ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՀԱՏՈՒՑՈՒՄԸ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքի նպատակն է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության բանկային համակարգի հուսալիության, բանկային համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացմանը եւ ապահովել ավանդատուների շահերի պաշտպանությունը:
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերում ֆիզիկական անձանց, այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատերերին (այսուհետ՝ ավանդատու) պատկանող բանկային ավանդների` օրենքով սահմանված չափով հատուցումը երաշխավորելու հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Բանկային ավանդը եւ երաշխավորված բանկային ավանդը
1. Սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի իմաստով բանկային ավանդ (այսուհետ՝ բանկային ավանդ կամ ավանդ) է համարվում՝
ա) ավանդատուի կամ երրորդ անձի կողմից հօգուտ ավանդատուի բանկին տրամադրված կամ բանկում առկա դրամական գումարը, որը ենթակա է վերադարձման եւ (կամ) վճարման ավանդատուին.
բ) ավանդատուի բանկում բացված հաշվարկային, ընթացիկ, ժամկետային, խնայողական կամ այլ հաշվի վրա գտնվող դրամական միջոցները.
գ) բանկի թողարկած անվանական արժեթղթերով ներգրավված դրամական միջոցները.
դ) սույն մասի «ա», «բ» եւ «գ» կետերով նախատեսված դրամական միջոցների վրա հաշվարկված տոկոսների գումարները:
Սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի իմաստով բանկային ավանդ չեն համարվում այն դրամական միջոցները, որոնք տրամադրվել են բանկին այն օգտագործելու ռիսկն ավանդատուի կողմից ստանձնելու համաձայնությամբ կամ որպես գույք կամ գույքային իրավունքներ վարձակալելու կամ ձեռք բերելու կամ աշխատանք կամ ծառայություն մատուցելու հատուցում կամ որպես պարտավորության ապահովման միջոց:
Սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի իմաստով անվանական արժեթուղթ չեն համարվում բոլոր տեսակի բաժնետոմսերը, ինչպես նաեւ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում մասնակցությունը հավաստող այլ արժեթղթեր:
2. Երաշխավորված բանկային ավանդ (այսուհետ՝ երաշխավորված ավանդ) է համարվում ավանդատուի բանկում ներդրած դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդը՝ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով սահմանված չափով:
3. Երաշխավորված ավանդ չի համարվում այն բանկային ավանդը`
ա) որը պատկանում է տվյալ բանկի ղեկավարին եւ (կամ) նրա ընտանիքի անդամներին.
բ) որը պատկանում է տվյալ բանկում նշանակալից մասնակցություն ունեցող անձին եւ (կամ) նրա ընտանիքի անդամներին.
գ) որի սեփականատերը (համասեփականատերը) հրաժարվել է իր մասի նկատմամբ սեփականության իրավունքից.
դ) որն օրենքով եւ իրավական այլ ակտերով սահմանված կարգով ճանաչվել է հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված դրամական միջոց, քանի դեռ դրա սեփականատերը հակառակը չի ապացուցել.
ե) որը տվյալ բանկում ներդրվել է բանկային ավանդի ներդրման պահին տվյալ բանկի կողմից հրապարակային պայմանագիր կնքելու առաջարկով նախատեսված նմանատիպ բանկային ավանդների տոկոսադրույքը առնվազն 1,5 անգամ գերազանցող տոկոսադրույքով:
Սույն օրենքի իմաստով բանկի ղեկավար են համարվում բանկի խորհրդի (տնօրենների կամ դիտորդ խորհրդի) նախագահը, նրա տեղակալը եւ խորհրդի անդամները, գործադիր տնօրենը (վարչության նախագահը), նրա տեղակալը, վարչության անդամները, գլխավոր հաշվապահը,  վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահը,  ինչպես նաեւ ներքին աուդիտ իրականացնող ստորաբաժանման ղեկավարը:
Սույն օրենքի իմաստով միեւնույն ընտանիքի անդամ են համարվում հայրը, մայրը, ամուսինը, երեխաները:
Սույն օրենքի իմաստով նշանակալից մասնակից է համարվում «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նշանակալից մասնակիցը:
4. Բանկի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս ստեղծված մասնաճյուղերում, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծված օտարերկրյա բանկերի մասնաճյուղերում ներդրված բանկային ավանդները չեն երաշխավորվում:
Հոդված 3. Երաշխավորված ավանդի չափերը
1. Սույն օրենքով սահմանված կարգով երաշխավորված ավանդի չափերն են՝
ա)  եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն դրամային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը երկու միլիոն հայկական դրամ է.
բ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն արտարժութային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը մեկ միլիոն հայկական դրամ է.
գ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդներ, եւ դրամային բանկային ավանդի գումարը մեկ միլիոն հայկական դրամից ավելի է, ապա երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը՝ մինչեւ երկու միլիոն հայկական դրամով.
դ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդներ, եւ նրա դրամային բանկային ավանդի գումարը պակաս է մեկ միլիոն հայկական դրամից, ապա երաշխավորվում է դրամային բանկային ավանդն ամբողջությամբ եւ արտարժութային բանկային ավանդը՝ մեկ միլիոն դրամի եւ հատուցված դրամային բանկային ավանդի տարբերության չափով:
2. Ավանդատուի` նույն բանկում ունեցած բոլոր դրամային ավանդները համարվում են մեկ ավանդ եւ ավանդատուի` նույն բանկում ունեցած բոլոր արտարժութային ավանդները համարվում են մեկ ավանդ:
Հոդված 4. Երաշխավորողը
Ավանդների հատուցման երաշխավորողն է սույն օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով սահմանված կարգով ստեղծված Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամը (այսուհետ՝ Հիմնադրամ):
ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՎԱԾ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՀԱՏՈՒՑՄԱՆ ԿԱՐԳԸ, ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՆ ՈՒ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐԸ
Հոդված 5. Երաշխավորված ավանդների հատուցման դեպքը
Երաշխավորված ավանդների հատուցման դեպք (այսուհետ՝ հատուցման դեպք) է համարվում «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով բանկին անվճարունակ կամ սնանկ ճանաչելը, եւ եթե բանկը (այսուհետ՝ անվճարունակ բանկ) Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի (այսուհետ՝ Կենտրոնական բանկ) խորհրդի որոշմամբ ի վիճակի չէ օրենքով եւ պայմանագրերով սահմանված ժամկետներում վերադարձնել ավանդները:
Բանկի կողմից օրենքով եւ պայմանագրերով սահմանված ժամկետներում ավանդները վերադարձնելը ի վիճակի չլինելու մասին որոշումը Կենտրոնական բանկի խորհուրդը կայացնում է այդ փաստը բացահայտելուց մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Հոդված 6. Երաշխավորված ավանդների հատուցման կազմակերպումը
1. Կենտրոնական բանկը հատուցման դեպքն առաջանալու մասին Հիմնադրամին տեղեկացնում է դեպքը տեղի ունենալու օրվան հաջորդող աշխատանքային օրվա ընթացքում:
2. Հիմնադրամը տեղեկատվությունը ստանալու պահից եռօրյա ժամկետում կայացնում է ավանդները հատուցելու մասին որոշում, առնվազն 2000 տպաքանակ ունեցող մամուլում եւ առնվազն հանրային մեկ լրատվամիջոցով հայտարարություն է հրապարակում այդ մասին: Հիմնադրամն այդ հայտարարությունը կարող է հրապարակել նաեւ զանգվածային լրատվության այլ միջոցներում կամ օգտագործել ավանդատուներին տեղեկացնելու այլ եղանակ:
3. Հիմնադրամի կողմից հայտարարություն հրապարակելու պահից տասնօրյա ժամկետում անվճարունակ բանկը, Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած կարգով եւ ձեւով, Հիմնադրամ է ներկայացնում հատուցման դեպքի օրվա դրությամբ բանկում առկա ավանդատուների, նրանց ավանդների, ինչպես նաեւ ավանդատուի` բանկի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների (ներառյալ` պարտավորության հիմնական գումարը, տոկոսները, տուգանքները եւ տուժանքները) չափի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ:
4. Հիմնադրամը հայտարարության հրապարակման պահից մեկամսյա ժամկետում մամուլում եւ զանգվածային լրատվության այլ միջոցներում հրապարակում է լրացուցիչ հայտարարություն, որտեղ նշվում են՝
ա) հատուցումը փաստացի կատարող բանկի անվանումը.
բ) երաշխավորված ավանդն ստանալու կարգը (ներառյալ՝ անհրաժեշտ փաստաթղթերի ու տեղեկությունների ցանկը), պայմանները, վայրը, եղանակները, ժամկետները:
5. Ավանդատուները տվյալ անվճարունակ բանկում իրենց հաշիվների քաղվածքներին ծանոթանալու եւ սխալ հայտնաբերելու դեպքում պարզաբանումներ ստանալու համար կարող են դիմել անվճարունակ բանկ:
Անվճարունակ բանկը 5-օրյա ժամկետում քննարկում եւ պատասխանում է սույն մասով նախատեսված դիմումին:
Հոդված 7. Երաշխավորված ավանդների վճարումը
1. Երաշխավորված ավանդների հատուցումն իրականացնում է Հիմնադրամը՝ անվճարունակ բանկի կամ այլ բանկի միջոցով: Բանկի ընտրության որոշումը կայացնում է Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը: Հիմնադրամի եւ երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկի միջեւ երաշխավորված ավանդների վճարման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են նրանց միջեւ կնքված պայմանագրով:
2. Հիմնադրամն իր ընտրած բանկի հաշվին, սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված պայմանագրով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում, փոխանցում է անհրաժեշտ գումարը եւ տրամադրում ավանդատուների ցուցակը, որի մեջ ներառվում են ավանդատուի անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, անվճարունակ բանկում ներդրված ավանդի գումարի չափը, հատուցման դեպքի օրվա դրությամբ հավելագրված տոկոսները, հատուցման ենթակա երաշխավորված ավանդի չափը եւ Հիմնադրամի սահմանած այլ տեղեկություններ:
3. Հիմնադրամը երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկի միջոցով այդ գումարի հատուցումն իրականացնում է ավանդատուի ներկայացրած գրավոր դիմումի եւ Հիմնադրամի տրամադրած ավանդատուների ցուցակի հիման վրա: Գրավոր դիմումի ձեւը սահմանում է Հիմնադրամը:
4. Երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկը, Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած կարգով եւ ձեւով, ավանդների հատուցման մասին եւ դրան առնչվող հաշվետվություններ է ներկայացնում Հիմնադրամ եւ Կենտրոնական բանկ:
Հոդված 8. Երաշխավորված ավանդների հատուցման կարգը
1. Երաշխավորված ավանդների հատուցումն սկսվում է սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասում նշված լրացուցիչ հայտարարությունը հրապարակվելու պահից: Ավանդատուն երաշխավորված ավանդի գումարի վճարումն իրականացնող բանկին կարող է դիմում ներկայացնել ոչ ուշ, քան հատուցումն սկսելու պահից մեկ տարվա ժամկետում: Այդ ժամկետում ավանդատուի կողմից սույն մասով սահմանված դիմումը չներկայացնելու դեպքում Հիմնադրամը տվյալ ավանդատուի երաշխավորված ավանդների հատուցում չի իրականացնում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո` երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկը հատուցման համար նախատեսված գումարների մնացորդի առկայության դեպքում դրանք փոխանցում է Հիմնադրամի՝ Կենտրոնական բանկում բացված հատուկ հաշվին:
3. Երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկը, ավանդների հատուցման վերաբերյալ ավանդատուի դիմումի եւ Հիմնադրամի տրամադրած ավանդատուների ցուցակի միջեւ տեղեկությունների անհամապատասխանություն հայտնաբերելու դեպքում երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում  դիմում է Հիմնադրամ: Հիմնադրամը բանկի  դիմումը քննարկում եւ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում  ավանդատուին եւ երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկին հայտնում է իր կայացրած որոշման մասին: Երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկը Հիմնադրամի գրության հիման վրա իրականացնում է երաշխավորված ավանդի վճարումը: Երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկի եւ ավանդատուի միջեւ տարաձայնությունների առկայության դեպքում  ավանդատուն կարող է դիմել Հիմնադրամ:
4. Հիմնադրամի հետ տարաձայնությունների դեպքում ավանդատուն կարող է դիմել դատարան:
Հոդված 9. Երաշխավորված ավանդների հաշվարկման կարգը եւ պայմանները
1. Երաշխավորված ավանդի հատուցման ենթակա գումարը հաշվարկելիս առաջին հերթին հաշվարկվում են դրամային ավանդները, իսկ երկրորդ հերթին՝ արտարժութային ավանդները: Ընդ որում, դրամային եւ արտարժութային ավանդները հաշվարկելիս առաջին հերթին հաշվարկվում են սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա», «բ» եւ «գ» կետերով նախատեսված, իսկ երկրորդ հերթին՝ «դ» կետով նախատեսված դրամական միջոցները:
Երաշխավորված ավանդների հաշվարկման կարգը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:
2. Եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի առանձին բանկային ավանդ եւ միեւնույն ժամանակ նույն բանկում ներդրված համատեղ բանկային ավանդի սեփականատեր է, ապա երաշխավորվում է նրա առանձին բանկային ավանդի եւ համատեղ բանկային ավանդում իր մասնաբաժնի հանրագումարը՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
3. Եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկի նկատմամբ ունի պարտավորություն, ապա հատուման ենթակա գումարը հաշվարկվում է բանկային ավանդի եւ պարտավորության հաշվարկված դրական տարբերության հիման վրա՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
4. Երկու կամ ավելի ավանդատուների համատեղ բանկային ավանդը համարվում է որպես յուրաքանչյուր անձի առանձին բանկային ավանդ, ավանդատուի՝ պայմանագրով սահմանված մասնաբաժնի չափով: Եթե պայմանագրով սահմանված չեն համատեղ բանկային ավանդի ավանդատուների մասնաբաժինները, ապա համատեղ բանկային ավանդն ավանդատուների միջեւ բաժանվում է  հավասարաչափ:
5. Բանկային ավանդի հատուցումը կատարվում է միայն հայկական դրամով: Արտարժութային բանկային ավանդի դրամական համարժեքությունը որոշվում է հատուցման դեպքը տեղի ունենալու օրվա դրությամբ Կենտրոնական բանկի սահմանած պաշտոնական փոխարժեքով:
6. Երաշխավորված ավանդի հատուցման դեպքում ավանդատուն  անվճարունակ բանկի նկատմամբ իր պահանջի իրավունքը պահպանում է բանկային ավանդի եւ հատուցված երաշխավորված ավանդի տարբերության չափով: Բանկային ավանդի եւ հատուցված երաշխավորված ավանդի տարբերությունն ավանդատուին է վերադարձվում «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 10. Հիմնադրամի հետադարձ պահանջի իրավունքը
1. Երաշխավորված գումարը հատուցելուց հետո Հիմնադրամը փաստացի հատուցված գումարի չափով պահանջի իրավունք է ձեռք բերում անվճարունակ բանկի նկատմամբ:
2. Սնանկ ճանաչվելու դեպքում բանկը Հիմնադրամի հանդեպ իր պարտավորությունը կատարում է «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
3. «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետով սահմանված հիմքով ադմինիստրացիայի գործունեության դադարման (բանկի ֆինանսական առողջացման) դեպքում բանկը կատարում է Հիմնադրամի նկատմամբ իր պարտավորությունը՝ Հիմնադրամի փաստացի հատուցած ավանդների գումարի չափով: Սույն մասով սահմանված պարտավորությունը Հիմնադրամի նկատմամբ բանկը կատարում է Կենտրոնական բանկի խորհրդի համապատասխան որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից մեկամսյա ժամկետում:
