Ընդունվել է 29.05.1997
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հիմքերն ու կազմակերպումը, պաշտպանության բնագավառում պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների,  ձեռնարկությունների,
հիմնարկների, կազմակերպությունների, պաշտոնատար անձանց եւ քաղաքացիների իրավունքներն ու պարտականությունները, հանրապետության պաշտպանության գործում Հայաստանի Հանրապետության զինված
ուժերի / այսուհետ՝ զինված ուժեր / դերն ու խնդիրները, դրանց կառուցվածքը եւ ղեկավարումը, պաշտպանության բնագավառում օրենսդրության խախտումների համար պատասխանատվությունը:
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունը քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, սոցիալական, իրավական եւ այլ միջոցների ու միջոցառումների համակարգ է՝ ուղղված հանրապետության ինքնիշխանության,
տարածքային ամբողջականության եւ անվտանգության ապահովմանը:
Պաշտպանությունը կազմակերպվում եւ իրականացվում է  պաշտպանության բնագավառում  Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության հիման վրա։
Պաշտպանության նպատակով ստեղծվում են զինված ուժեր եւ սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների զինապարտություն։
Պաշտպանությանն առնչվող խնդիրներ լուծելու նպատակով, միջազգային պայմանագրերով / համաձայնագրերով / նախատաեսված կարգով, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կարող են տեղակայվել օտարերկրյա
պետությունների զորամիավորումներ։
Ռազմական դրության ժամանակ պաշտպանության իրականացմանը կարող են ներգրավվել Հայաստանի Հանրապետության  սահմանապահ զորքերը, ներքին զորքերը, ազգային անվտանգության եւ քաղաքացիական
պաշտպանության զինված ստորաբաժանումները (այսուհետ՝ այլ զորքեր):
Սույն հոդվածում նշված զորքերի թվարկումը սպառիչ է։  Հայաստանի Հանրապետությունում այլ զինվորական կազմավորումների ստեղծումն արգելվում է:
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության կազմակերպումը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության կազմակերպումը ներառում է՝
ա)  ռազմական քաղաքականության  մշակումը.
բ) ռազմական վտանգի կանխատեսումը եւ գնահատումը.
գ) պաշտպանության ոլորտի իրավական կարգավորումը.
դ) անհրաժեշտ կառուցվածքով եւ թվակազմով, ժամանակակից սպառազինությամբ եւ ռազմական տեխնիկայով հագեցած, մարտական զորահավաքային բարձր պատրաստականություն ունեցող զինված ուժերի ստեղծումը, ինչպես նաեւ դրանց օգտագործման  ծրագրավորումը.
ե) զորակոչի անցկացումը եւ պայմանագրային հիմունքներով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին զինծառայության ներգրավումը.
զ) կոլեկտիվ անվտանգության եւ համատեղ պաշտպանության նպատակներով միջազգային համագործակցությունը.
է) տնտեսության, պետական մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների, հաղորդակցության միջոցների ու հանգույցների, տարածքի եւ բնակչության զորահավաքային նախապատրաստումը.
ը) տարածքային եւ քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների ծրագրավորումն ու իրականացումը.
թ) ռազմաարդյունաբերական համալիրի եւ ռազմական գիտության զարգացումը՝ ներառյալ ռազմական ուսուցման կազմակերպումը.
ժ) պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի պահպանման ապահովումը.
ժա) զինված ուժերի պահեստազորի, ռազմական ուսուցում անցած զինապարտների, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ քանակությամբ զենքի  եւ զինամթերքի, տեխնիկայի, պարենի եւ այլ նյութերի պաշարների նախապատրաստումը.
ժբ)  պաշտպանության բնագավառի այլ միջոցառումներ:
Հոդված 3. Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից,  Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից (համաձայնագրերից), սույն օրենքից եւ օրենսդրական այլ ակտերից:
ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԻ, ՊԵՏԱԿԱՆ ԵՎ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ
ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 4. Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի լիազորությունները
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը  զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարն է:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը՝
ա) համակարգում է պետական մարմինների գործունեությունը պաշտպանության բնագավառում.
բ) նշանակում եւ ազատում է  զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմը.
գ) շնորհում է բարձրագույն զինվորական կոչումներ, պարգեւատրում Հայաստանի Հանրապետության շքանշաններով եւ մեդալներով.
