Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (6 դեկտեմբերի 1985 թվականի) 42-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 42. Սանիտարահիգիենիկ եւ սանիտարահակահամաճարակային կանոնները եւ նորմաները (բացի մթնոլորտային օդի պահպանության կանոններից եւ նորմաներից), հիգիենիկ նորմատիվները խախտելը
Սանիտարահիգիենիկ եւ սանիտարահակահամաճարակային կանոնները եւ նորմաները (բացի մթնոլորտային օդի պահպանության կանոններից եւ նորմաներից), հիգիենիկ նորմատիվները խախտելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից մինչեւ տասնապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝երեսնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:
Նույն արարքը, եթե կատարվել է կրկին կամ յուրաքանչյուր հաջորդ անգամ, վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ քսանապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝հիսնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 421 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 421 . Պետական սանիտարական հսկողության մարմինների տված հանձնարարականները չկատարելը կամ պետական սանիտարական հսկողության մարմինների կողմից իրականացվող ստուգումների, ուսումնասիրությունների եւ վարչական վարույթի իրականացմանը խոչընդոտելը
Պետական սանիտարական հսկողության մարմինների տված հանձնարարականները չկատարելը կամ պետական սանիտարական հսկողության մարմինների կողմից իրականացվող ստուգումների, ուսումնասիրությունների եւ վարչական վարույթի իրականացմանը խոչընդոտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկից մինչեւ տասնապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ քառասնապատիկից մինչեւ հարյուրապատիկի չափով:
առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչեւ քսանապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝հիսնապատիկից մինչեւհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի առաջին պարբերության մեջ «պետական սանիտարական հսկողություն իրականացնող մարմինները քննում են սույն օրենսգրքի 42» բառերից հետո դնել ստորակետ եւ լրացնել «421 -43» բառերը:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերության 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) սանիտարահիգիենիկ եւ սանիտարահակահամաճարակային կանոնների եւ նորմերի (բացի մթնոլորտային օդի պահպանության կանոններից եւ նորմաներից) եւ սույն օրենսգրքի 421 հոդվածով նախատեսված խախտումների համար՝
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկը եւ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության պետը՝ տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ քսանապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հարյուրապատիկի չափով.
Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության տարածքային մարմինների պետերը (գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկները) եւ նրանց տեղակալները` տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ տասնհինգապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ ութսունապատիկի չափով.»:
Հոդված 5 . Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ պարբերության 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) մթնոլորտային օդի պահպանության սանիտարահիգիենիկ նորմաները եւ կանոնները խախտելու համար՝
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկը եւ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության պետը՝ տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ տասնապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հիսնապատիկի չափով:
Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային տեսչության տարածքային մարմինների պետերը (գլխավոր պետական սանիտարական բժիշկները) եւ նրանց տեղակալները`տուգանք քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ հնգապատիկի չափով, պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի մինչեւ երեսնապատիկի չափով.»:

Статью 42 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях (6 декабря 1985 года) изложить в следующей редакции:
,, Статья 42. Нарушение санитарно-гигиенических и санитарно-противоэпидемических правил и норм (кроме правил и норм по охране атмосферного воздуха)
Нарушение санитарно-гигиенических и санитарно-противоэпидемических правил и норм (кроме правил и норм по охране атмофсерного воздуха), гигиенических нормативов –
влечет наложение штрафа на граждан в размере от трехкратной до десятикратной, на должностных лиц – от тридцатикратной до стократной установленной минимальной заработной платы.
То же деяние, совершенное повторно или каждый последующий раз в течение года после применения мер административного взыскания, -
влечет наложение штрафа на граждан в размере от десятикратной до двадцатикратной, на должностных лиц – от пятидесятикратной до стократной установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 421 следующего содержания:
,,Статья 421 . Невыполнение рекомендаций органов государственного санитарного надзора либо препятствование осуществлению проверок, изучений и административного производства, проводимых органами государственного санитарного надзора
Невыполнение рекомендаций органов государственного санитарного надзора либо препятствование осуществлению проверок, изучений и административного производства органами государственного санитарного надзора –
влечет наложение штрафа на граждан в размере от трехкратной до десятикратной, на должностных лиц – от сорокакратной до стократной установленной минимальной заработной платы.
Статья 3. Абзац первый статьи 236 Кодекса после слов ,,предусмотренных статьей 42" дополнить словами ,, ,421 - 43".
Статья 4. Пункт 1 абзаца второго статьи 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1) за нарушения санитарно-гигиенических и санитарно-противоэпидемических правил и норм (кроме правил и норм по охране атмосферного воздуха) и за нарушения, предусмотренные статьей 421 настоящего Кодекса, -
Главный государственный санитарный врач Республики Армения и начальник Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Республики Армения – на граждан штраф в размере до двадцатикратной, на должностных лиц – до стократной установленной минимальной заработной платы;
начальники территориальных органов Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Республики Армения (главные государственные санитарные врачи) и их заместители – на граждан штраф в размере до пятнадцатикратной, на должностных лиц – до восьмидесятикратной установленной минимальной заработной платы;".
Статья 5. Пункт 2 абзаца 2 статьи 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,2) за нарушение санитарно-гигиенических норм и правил по охране атмосферного воздуха – Главный государственный санитарный врач Республики Армения и начальник Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Министерства здравоохранения Республики Армения – на граждан штраф в размере до десятикратной, на должностных лиц – до пятидесятикратной установленной минимальной заработной платы;
начальники территориальных органов Государственной гигиенической и противоэпидемической инспекции Республики Армения (главные государственные санитарные врачи) и их заместители – на граждан штраф в размере до пятикратной, на должностных лиц – до тридцатикратной установленной минимальной заработной платы;".