ԵՐԱՇԽԻՔԱՅԻՆ ՎՃԱՐՆԵՐԸ
Հոդված 11. Երաշխիքային վճարները եւ երաշխիքային վճարներ կատարող բանկերը
1. Հիմնադրամին երաշխիքային վճարները կատարում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերը, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ստեղծված օտարերկրյա բանկերի մասնաճյուղերի եւ անվճարունակ բանկերի:
2. Բանկերը պարտավոր են սույն օրենքով սահմանված կարգով Հիմնադրամին վճարել պարբերական, միանվագ եւ լրացուցիչ երաշխիքային վճարներ: Երաշխիքային վճարների հաշվարկման կարգը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:
3. Բանկերի կատարած երաշխիքային վճարները երաշխիքային վճարներ կատարող բանկերի համար համարվում են ծախս եւ ենթակա չեն վերադարձման:
Հոդված 12. Պարբերական երաշխիքային վճարները
1. Երաշխիքային վճար կատարող բանկը պարբերական երաշխիքային վճարը կատարում է եռամսյակը մեկ անգամ: Տվյալ եռամսյակի համար պարբերական երաշխիքային վճարը կատարվում է հաջորդ եռամսյակի երկրորդ ամսվա 10-րդ աշխատանքային օրը: Պարբերական երաշխիքային վճարների գումարի չափը կազմում է հաշվետու եռամսյակի` տվյալ բանկի բանկային ավանդների միջին օրական ցուցանիշի 0.05 տոկոսը, սակայն ոչ պակաս, քան տարեկան մեկ միլիոն դրամը:
2. Եթե հաշվետու եռամսյակի վերջին օրը Հիմնադրամի միջոցները, բացառությամբ սույն օրենքի 20-րդ հոդվածով սահմանված այլ եկամուտների եւ միջոցների, գերազանցում են երաշխիքային վճարներ կատարող բոլոր բանկերի նախորդ եռամսյակի բանկային ավանդների հանրագումարի միջին օրական ցուցանիշի 2.5 տոկոսը, ապա բանկերը պարբերական երաշխիքային վճարներ չեն կատարում:
Այդ մասին Հիմնադրամը բանկերին եւ Կենտրոնական բանկին հայտնում է մինչեւ հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա հինգերորդ օրը:
3. Բանկային ավանդների միջին օրական ցուցանիշը տվյալ ժամանակահատվածի համար հաշվարկվում է` այդ ժամանակահատվածի յուրաքանչյուր օրվա վերջի դրությամբ  բանկի հաշվեկշռում փաստացի հաշվառված բանկային ավանդների մնացորդի հանրագումարը բաժանելով տվյալ ժամանակահատվածի օրերի քանակի վրա:
Հոդված 13. Միանվագ երաշխիքային վճարները
Նոր ստեղծվող բանկերը, բացառությամբ վերակազմակերպման միջոցով ստեղծվող բանկերի, բանկային գործունեության լիցենզիա ստանալու պահից տասնօրյա ժամկետում վճարում են միանվագ երաշխիքային վճար՝ 15 միլիոն դրամ գումարի չափով:
Հոդված 14. Լրացուցիչ երաշխիքային վճարները
1. Բանկերը լրացուցիչ երաշխիքային վճարը կատարում են, եթե Հիմնադրամի միջոցները բավարար չեն սույն օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով երաշխավորված ավանդների հատուցումն իրականացնելու համար: Միջոցների անբավարարության մասին որոշումը կայացնում է Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը: Հիմնադրամը հաշվարկում է երաշխավորված ավանդների հատուցման համար անհրաժեշտ լրացուցիչ երաշխիքային վճարների չափը:
2. Բանկերը լրացուցիչ երաշխիքային վճարը կատարում  են Հիմնադրամի միջոցների չբավարարող չափով՝ սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված որոշման ընդունմանը նախորդող եռամսյակի վերջին օրվա դրությամբ երաշխիքային վճարներ կատարող բոլոր բանկերի բանկային ավանդների միջին օրական ցուցանիշում բանկային ավանդների իրենց մասնաբաժնին համամասնորեն:
3. Ընթացիկ տարում բանկի կատարած լրացուցիչ երաշխիքային վճարների գումարը չի կարող գերազանցել նախորդ տարում իր փաստացի վճարած պարբերական երաշխիքային վճարների գումարի եռապատիկը:
4. Եթե բանկը բանկային գործունեության լիցենզիա ստանալու պահից գործում է ավելի քան 6 (վեց) ամիս, սակայն ոչ ավելի, քան մեկ տարի, ապա ընթացիկ տարում բանկի  կատարած լրացուցիչ երաշխիքային վճարի առավելագույն չափը չպետք է գերազանցի վերջին եռամսյակի համար նրա փաստացի վճարած պարբերական երաշխիքային վճարի տասներկուսապատիկը: Եթե այդ գումարը չի գերազանցում երեք միլիոն դրամը, ապա տարեկան լրացուցիչ երաշխիքային վճարների առավելագույն չափը սահմանվում է երեք միլիոն դրամ:
5. Եթե բանկը բանկային գործունեության լիցենզիան ստանալու պահից գործում է մինչեւ 6 ամիս, ապա բանկի տարեկան լրացուցիչ երաշխիքային վճարների առավելագույն չափը սահմանվում է երեք միլիոն դրամի չափով:
6. Եթե բանկը բանկային գործունեության լիցենզիա է ստացել սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված որոշման ընդունմանը նախորդող եռամսյակի վերջին օրվանից մինչեւ սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված որոշման ընդունմանը հաջորդող եռամսյակի առաջին օրը, ապա բանկը լրացուցիչ երաշխիքային վճարը վճարում է մեկ միլիոն դրամի չափով:
7. Բանկերը լրացուցիչ վճարների վճարումը կատարում են սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված որոշումն ստանալու պահից 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հոդված 15. Երաշխիքային վճարների արժույթը
Բանկերը երաշխիքային վճարները կատարում են հայկական դրամով:
Հոդված 16. Անվճարունակ բանկերի երաշխիքային վճարները
Կենտրոնական բանկի կողմից «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների սնանկության մասին»  Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով բանկն անվճարունակ ճանաչելու մասին որոշումն ընդունելու պահից բանկը երաշխիքային վճարներ չի կատարում: Կենտրոնական բանկի կողմից բանկի ֆինանսական առողջացման մասին որոշում կայացնելու պահից մեկամսյա ժամկետում բանկը վճարում է անվճարունակության գործընթացում գտնվելու ժամանակահատվածի համար պարբերական երաշխիքային վճարները: Անվճարունակության գործընթացում գտնվելու ժամանակահատվածի համար չեն վճարվում սույն օրենքի 27-րդ հոդվածով սահմանված տոկոսները:
ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ
Հոդված 17. Հիմնադրամի իրավական կարգավիճակը
1. Հիմնադրամը սույն օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով սահմանված կարգով ստեղծված` շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող իրավաբանական անձ է, որի հիմնադիրը Կենտրոնական բանկն է:
2. Հիմնադրամն իրականացնում է սույն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները եւ կրում պարտականությունները:
Հոդված 18. Հիմնադրամի գործառույթները
Հիմնադրամն իրականացնում է հետեւյալ գործառույթները՝
ա) հավաքագրում է երաշխիքային վճարները.
բ) իրականացնում է Հիմնադրամի միջոցների, երաշխավորված ավանդների, ավանդատուների թվի եւ այլ վերլուծություն.
գ) միջնորդություններ է ներկայացնում Կենտրոնական բանկ սույն օրենքով սահմանված երաշխիքային վճարները չվճարած բանկերի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու, բանկերի ներկայացրած հաշվետվությունների արժանահավատությունը պարզելու նպատակով Կենտրոնական բանկի կողմից ստուգումներ անցկացնելու համար.
դ) սույն օրենքով սահմանված պայմաններով կառավարում է Հիմնադրամի միջոցները.
ե) հատուցում է երաշխավորված ավանդները՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով, չափերով եւ դեպքերում.
զ) ստանում է վարկեր ?փոխառություններ?, երաշխիքներ, դրամաշնորհներ, նվիրատվություններ եւ նվիրաբերություններ.
է) ստանում է անհրաժեշտ տեղեկատվություն՝ հատուցումը սույն օրենքով սահմանված կարգով կազմակերպելու համար.

О ГАРАНТИРОВАНИИ ВОЗМЕЩЕНИЯ ПО БАНКОВСКИМ ВКЛАДАМ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с гарантированием в установленном законом размере возмещения по банковским вкладам физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей (далее – вкладчик), в действующих на территории Республики Армения банках.
Статья 2. Банковский вклад и гарантированный банковский вклад
1. По смыслу настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов банковским вкладом (далее – банковский вклад или вклад) считаются:
а) предоставленная банку вкладчиком или третьим лицом в пользу вкладчика либо имеющаяся в банке денежная сумма, подлежащая возврату и (или) выплате вкладчику;
б) денежные средства вкладчика на открытом в банке расчетном, текущем, срочном, сберегательном или другом счете;
в) денежные средства, привлеченные за счет выпуска банком именных ценных бумаг;
г) суммы процентов, начисленные на денежные средства, предусмотренные пунктами “а”, “б” и “в” настоящей части.
По смыслу настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов банковским вкладом не считаются денежные средства, предоставленные банку по согласию вкладчика на принятие риска его использования либо в качестве имущества, либо аренды или приобретения имущественных прав, либо компенсации за выполнение работы или оказания услуги, либо в качестве средства обеспечения обязательства.
По смыслу настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов именной ценной бумагой не считаются акции всех видов, а также другие ценные бумаги, удостоверяющие участие в уставном капитале юридического лица.
2. Гарантированным банковским вкладом (далее – гарантированный вклад) считается банковский вклад в драмах и иностранной валюте, внесенный вкладчиком в банк в размере, установленном статьей 3 настоящего Закона.
3. Гарантированным вкладом не считается банковский вклад:
а) который принадлежит руководителю данного банка и (или) членам его семьи;
б) который принадлежит лицу со значительным участием в данном банке и (или) членам его семьи;
в) владелец (совладелец) которого отказался от права собственности на свою часть;
г) который в установленном законом и иными правовыми актами порядке признан денежным средством, приобретенным преступным путем, пока его владелец не докажет обратное;
д) который внесен в данный банк с процентной ставкой, превышающей на момент внесения вклада процентную ставку аналогичных банковских вкладов, предусмотренных предложением данного банка о заключении публичного договора, не менее чем в 1,5 раза.
По смыслу настоящего Закона руководителями банка считаются председатель совета банка (председатель совета директоров или наблюдательного совета), его заместитель и члены совета, исполнительный директор (председатель правления), его заместитель, члены правления, главный бухгалтер, председатель ревизионной комиссии, а также руководитель подразделения, осуществляющий внутренний аудит.
По смыслу настоящего Закона членами одной семьи считаются отец, мать, супруг (супруга), дети.
По смыслу настоящего Закона лицом со значительным участием считается лицо со значительным участием, установленное Законом Республики Армения “О банках и банковской деятельности”.
4. Банковские вклады, внесенные в созданные за пределами территории Республики Армения филиалы банка, а также в созданные на территории Республики Армения филиалы иностранных банков, не гарантируются.
Статья 3. Размеры гарантированного вклада
1. Размеры вклада, гарантированного в установленном настоящим Законом порядке, следующие:
а) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковский вклад только в драмах, то размер гарантированного вклада составляет два миллиона армянских драмов;
б) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковский вклад только в иностранной валюте, то размер гарантированного вклада составляет один миллион армянских драмов;
в) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковские вклады в драмах и иностранной валюте и сумма банковского вклада в драмах больше одного миллиона армянских драмов, то гарантируется только вклад в драмах – в размере до двух миллионов армянских драмов;
г) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковские вклады в драмах и иностранной валюте и сумма его банковского вклада в драмах меньше одного миллиона армянских драмов, то банковский вклад в драмах гарантируется полностью и банковский вклад в иностранной валюте гарантируется в размере разницы одного миллиона драмов и возмещенного в драмах банковского вклада.
2. Все банковские вклады вкладчика в драмах, имеющиеся в одном и том же банке, считаются одним вкладом, и все банковские вклады вкладчика в иностранной валюте, имеющиеся в одном и том же банке, считаются одним вкладом.
Статья 4. Гарант
Гарантом по возмещению вкладов является Фонд гарантировования возмещения по вкладам (далее – Фонд), созданный в порядке, установленном настоящим Законом, иными законами и правовыми актами.
ПОРЯДОК, УСЛОВИЯ И СРОКИ ВОЗМЕЩЕНИЯ ПО ГАРАНТИРОВАННЫМ ВКЛАДАМ
Статья 5. Случай возмещения по гарантированным вкладам
Случаем возмещения по гарантированным вкладам (далее – случай возмещения) считается признание банка неплатежеспособным или банкротом в порядке, установленном Законом Республики Армения “О банках и банковской деятельности”, и если банк (далее – неплатежеспособный банк) согласно постановлению Совета Центрального банка Республики Армения (далее – Центральный банк) не в состоянии возвратить вклады в сроки, установленные законом и договорами.
Постановление о неспособности банка возвратить вклады в сроки, установленные законом и договорами, выносится Советом Центрального банка в течение одной недели после выявления этого факта.
Статья 6. Организация возмещения по гарантированным вкладам
1. Центральный банк уведомляет Фонд о наступлении случая возмещения в течение рабочего дня, следующего за днем наступления случая.
2. Фонд выносит решение о возмещении по вкладам в трехдневный срок с момента получения информации, публикует объявление об этом в печати тиражом не менее чем 2000 экземпляров и как минимум в одном средстве общественной информации. Фонд может публиковать это объявление также в других средствах массовой информации либо использовать другой способ информирования вкладчиков.
3. Неплатежеспособный банк в десятидневный срок с момента публикации Фондом объявления представляет в Фонд в порядке и по форме, установленных Советом Центрального банка, подробные сведения о вкладчиках, размере их вкладов, а также размере обязательств (включая основную сумму обязательства, проценты, штрафы и неустойки) вкладчика перед банком по состоянию на день случая возмещения.
4. Фонд в месячный срок с момента опубликования объявления публикует в печати и других средствах массой информации дополнительное объявление, в котором указываются:
а) наименование банка, фактически выплачивающего возмещение;
б) порядок (включая перечень необходимых документов и сведений), условия, место, способы, сроки получения гарантированного вклада.
5. Вкладчики при ознакомлении в данном неплатежеспособном банке с выписками по своим счетам и выявлении ошибок могут обратиться в неплатежеспособный банк за получением разъяснений.
Неплатежеспособный банк рассматривает предусмотренное настоящей частью заявление и дает ответ на него в 5-дневный срок.
Статья 7. Выплата по гарантированным вкладам
1. Возмещение по гарантированным вкладам осуществляется Фондом через неплатежеспособный банк или другой банк. Решение о выборе банка выносится Советом попечителей Фонда. Отношения между Фондом и осуществляющим выплату по гарантированным вкладам банком, связанные с выплатой по гарантированным вкладам, регулируются заключенным между ними договором.
2. Фонд в порядке и сроки, установленные договором, предусмотренным частью 1 настоящей статьи, переводит необходимую сумму на счет выбранного им банка и предоставляет ему список вкладчиков, в который включаются имя, фамилия, паспортные данные вкладчика, размер суммы вклада, внесенного им в неплатежеспособный банк, начисленные проценты, размер подлежащего возмещению гарантированного вклада по состоянию на день случая возмещения, и установленные Фондом другие сведения.