դ) վարում է բանակցություններ, կնքում եւ ստորագրում է պաշտպանության բնագավառի միջազգային պայմանագրեր (համաձայնագրեր),  վավերացնում է  միջկառավարական պայմանագրեր (համաձայնագրեր).
ե) հայտարարում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչ եւ սահմանված ժամկետը ծառայած անձանց զորացրում.
զ) որոշում է ընդունում  զինված ուժերի օգտագործման մասին եւ տալիս է ռազմական գործողություններ վարելու զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի հրամաններ:
Հոդված 5. Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորությունները
ա) ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության իրականացումը.
բ) մշակում եւ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության ռազմական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները
գ) հաստատում է  զինված ուժերի զարգացման, զորահավաքային նախապատրաստման, տեղակայման եւ ռազմավարական օգտագործման ծրագրերը.
դ) սահմանում է  զինված ուժերի ընդհանուր թվաքանակը եւ  կառուցվածքը.
ե) իր իրավասության շրջանակներում կազմակերպում, ղեկավարում  եւ վերահսկում  է պետական կառավարման մարմինների գործունեությունը  զինված ուժերի սպառազինման, բնակավորման, ֆինանսավորման եւ թիկունքային
ապահովման ոլորտներում.
զ) ապահովում է զինված ուժերի պահեստազորի նախապատրաստումը,  կազմակերպում է զորահավաքային ծրագրերի, առաջադրանքների եւ պետական պահուստի կուտակման պլանների մշակումը.
է) ծրագրում եւ ապահովում է ռազմական արդյունաբերության եւ ռազմական գիտության զարգացումը.
ը) սահմանում է զինվորական կոչումների շնորհման կարգը եւ զորակոչի ենթակա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների թվաքանակը.
թ)  սահմանում է պետական պաշտպանական պատվերի ձեւավորման կարգը եւ իրականացնում վերահսկողություն՝ պաշտպանական ծախսերի նկատմամբ.
ժ) կազմակերպում է ընդհանուր եւ մասնակի զորահավաքների անցկացումը, հաստատում է զորահավաքային ռեզերվի եւ նյութական պաշարների կուտակման ծրագրերը, ղեկավարում է տնտեսության զորահավաքային (մոբիլիզացիոն)
նախապատրաստությունը եւ դրա փոխադրումը ռազմական դրության իրավական հատուկ ռեժիմի.
ժա) իրականացնում է տարածքային եւ քաղաքացիական պաշտպանության ընդհանուր ծրագրումը, որոշում է դրանց կազմակերպման կարգը, խնդիրները, վերահսկում է հաստատված ծրագրերի կատարումը.
ժբ) մշակում է բնակչության հետ տարվող ռազմահայրենասիրական դաստիարակության պետական ծրագրերը եւ ապահովում դրանց իրականացումը.
ժգ) ապահովում է զինծառայողների, նրանց հավասարեցված, ինչպես նաեւ  նշված կատեգորիաների  անձանց ընտանիքների անդամների օրենքով սահմանված կենսաթոշակային ապահովությունը եւ սոցիալական պաշտպանվածությունը.
ժդ)  ստեղծում, վերակազմավորում եւ լուծարում է պաշտպանական ձեռնարկությունները, հիմնարկները, կազմակերպությունները, ռազմաուսումնական հաստատությունները.
ժե)  պաշտպանության հարցերով օտարերկրյա պետությունների հետ վարում է  բանակցություններ, կնքում է միջկառավարական պայմանագրեր (համաձայնագրեր), որոշում է ռազմական վտանգի նվազեցման եւ Հայաստանի
Հանրապետության ու օտարերկրյա պետությունների վստահության ամրապնդման  միջոցները.
ժզ)  կազմակերպում է զենքի եւ ռազմական տեխնիկայի, ստրատեգիական նյութերի, առաջավոր տեխնոլոգիայի եւ երկակի նշանակության արտադրանքի արտահանման ու ներմուծման վերահսկողությունը.
ժէ)  իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված այլ լիազորություններ:
Հոդված 6. Պաշտպանության բնագավառում պետական կառավարման տարածքային եւ տեղական ինքնակառավարման  մարմինների լիազորությունները
Մարզպետները  (Երեւանի քաղաքապետը)՝
ա) իրագործում են  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պաշտպանության բնագավառի տարածքային քաղաքականությունը.
