Հոդված 1. Օրենքի կարգավորման առարկան եւ գործողության ոլորտը
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ինկասացիոն գործունեության եւ ինկասացիոն կազմակերպության հասկացությունները, ինկասացիոն գործունեության իրականացման կարգը, ինչպես նաեւ սահմանում է այդ գործունեության ընթացքում ինկասացիոն կազմակերպությունների կողմից օրենսդրության խախտումները եւ դրանց համար կիրառվող պատասխանատվության միջոցները:
Սույն օրենքը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների մասնակցությամբ հարաբերությունների վրա:
Հոդված 2. Ինկասացիայի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացվող ինկասացիոն գործունեությունը կարգավորվում է սույն օրենքով, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներով, իսկ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ իրավական այլ ակտերով:
ինկասացիոն կազմակերպություն՝ սույն օրենքով եւ «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ինկասացիոն ծառայությունների մատուցման գործունեության լիցենզիա ունեցող առեւտրային իրավաբանական անձ.
կանխիկ դրամ՝ շրջանառության մեջ գտնվող, ինչպես նաեւ շրջանառությունից հետ կանչված եւ հանված, սակայն փոխանակման ենթակա Հայաստանի Հանրապետության դրամը, ինչպես նաեւ կանխիկ արտարժույթ, թանկարժեք մետաղների ստանդարտացված ձուլակտորներ.
այլ արժեքներ՝ արժեթղթեր, վճարահաշվարկային փաստաթղթեր, ինչպես նաեւ այլ գույք, որը պատվիրատուն ցանկանում է փոխադրել.
բանկ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկ, բանկի գլխամաս, բանկի տարածքային ստորաբաժանումներ.
վարկային կազմակերպություն՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող վարկային կազմակերպություն, վարկային կազմակերպության գլխամաս, վարկային կազմակերպության տարածքային ստորաբաժանումներ.
հաճախորդ՝ բանկերի, վարկային կազմակերպությունների ծառայություններից օգտվող անձ.
պատվիրատու՝ անձ, որն ինկասացիոն կազմակերպության հետ կնքել է կանխիկ դրամի եւ (կամ) այլ արժեքների ինկասացիայի մասին պայմանագիր:
Հոդված 4. Ինկասացիոն գործունեությունը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ինկասացիոն գործունեություն են համարվում կանխիկ դրամի փոխադրումները, անվտանգ փոխադրման համար բանկերում եւ վարկային կազմակերպություններում դրանց ընդունման եւ հանձնման գործընթացը, ժամանակավոր պահպանությունը, ինչպես նաեւ բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հաճախորդների կանխիկ դրամական հասույթների հավաքագրման, տեղափոխման ու բանկերի, վարկային կազմակերպությունների դրամարկղեր հանձնելու գործունեությունը:
Ինկասացիոն գործունեություն չի համարվում սույն մասով նախատեսված այն գործունեությունը, որը չի իրականացվում որպես ձեռնարկատիրական գործունեություն:
2. Ինկասացիոն գործունեություն կարող են իրականացնել միայն «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ինկասացիոն ծառայությունների մատուցման գործունեության լիցենզիա ունեցող առեւտրային իրավաբանական անձինք, որոնց կանոնադրական կապիտալը կազմում է առնվազն 20 միլիոն դրամ:
3. Ինկասացիոն կազմակերպությունները եւ նրանց մասնագիտացված աշխատակիցներն իրենց գործառնական պարտականությունները կատարելու համար իրավունք ունեն օգտագործելու քաղաքացիական եւ ծառայողական զենք, իսկ առանձին դեպքերում՝ ոստիկանության կողմից ժամանակավոր օգտագործման համար հատկացված մարտական զենքի առանձին տեսակներ: Ինկասացիոն գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների աշխատակիցների կողմից օգտագործվող քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի տեսակը, ձեւը, մոդելը եւ քանակը սահմանում է կառավարությունը:
4. Ինկասացիոն կազմակերպությունը պետք է ունենա առնվազն մեկ միավոր զրահապատ ավտոտրանսպորտային միջոց: Այն պետք է ունենա գունային տարբերակում, սարքավորված լինի ռադիոկապով, ինչպես նաեւ հատուկ ձայնային եւ դեղին գույնի առկայծող փարոսիկների տեսքով լուսային ազդանշաններով:
5. Ինկասացիոն կազմակերպությունն իրավունք չունի իրականացնելու այլ գործունեություն, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով:
Հոդված 5. Ինկասացիոն կազմակերպության լիցենզավորումը, ինկասացիոն կազմակերպության մասնագիտացված աշխատակիցների որակավորման եւ մասնագիտական համապատասխանության եւ հատուկ պատրաստության ստուգումների կարգերը
1. Ինկասացիոն կազմակերպության լիցենզավորումն իրականացվում է «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով եւ կառավարության սահմանած կարգով:
2. Ինկասացիոն կազմակերպության մասնագիտացված աշխատակիցների որակավորման եւ մասնագիտական համապատասխանության ստուգման կարգը սահմանվում է «Լիցենզավորման մասին», «Զենքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով եւ կառավարության սահմանած լիցենզավորման կարգով, որը համաձայնեցվում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի (այսուհետ՝ Կենտրոնական բանկ) հետ:
3. Ինկասացիոն կազմակերպության մասնագիտացված աշխատակիցների որակավորման եւ մասնագիտական համապատասխանության վկայականը տրվում է երեք տարի ժամկետով եւ «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված յուրաքանչյուր ստուգումից հետո երկարաձգվում է հինգ տարի ժամկետով:
4. Ինկասացիոն կազմակերպության մասնագիտացված աշխատակիցներն անցնում են նաեւ հատուկ պատրաստության ստուգումներ, որոնց անցկացման կարգը եւ պայմանները սահմանվում են «Զենքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
Հոդված 6. Ինկասացիոն գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը
Ինկասացիոն ծառայությունների մատուցման գործունեության լիցենզիայի պահանջների կամ պայմանների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է կառավարության լիազորած մարմինը՝ «Զենքի մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով:
ԿԱՆԽԻԿ ԴՐԱՄԻ ԵՎ ԱՅԼ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ ԻՆԿԱՍԱՑԻԱ
Հոդված 7. Կանխիկ դրամի եւ այլ արժեքների փոխադրումը
1. Կենտրոնական բանկի՝ իր կողմից լիցենզավորվող կազմակերպությունների համար սահմանած առավելագույն սահմանաքանակը գերազանցող կանխիկ դրամի ինկասացիան պարտադիր իրականացնում են ինկասացիոն կազմակերպությունները:
2. Այլ արժեքների փոխադրումը կարող է իրականացվել ազատ՝ ինկասացիոն ծառայությունների մատուցման գործունեության լիցենզիա չունեցող անձանց կողմից:
Հոդված 8. Ինկասացիոն կազմակերպության կողմից կանխիկ դրամի եւ այլ արժեքների ընդունման եւ հանձնման ձեւերը
1. Ինկասացիոն կազմակերպության կողմից կանխիկ դրամի ընդունումն ու հանձնումը կատարվում են Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած կարգով եւ պայմաններով:
2. Ինկասացիոն կազմակերպության կողմից այլ արժեքների ընդունումն ու հանձնումը կատարվում են Կենտրոնական բանկի խորհրդի եւ կառավարության լիազորած մարմնի համատեղ սահմանած կարգով եւ պայմաններով:
Հոդված 9. Ինկասացիոն կազմակերպության կողմից փոխադրվող կանխիկ դրամի եւ այլ արժեքների, մասնագիտացված աշխատակիցների կյանքի եւ առողջության ապահովագրումը
Ինկասացիոն կազմակերպությունը պարտավոր է իր հաշվին ապահովագրել իր կողմից փոխադրվող կանխիկ դրամը, ինչպես նաեւ ինկասացիոն կազմակերպության մասնագիտացված աշխատակիցների կյանքը եւ առողջությունը: Կանխիկ դրամի տարբեր խմբաքանակների պարբերաբար ապահովագրությունն ապահովագրողի հետ որոշակի ժամանակահատվածի ընթացքում եւ միանման պայմաններով կարող է ապահովագրողի եւ ինկասացիոն կազմակերպության համաձայնությամբ իրականացվել մեկ ապահովագրության պայմանագրի՝ գլխավոր պոլիսի միջոցով:
Այլ արժեքների ապահովագրումը կատարվում է պատվիրատուի ցանկությամբ:
ՕՐԵՆՍԴՐՈՒԹՅԱՆ ԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ՀԱՄԱՐ ԿԻՐԱՌՎՈՂ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԸ
Հոդված 10. Ինկասացիոն կազմակերպության նկատմամբ կիրառվող պատասխանատվության միջոցները
Ինկասացիոն կազմակերպության նկատմամբ կարող են կիրառվել պատասխանատվության հետեւյալ միջոցները՝
ա) նախազգուշացում եւ խախտումը վերացնելու հանձնարարական.
բ) լիցենզիայի գործողության կասեցում.
գ) լիցենզիայի գործողության դադարեցում:
Հոդված 11. Օրենսդրության խախտումները
Ինկասացիոն կազմակերպության նկատմամբ կարող են կիրառվել սույն օրենքի 10-րդ հոդվածով սահմանված պատասխանատվության միջոցները, եթե՝
ա) ինկասացիոն կազմակերպության կանոնադրական կապիտալի չափը չի համապատասխանում սույն օրենքով սահմանված կանոնադրական կապիտալի չափին.
բ) ինկասացիոն կազմակերպությունն իրականացրել է սույն օրենքով չնախատեսված գործունեություն.
գ) խախտվել են ինկասացիոն կազմակերպության անձնակազմի պատրաստվածության եւ տեխնիկական միջոցների պահանջվող վիճակն ապահովելու միջոցառումների կատարման վերաբերյալ պետական լիազորված մարմնի սահմանած պահանջները.
դ) ինկասացիոն կազմակերպությունը պետական լիազորված մարմնի սահմանած ժամկետում չի կատարել պետական լիազորված մարմնի` սույն օրենքով սահմանված խախտումները վերացնելու հանձնարարականը.
ե) «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված են այլ դեպքեր:
1. Նախազգուշացմամբ արձանագրվում է թույլ տված խախտումը եւ այդ մասին տեղեկացվում է ինկասացիոն կազմակերպությանը:
2. Նախազգուշացումը նախատեսում է նաեւ թույլ տված խախտումը պետական լիազորված մարմնի սահմանած ժամկետում վերացնելու կամ ապագայում նման խախտումը կանխելուն ուղղված միջոցառումներ ձեռնարկելու հանձնարարական, որի կատարումը պարտադիր է:
3. Նախազգուշացումը, որպես պատասխանատվության միջոց, կարող է կիրառվել, եթե տվյալ իրավախախտման համար սույն օրենքով լիցենզիայի գործողության կասեցում կամ լիցենզիայի գործողության դադարեցում նախատեսված չէ:
Սույն օրենքով նախատեսված իրավախախտման մեկ տեսակի համար կարող է կիրառվել պատասխանատվության մեկ միջոց:
Հոդված 13. Լիցենզիայի գործողության կասեցումը
Ինկասացիոն գործունեության լիցենզիան կարող է կասեցվել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված լիցենզիայի գործողության կասեցման դեպքերում, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի «դ» կետով նախատեսված դեպքում:
Հոդված 14. Լիցենզիայի գործողության դադարեցումը
1. Ինկասացիոն կազմակերպության ինկասացիոն գործունեության լիցենզիայի գործողությունը կարող է դադարեցվել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված լիցենզիայի գործողության դադարեցման դեպքերում, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի «բ» կետով նախատեսված դեպքում:
Ինկասացիոն կազմակերպության ինկասացիոն գործունեության լիցենզիայի գործողությունը կարող է դադարեցվել նաեւ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի «ա» կետով թույլ տված խախտումը վերացնելու մասին պետական լիազորված մարմնի հանձնարարականը չկատարելու դեպքում:
2. Ինկասացիոն կազմակերպության լիցենզիայի գործողությունը դադարեցվում է նաեւ ինկասացիոն կազմակերպության կողմից լիցենզիա ստանալուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, գործունեություն չիրականացնելու դեպքում:
3. Ինկասացիոն կազմակերպության ինկասացիոն գործունեության լիցենզիայի գործողությունը կարող է դադարեցվել դատական կարգով:
Հոդված 15. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց վեց ամիս հետո:
2. Սահմանել, որ մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը ստեղծված եւ լիցենզավորվող ինկասացիոն կազմակերպությունները պարտավոր են վեցամսյա ժամկետում իրենց գործունեությունը համապատասխանեցնել սույն օրենքի պահանջներին:
3. Սահմանել, որ պետական լիազորված մարմինը եւ Կենտրոնական բանկը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից եռամսյա ժամկետում ընդունում են սույն օրենքից բխող նորմատիվ իրավական ակտերը:

ГЛАВА 2. ИНКАССАЦИЯ НАЛИЧНЫХ ДЕНЕГ И ДРУГИХ ЦЕННОСТЕЙ
Настоящий Закон регулирует понятия инкассационной деятельности и инкассационной организации, порядок осуществления инкассационной деятельности на территории Республики Армения, а также устанавливает нарушения законодательства инкассационными организациями в процессе этой деятельности и применяемые по ним меры ответственности.
Настоящий Закон распространяется на отношения с участием банков и кредитных организаций, действующих на территории Республики Армения.
Статья 2. Законодательство Республики Армения об инкассации
Осуществляемая на территории Республики Армения инка?сационная деятельность регулируется настоящим Законом, международными договорами Республики Армения, другими законами Республики Армения, а в предусмотренных законом случаях – также иными правовыми актами.
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем предусмотренные настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
инкассационная организация – коммерческое юридическое лицо, имеющее лицензию на деятельность по оказанию инкассационных услуг, в порядке, установленном настоящим Законом и Законом Республики Армения ,,О лицензировании";
наличные деньги - находящиеся в обращении, а также отозванные и изъятые из обращения, но подлежащие обмену ?????? Республики Армения, а также наличная иностранная валюта, стандартизированные слитки драгоценных металлов;
другие ценности – ценные бумаг?, платежно-учетные документы, а также имущество, которое заказчик желает транспортировать;
банк – действующие на территории Республики Армения банк, головное отделение банка, территориальные подразделения банка;
кредитная организация – действующие на территории Республики Армения кредитная организация, головное отделение кредитной организации, территориальные подразделения кредитной организации;
клиент – лицо, пользующееся услугами банков, кредитных организаций;
заказчик – лицо, заключившее с инкассационной организацией договор об инкассации наличных денег и (или) других ценностей.
Статья 4. Инкассационная деятельность
1. Инкассационной деятельностью на территории Республики Армения считается транспортировка наличных денег, процесс их приема и передачи в банках и кредитных организациях для безопасной транспортировки, их временное хранение, а также деятельность по сбору, транспортировке и передаче наличных денежных поступлений клиентов банков и кредитных организаций в кассы банков, кредитных организаций.
Инкассационной деятельностью не считается предусмотренная настоящей частью деятельность, которая не осуществляется в качестве предпринимательской деятельности.
2. Инкассационную деятельность могут осуществлять только коммерческие юридические лица, имеющие в установленном законом Республики Армения ,,О лицензировании" порядке лицензию на деятельность по оказанию инкассационных услуг, уставной капитал которых составляет не менее 20 миллионов драмов.
3. Инкассационные организации и их специализированные сотрудники в целях выполнения своих функциональных обязанностей имеют право на использование гражданского и служебного оружия, а в отдельных случаях – отдельных видов боевого оружия, предоставленного полицией во временное пользование. Вид, тип, модель и количество гражданского и служебного оружия, используемого сотрудниками организаций, осуществляющих инкассационную деятельность, устанавливается Правительством.
4. Инкассационная организация должна иметь по крайней мере одну единицу бронированного автотранспортного средства. Оно должно иметь цветовое отличие, быть оснащено радиосвязью, а также специальными звуковыми и световыми сигналами в виде проблесковых маячков желтого цвета.
5. Инкассационная организация не имеет прав? на осуществление другой деятельности, если иное не предусмотрено законом.
Статья 5. Лицензирование инкассационной организации, порядок проверки квалификации, профессионального соответствия и специальной подготовки специализированных сотрудников инкассационной организации
1. Лицензирование инкассационной организации осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О лицензировании" и Правительством Республики Армения.
2. Порядок проверки квалификации и профессионального соответствия специализированных сотрудников инкассационной организации устанавливается законами Республики Армения ,,О лицензировании", ,,Об оружии" и определенным Правительством порядком лицензирования, который согласовывается с Центральным банком Республики Армения (далее – Центральный банк).
3. Удостоверение о квалификации и профессиональном соответствии специализированных сотрудников инкассационной организации выдается сроком на три года и продлевается на срок до пяти лет после каждой проверки, установленной Законом Республики Армения ,,Об организации и проведении проверок в Республике Армения".
4. Специализированные сотрудники инкассационной организации проходят также проверки по специальной подготовке, порядок и условия проведения которых устанавливаются Законом Республики Армения ,,Об оружии".
Статья 6. Контроль за инкассационной деятельностью
Контроль за соблюдением требований или условий лицензии на деятельность по оказанию инкассационных услуг осуществляет уполномоченный Правительством орган в порядке, установленном законами Республики Армения ,,Об оружии" и ,,Об организации и проведении проверок в Республике Армения".
Статья 7. Транспортировка наличных денег и других ценностей
1. Инкассацию наличных денег, превышающих установленный Центральным банком для лицензированных им организаций максимально допустимый лимит, в обязательном порядке осуществляют инкассационные организации.
2. Транспортировка других ценностей может осуществляться свободно лицами, не имеющими лицензи? на деятельность по оказанию инкассационных услуг.
Статья 8. Формы приема и передачи наличных денег и других ценностей инкассационной организацией
1. Прием и передача наличных денег инкассационной организацией производятся в порядке и на условиях, установленных Советом Центрального банка.
2. Прием и передача других ценностей инкассационной организацией производятся в порядке и на условиях, установленных совместно Советом Центрального банка и уполномоченным Правительством органом.
Статья 9. Страхование инкассационной организацией транспортируемых наличных денег и других ценностей, жизни и здоровья специализированных сотрудников
Инкассационная организация обязана страховать за свой счет транспортируемые ею наличные деньги, а также жизнь и здоровье специализированных сотрудников инкассационной организации. Периодическое страхование на определенный период времени и на одинаковых условиях различных партий наличных денег с согласия страхователя и инкассационной организации может осуществляться одним дог?вором страхования с страхователем - посредством главного полиса.
Страхование других ценностей производится по желанию клиента.
Статья 10. Меры ответственности, применяемые в отношении инкассационной организации
В отношении инкассационной организации могут применяться следующие меры ответственности:
а) предупреждение и предписание об устранении нарушения;
б) приостановление действия лицензии;
в) прекращение действия лицензии.
Статья 11. Нарушения законодательства
В отношении инкассационной организации могут применяться меры ответственности, установленные статьей 10 настоящего Закона, если:
а) размер уставного капитала инкассационной организации не соответствует размеру уставного капитала, установленному настоящим Законом;
б) инкассационная организация осуществила деятельность, не предусмотренную настоящим Законом;
в) были нарушены установленные государственным уполномоченным органом требования к проведению мероприятий, обеспечивающих требуемое состояние подготовки личного состава и технических средств инкассационной организации;
г) инкассационная организация не выполнила в установленный государственным уполномоченным органом срок предписание государственного уполномоченного органа об устранении нарушений, установленных настоящим Законом;
д) Законом Республики Армения ,,О лицензировании" предусмотрены другие случаи.
1. Предупреждением фиксируется допущенное нарушение и инкассационная организация информируется об этом.
2. Предупреждение предусматривает также обязательное для исполнения предписание о принятии мер, направленных на устранение допущенного нарушения в срок, установленный государственным уполномоченным органом, или на недопущение подобного нарушения впредь.
3. Предупреждение в качестве меры ответственности может применяться, если за данное правонарушение настоящим Законом не предусмотрено приостановление действия лицензии или прекращение действия лицензии.
За один вид правонарушения, предусмотренного настоящим Законом, может применяться одна мера ответственности.
Статья 13. Приостановление действия лицензии
Лицензия на инкассационную деятельность может быть приостановлена в установленных Законом Республики Армения ,,О лицензировании" случаях приостановления действия лицензии, а также в случае, предусмотренном пунктом ,,г" статьи 11 настоящего Закона.
Статья 14. Прекращение действия лицензии
1. Действие лицензии инкассационной организации может быть прекращено в установленных Законом Республики Армения ,,О лицензировании" случаях прекращения действия лицензии, а также в случае, предусмотренном пунктом ,,б" статьи 11 настоящего Закона.
Действие лицензии на инкассационную деятельность инкассационной организации может быть прекращено также в случае невыполнения предписаний государственного уполномоченного органа об устранении нарушения, допущенного по пункту ,,а" статьи 11 настоящего Закона.
2. Действие лицензии инкассационной организации также прекращается в случае неосуществления деятельности в течение одного года со дня получения лицензии инкассационной организацией.
3. Действие лицензии на инкассационную деятельность инкассационной организации может быть прекращено в судебном порядке.
Статья 15. Вступление Закона в силу
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после его опубликования.
2. Установить, что инкассационные организации, созданные и лицензируемые до вступления настоящего Закона в силу, обязаны в шестимесячный срок привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона.
3. Установить, что государственный уполномоченный орган и Центральный банк принимают нормативно-правовые акты, вытекающие из настоящего Закона, в трехмесячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу.