«ԽՂՃԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԿՐՈՆԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ԵՎ «ՄԱՄՈՒԼԻ ԵՎ ԶԱՆԳՎԱԾԱՅԻՆ ԼՐԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄՅՈՒՍ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՆԵՐՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Հոդված 14. Կրոնական համայնքը կամ կազմակերպությունն իրավաբանական անձ է ճանաչվում պետական ռեգիստրի կենտրոնական մարմնի կողմից օրենքով սահմանված կարգով պետական գրանցում ստանալու պահից: Կրոնական կազմակերպությունը գրանցելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի հետ միասին իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստր պետք է ներկայացվի կրոնի գործերով պետական լիազորված մարմնի փորձագիտական եզրակացությունը՝ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի «բ»-«ե» ենթակետերով սահմանված պայմանների վերաբերյալ: Փորձագիտական եզրակացություն ստանալու համար կրոնական կազմակերպությունը պետք է ներկայացնի սույն օրենքի 5-րդ հոդվածում նշված պայմանները հավաստող փաստաթղթեր:
Փորձագիտական եզրակացությունը դիմողին տրվում է դիմելու օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օրվա ընթացքում: Փորձագիտական եզրակացության ձեւը սահմանում է կրոնի գործերով պետական լիազորված մարմինը:»:
Հոդված 2. «Մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի՝
1) 1-ին հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Զանգվածային լրատվության միջոց թողարկող կարող է լինել իրավաբանական անձը:».
2) 7-րդ հոդվածը ճանաչել ուժը կորցրած.
3) 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր՝ առաջին մասով.
«Մամուլի եւ զանգվածային լրատվության միջոցներ թողարկողներ կարող են լինել օրենքով սահմանված կարգով գրանցված իրավաբանական անձինք:»:
Այդ կապակցությամբ՝ հոդվածի առաջին, երկրորդ, երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ եւ վեցերորդ մասերը համապատասխանաբար համարել երկրորդ, երրորդ, չորրորդ, հինգերորդ , վեցերորդ եւ յոթերորդ մասեր:

Свобода совести и религиозные организации
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОНЫ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О СВОБОДЕ СОВЕСТИ И РЕЛИГИОЗНЫХ ОРГАНИЗАЦИЯХ' И ,,О ПЕЧАТИ И ДРУГИХ СРЕДСТВАХ МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ'
Cтатья 1. Статью 14 Закона Республики Армения ,,О свободе совести и религиозных организациях" изложить в следующей редакции:
,,Статья 14. Религиозная община или организация признается юридическим лицом с момента ее государственной регистрации центральным органом Государственного регистра в установленном законом порядке. Религиозная организация вместе с необходимыми для регистрации документами должна представить в Государственный регистр юридических лиц экспертное заключение государственного уполномоченного органа по делам религии об условиях, установленных подпунктами ,,б"-,,д" статьи 5 настоящего Закона. Для получения экспертного заключения религиозная организация должна представить документы, подтверждающие условия, указанные в статье 5 настоящего Закона.
Экспертное заключение выдается заявителю не позднее чем в течение 10 дней со дня подачи заявления. Форма экспертного заключения устанавливается государственным уполномоченным органом по делам религии.".
Статья 2. В Законе Республики Армения ,,О печати и других средствах массовой информации":
1) часть третью статьи 1 изложить в следующей редакции:
,, Издателем средств массовой информации может быть юридическое лицо.";
2) статью 7 признать утратившей силу;
3) статью 8 дополнить частью первой следующего содержания:
,,Издателями печати и средств массовой информации могут быть юридические лица, зарегистрированные в установленном законом порядке.".
В этой связи части первую, вторую, третью, четвертую, пятую и шестую статьи считать соответственно частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой.