ԽՂՃԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետությունում ապահովվում է քաղաքացիների խղճի եւ կրոնական դավանանքի ազատությունը: Յուրաքանչյուր քաղաքացի ազատորեն է որոշում իր վերաբերմունքը կրոնի նկատմամբ, իրավունք
ունի դավանելու ցանկացած կրոն կամ չդավանելու ոչ մի կրոն, անձապես կամ այլ քաղաքացիների հետ համատեղ կատարելու կրոնական ծեսեր:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները օրենքի առջեւ հավասար են քաղաքացիական, հասարակական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքի բոլոր բնագավառներում՝ անկախ կրոնի նկատմամբ իրենց
վերաբերմունքից կամ կրոնական պատկանելիությունից:
Դավանանքի նկատմամբ քաղաքացիների իրավունքների ուղղակի կամ անուղղակի սահմանափակումները, կրոնական հողի վրա հետապնդումները կամ այլ իրավունքների խոչընդոտումը, կրոնական թշնամանքի հարուցումը
առաջ են բերում օրենքով սահմանված պատասխանատվություն:
Քաղաքացու նկատմամբ չի թույլատրվում որեւէ հարկադրանք կամ բռնություն՝ ժամերգություններին, կրոնական ծիսակատարություններին եւ արարողություններին, կրոնի ուսուցմանը մասնակցելու կամ չմասնակցելու
հարցերի նկատմամբ իր վերաբերմունքը որոշելիս:
Խղճի ազատության իրավունքի իրագործումը ենթակա է լոկ այն սահմանափակումներին, որոնք անհրաժեշտ են հասարակական անվտանգությունը եւ կարգուկանոնը, քաղաքացիների առողջությունն ու բարոյականությունը, հասարակության մյուս անդամների իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու համար:
2. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆՈՒՄԸ
Հոդված 4. Կրոնական կազմակերպությունը հավատի համատեղ ղեկավարության, ինչպես նաեւ կրոնական այլ պահանջմունքների բավարարման նպատակով ստեղծված քաղաքացիների միավորում է:
Կրոնական կազմակերպություններ են՝ եկեղեցական ու կրոնական համայնքները, թեմերը, վանքերը, կրոնական միաբանությունները, նրանց կրթական ու հրատարակչական հաստատությունները եւ այլ կրոնական-եկեղեցական
հիմնարկներ:
Հոդված 5. Քաղաքացիների խումբը ճանաչվում է որպես կրոնական կազմակերպություն, եթե այն բավարարում է հետեւյալ պայմաններին.
ա) չի հակասում սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի դրույթներին.
բ) հիմնվում է պատմականորեն կանոնացված որեւէ սուրբ գրքի վրա.
գ) իր դավանանքով մտնում է համաշխարհային ժամանակակից կրոնական-եկեղեցական համայնքների համակարգի մեջ.
դ) զերծ է նյութապաշտությունից եւ ուղղված է դեպի զուտ հոգեւոր ոլորտները.
ե) իր մեջ ընդգրկում է առնվազն 50 հավատացյալ.
Սույն պայմանները (բացի «ա» կետում նշվածից) պարտադիր չեն միայն ազգային փոքրամասնությունների կրոնական կազմակերպությունների համար՝ իրենց ազգային դավանանքով:
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործում են.
Հայաստանաց Առաքելական Եկեղեցին (կրճատ՝ Հայ Եկեղեցի) իր ավանդական կազմակերպություններով,
կրոնական այլ կազմակեպություններ, որոնք ստեղծվում են եւ գործում են իրենց հավատացյալ անդամների
շրջանակում՝ սեփական ունեցվածքի ու կանոնադրության համաձայն:
3. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ
Հոդված 7. Կրոնական կազմակեպությունների հոգեւոր-կրոնական գործունեությունը իրականացվում է հետեւյալ իրավունքների հստակ ընդգծված շրջանակներում.
ա) իրենց շուրջ համախմբել իրենց հավատացյալներին.
բ) ապահովել իրենց հավատացյալների հոգեւոր-կրոնական բոլոր կարիքների ու պահանջմունքների բավարարումը.
գ) կատարել կրոնական ժամերգություններ, ծեսեր ու արարողություններ աղոթատներում եւ դրանց պատկանող տարածքում, ուխտատեղիներում, կրոնական կազմակեպությունների հիմնարկներում, ինչպես նաեւ
գերեզմանոցներում, քաղաքացիների տներում եւ բնակարաններում, հիվանդանոցներում, զառամյալների ու հաշմանդամների տներում, ազատազրկման վայրերում, զորամասերում՝ այնտեղ գտնվող եւ տվյալ կրոնական կազմակերպության անդամ հանդիսացող քաղաքացիների խնդրանքով,
մնացած դեպքերում հրապարակային ժամասացությունները, կրոնական ծեսերն ու արարողությունները կատարվում են ժողովների, հանրահավաքների, ցույցերի ու երթերի համար սահմանված կարգով.
դ) ստեղծել համապատասխան կրոնական ուսուցման խմբեր իրենց անդամների ու նրանց երեխաների կրոնական կրթության համար՝ ծնողների համաձայնությամբ, այդ նպատակով օգտագործելով իրենց պատկանող կամ հատկացված շինությունները.
ե) զբաղվել աստվածաբանական, կրոնական, պատմամշակութային ուսումնասիրություններով.
գ) պատրաստել հոգեւորական ծառայության կամ գիտական ու մանկավարժական կադրեր իրենց հոգեւոր կենտրոնների կրթական հաստաություններում.
է) ձեռք բերել եւ օգտագործել կրոնական նշանակության առարկաներ եւ նյութեր.
ը) օգտվել զանգվածային լրատվության միջոցներից՝ օրենքով սահմանված կարգով.
թ) կապեր հաստատել այլ երկրների եկեղեցական կազմակերպությունների հետ՝ անկախ նրանց ազգային կամ դավանական պատկաելիությունից, իր հավատացյալներին գործուղել արտասահման՝ ուխտագնացության, ժողովների
ու կրոնական այլ միջոցառումների մասնակցելու, ինչպես նաեւ կրթական նպատակով.
ժ) զբաղվել բարեգործությամբ:
Կրոնական կազմակերպությունների հրատարակչական գործունեությունը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրությամբ:
Հոդված 8. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արգելվում է հոգեորսությունը: Որպես հոգեորսություն չի կարող դիտվել սույն օրենքի 7 հոդվածում նշված իրավասությունների սահմանում ծավալված որեւէ գործողություն:
4. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ՈՒՆԵՑՎԱԾՔԸ
Հոդված 9. Կրոնական կազմակեպության սեփականության իրավունքը կարգավորվում է «Հայաստանի Հանրապետության սեփականության մասին» օրենքով:
Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցու եւ կրոնական այլ կազմակերպությունների պատմական հուշարձաններն ու պաշտամունքային գույքը օգտագործվում են համաձայն այդ կազմակերպությունների
նվիրագործված ավանդական կարգի:
Հոդված 11. Կրոնական կազմակեպությունները պարտավոր են ապահովել պետության կողմից որպես սեփականություն իրենց հանձնված կառույցների, տարածքների ու մյուս ունեցվածքի, ինչպես նաեւ իրենց սեփականություն հանդիսացող պատմական հուշարձանների պահպանությունը եւ ըստ նշանակության օգտագործումը:
Հոդված 12. Կրոնական կազմակեպությունները կարող են դիմել հավատացյալներին կամավոր դրամական եւ այլ նվիրատվությունների խնդրանքով, ստանալ եւ տնօրինել դրանք:
Կրոնական կազմակեպությունների ստացած դրամական եւ այլ նվիրատվությունները, քաղաքացիներից ստացվող հասույթները հարկման ենթակա չեն:
Հոդված 13.
Այն կրոնական կազմակեպությունները, որոնց հոգեւոր կենտրոնները գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս, չեն կարող ֆինանսավորվել այդ կենտրոնների, ինչպես նաեւ դրսում գտնվող
քաղաքական կազմակերպությունների կողմից:
5. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ԳՐԱՑՈՒՄԸ
Հոդված 14.