բ) ապահովում են մարզերում պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության պահանջների կատարումը, զինված ուժերի զորահավաքային պատրաստությունը եւ զորակոչի իրականացումը,
զինծառայողների,  պահեստ արձակված անձանց, նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական, իրավական պաշտպանվածությունը.
գ) պաշտպանության նպատակով իրականացնում են տարածքի եւ հաղորդակցության ուղիների նախապատրաստման միջոցառումները, զորահավաքային ծրագրերի ու խնդիրների կատարումը.
դ) մասնակցում են տարածքային պաշտպանության միջոցառումների ծրագրավորմանն ու օժանդակում դրանց իրագործմանը.
ե) կազմակերպում եւ ղեկավարում են մարզի բնակչության քաղաքացիական պաշտպանության աշխատանքները.
զ)  օրենսդրությամբ սահմանված կարգով զինված ուժերն ապահովում են նյութական միջոցներով եւ կենսագործունեության համար անհրաժեշտ այլ արտադրանքով:
Պաշտպանության բնագավառում տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով:
ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ, ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳՈՐԾԱՌՈՒՅԹՆԵՐԸ,ՊԱՇՏՈՆԱՏԱՐ ԱՆՁԱՆՑ ԵՎ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐՆ ՈՒ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 7. Պաշտպանության բնագավառում ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների գործառույթները եւ պաշտոնատար անձանց պարտականությունները
Հայաստանի Հանրապետության ձեռնարկությունները, հիմնարկները, կազմակերպությունները, դրանց պաշտոնատար անձինք պետական պաշտպանական  պատվերով սահմանված կարգով կատարում են ռազմական արտադրանքի թողարկման, վերանորոգման, մատակարարման հանձնարարություններ եւ ծառայություններ, իրականացնում են
զորահավաքային նախապատրաստման ծրագրերով նախատեսված միջոցառումներ,  անհրաժեշտ պայմաններ են ստեղծում իրենց աշխատողների  զինվորական պարտականությունների կատարման համար, ինչպես նաեւ
մասնակցում են  քաղաքացիական պաշտպանության խնդիրների իրագործմանը՝  Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համաձայն։
Հոդված 8. Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրավաունքներն  ու պարտականությունները
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելը յուրաքանչյուր քաղաքացու սահմանադրական պարտականությունն է:
Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն ունեն պետության կողմից երաշխավորված իրավունքներ եւ կրում են պարտականություններ, որոնց իրագործումը կարգավորվում է սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրական այլ ակտերով:
Օտարերկրյա պետությունների զինված ուժերում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում օտարերկրյա պետությունների քաղաքացիների ծառայությունը կարգավորվում է
միջազգային պայմանագրերով (համաձայնագրերով):
ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԸ ԵՎ ԱՅԼ ԶՈՐՔԵՐԸ
Հոդված 9. Պաշտպանության բնագավառում զինված ուժերի խնդիրները եւ կառուցվածքը
Զինված ուժերը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հիմքն են եւ ռազմավարական, մարտավարական խնդիրների զուգորդմամբ ապահովում են հանրապետության զինված պաշտպանությունը:
Զինված ուժերը կոչված են  զինված հարձակմանը դիմակայելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը  պաշտպանելու, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի
(համաձայնագրերի) համաձայն խնդիրներ լուծելու համար:
Զինված ուժերը ներառում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության զորամասերի, զորախմբերի, զորամիավորումների, զինվորական կառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների,
կազմակերպությունների եւ ռազմաուսումնական հաստատությունների ամբողջական համակարգը:
Հոդված 10. Զինված ուժերի ղեկավարումը եւ կառավարումը
Զինված ուժերի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության  Նախագահը եւ Հայաստանի Հանրապետության  կառավարությունը՝ իրենց լիազորությունների շրջանակներում։
Զինված ուժերի անմիջական ղեկավարումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարը:
Զինված ուժերի պետական կառավարման մարմինը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն է, որն անմիջական պատասխանատվություն է կրում հանրապետության պաշտպանության
ապահովման, զինված ուժերի ստեղծման, զարգացման եւ մարտական պատրաստականության համար:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը՝
ա) իր լիազորությունների սահմաններում ուսումնասիրում եւ գնահատում է ռազմաքաղաքական իրադրությունը, ռազմական վտանգի եւ հանրապետության պաշտպանվածության աստիճանը.
բ)  մասնակցում է հանրապետության  ռազմական քաղաքականության հիմնական ուղղությունների մշակմանը.
գ) առաջարկություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն՝  զինված ուժերի կառուցվածքի, թվաքանակի եւ ապահովման վերաբերյալ.
դ) իրականացնում է միասնական ռազմատեխնիկական քաղաքականություն, համարվում է սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի եւ այլ գույքի գնման, արտադրության, գիտահետազոտական եւ նորոգման պետական
պատվիրատուն (պետական պատվերը տեղադրող լիազորված մարմին).
ե) կազմակերպում եւ վերահսկում է զինված ուժերի ֆինանսական, տեխնիկական եւ թիկունքային ապահովվածությունը, անձնակազմի պատրաստվածությունը, կարգապահությունն ու մարտունակությունը.
զ) ղեկավարում է զինված ուժերի օպերատիվ ապահովումը, մարտական պատրաստությունը եւ անձնակազմի ռազմահայրենասիրական  դաստիարակությունը.
է) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնագրքերով եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության մյուս ակտերով նախատեսված այլ լիազորություններ:
Զինված ուժերի օպերատիվ կառավարման հիմնական մարմինը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության գլխավոր  շտաբն է, որը՝
ա) մշակում է  զինված ուժերի օգտագործման  եւ զորահավաքային ծրագրերը.
բ) իրականացնում է զորքերի օպերատիվ կառավարումը.
գ) իրականացնում է զինված ուժերի զորահավաքային նախապատրաստումը եւ ծավալումը.
դ) մասնակցում է հանրապետության տնտեսության զորահավաքային նախապատրաստման ծրագրերի մշակմանը.
ե) կազմակերպում է շտաբների եւ զորքերի օպերատիվ նախապատրաստումը.
զ) իր լիազորությունների սահմաններում իրականացնում է  հանրապետության պաշտպանության եւ անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ այլ միջոցառումներ:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության խնդիրները, գործառույթները եւ լիազորությունները սահմանվում են սույն օրենքով, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնագրքերով
եւ օրենսդրական այլ ակտերով:
Հոդված 11. Զինված ուժերի տեղակայումը
Զինված ուժերի տեղակայումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Զինված ուժերի տեղակայումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի (համաձայնագրերի) հիման վրա:
Հոդված 12. Այլ զորքերը
Այլ զորքերի ստեղծումը, կառավարումը եւ գործունեությունն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքների հիման վրա։
Այլ զորքերը՝
ա)  մասնակցում են զինված ուժերի օգտագործման ծրագրերի մշակմանը եւ իրենց մասով ապահովում  դրանց իրականացումը.
բ)  զինված ուժերի հետ  մեկտեղ մասնակցում են հանրապետության վրա զինված հարձակմանը դիմակայելուն .
