ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ ՀՌՉԱԿՄԱՆ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻ ԱՌԹԻՎ ԱՄՆԻՍՏԻԱՅԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման տարեդարձի առթիվ, առաջնորդվելով մարդասիրության սկզբունքներով եւ ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 10 հոդվածի 26-րդ կետով, Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը որոշում է.
Հոդված 1. Պատժից ազատել՝
ա) այն անձանց, ովքեր դատապարտվել են մինչեւ երեք տարի ժամանակով ազատազրկման կամ ազատազրկման հետ չկապված պատիժների կամ ազատազրկման վայրերից ազատվել են պայմանականորեն՝ պարտադիր կարգով ածխատանքի ներգրավումով.
բ) մինչեւ հինգ տարի ժամանակով դատապարտված այն անձանց, ովքեր՝
- առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամներ են.
- մինչեւ 16 տարեկան երեխա ունեցող կամ հղի կանայք են.
- 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի կամ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ մարտական գործողությունների մասնակցելիս կամ այդ գործողությունների ընթացում հարազատներից որեւէ մեկի (ծնող, ամուսին, զավակ, քույր, եղբայր) զոհվելու հետեւանքով դարձել են ընտանիքի միակ կերակրողը.
- հանցագործությունը կատարել են մինչեւ 18 տարեկան դառնալը եւ ազատազրկման վայրերում նախկինում պատիժ չեն կրել:
Հոդված 2. Կարճել այն անձանց կողմից կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ հետաքննության, նախաքննության մարմինների եւ դատարանների վարույթներում գտնվող գործերը, որոնց համար օրենքով սահմանվում է ազատազրկում մինչեւ 3 տարի ժամանակով կամ ազատազրկման հետ կապ չունեցող պատիժներ, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 1 հոդվածի «բ» կոտում թվարկված անձանց կողմից կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ գործերը, որոնց համար օրենքով սահմանվում է ազատազրկում մինչեւ 5 տարի ժամանակով կամ ազատազրկման հետ կապ չունեցող պատիժներ:
Հոդված 3. Նշանակված պատժաչափը կիսով չափ կրճատել հինգ տարուց ավելի ժամանակով դատապարտված՝
- առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամներին.
- մինչեւ 16 տարեկան երեխա ունեցող կամ հղի կանանց.
- հանցագործություն կատարման պահին18 տարին չլրացած եւ նախկինում ազատազրկման ձեւով պատիժ չկրած անձանց:
Հոդված 4. Սահմանված պատժաչափը կրճատել կիսով չափ՝
- 55 տարեկան լրացած կանանց եւ 60 տարին լրացած տղամարդկանց.
- անզգույշ հանցագործության համար դատապարտված անձանց, բացի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 173 հոդվածի 3-րդ մասով դատապարտված, եթե նրանց վրա չի տարածվում սույն օրենքի 1 հոդվածը:
Հոդված 5 . Կրճատել պատժաչափի չկրած մասը՝
ա) կիսով չափ այն անձանց նկատմամբ, ովքեր կրել են պատժաչափի կեսը.
բ) մեկ քառորդով այն անձանց նկատմամբ, ովքեր չեն կրել պատժաչափի կեսը, եթե նրանց վրա չեն տարածվում սույն օրենքի 1, 3 եւ 4 հոդվածները:
Հոդված 6. Ամնիստիան չկիրառել՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 49.1 հոդվածում նախատեսված հանցագործությունների համար դատապարտված եւ այդ հոդվածում թվարկված անձանց նկատմամբ.
բ) այն անձանց նկատմամբ, ովքեր նախկինում պատժից ազատվել են 1990 թվականի նոյեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակագրի ընդունման առթիվ ամնիստիայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով եւ կատարել են դիտավորյալ հանցագործություն.
գ) ազատազրկման վայրերից փախուստ կատարած եւ մինչեւ սույն օրենքը ուժի մեջ մտնելը հետախուզման մեջ գտնվող դատապարտյալների նկատմամբ:
Հոդված 7. Սույն օրենքը չի ազատում դատարանների դատավճիռներով եւ որոշումներով նշանակված լրացուցիչ պատիժներից, բացառությամբ աքսորի եւ արտաքսման:
Հոդված 8 . Այն անձանց նկատմամբ, ովքեր ազատազրկման վայրերում ենթարկվում են հարկադիր բուժման ալկոհոլիզմից, թմրամոլությունից կամ վեներական հիվանդություններից, ամնիստիան կիրառվում է բուժման համապատասխան կուրսն անցնելուց հետո:
Հոդված 9. Ամնիստիան կիրառվում է այն անձանց նկատմամբ, ովքեր հանցագործություն են կատարել մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու նախորդ օրը ներառյալ:
Հոդված 10. Սույն օրենքը ուչի մեջ է մտնում հրապարակման պահից եւ ենթակա է կատարման մինչեւ 1993 թվականի հունվարի 1-ը:

ОБ АМНИСТИИ В СВЯЗИ С ГОДОВЩИНОЙ ПРОВОЗГЛАШЕНИЯ НЕЗАВИСИМОСТИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
В связи с годовщиной провозглашения независимости Республики Армения, руководствуясь принципами гуманизма и основываясь на пункте 26 статьи 10 Закона Республики Армения «О Верховном Совете Республики Армения». Верховный Совет Республики Армения п о с т а н о в л я е т :
Статья 1. Освободить от наказания:
а) лиц, осужденных к лишению свободы на срок до трех лет или к наказаниям, не связанным с лишением свободы, или освобожденных из мест лишения свободы условно с обязательным привлечением к труду;
б) лиц, осужденных к лишению свободы на срок до пяти лет, если они:
-инвалиды первой или второй групп;
- женщины, имеющие детей в возрасте до 16 лет, или беременные женщины;
- ставшего единственным кормильцем семьи в результате гибели кого-либо из родных (родитель, муж, ребенок, сестра, брат) во время землетрясения 7 декабря 1988 года или в ходе участия в боевых действиях по защите Республики Армения либо в результате таких действий;
- лиц, совершивших преступление в возрасте до 18 лет и ранее не отбывавшие наказание в местах лишения свободы.
Статья 2. Прекратить находящиеся в производстве органов дознания, предварительного следствия и судов дела о преступлениях, совершенных лицами, для которых законом устанавливаются лишение свободы на срок до 3 лет или наказания, не связанные с лишением свободы, также дела о преступлениях, совершенных лицами, перечисленными в пункте «б» статьи 1 настоящего Закона, для которых законом устанавливаются лишение свободы на срок до пяти лет или наказания, не связанные с лишением свободы.
Наполовину сократить назначенную меру наказания осужденным на срок более пяти лет:
-инвалидам первой или второй групп;
- жечщинам. имеющим ребенка до 16 лет, или беременным женщинам;
- лицам, не достигшим 18 лет в момент совершения преступления и ранее не отбывавшим наказание в виде лишения свободы.
Статья 4. Наполовину сократить назначенную меру наказания:
- женщинам, достигшим 55 лет, и мужчинам, достигшим 60 лет;
- лицам, осужденным за преступление по неосторожности, кроме осужденных по части третьей статьи 173 Уголовного кодекса Республики Армения, если на них не распространяется статья 1 настоящего Закона.
Статья 5. Сократить неотбытую часть наказания:
а) наполовину-лицам, отбывшим половину срока наказания;
б) на одну четверть - лицам, не отбывшим половину срока наказания, если на них не распространяются статьи 1, 3 и 4 настоящего Закона.
Статья 6. Не применять амнистию:
а) к лицам, осужденным за преступления, предусмотренные статьей 49 (1) Уголовного кодекса Республики Армения и перечисленным в этог статы;
б) к лицам, ранее освобожденным по Закону Республики Армения «Об амнистии в связи с принятием Декларации о независимости Республики Армения» от 27 ноября 1990 года и совершившим умышленно преступление;
в) к осужденным, совершившим побег из мест лишения свободы 1 находящимся в розыске до вступления в силу настоящего Закона.
Статья 7. Настоящий Закон не освобождает от дополнительных видов наказания, установленных приговорами и определениями судов, за исключением ссылки и высылки.
Статья 8. К лицам, которые в местах лишения свободы подвергаются принудительному лечению от алкоголизма, наркомании или венерических заболеваний, амнистия применяется после прохождени определенного курса лечения.
Статья 9. Амнистия применяется к лицам, совершившим преступление за день до вступления в силу настоящего Закона включительно.
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу с момента опубликования и подлжит исполнению до 1 января 1993 года.