Կրոնական համայնքը կամ կազմակեպությունը ճանաչվում է իրավաբանական անձ՝ Նախարարների խորհրդին առընթեր կրոնական գործերի պետական մարմնի կողմից գրանցվելու դեպքում: Գրանցվելու համար
կրոնական կազմակերպությունն այդ մարմնին ներկայացնում է իր կանոնադրությունը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 5 հոդվածում նշված պայմանները հավաստող փաստաթղթեր:
Կրոնական կազմակերպության կանոնեդրությունը տվյալներ է պարունակում կրոնական կազմակերպության բնույթի եւ գործելու վայրի, դավանական պատկանելիության, կրոնական միավորման
կառուցվածքի, աղոթատեղերի եւ գույքային դրության, ձեռնարկություններ հիմնելու, ուսումնական եւ հրատարակչական հաստատություններ ստեղծելու մտադրությունների, գործունեության դադարեցման դեպքում գույքային եւ այլ հարցերի լուծման կարգի մասին, ինչպես նաեւ պարունակում է տվյալ կազմակերպության գործունեության առանձնահատկությունների հետ կապված այլ դրույթներ:
Հոդված 16 . Կրոնական կազմակերպության գրանցման կամ գրանցումը մերժելու որոշումը՝ մերժման հիմքերի նշումով, մեկամսյա ժամկետում գրավոր ձեւով հանձնվում է դիմողին:
Կրոնական կազմակերպության գրանցումը կարող է մերժվել գործող օրենսդրությանը նրա հակասելու պարագայում:
Մերժումը կամ որոշման կայացման՝ սույն օրենքով նախատեսված ժամկետի խախտումը կարող է գանգատարկվել դատական կարգով:
Կրոնական կազմակեպության գործունեությունը կարող է դադարեցվել ինքնալուծարքի հետեւանքով կամ դատարանի որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենքների խախտման դեպքում:
6. ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՈՒՆՆԵՐԻ ԵՎ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 17. Հայաստանի Հանրապետությունում եկեղեցին անջատված է պետությունից: Սույն հիմնադրույթի համաձայն պետությունը՝
ա) իրավունք չունի քաղաքացուն հարկադրել դավանելու այս կամ այն կրոնը.
բ) չի միջամտում եկեղեցու եւ կրոնական կազմակերպությունների՝ օրենքին համապատասխանող գարծունեությանը եւ ներքին կյանքին, արգելում է եկեղեցիների եւ կրոնական կազմակերպությունների կառուցվածքում որեւէ պետական մարմնի կամ նրա հանձնարարությունները կատարող անձի գործունեություն.
գ) արգելում է եկեղեցու մասնակցությունը պետական կառավարմանը, եկեղեցու եւ կրոնական կազմակերպությունների վրա չի դնում որեւէ պետական ֆունկցիա:
Պետությունը չի խոչընդոտում ազգային եկեղեցու մենաշնորհ հանդիսացող հետեւյալ առաքելությունների իրագործմանը.
- ազատ քարոզել ու տարածել իր դավանանքը Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքով.
- վերստեղծել իր պատմական ավանդույթները, կառուցվածքը, կազմակերպությունները, թեմերն ու համայնքները.
- կառուցել նոր եկեղեցիներ, գործող դարձնել իրեն պատկանող պատմական հուշարձան-եկեղեցիները՝ ինչպես հավատացյալների խնդրանքով, այնպես էլ սեփական նախաձեռնությամբ.
- նպաստել հայ ժողովրդի հոգեւոր կրթությանը, օրենքով սահմանված կարգով նաեւ պետական կրթական հաստատություններում.
- գործնականորեն աջակցել հայ ժողովրդի բարոյական կատարելագործմանը.
- ծավալել բարեգործական եւ բարեխնամ գործունեություն:
Միեւնույն ժամանակ Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցին որպես ազգային եկեղեցի, որը գործում է նաեւ հանրապետության տարածքից դուրս, ենթակա է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը՝ միջազգային
իրավական նորմերի սահմաններում:
Հոդված 18.