3. Фонд производит возмещение этой суммы через банк, осуществляющий выплату по гарантированным вкладам, на основании поданного вкладчиком письменного заявления и предоставленного Фондом списка вкладчиков. Форма письменного заявления устанавливается Фондом.
4. Банк, производящий выплату по гарантированным вкладам, представляет в Фонд и Центральный банк отчеты о возмещении по вкладам и отчеты, связанные с ними, в порядке и по форме, которые установлены Советом Центрального банка.
Статья 8. Порядок возмещения по гарантированным вкладам
1. Возмещение по гарантированным вкладам начинается с момента публикации дополнительного объявления, указанного в части 4 статьи 6 настоящего Закона. Вкладчик может подать заявление в банк, осуществляющий выплату суммы гарантированного вклада, не позднее чем в течение одного года с момента начала выплаты возмещения. В случае непредставления вкладчиком установленного настоящей частью заявления в этот срок Фонд не осуществляет возмещения по гарантированным вкладам данного вкладчика.
2. При наличии остатка сумм, предусмотренных для возмещения, банк, производящий выплату по гарантированным вкладам, переводит их на открытый в Центральном банке специальный счет Фонда в течение трех рабочих дней по окончании срока, установленного частью 1 настоящей статьи.
3. Банк, производящий выплату по гарантированным вкладам, при выявлении несоответствия сведений в заявлении вкладчика о возмещении по вкладам и списке вкладчиков, предоставленном Фондом, обращается в Фонд в течение трех рабочих дней. Фонд рассматривает заявление банка и в течение трех рабочих дней уведомляет вкладчика и банк, производящий выплаты по гарантированным вкладам, о вынесенном им решении. Банк, производящий выплаты по гарантированным вкладам, производит выплату по гарантированным вкладам на основании предписания Фонда. При наличии разногласий между банком, производящим выплаты по гарантированным вкладам, и вкладчиком вкладчик может обратиться в Фонд.
4. При разногласиях с Фондом вкладчик может обратиться в суд.
Статья 9. Порядок и условия расчета гарантированных вкладов
1. При расчете суммы гарантированного вклада, подлежащего возмещению, в первую очередь рассчитываются вклады в драмах, а во вторую очередь – вклады в иностранной валюте. При этом при расчете вкладов в драмах и иностранной валюте в первую очередь рассчитываются денежные средства, предусмотренные пунктами “а”, “б” и “в”, а во вторую очередь – денежные средства, предусмотренные пунктом “г” части 1 статьи 2 настоящего Закона.
Порядок расчета гарантированных вкладов устанавливается Советом Центрального банка.
2. Если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке отдельный банковский вклад и одновременно является владельцем внесенного в тот же банк совместного банковского вклада, то общая сумма его отдельного банковского вклада и его доли в совместном банковском вкладе гарантируется в порядке и размере, установленных настоящим Законом.
3. Если вкладчик имеет обязательство перед неплатежеспособным банком, то расчет суммы, подлежащей возмещению, производится на основе положительной разницы между банковским вкладом и обязательством, рассчитанной в порядке и размере, установленных настоящим Законом.
4. Совместный банковский вклад двух или более вкладчиков считается отдельным банковским вкладом каждого лица - в размере доли вкладчика, определенной договором. Если договором не определены доли вкладчиков в совместном банковском вкладе, то совместный банковский вклад распределяется между вкладчиками поровну.
5. Возмещение по банковскому вкладу производится только в армянских драмах. Эквивалентность банковского вклада в драмах и иностранной валюте определяется по официальному обменному курсу, установленному Центральным банком по состоянию на день наступления случая возмещения.
6. При возмещении по гарантированному вкладу вкладчик сохраняет право своего требования к неплатежеспособному банку в размере разницы между суммами банковского вклада и возмещенного гарантированного вклада. Разница между суммами банковского вклада и возмещенного гарантированного вклада возвращается вкладчику в порядке, установленном Законом Республики Армения “О банкротстве банков и кредитных организаций”.
Статья 10. Право обратного требования Фонда
1. Фонд после возмещения гарантированной суммы приобретает право обратного требования к неплатежеспособному банку в размере суммы фактического возмещения.
2. Банк в случае признания его неплатежеспособным исполняет свои обязательства перед Фондом в порядке, установленном Законом Республики Армения “О банкротстве банков и кредитных организаций”.
3. В случае прекращения деятельности администрации (финансового оздоровления банка) по основанию, установленному пунктом “а” части 1 статьи 18 Закона Республики Армения “О банкротстве банков и кредитных организаций”, банк исполняет свои обязательства перед Фондом в размере суммы вкладов, фактически возмещенных Фондом. Банк исполняет установленное настоящей частью обязательство перед Фондом в месячный срок с момента вступления в силу соответствующего постановления Совета Центрального банка.
ГАРАНТИЙНЫЕ ВЗНОСЫ
Статья 11. Гарантийные взносы и банки, уплачивающие гарантийные взносы
1. Гарантийные взносы уплачиваются в Фонд банками, действующими на территории Республики Армения, за исключением филиалов иностранных банков, созданных на территории Республики Армения, и неплатежеспособных банков.
2. Банки обязаны уплачивать в Фонд периодические, единовременные и дополнительные гарантийные взносы в порядке, установленном настоящим Законом. Порядок расчета гарантийных взносов устанавливается Советом Центрального банка.
