«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 2002 թվականի, ՀՕ-491) 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով՝
«5) ֆիզիկական անձանց պատկանող հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցի՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով 2005-2006 թվականների ընթացքում խոտանման դեպքում գույքահարկի պարտավորությունը դադարում է այդ փոխադրամիջոցի վերջին տարեկան տեխնիկական զննության տարվան հաջորդող տարվա հունվարի 1-ից սկսած:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«2. Գույքահարկ վճարող կազմակերպությունները գույքահարկի եռամսյակային հաշվարկները մինչեւ հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը ներառյալ ներկայացնում են՝
1) հարկվող օբյեկտ համարվող շինությունների մասով՝
ա) Երեւան քաղաքի թաղային համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող շինությունների համար` շինության գտնվելու վայրը սպասարկող համապատասխան հարկային մարմին (առանձնացված ըստ համայնքների)՝ մինչեւ 2004 թվականի չորրորդ եռամսյակը ներառյալ, ինչպես նաեւ շինության գտնվելու վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ 2004 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,
բ) քաղաքային համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող շինությունների համար` շինության գտնվելու վայրը սպասարկող համապատասխան հարկային մարմին (առանձնացված ըստ համայնքների)՝ մինչեւ 2005 թվականի չորրորդ եռամսյակը ներառյալ, ինչպես նաեւ շինության գտնվելու վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ 2005 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,
գ) Երեւան քաղաքից եւ քաղաքային համայնքներից դուրս գտնվող շինությունների համար` շինության գտնվելու վայրի համապատասխան հաշվառող մարմին (առանձնացված ըստ համայնքների),
2) հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցների մասով՝
ա) Երեւան քաղաքի թաղային համայնքների վարչական սահմաններում հաշվառված կազմակերպությունները՝ իրենց գտնվելու վայրը սպասարկող համապատասխան հարկային մարմին՝ մինչեւ 2004 թվականի չորրորդ եռամսյակը ներառյալ, ինչպես նաեւ իրենց գտնվելու վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ 2004 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,
բ) քաղաքային համայնքների վարչական սահմաններում հաշվառված կազմակերպությունները՝ իրենց գտնվելու վայրը սպասարկող համապատասխան հարկային մարմին՝ մինչեւ 2005 թվականի չորրորդ եռամսյակը ներառյալ, ինչպես նաեւ իրենց գտնվելու վայրի տեղական ինքնակառավարման մարմին՝ 2005 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,
գ) Երեւան քաղաքից եւ քաղաքային համայնքներից դուրս հաշվառված կազմակերպությունները՝ իրենց գտնվելու վայրի համապատասխան հաշվառող մարմին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Ֆիզիկական անձանց պատկանող հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցի՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով 2005-2006 թվականների ընթացքում խոտանման դեպքում գույքահարկի պարտավորության դադարեցման (համապատասխան հաշվառող մարմնի կողմից գույքահարկի պարտավորությունների վերահաշվարկման) համար հիմք են հանդիսանում փոխադրամիջոցների տեխնիկական զննություն իրականացնող մարմնի՝ սույն օրենքի 14-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ներկայացված տեղեկությունները կամ գույքահարկ վճարողին տրված համապատասխան խոտանման ակտը, որոնցում պարտադիր նշվում է տվյալ փոխադրամիջոցի վերջին տեխնիկական զննության տարեթիվը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 23-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 23. Գույքահարկ վճարողներին հաշվառող մարմինները
1. Սույն օրենքի իմաստով ֆիզիկական անձանց մասով գույքահարկ վճարողներին հաշվառող մարմին են համարվում՝
1) Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմինները՝ մինչեւ 2006 թվականի հունվարի 1-ը, իսկ 2006 թվականի հունվարի 1-ից՝ Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինները, բացառությամբ սույն մասի 2-րդ կետում նշված դեպքի.
2) անկախ սույն մասի 1-ին կետի դրույթներից՝ ֆիզիկական անձանց շինությունների եւ փոխադրամիջոցների գույքահարկի ինքնուրույն հաշվարկն իրականացնող տեղական ինքնակառավարման մարմինները գույքահարկ վճարող ֆիզիկական անձանց հաշվառող մարմին են համարվում սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` գույքահարկի ինքնուրույն հաշվարկը սկսելու օրվանից:
2. Սույն օրենքի իմաստով կազմակերպությունների մասով գույքահարկ վճարողներին հաշվառող մարմին են համարվում`
2) անկախ սույն մասի 1-ին կետի դրույթներից` Երեւան քաղաքի թաղային համայնքները գույքահարկ վճարող կազմակերպություններին հաշվառող մարմին են համարվում 2004 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ քաղաքային համայնքները՝ 2005 թվականի հունվարի 1-ից: Մինչեւ 2005 թվականի հունվարի 1-ը` Երեւան քաղաքի թաղային համայնքները, իսկ մինչեւ 2006 թվականի հունվարի 1-ը քաղաքային համայնքները գույքահարկ վճարող կազմակերպություններին հաշվառող մարմին են համարվում հարկային մարմինների հետ համատեղ:
3. Անկախ սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի եւ 2-րդ մասի 1-ին կետի դրույթներից՝ համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող շինությունների մասով գույքահարկ վճարող ֆիզիկական անձանց եւ կազմակերպություններին հաշվառող մարմին են համարվում Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմինները:
4. Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից գույքահարկ վճարողների հաշվառման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО"
Статья 1. Часть 2 статьи 8 Закона Республики Армения ,,О налоге на имущество" (26 декабря 2002 года, ЗР-491) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5) обязательство по налогу на имущество в случае выбраковки в течение 2005-2006 годов в порядке, установленном Правительством Республики Армения, принадлежащего физическому лицу транспортного средства, считающегося объектом налогообложения, прекращается начиная с 1 января года, следующего за годом последнего годового технического осмотра этого транспортного средства.".
Статья 2. Часть 2 статьи 9 Закона изложить в следующей редакции:
,,2. Организации–плательщики налога на имущество представляют квартальные отчеты по налогу на имущество до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом включительно:
1) в части строений, считающихся объектом налогообложения:
а) для строений, находящихся в административных границах окружных муниципалитетов города Еревана, - в соответствующий обслуживающий налоговый орган по месту нахождения строения (раздельно по муниципалитетам) - по четвертый квартал 2004 года включительно, а также в орган местного самоуправления по месту нахождения строения – начиная с первого квартала 2004 года,
б) для строений, находящихся в административных границах городских муниципалитетов - в соответствующий обслуживающий налоговый орган по месту нахождения строения (раздельно по муниципалитетам), - по четвертый квартал 2005 года включительно, а также в орган местного самоуправления по месту нахождения строения – начиная с первого квартала 2005 года,
в) для строений, находящихся за пределами города Еревана и городских муниципалитетов – в соответствующий орган учета по месту нахождения строения (раздельно по муниципалитетам);
2) в части транспортных средств, считающихся объектом налогообложения:
а) организации, состоящие на учете в административных границах окружных муниципалитетов города Еревана, - в соответствующий обслуживающий налоговый орган по их месту нахождения - по четвертый квартал 2004 года включительно, а также в орган местного самоуправления по месту их нахождения – начиная с первого квартала 2004 года,
б) организации, состоящие на учете в административных границах городских муниципалитетов - в соответствующий обслуживающий налоговый орган по месту их нахождения - по четвертый квартал 2005 года включительно, а также в орган местного самоуправления по месту их нахождения – начиная с первого квартала 2005 года,
в) организации, состоящие на учете за пределами города Еревана и городских муниципалитетов – в соответствующий орган учета по месту их нахождения.".
Статья 3. Часть 4 статьи 13 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Основанием для прекращения обязательства по налогу (перерасчета обязательства по налогу на имущество соответствующим учетным органом) в случае выбраковки в течение 2005-2006 годов в установленном Правительством Республики Армения порядке принадлежащего физическому лицу транспортного средства, считающегося объектом налогообложения, являются сведения, представленные органом, осуществляющим в установленном статьей 14 настоящего Закона порядке технический осмотр транспортного средства, или выданный плательщику налога на имущество соответствующий выбраковочный акт, в которых обязательно указывается дата последнего технического осмотра данного транспортного средства.".
Статья 4. Статью 23 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 23. Органы учета плательщиков налога на имущество
1. По смыслу настоящего Закона органами учета плательщиков налога на имущество в части физических лиц считаются:
1) до 1 января 2006 года –налоговые органы Республики Армения, а с 1 января 2006 года – органы местного самоуправления Республики Армения, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей части;
2) независимо от положений пункта 1 настоящей части органы местного самоуправления, самостоятельно осуществляющие исчисление налога на имущество на строения и транспортные средства физических лиц, согласно части 3 статьи 10 настоящего Закона считаются органом учета физических лиц-плательщиков  налога на имущество со дня начала самостоятельного исчисления налога на имущество.
2. По смыслу настоящего Закона органами учета плательщиков налога на имущество в части организаций считаются:
2) независимо от положений пункта 1 настоящей части окружные муниципалитеты города Еревана считаются органом учета организаций-плательщиков налога на имущество с 1 января 2004 года, а городские муниципалитеты – с 1 января 2005 года. До 1 января 2005 года окружные муниципалитеты города Еревана, а до 1 января 2006 года городские муниципалитеты считаются органом учета организаций-плательщиков налога на имущество наряду с налоговыми органами.
3. Независимо от положений пункта 1 части 1 и пункта 1 части 2 настоящей статьи органом учета физических лиц и организаций-плательщиков налога на имущество в части строений, находящихся за административными границами муниципалитетов, считаются налоговые органы Республики Армения.
4. Порядок учета органами местного самоуправления плательщиков налога на имущество устанавливается Правительством Республики Армения .