Պետությունը չի ֆինանսավորում ինչպես կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը, այնպես էլ աթեիզմի քարոզչությունը, միեւնույն ժամանակ կրոնական կազմակերպությունների անդամներին եւ
սպասավորներին վերապահում է հասարակական եւ քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունք՝ այլ քաղաքացիների հետ համահավասար:
Հոդված 19. Գործող օրենսդրությամբ նախատեսված բոլոր քաղաքացիական պարտականությունները տարածվում են նաեւ կրոնական կազմակերպությունների հավատացյալ անդամների վրա՝ այլ քաղաքացիների հետ համահավասար:
Քաղաքացիական պարտականությունների եւ կրոնական համոզմունքների հակասության անռանձին դեպքերում քաղաքացիական պարտականությունների կատարման հարցը կարող է լուծվել այլընտրանքային սկզբունքով՝ օրենքով
նախատեսված կարգով համապատասխան պետական մարմնի եւ տվյալ կրոնական կազմակերպության փոխադարձ համաձայնությամբ:
Հոդված 20 . Քաղաքացիական կացության ակտերի փոխհամաձայնեցված եկեղեցական գրանցումը պետությունը ճանաչում է որպես օրինական ուժ ունեցող գործողություն՝ համապատասխան բոլոր հետեւանքներով:
Հոդված 21. Պետությունն իր վրա է վերցնում կրոնական նշանակություն ունեցող պատմական հուշարձանների պահպանությունը՝ անկախ նրանց պատկանելիությունից:
Հոդված 22. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրված անձը ձեռք է բերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը:
Հոդված 23. Հայաստանի Հանրապետության Նախարարների խորհդին առընթեր ստեղծվում է հատուկ պետական մարմին, որը կարգավորում է պետության եւ կրոնական կազմակերպությունների հարաբերությունները՝
ա) գրանցում է կրոնական կազմակերպությունների կանոնադրությունները, միջնորդում է դատարանին օրենքը խախտող կրոնական կազմակերպությունը լուծարքի ենթարկելու առաջարկով:
բ) կրոնական կազմակերպությունների խնդրանքով աջակցում է առանձին հարցերի շուրջ պետական մարմինների հետ համաձայնության գալուն եւ անհրաժեշտ օգնություն է ցույց տալիս այդ հարցերի լուծմանը պետական մարմինների կողմից.
գ) պետության անունից որպես միջնորդ մասնակցում է Հայաստանի կրոնական կազմակերպությունների միջեւ ծագող հարցերի լուծման եւ վեճերի լուծմանը:
Պետության եւ կրոնական կազմակերպությունների սույն օրենքով չկանոնակարգված հարաբերությունները կարգավորվում են պետության եւ համապատասխան կրոնական կազմակերպությունների վարչությունների

О СВОБОДЕ СОВЕСТИ И РЕЛИГИОЗНЫХ ОРГАНИЗАЦИЯХ
Руководствуясь Декларацией о независимости Армении, учитывая духовное пробуждение армянского народа, его вековой духовный опыт и традиции, признавая Армянскую апостольскую церковь как национальную церковь армянского народа, важный оплот созидания его духовной жизни и сохранения нации, руководствуясь установленными международными нормами принципами прав и основных свобод человека и сохраняя приверженность положениям статьи 18 Международного пакта о гражданских и политических правах, Верховный Совет Республики Армения принимает настоящий Закон о свободе совести и религиозных организациях.
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
2. ОПРЕДЕЛЕНИЕ РЕЛИГИОЗНОЙ ОРГАНИЗАЦИИ
З. ПРАВА РЕЛИГИОЗНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
4. ИМУЩЕСТВО РЕЛИГИОЗНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
5. РЕГИСТРАЦИЯ РЕЛИГИОЗНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
6. ОТНОШЕНИЯ РЕЛИГИОЗНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ И ГОСУДАРСТВА
Статья 1. В Республике Армения обеспечивается свобода совести и вероисповедания граждан. Каждый гражданин свободно определяет свое отношение к религии, имеет право исповедовать любую религию либо не исповедовать никакой, лично или совместно с другими гражданами совершать религиозные обряды.
Статья 2. Граждане Республики Армения равны перед законом до всех сферах гражданской, политической, общественной, экономической и культурной жизни, независимо от их отношения к религии или религиозной принадлежности.
Прямое или косвенное ограничение прав граждан на вероисповедание, преследование или препятствование иным правам на религиозной почве, возбуждение религиозной вражды влекут установленную законом ответственность.
Статья 3. Не допускается какое-либо принуждение или насилие к гражданину при определении им своего отношения к вопросам участия либо не участия в богослужениях, религиозных обрядах и церемониях, обучении религии.
Осуществление права свободы совести подлежит только тем ограничениям, которые необходимы для охраны общественной безопасности и правопорядка, здоровья граждан и нравственности, прав и свобод других членов общества.
Религиозная организация-объединение граждан, созданное в целях совместного вероисповедания, а также удовлетворения иных религиозных потребностей.
Религиозными организациями являются-церковные и религиозные общины, епархии, монастыри, религиозные конгрегации, их образовательные и издательские заведения и иные религиозно-церковные учереждения.