գ)  պաշտպանության բնագավառում իրականացնում են սույն օրենքով նախատեսված այլ լիազորություններ։
Այլ զորքերի համալրումն իրականացվում է զինված ուժերի համար սահմանված կարգով։
ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԴՐՈՒԹՅՈՒՆ, ԶՈՐԱՀԱՎԱՔ
Հոդված 13. Ռազմական դրություն
Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման, դրա անմիջական վտանգի առկայության կամ  Ազգային ժողովի կողմից պատերազմ հայտարարվելու դեպքերում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը հայտարարում է ռազմական դրություն։
Հայաստանի Հանրապետությունում կամ նրա մի մասում   ռազմական դրությունը հայտարարվում եւ իրավական ռեժիմը սահմանվում է «Ռազմական դրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով։
Հոդված 14. Զորահավաք
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը ռազմական դրություն հայտարարելու հետ միաժամանակ կարող է հայտարարել ընդհանուր կամ մասնակի զորահավաք:
Զորահավաքը Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների գործունեության, զինված ուժերի (կամ առանձին ստորաբաժանումների) կազմակերպման եւ կազմի ռազմական դրության  ռեժիմի անցման միջոցառումների համակարգ է:
Զորահավաքային նախապատրաստումն իրականացվում է խաղաղ ժամանակ եւ նպատակ ունի պետական կառավարման համակարգը, զինված ուժերը, տնտեսությունը,  տարածքային կազմավորումները նախապատրաստել՝
պետությունը զինված հարձակումից պաշտպանելու, պատերազմի ժամանակ տնտեսության եւ բնակչության պահանջմունքները բավարարելու համար:
Զորահավաքային նախապատրաստման եւ զորահավաքի անցկացման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
Հոդված 15. Զինված ուժերում եւ այլ զորքերում կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների ստեղծման եւ կանոնադրական գործունեության արգելումը
Զինված ուժերում եւ այլ զորքերում կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների ստեղծումը եւ կանոնադրական գործունեությունն արգելվում է։
Զորամասերում, ռազմական ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների, ռազմաուսումնական հաստատությունների տարածքում կուսակցական քարոզչության կազմակերպումը եւ անցկացումն արգելվում է։
Հոդված 16. Զինված ուժերում եւ այլ զորքերում օրինականության ապահովումը
Զինված ուժերում եւ այլ զորքերում օրինականությունն ապահովվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով, զինված ուժերի եւ այլ զորքերի համազորային կանոնագրքերով նախատեսված կարգով։
Զինված ուժերում եւ այլ զորքերում հետաքննության եւ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը՝ օրենքով սահմանված կարգով։
Զինված ուժերում եւ այլ զորքերում քրեական գործերի դատաքննությունն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության դատարանները՝ օրենքով սահմանված կարգով։
Հոդված 17. Պատասխանատվությունը պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը խախտելու համար
Պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության  խախտման մեջ մեղավոր անձինք կրում են պատասխանատվություն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:

- Chapter 1. General Statements
- Chapter 2. The competences of the RA President, state and local authorities in the sphere of protection
- Chapter 3. The Functions of Organizations, Enterprises and Institutions as well as the Rights and Obligations of Officials and Citizens in the Sphere of Protection
- Chapter 4. The armed forces and other forces
- Chapter 5. Military situation and mobilization
- Chapter 6. Concluding statements
The present law defines the basis and organizations of the RA protection, the rights and obligations of state and local authorities, enterprises, institutions, organizations, officials and citizens in the sphere of protection, the role and tasks of the RA armed forces (henceforth armed forces), their structure and management in the sphere of the Republic protection, the responsibility for legislation breaches in the sphere of protection.
Article 1: The protection of the Republic of Armenia
The RA protection is a system of social, civil, economic, military, legal and other means and activities for the Republic self-governing, territorial integrity and security.
The protection is organized and carried out according to the RA Legislation in the sphere of protection.
For the purposes of protection armed forces are established and the mobilization of the RA citizens is defined.
To solve the problems related to the protection, according to the prescribed order of the international agreements, military units from foreign countries can be deployed in the territory of the Republic of Armenia.
During the martial law situation frontier forces, internal forces, civil defence forces and national security armed subdivisions (henceforth other forces) can be included in the protection implementation process.
In the present article the enumeration of the forces is comprehensive. The establishment of other military units is prohibited.
Article 2:The organization of the protection of the Republic of Armenia
The organization of the RA protection includes:
1.working out military policy:
2.prevention and assessment of the military risk:
3.legal arrangements of the sphere of protection:
4.the establishment of armed forces with the necessary structure and number, equipped with modern armament and military technology, having military mobilization high preparedness, as well as the planning of their implementation:
5.carrying out recruitment and including the RA citizens into the military service on a contractual basis:
6.international cooperation for the purposes of collective security and joint protection:
7.preparation of the population mobilization, communication means and knots, organizations. enterprises, institutions, state bodies and economy:
8.planning and carrying out regional and civil defence activities:
9.development of military-industrial complex and military science including the organization of the military training:
10.assurance of the keeping of the state and official secret
11.preparing the resources of the armed forces reserve, military trained conscripts as well as the necessary quantity of arms and armament, technology, foodstuffs and other substances:
12.other activities in the sphere of protection.
Article 3: The Legislation of the Republic of Armenia in the sphere of protection
The Legislation of the Republic of Armenia in the sphere of protection consists of the Constitution of the Republic of Armenia, international agreements of the Republic of Armenia, the present law and other Legislative acts.
Article 4: The Competences of the President of the Republic of Armenia in the Sphere of Protection
The President of the Republic of Armenia is the chief commander of the armed forces.
The President of the Republic of Armenia:
1.coordinates the activities of state bodies in the sphere of protection
2.appoints and relieves the highest commanders of the armed forces
3.awards highest military ranks, rewards with RA medals and orders
4.conducts negotiations, seals and signs international agreements relating to the sphere of protection, ratifies intergovernmental agreements
5.declares term military service mobilization of the RA citizens and demobilization of the individuals who have served the determined period
adopts a decision on the use of the armed forces and gives orders of the armed forces chief commander to start military operations
Article 5: The Competencies of the Government of the Republic of Armenia
The Government of the Republic of Armenia:
1.secures the implementation of the RA protection
2.works out and approves the main directions of the RA military policy
3.asserts the plans of the armed forces development, mobilization preparation, allocation and military usage
4.defines the total number and structure of the armed forces
5.within its competency organizes, manages and monitors the activities of the state authorities in the spheres of the armed forces armament, shelter, finance and rear provision
6.provides the preparation of the armed forces reserve, organizes the processing of the mobilization projects, tasks and the plans of the state supply store
7.plans and provides the development of the military industry and military science
8.defines the order of awarding military ranks and the number of the RA citizens subject to mobilization
9.defines the way of the state protective order formation and carries out the monitoring of the protective expenses
10.organizes the implementation of partial or general mobilization, asserts the projects of mobilization reserve and material supply store, manages the mobilization preparation of the economy and its transmission into a martial law legal special regime
11.implements the general planning of the regional and civil defence, defines their organization order, tasks and monitors the implementation of the approved projects
12.works out the state projects on military-patriotic education focused on population and provides their implementation
13.provides the pension and social security of the people in military service, people leveled to them as well as the family members of the people mentioned in these categories prescribed by the law
14.sets up, reforms and dissolves the official enterprises, institutions, organizations and military-training institutions
15.conducts negotiations with foreign countries on protection matters, sign international contracts (agreements), defines the means of military risk reduction and the assurance of confidence between the Republic of Armenia and foreign countries
16.organizes the monitoring of import and export of weapons and military technology, strategic materials, modern technology and the product of dual significance implements other competences prescribed by the laws of the Republic of Armenia.
Article 6: The competences of state regional and local authorities in the in the sphere of protection
Regional governors (mayor of Yerevan city)
1.pursue the regional policy of the RA Government protection sphere
2.provide the implementation of the RA Legislation demands in regions (marzes) in the sphere of protection, the preparation of the armed forces mobilization and its implementation, the legal and social protection of people in military service, people sent to stores and the members of their family
3.carry out preparedness activities of the territory and communication lines and the implementation of mobilization projects and problems for the purposes of protection
4.participate in the planning of regional protection activities and support their realization
5.organize and manage the civil protection works of the population of the region
6.provide the armed forces with material means and other products necessary for vital activity according to the order prescribed by the Legislation.
The competences of the local authorities in the sphere of protection are defined by the laws of the Republic of Armenia.
Charter 3
The Functions of Organizations, Enterprises and Institutions as well as the Rights and Obligations of Officials and Citizens in the Sphere of Protection
Article 7: The functions of enterprises, institutions and organizations and the obligations of officials
According to the state official order the RA enterprises, institutions and organizations as well as their officials carry out the release of military production, assignments and services of repair and supply character, events according to the mobilization preparation plants, create necessary conditions for the fulfillment of their workers' obligations and take part in the fulfillment of civil defence tasks according to the RA Legislation.
Article 8: The rights and obligations of the RA citizens in the sphere of protection
It is the constitutional obligations of each citizen to take part in the protection of the Republic of Armenia. In the sphere of protection the citizens of the RA have the rights guaranteed by the State and bare the responsibility, the implementation of which is arranged by the present law and other legislative acts of the Republic of Armenia.
The military service of the RA citizens in the armed forces of foreign countries and of citizens from foreign countries in the RA armed forces is arranged by the international contracts(agreements).
Article 9: The tasks and structure of the armed forces in the sphere of protection
The armed forces are the bases of the RA protection and provide the armed protection of the republic with the help of military strategic tasks.
The armed forces are to resist the armed attack to protect the territorial integrity of the Republic of Armenia as well as to solve problems according to RA International agreements (contracts).
The armed forces include the complete structure of military units, military groups, military formations of the RA Ministry of Defence, of the enterprises, institutions, organizations and military-educational institutions.
Article 10: The management of the armed forces
The President of the Republic of Armenia and Government of the Republic of Armenia within its competency carries out the general management of the armed forces.
The Minister of Defence of the Republic of Armenia carries out the immediate management of the armed forces.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia is the state governing body of the armed forces, which bears the responsibility for the Republic protection, creation of the armed forces, development and military preparedness.
The Minister of Defence of the Republic of Armenia:
1.studies and assesses civil-military situation, the level of military risk and Republic protection within its competency;
2.participates in working out the main directions of the military policy;
3.submits a suggestion to the RA Government on the structure, number and provision of the armed forces;
4.carries out joint military-technical policy, is considered to be the state customer of the production, scientific-research and repair as well as of the purchase of the armament, military and other equipment;
5.organizes and monitors the financial, technical and rear provision of the armed forces, the preparedness level of the stuff, order and fighting ability;
6.manages the operative provision, military preparedness and the military-patriotic education of the stuff;
7.carries out other competences prescribed by the code of laws of the RA armed forces and other acts of RA Legislation.
The general headquarters of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia is the main body of the armed forces operative management, which:
1.works out the projects of the forces usage and mobilization;
2.carries out the forces operative management
3.carries out the mobilization preparation and extension of the armed forces;
4.participates in working out the projects of the mobilization preparation of the Republic economics;
5.organizes the headquarters and forces operative preparation;
6.fulfills other activities for strengthening the Republic's protection and security within its competency.
The tasks, functions and competences of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia are defined by the present law, code of laws of the RA armed forces and other legislative acts.
Article 11: The deployment of the armed forces
Ministry of Defence of the Republic of Armenia carries out the deployment of the armed forces by the RA Government defined order.
The deployment of the armed forces outside the territory of the Republic of Armenia is carried out on the basis of RA International agreements (contracts).
Article 12: Other forces
The establishment, management and activity of other forces is carried out on the basis of the laws of the Republic of Armenia.
The other forces:
1. participate in working out the projects of the armed forces usage and provide their implementation in their sphere;
2. participate in the resisting armed attack at the Republic together with the armed forces;
3. carryout other competences in the sphere of protection prescribed by the present law.
The reinforcement of other forces is carried out by the defined order for the armed forces.
Article 13: Martial Law
The RA President declares martial law in case of armed attack at the RA, the presence of its immediate risk or declaration of war by the National Assembly.
Martial law is declared and the legal regime is defined by the RA law on "Martial Law" in the RA and in other parts of the republic.
Article 14: Mobilization
The RA President can declare general or partial mobilization simultaneously with martial law declaration or after it.
Mobilization is a structure of the RA state bodies activity, armed forces (or separate subdivisions) organization activities and activities connected with passing into martial law regime.
Mobilization preparation is carried out at peace times and is aimed at making state governing structure, the armed forces, the economy, regional formations to get ready for protecting the State from armed attack, meeting the demands of population and economy during the war time.
The order of mobilization preparation and conduction is defined by the RA Legislation.
Article 15: Prohibition of parties and public organizations establishment and regulative activities in the armed forces and in other forces
The establishment and regulative activities of parties and public organizations in the armed forces and in other forces are prohibited.
The organization and conduction of party preaching of military enterprises, institutions and organizations in military unites and in the territory of military-educational institutions are prohibited.
Article 16: The provision legality in the armed forces and in other forces
The legality in the armed forces and in other forces is provided by the RA laws and by the defined order of the armed forces and in other forces code of laws.
The RA Prosecutor's office monitors the legality of investigation and preliminary investigation in the armed forces and in other forces by the defined order.
The RA courts carry out the legal investigation of criminal cases in the armed forces and in other forces by the defined order.
Article 17: The responsibility for breaching the RA Legislation in the sphere of protection
People guilty in breaching the RA Legislation in the sphere of protection bare responsibility by the defined order of the RA Legislation.