. Հաշվապահական հաշվառումը (գրանցումը) խախտումով վարելը,երբ դա կարող է առաջացնել (առաջացրել է) հարկի կամ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարման
նվազեցում, կամ հայտարարագիրը, հաշվարկը սահմանված ժամկետում չներկայացնելը
Հաշվապահական հաշվառումից բացի, օրենսդրությամբ նախատեսված այլ հաշվառում (գրանցում) չվարելը կամ ձեռնարկատիրական գործունեության առարկաները չգրանցելը կամ հաշվառումը (գրանցումը) այնպիսի խախտումով վարելը կամ հայտարարագրի կամ հաշվարկի կամ հաշվապահական հաշվետվության կամ հարկման կամ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարման հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթի մեջ այնպիսի կեղծ տվյալներ մտցնելը, որոնք կարող են առաջացնել (առաջացրել են) հարկի կամ պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարման նվազեցում`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնհինգապատիկից մինչեւ քսանհինգապատիկի չափով:
Հայտարարագիրը կամ հաշվարկը կամ օրենքով կամ այլ իրավական ակտերով սահմանված այլ փաստաթուղթ, բացառությամբ ֆինանսական հաշվետվությունների, հարկային տեսչության կամ սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի մարմիններ սահմանված ժամկետում չներկայացնելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ քսանապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1699 -16913 -րդ հոդվածներով՝
«Հոդված 1699 . Հաշվապահական հաշվառում չվարելը
Հաշվապահական հաշվառում չվարելը՝ տնտեսական գործառնությունների համընդհանուր եւ անընդհատ փաստաթղթային հաշվառման միջոցով կազմակերպության ակտիվների, սեփական կապիտալի, պարտավորությունների վիճակի ու շարժի վերաբերյալ, դրամական արտահայտությամբ, տեղեկատվության հավաքման, գրանցման եւ ընդհանրացման համակարգ չունենալը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Նույն խախտման կատարումն այն անձի կողմից, որը նշված խախտման համար վարչական տույժի է ենթարկվել մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով:
Հոդված 16910 . Հաշվապահական հաշվառման քաղաքականություն չսահմանելը Հաշվապահական հաշվառման քաղաքականություն չսահմանելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով:
Հոդված 16911 . Հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը եւ այլ տեղեկությունները չպահպանելը
Հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ համակարգչային (էլեկտրոնային) կրիչների վրա գտնվող տեղեկատվությունը՝ սկզբնական հաշվառման փաստաթղթերը, գրանցամատյանները, ֆինանսական հաշվետվությունները, հաշվապահական հաշվառման քաղաքականությանը վերաբերող փաստաթղթերը, հաշվապահական հաշվառման մեքենայական մշակման ծրագրերն օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում չպահպանելը՝
Հոդված 16912 . Պետական մարմիններ ֆինանսական հաշվետվությունները չներկայացնելը կամ դրանք չհրապարակելը
Օրենքով սահմանված դեպքերում եւ ժամկետներում ֆինանսական հաշվետվությունները պետական մարմիններ չներկայացնելը կամ դրանք օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում չհրապարակելը՝
Տուգանքի նշանակման օրվանից հետո՝ երեսուն օրվա ընթացքում, ֆինանսական հաշվետվությունները պետական մարմիններ չներկայացնելը կամ դրանք օրենքով սահմանված կարգով չհրապարակելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 16913 . Հրապարակվող ֆինանսական հաշվետվությունները չորակավորված հաշվապահի կողմից ստորագրելը կամ անստորագիր ներկայացնելը
Հրապարակվող ֆինանսական հաշվետվություններն ստորագրելը հաշվապահի կողմից, որը որակավորված չէ հաշվապահական հաշվառումը կարգավորող պետական մարմնի սահմանած կարգով, կամ անստորագիր ներկայացնելը՝
Նույն խախտման կատարումն այն անձի կողմից, որը նշված խախտման համար վարչական տույժի է ենթարկվել անմիջապես նախորդող ժամանակաշրջանի ֆինանսական հաշվետվությունները ներկայացնելիս՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 2442 -րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հարկային տեսչության մարմինները քննում են սույն օրենսգրքի 481, 169, 1699 , 16910 , 16911 , 16912 եւ 16913 հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 1691 , 1702 , 1703 , 1704 , 1706 , 1707 , 1708 ,1709 , 17010 , 17011 եւ 1821 հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը՝ հարկային իրավախախտումների մասով:»:

Статью 1691 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях (от 6 декабря 1985 года) изложить в следующей редакции:
,,Статья 1691 . Ведение бухгалтерского учета (регистрации) с нарушением, когда это может повлечь (повлекло) понижение уплаты налога или взноса обязательного социального страхования или непредставление в установленный срок декларации, рачета
Неведение кроме бухгалтерского учета иного предусмотренного законодательством учета (регистрации), либо нерегистрация предметов предпринимательской деятельности, либо ведение учета (регистрации) с такими нарушениями, либо включенние в декларацию, или расчет, или бухгалтерский отчет, или иные документы, являющиеся основанием для налогообложения или выплаты обязательного социального страхования таких ложных сведений, которые могут повлечь (повлекли) понижение уплаты налога или взноса обязательного социального страхования, -
влечет наложение штрафа в размере от пятнадцатикратной до двадцатипятикратной установленной минимальной заработной платы.
Непредставление в установленный срок декларации, либо расчета, либо другого установленного законом или иными правовыми актами документа, за исключением финансового отчета, органам налоговой инспекции или органы Государственного фонда социального страхования -
влечет наложение штрафа в размере от десятикратной до двадцатикратной установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьями 1699 – 16913 следующего содержания:
,,Статья 1699 . Неведение бухгалтерского учета
Неведение бухгалтерского учета – отсутствие системы сбора, регистрации и обобщения посредством всеобщего и беспрерывного документарного учета экономических функций информации о состоянии и движении активов, собственного капитала, обязательств организации в денежном выражении –
влечет наложение штрафа в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Совершение того же нарушения лицом, которое за указанное нарушение привлекалось к административному взысканию в течение одного года, -
влечет наложение штрафа в двухсотпятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 16910 . Неопределение политики бухгалтерского учета
Неопределение политики бухгалтерского учета –
влечет наложение штрафа в двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 16911 . Нехранение документов бухгалтерского учета и иных сведений
Нехранение в установленные законодательством сроки документов бухгалтерского учета, а также имеющейся на компьютерных (электронных) носителях информации – документов первичного учета, журналов регистрации, финансовых отчетов, документов, относящихся к определению политики бухгалтерского учета, программ машинной обработки бухгалтерского учета –
Статья 16912 . Непредставление финансовых отчетов государственным органам или их неопубликование
Непредставление государственным органам в установленных законом случаях и в сроки финансовых отчетов или их неопубликование в установленных законом порядке и в сроки –
Непредставление государственным органам финансовых отчетов или их неопубликование в установленных законом порядке в течение тридцати дней со дня наложения штрафа –
влечет наложение штрафа в пятисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 16913 . Подписание публикуемых финансовых отчетов неквалифицированным бухгалтером или их представление без подписи
Подписание публикуемых финансовых отчетов бухгалтером, который не квалифицирован в порядке, установленном регулирующим бухгалтерский учет государственным органом, или их представление без подписи –
Совершение того же нарушения лицом, которое было привлечено к административному взысканию при представлении финансовых отчетов за непосредственно предшествующий период времени –
влечет наложение штрафа в двухсотпятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 3. Часть первую статьи 2442 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Органы налоговой инспекции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 481 , 169, 1699 , 16910 , 16911 , 16912 и 16913 настоящего Кодекса, а также дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 1691 , 1702 , 1703 , 1704 , 1706 , 1707 , 1708 , 1709 , 17010 , 17011 и 1821 настоящего Кодекса, в части налоговых правонарушений.".