Статья 5. Группа граждан признается религиозной организацией, если удовлетворяет следующим требованиям:
а) не противоречит положениям статьи 3 настоящего Закона;
б) основывается на какой-либо исторически канонизированной священной книге;
в) по своей вере входит в систему современных всемирных религиозно-церковных общин;
г) не преследует материальные цели, а имеет исключительно духовную направленность;
д) включает не менее 200 верующих членов. Дети до 18 лет не могут являться членами религиозной организации, независимо от их участия в религиозных обрядах и других обстоятельств.
Настоящие условия (кроме указанных в пункте а) не обязательны только для религиозных организаций национальных меньшинств - по своему национальному вероисповеданию.
Статья 6. На территории Республики Армения действуют:
Армянская апостольская церковь (сокращенно-Армянская церковь) с ее традиционными организациями; другие религиозные организации, создаваемые и действующие среди своих верующих членов-согласно собственному имуществу и уставу.
Статья 7. Духовно-религиозная деятельность религиозных организаций осуществляется в строго очерченных рамках следующих прав:
а) объединять вокруг себя своих верующих;
б) обеспечивать удовлетворение всех духовно-религиозных нужд и потребностей своих верующих;
в) проводить религиозные богослужения, обряды и церемонии в молитвенных домах и на принадлежащей им территории, в местах поломничества, в учреждениях религиозных организаций, а также на кладбищах, в домах и квартирах граждан, больницах, домах инвалидов и престарелых, местах лишения свободы, воинских частях - по просьбе находящихся там и являющихся членами данной религиозной организации граждан, в остальных случаях публичные богослужения, религиозные обряды и церемонии проводятся в порядке, установленном для собраний, митингов, демонстраций и шествий;
г) создавать соответствующие группы религиозного обучения для религиозного образования своих членов и их детей - с согласия родителей, используя в этих целях принадлежащие или выделенные им помещения;
д) заниматься теологическими, религиозными, историка-культурными исследованиями;
е) готовить в учебных заведениях своих духовных центров кадры духовной службы или научные и педагогические кадры;
ж) приобретать и использовать предметы и материалы религиозного назначения;
3) пользоваться средствами массовой информации - в установленном законом порядке;
и) устанавливать связи с церковными организациями других стран, независимо от их национальной или религиозной принадлежности, приглашать их представителей, направлять своих верующих за границу в паломничество, для участия в собраниях и других религиозных мероприятиях, а также в целях обучения и отдыха;
к) заниматься благотворительностью.
Издательская деятельность религиозных организаций регулируется действующим законодательством Республики Армения.
Вышеуказанные права возникают с момента регистрации данной религиозной организации в Республике Армения.
Статья 8. На территории Республики Армения прозелитизм запрещается. В качестве прозелитизма не может рассматриваться какое- либо действие в пределах правомочий, указанных в статье 7 настоящего Закона.
Статья 9. Право собственности религиозной организации регулируется Законом «О собственности в Республике Армения».
Статья 10. Исторические памятники и культовое имущество Армянской апостольской церкви и других религиозных организаций используются ими согласно традиционному порядку освящения.
Статья 11. Религиозные организации обязаны обеспечить охрану и использование по назначению строений, территорий и другого имущества, переданного им в собственность государством, а также исторических памятников, являющихся их собственностью.
Религиозные организации могут обращаться к верующим с просьбой о добровольных денежных и иных пожертвованиях, получать и распоряжаться ими.
Полученные религиозными организациями денежные и иные пожертвования, поступления от граждан налогообложению не подлежат.
Статья 13. Религиозные организации, духовные центры которых находятся за пределами территории Республики Армения, не могут финансироваться этими центрами. Религиозные организации не могут финансироватьсяпартиями и финансировать их.
Статья 14. Религиозная община или организация признается юридическим лицом в случае ее регистрации органом государственного управления, уполномоченным Правительством Республики Армения. Для регистрации религиозная организация представляет в этот орган свой устав, а также документы, подтверждающие условия, указанные в статье 5 настоящего Закона.
Статья 15. Устав религиозной организации содержит сведения о характере и месте действия религиозной организации, принадлежности к вероисповеданию, структуре религиозного объединения, молитвенных местах и имущественном положении, намерениях основать предприятия, создавать учебные и издательские заведения, порядке решения имущественных и других вопросов в случае прекращения деятельности, а также иные положения, связанные с особенностями деятельности данной организации.
Статья 16. Решение о регистрации религиозной организации или об отказе в регистрации с указанием оснований отказа передается заявителю в письменной форме в месячный срок.