3. Уплаченные банками гарантийные взносы считаются расходом для банков, уплачивающих гарантийные взносы, и не подлежат возврату.
Статья 12. Периодические гарантийные взносы
1. Уплачивающий гарантийные взносы банк производит уплату периодического гарантийного взноса один раз в квартал. Уплата периодического гарантийного взноса за данный квартал производится на 10-й рабочий день второго месяца следующего квартала. Размер суммы периодических гарантийных взносов составляет 0,05 процента среднедневного показателя банковских вкладов данного банка за отчетный квартал, но не менее чем один миллион драмов за год.
2. Если средства Фонда на последний день отчетного квартала, за исключением других доходов и средств, установленных статьей 20 настоящего Закона, превышают 2,5 процента среднедневного показателя общей суммы банковских вкладов всех уплачивающих гарантийные взносы банков за предыдущий квартал, то банки не уплачивают периодические гарантийные взносы.
Фонд уведомляет об этом банки и Центральный банк до пятого дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Среднедневной показатель банковских вкладов за данный период рассчитывается путем деления общей суммы остатка банковских вкладов, фактически учтенных на балансе банка по состоянию на конец каждого дня этого периода, на количество дней этого периода.
Статья 13. Единовременные гарантийные взносы
Вновь создаваемые банки, за исключением банков, создаваемых путем реорганизации, уплачивают единовременные гарантийные взносы в размере 15 миллионов драмов в десятидневный срок с момента получения лицензии на банковскую деятельность.
Статья 14. Дополнительные гарантийные взносы
1. Банки уплачивают дополнительные гарантийные взносы, если средства Фонда недостаточны для выплаты возмещения по гарантированным вкладам в порядке и размере, установленных настоящим Законом. Решение о недостаточности средств выносится Советом попечителей Фонда. Фонд производит расчет размера дополнительных гарантийных взносов, необходимых для возмещения по гарантированным вкладам.
2. Банки уплачивают дополнительные гарантийные взносы в размере недостающих средств Фонда - пропорционально своей доле банковских вкладов в среднедневном показателе банковских вкладов всех банков, уплачивающих гарантийные взносы по состоянию на последний день квартала, предшествовавшего принятию решения, предусмотренного частью 1 настоящей статьи.
3. Сумма дополнительных гарантийных взносов, уплаченных банком в текущем году, не может превышать трехкратный размер суммы периодических гарантийных взносов, фактически уплаченных в предыдущем году.
4. Если банк действует более чем 6 (шесть) месяцев с момента получения лицензии на банковскую деятельность, но не более чем один год, то максимальный размер дополнительного гарантийного взноса, уплаченного банком в текущем году, не должен превышать двенадцатикратный размер периодического гарантийного взноса, фактически уплаченного им за последний квартал. Если эта сумма не превышает трех миллионов драмов, то максимальный размер годовых дополнительных гарантийных взносов устанавливается в размере трех миллионов драмов.
5. Если банк действует до 6 месяцев с момента получения лицензии на банковскую деятельность, то максимальный размер годовых дополнительных гарантийных взносов банка устанавливается в размере трех миллионов драмов.
6. Если банк получил лицензию на банковскую деятельность с последнего дня квартала, предшествовавшего принятию решения, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, до первого дня квартала, следующего за принятием решения, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, то банк уплачивает дополнительный гарантийный взнос в размере одного миллиона драмов.
7. Банки уплачивают дополнительные взносы в течение 10 рабочих дней с момента получения решения, установленного частью 1 настоящей статьи.
Статья 15. Валюта гарантийных взносов
Банки уплачивают гарантийные взносы в армянских драмах.
Статья 16. Гарантийные взносы неплатежеспособных банков
Банк не уплачивает гарантийные взносы с момента принятия Центральным банком постановления о признании банка неплатежеспособным в порядке, установленном Законом Республики Армения “О банкротстве банков и кредитных организаций”. Банк в месячный срок с момента вынесения Центральным банком постановления о финансовом оздоровлении банка уплачивает периодические гарантийные взносы за период нахождения в процессе неплатежеспособности. Проценты, установленные статьей 27 настоящего Закона, не уплачиваются за период нахождения в процессе неплатежеспособности.
ФОНД
Статья 17. Правовой статус Фонда
1. Фонд - это созданное в порядке, установленном настоящим Законом, иными законами и правовыми актами, юридическое лицо, не преследующее цели получения прибыли, учредителем которого является Центральный банк.
2. Фонд осуществляет отведенные ему настоящим Законом функции и несет ответственность.
Статья 18. Функции Фонда
Фонд осуществляет следующие функции:
а) собирает гарантийные взносы;
б) проводит анализ средств Фонда, количества гарантированных вкладов, вкладчиков и другой анализ;
в) представляет в Центральный банк ходатайства о применении санкций в отношении банков, не уплативших установленные настоящим Законом гарантийные взносы, о проведении Центральным банком проверок для выяснения достоверности представленных банками отчетов;
г) управляет средствами Фонда на условиях, установленных настоящим Законом;
д) возмещает гарантированные вклады в порядке, размерах и случаях, установленных настоящим Законом;
е) получает кредиты (займы), гарантии, гранты, пожертвования и дары;
ж) получает в установленном настоящим Законом порядке информацию, необходимую для организации возмещения;