«ՀԱՐԿԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (14 ապրիլի 1997 թվականի, ՀՕ-107) 16-րդ հոդվածը 2-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով.
«Չկատարված հարկային պարտավորությունները համարվում են անհուսալի եւ դրանց մասով վարվում է առանձնացված հաշվառում հետեւյալ դեպքերում`
ա) անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց հարկային պարտավորությունների մասով, եթե այդ պարտավորությունների բռնագանձման կատարողական վարույթներն ավարտվել են պարտապանի կամ նրա գույքի գտնվելու վայրը պարզելու անհնարինության, պարտապանը գույք կամ եկամուտներ չունենալու, կամ պահանջատիրոջ պահանջները բավարարելու համար բավարար գույք չունենալու հիմքով.
բ) իրավաբանական անձանց կամ անհատ ձեռնարկատերերի` 500.000 դրամը չգերազանցող հարկային պարտավորությունների մասով, եթե այդ պարտավորությունների բռնագանձման կատարողական վարույթներն ավարտվել են պարտապանի կամ նրա գույքի գտնվելու վայրը պարզելու անհնարինության, պարտապանը գույք կամ եկամուտներ չունենալու, կամ պահանջատիրոջ պահանջները բավարարելու համար բավարար գույք չունենալու հիմքով, եթե բացակայում են անհատ ձեռնարկատիրոջը սնանկ ճանաչելու հիմքերը.
գ) անհատ ձեռնարկատիրոջ հարկային պարտավորությունների մասով` սնանկության վերաբերյալ գործն ավարտելու մասին դատարանի վճռի հիման վրա անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության դադարման պետական գրանցման դեպքում:
Անհուսալի դառնալուց հետո` հինգ տարվա ընթացքում, չգանձված պարտավորությունները դադարում են եւ հանվում հաշվառումից: Անհուսալի համարվող հարկային պարտավորությունների հաշվառման եւ հաշվառումից հանելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

Статья 1. Статью 16 Закона Республики Армения ,,О налогах" (14 апреля 1997 года, ЗР-107) после части 2 дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Невыполненные налоговые обязательства считаются безнадежными и в их части ведется отдельный учет в следующих случаях:
а) в части налоговых обязательств физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, - если исполнительные производства по взысканию этих обязательств завершены на основании невозможности выявления местонахождения должника или его имущества, отсутствия у должника имущества или доходов, или отсутствия у него достаточного имущества для удовлетворения требований кредитора;
б) в части налоговых обязательств юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, не превышающих 500.000 драмов, - если исполнительные производства по взысканию этих обязательств завершены на основании невозможности выявления местонахождения должника или его имущества, отсутствия у должника имущества или доходов, или отсутствия у него достаточного имущества для удовлетворения требований кредитора, если отсутствуют основания признания индивидуального предпринимателя банкротом;
в) в части налоговых обязательств индивидуальных предпринимателей – в случае государственной регистрации прекращения деятельности индивидуального предпринимателя на основании решения суда об окончании дела о банкротстве.
Невзысканные обязательства прекращаются и снимаются с учета в течение пяти лет после их признания безнадежными. Порядок учета и снятия с учета налоговых обязательств считающихся безнадежными устанавливается Правительством Республики Армения.