В регистрации религиозной организации может быть отказано в случае ее противоречия действующему законодательству.
Отказ или нарушение предусмотренного настоящим Законом сро- ка вынесения решения могут быть обжалованы в судебном порядке.
Деятельность религиозной организации может быть прекращена в результате самороспуска или по решению суда - в случае нарушения законов Республики Армения.
Статья 17. В Республике Армения церковь отделена от государства. В соответствии с этим положением государство:
а) не вправе принуждать гражданина исповедовать ту или иную религию;
б) не вмешиваться в соответствующую закону деятельность и внутреннюю жизнь церкви и религиозных организаций, запрещает деятельность какого-либо государственного органа или исполнящего его поручения лица в структуре церквей и религиозных организаций;
в) запрещает участие церкви в государственном управлении, не возлагает каких-либо государственных функций на царковь и религиозные организации.
Государство не препятствует осуществлению следующих миссий, являющихся привилегией национальной церкви:
- свободно проповедовать и распространять свою веру на всей территории Республики Армения. Официальное освещение теологии Армянской Апостольской Церкви в средствах массовой информации или во время массовых мероприятий может осуществляться только при одобрении Армянской Апостольской Церкви ;
- воссоздавать свои исторические традиции, структуру, организации, епархии и общины;
- строить новые церкви, превращать в действующие принадлежащие ей исторические памятники-церкви как по просьбе верующих, так и по собственной инициативе;
- способствовать духовному образованию армянского народа, в установленном законом порядке также в государственных учреждениях просвещения;
- на практике содействовать нравственному совершенствованию армянского народа;
- заниматься благотворительной и попечительской деятельностью;
-иметь постоянного духовного представителя в больницах, домах пристарелых и инвалидов, воинских частях, местах лишения свободы, включая следственные изоляторы.
В то же время Армянская апостольская церковь как национальная церковь, действующая также за пределами республики, подлежит защите со стороны Республики Армения в пределах международных правовых норм.
Следующий за главными религиозными праздниками рабочий день по решению Правительства Республики Армения может быть перенесен на предыдущий или последующий субботние дни.
Статья 18. Государство не финансирует как деятельность религиозных организаций, так и пропаганду атеизма, в то же время предоставляет членам и служителям религиозных организаций право участ. вовать в общественной и политической жизни наравне с другими гражданами.
Статья 19. Все гражданские обязанности, предусмотренные действующим законодательством, распространяются также на верующим членов религиозных организаций наравне с другими гражданами. В от- дельных случаях противоречий между гражданскими обязанностями и религиозными убеждениями вопрос об исполнении гражданских обязанностей может быть решен на альтернативном принципе в уставовленном законом порядке по взаимному соглашению соответствующего государственного органа и данной религиозной организации.
Статья 20. Исключена 19.09.1997
Статья 20.1 Государство признает тайну исповеди. Рукоположенное духовное лицо-исповедник не может быть допрошено в качестве свидетеля в судебных инстанциях по обстоятельствам делаы, которые стали известны ему при исповеди.
Статья 21. Государство берет на себя охрану исторических памятников, имеющих религиозное значение, независимо от их принадлежности.
Статья 22. Лицо, избранное Католикосом всех армян, приобретает гражданство Республики Армения.
Статья 23. Отношения государства и религиозных организаций регулирует уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления, который:
а) регистрирует уставы религиозные организаций, ходатайствует перед судом с предложением распустить религиозную организацию, нарушающую закон;
б) по просьбе религиозных организаций содействует достижению согласия с государственными органами по отдельным вопросам и оказывает необходимую помощь в решении этих вопросов государственными органами;
в) участвует от имени государства о качестве посредника в решении вопросов и споров, возникающих между религиозными организациями Армении;
г) осуществляет полномочия, предусмотренные настоящим Законом.
Не регламентированные настоящим Законом отношения государства и религиозных организаций регулируются по соглашению государства и правлений соответствующих религиозных организаций.
Председатель Верховного Совета Республики Армения Л. ТЕР-ПЕТРОСЯН
Секретарь Верховного Совета Республики Армения А. СААКЯН
17 июня 1991 года,
ЗР-0333-1.
| 10.09.1997 | |
| 03.04.2001 | О внесении изменений и дополнений в законы Республики Армения ,,О свободе совести и религиозных организациях" и ,,О печати и других средствах массовой информации' |