for the educational institutions.
g) To obtain and utilize religious significance objects and vessels.
h) To make use of news media in accordance with the law.
i) To establish ties with religious organizations of other countries regardless of their national and credal belonging, to send their faithful abroad to participate in pilgrimages, meetings and other religious events as well as for educational purposes.
j) To get involved in charity.
The publishing activities of Religious Organizations is regulated by the applicable law of the Republic of Armenia.
Section 8
Proselytism within the Republic of Armenia is forbidden. Any activity mentioned under section 7 within the framework of rights shall not be considered proselytism.
Section 9
The right of Religious Organizations to private ownership of property shall be regulated by the "Law of the Republic of Armenia on Private Ownership."
Section 10
The historical monuments and liturgical objects of the Armenian Apostolic Church and of other Religious Organizations shall be utilized in accordance with their traditional customs of the organization.
Section 11
Religious Organizations have the obligation of maintaining the buildings, properties and other possessions given to them by the government and shall maintain and make appropriate use of the historical monuments belonging to them.
Section 12
Religious Organizations may appeal to their faithful for voluntary contributions of money and other gifts, and to receive and administer the same.
Religious Organizations shall pay no tax on the monetary and other gifts that they may receive.
Section 13
Religious Organizations whose spiritual centers are outside the Republic of Armenia cannot be financed by those centers nor by political organizations from abroad.
Section 14
A Religious Community or Organization is recognized as a judicial person after being registered by the Committee of Religious Affairs of the council of ministers. To be registered, a Religious Organization must present its bylaws along with documents fulfilling the conditions enumerate in Section 5 of this Law.
Section 15
The Bylaws of a Religious Organization shall provide information on the following: the nature and areas of activities; administrative structure; houses of worship and ritual objects; initiation of activities; intention of establishing educational and publishing facilities; disposition of assets in case of dissolution and make further provisions for any special needs of the Organization.
Section 16
Within one month of the application to register, an application shall be approved or rejected and returned to the applicant with an explanation of the grounds for the rejection.
Registration may be rejected if the application is contrary to the laws in effect. Applicant whose registration has been rejected or no decision is rendered within the deadline, may seek judicial remedy.
A Religious Organization may dissolve and cease its activities by its own decision or by judicial decree for violating the laws of the Republic of Armenia.
Section 17
In the Republic of Armenia, Church and State are separate. On the basis of this separation the State:
a) Shall not force a citizen to adhere to any religion.
b) Shall not interfere in the activities and internal affairs of church and Religious Organizations as long as they operate in accordance with the law, no state agency or person acting on behalf of such agency shall operate within a Religious Organization.
c) Prohibits the participation of the Church in governing the State and shall not impose any governmental functions on the Church or Religious Organization.
The State shall not obstruct the efforts of the Armenian Church in pursuing the following activities which we expressly reserved to be her privilege solely:
- To preach and disseminate her faith freely throughout the Republic of Armenia.
-To re-create her historical traditions, structure, organizations, diocesesand communities.
- To construct new churches, make historical (monument-churches) belonging to her functional whether at the request of the faithful or on its own initiative.
-To contribute to the spiritual edification of the Armenian people and to carry out the same in the state educational institutions within the law.
- To take practical measures which enhance the moral standards of the Armenian people.
- To expand benevolent and charitable activities.
At the same time, the Armenian Apostolic Church as the national Church of Armenians, which also operates outside the Republic, shall enjoy the protection of the Republic of Armenia, within the framework of international legal norms.
Section 18
The State shall finance neither the activity of Religious Organizations nor of atheistic propaganda. At the same time, the state guarantees the right of the members or employees of Religious Organizations to take part in the civil and political life on an equal basis with other citizens.
Section 19
Obligations imposed on the citizens by the law in effect shall be binding upon the members of Religious Organizations as to any other citizen.
In the event of a conflict between civic duties and the religious convictions, the issue of carrying out civic duties may be resolved by virtue of the principle of alternative choice, through mutual agreement between the given Religious Organization and the corresponding State entity in the procedure contemplated by the law.
Section 20
Registration maintained by the Church in accordance with a mutual agreement shall be accepted as legally binding and shall be given full effect.
Section 21
The State shall assume the responsibility for the preservation of historical monuments of religious significance regardless of their ownership.
Section 22
The person elected Catholicos of All Armenians shall become a citizen of the Republic of Armenia.
Section 23
A special entity shall be created within the council of ministers of the Republic of Armenia which shall regulate the relations between the State and Religious Organizations. This committee shall:
a) Record the bylaws of Religious Organizations and shall seek technical dissolution of Religious Organizations violating the law.
b) Shall respond to requests for assistance from Religious Organizations in resolving disputes with any government entity;
c) On behalf of the government shall mediate between Religious Organizations registered in the Republic of Armenia.
All relations between the State and Religious Organizations not governed by this law shall be regulated through mutual agreements of the State and the Religious Organizations.