ՄԱՐՏԱԿԱՆ ԽԱՉ ՇՔԱՆՇԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Մարտական խաչ շքանշանը շնորհվում է հայրենիքի պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերած բացառիկ արիության, անձնուրացության եւ հմտության համար:
Հոդված 2. Մարտական խաչ շքանշանն ունի երկու աստիճան՝
1-ին աստիճանի Մարտական խաչ շքանշան,
2-րդ աստիճանի Մարտական խաչ շքանշան:
Մարտական խաչ շքանշանի բարձրագույն աստիճանը 1-ին աստիճանն է:
Հոդված 3. 1-ին աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրվում են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորատեսակների զինծառայողները՝ հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ խիզախության եւ անձնական արիության համար, ինչպես նաեւ այլ
անձինք՝ պաշտպանության գործին բերած նշանակալի նպաստի համար.
բ) Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորատեսակների ավագ հրամանատարները՝ մարտական գործողությունների ընթացքում ձեռք բերած նշանակալի հաջողությունների համար:
Հոդված 4. 2-րդ աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրվում են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորատեսակների զինծառայողները եւ ավագ հրամանատարները՝ մարտական առաջադրանքների հմուտ կատարման համար, ինչպես նաեւ այլ անձինք՝ դրանց կատարմանը բերած նշանակալի նպաստի համար.
բ) Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության, ազգային անվտանգության պետական վարչության եւ մաքսային մարմինների աշխատակիցները, ինչպես նաեւ այլ անձինք՝ հասարակական կարգի
պահպանության գործում ցուցաբերած անձնական արիության համար:
Հոդված 5. 1-ին աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով եւ 2-րդ աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով պարգեւատրելու միջնորդությունը հարուցում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության եւ ներքին գործերի

ОБ ОРДЕНЕ "БОЕВОЙ КРЕСТ"
Статья 1. Награждение орденом Боевого Креста производится за исключительное мужество, самоотверженность и мастерство, проявленные в деле защиты и обеспечения безопасности Родины.
Статья 2. Орден Боевого Креста имеет две степени:
1. Орден Боевого Креста 1 степени.
2. Орден Боевого Креста II степени.
Высшая степень ордена Боевого Креста - 1 степень.
Статья 3. Орденом Боевого Креста 1 степени награждаются:
а) военнослужащие Вооруженных Сил и других видов войск Республики Армения за проявленную в деле защиты Родины исключительную отвагу и личную храбрость, а также другие лица-за внесенный зна- чительный вклад в дело обороны;
б) старшие командиры Вооруженных Сил и других видов войск Республики Армения - за значительные успехи, достигнутые в ходе боевых действий.
Статья 4. Орденом Боевого Креста II степени награждаются:
а) военнослужащие и старшие командиры Вооруженных Сил и других видов войск Республики Армения - за умелое выполнение боевых заданий, а также другие лица - за значительный вклад в их выполнение;
б) сотрудники Министерства внутренних дел, Государственного управления национальной безопасности, таможенных органов Республики Армения, а также другие лица-за личное мужество, проявленное в деле охраны общественного порядка.
Статья 5. Ходатайство о награждении орденом Боевого Креста 1 и орденом Боевого Креста II степени возбуждается министерствами обороны и внутренних дел, государственными управлениями национальной безопасности и по чрезвычайным ситуациям и Таможенным управлением Республики Армения.