Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին
«ՎԱՐՉԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (18 փետրվարի 2004 թվականի, ՀՕ-41, այսուհետ` օրենք) 2-րդ հոդվածում՝
1) 1-ինմասը «բնագավառում»բառիցհետո լրացնել «իրականացվող»բառով.
2) 2-րդ մասի «ցանկացած» բառը հանել.
3)3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Առանձին տեսակի վարչական վարույթների առանձնահատկությունները սահմանվում են օրենքներով եւ Հայաստանի Հանրապետությանմիջազգային պայմանագրերով։»։
Հոդված 2. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ մասնուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի9-րդ հոդվածի 2-րդ մասում, 17-րդ հոդվածի 1-ին մասի «գ» կետում, 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ» կետում, 67-րդ հոդվածում, 73-րդ հոդվածի 4-րդ մասիերկրորդ նախադասությունում փակագծերով տրոհված բառակապակցությունների վերջին բառը կամ ստորակետերով անջատված բառերը կամ բառըլրացնել«ը» տառով, իսկ 30-րդ հոդվածի 3-րդ մասում փակագծերով տրոհված բառը՝ «ի» տառով։
Հոդված 4 . Օրենքի 21-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «ա» կետի «եւ» շաղկապը փոխարինել «կամ» շաղկապով.
2) 2-րդ մասը «նշված» բառից հետո լրացնել «վարույթի» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի 24-րդ հոդվածի «դ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«դ) վարույթի մասնակիցներից որեւէ մեկի կամ նրա ներկայացուցչի ազգականն է` զավակը, ծնողը, հարազատ հայրը կամ մայրը, եղբայրը կամ քույրը կամ նրանց զավակը, հորեղբայրը կամ հորաքույրը կամ նրանց զավակը, մորեղբայրը կամ մորաքույրը կամ նրանցզավակը,ամուսինը(ընդ որում,ամուսնալուծությանփաստըսույնկետով նախատեսված հիմքը բացառող հանգամանք չէ), փեսան, հարսը, ամուսնու ծնողները կամ նրանց զավակը կամ եղբայրը կամ քույրն է.»:
Հոդված 6. Օրենքի 27-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի երկրորդ նախադասության «պահանջում է» բառերը փոխարինել «կարող է պահանջել» բառերով.
2) 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությունըշարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Եթե վարույթի մասնակիցները փաստաթղթեր են ներկայացրել այլ լեզվով, ապա վարչական մարմնի պահանջով նրանք պարտավոր են ներկայացնել նաեւ դրանց` օրենքով սահմանված կարգով կատարված հայերեն թարգմանությունները։»։
Հոդված 7. Օրենքի 30-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «(բողոքող)» բառը փոխարինել «(բողոք բերողին)» բառերով.
2) 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 8. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերության «սկսվում» բառը փոխարինել «հարուցվում» բառով, իսկ «31»թիվը` «30» թվով:
Հոդված 9. Օրենքի 35-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի մուտքի «Վարչական» բառը փոխարինել «Դիմումի հիման վրա վարչական» բառերով.
2) 2-րդ մասըշարադրել հետեւյալխմբագրությամբ.
«2. Վարչական մարմինը իր նախաձեռնությամբ վարչական վարույթ հարուցելիս վարույթիմասնակիցներին կամ նրանցներկայացուցիչներին պատշաճ ձեւովծանուցում է վարչականվարույթ հարուցելու մասին, եթեվարչական վարույթի հարուցումից մինչեւվարչական ակտն ընդունելու միջեւ ընկած ժամանակահատվածը երեք օրից ավելի է։»։
Հոդված 10. Օրենքի 36-րդ հոդվածի2-րդ մասում «զննություն» բառը փոխարինել «զննում» բառով, իսկ «փաստացի» բառը, ինչպես նաեւ օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «փաստացի» բառը՝«փաստական» բառով։
Հոդված 11. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասում «դիմումով հայցվող» բառերը փոխարինել «դիմումով առաջադրվող» բառերով։
Հոդված 12. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերում «(տեղեկություններ)» բառը փոխարինել «(տեղեկություններին)» բառով։
Հոդված 13. Օրենքի 45-րդ հոդվածում`
1) 4-րդ մասը «կամ» բառից հետո լրացնել «վարույթի» բառով.
2) 5-րդ մասի երկրորդ նախադասության «գտնվել» բառին հաջորդող «վարչական» բառը հանել:
Հոդված 14. Օրենքի 48-րդ հոդվածիառաջինպարբերությունում«վարչական ակտ չընդունելու» բառերը փոխարինել«վարչական ակտ ընդունելու իրավասություն ունեցող վարչական մարմնի կողմից այդ ակտը չընդունվելու» բառերով։
Հոդված 15. Օրենքի 49-րդ հոդվածում՝
1) «ապագա» բառը բոլոր նախադասություններից հանել.
ա)առաջին պարբերության «1-ին մասով» բառերը փոխարինել «1-ին մասի «ա» կետով» բառերով.
բ) երկրորդ պարբերության «2-րդ մասով» բառերից առաջ ավելացնել «1-ին մասի «բ» եւ «գ» կետերով, ինչպես նաեւ»բառերը։
Հոդված 16. Օրենքի 50-րդ հոդվածի1-ին մասը«ե» կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե1 »կետով.
«ե1 ) լրացել է սույն օրենքի 49-րդ հոդվածի 3-րդ մասիերկրորդ պարբերությամբ նախատեսված ժամկետը,եւ այդ ընթացքում չի վերացել վարչական վարույթի կասեցման հիմք հանդիսացած հանգամանքը.»:
Հոդված 17. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) առաջին պարբերության «կամ ուժը կորցնելու վերաբերյալ, եթե՝» բառերը փոխարինել «, անվավեր կամ ուժը կորցրած ճանաչելու վերաբերյալ, եթե՝» բառերով.
2) «գ» կետի «վարչական ակտի» բառերը փոխարինել «գործի» բառով:
Հոդված 18. Օրենքի 53-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետում «նոր» բառը հանել։
Հոդված 19. Օրենքի 54-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Վարչական ակտը կարող է ընդունվել նաեւ լուսային, ձայնային, պատկերային, ազդանշանների, նշանների կամ օրենքով նախատեսված այլ ձեւով (այսուհետ՝ այլ ձեւի վարչական ակտեր)։»։
Հոդված 20. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 4-րդ մասում, 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասի«բ» կետում, 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասում, 59-րդ հոդվածի 7-րդ մասում, 60-րդ հոդվածի3-րդ մասում եւ 61-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «առարկայական» եւ «Առարկայական» բառերը համապատասխանաբար փոխարինել «այլ ձեւի» եւ «Այլ ձեւի» բառերով, իսկ59-րդ հոդվածի 7-րդ մասում «առարկայական տեսքով» բառերը՝ «տեսքով» բառով։
Հոդված 21. Օրենքի 57-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «որոնք չեն մտնում այդ մարմնի իրավասության մեջ» բառերը փոխարինել «որոնք չեն առնչվում տվյալ մարմնի իրավասությանը» բառերով:
Հոդված 22. Օրենքի 62-րդ հոդվածի վերնագրում «համարելու» բառը փոխարինել «լինելու» բառով։
Հոդված 23. Օրենքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին պարբերությունում «չհամարվող» բառը փոխարինել «չհանդիսացող»բառով։
Հոդված 24. Օրենքի 65-րդ հոդվածում՝
1) «Ոչ իրավաչափ» բառերը փոխարինել «Սույն օրենքով սահմանված կարգով չբողոքարկված ոչ իրավաչափ» բառերով.
2) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ պարբերություն.
«Վարչական ակտն անվիճարկելի է դառնում, եւ վարչական մարմինը զրկվում է սույն հոդվածով նախատեսված իրավունքից, եթեվարչական ակտիընդունման օրվանից անցել է10 տարի,բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի։»։
Հոդված 25. Օրենքի 67-րդ հոդվածից հանել «՝ իրավաչափության ստուգման նպատակով» բառերը։
Հոդված 26. Օրենքի 70-րդ հոդվածի 3-րդ մասում եւ 112-րդ հոդվածում (երկու տեղում) «սկսված»բառըփոխարինել «հարուցված» բառով։
Հոդված 27. Օրենքի 74-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունում «Սույն մասի «ա» կետով նախատեսված դեպքում» բառերը փոխարինել«Սույն մասով նախատեսված դեպքերում» բառերով:
Հոդված 28. Օրենքի 75-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «իրավաչափության տեսանկյունից,» բառերից հետո լրացնել «իսկ» բառով։
Հոդված 29. Օրենքի 76-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Քննարկելով վարչական ակտի վերաբերյալ բերված վարչական բողոքը` վարչական մարմինը, որն ընդունել է բողոքարկվող վարչական ակտը, իրավասու է՝
ա) բավարարելու բողոքն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն` ճանաչելով վարչական ակտն անվավերկամ առ ոչինչ կամ ընդունելովնոր վարչական ակտ.
բ) մերժելու բողոքը՝ վարչական ակտը թողնելով անփոփոխ։
2. Քննարկելով վարչական մարմնի գործողությունների դեմ բերված վարչական բողոքը` վարչական մարմինը, որի գործողությունները բողոքարկվել են, իրավասու է՝
ա) բավարարելու բողոքն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն՝ ճանաչելով բողոքարկվող գործողությունը ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ոչ իրավաչափ եւ դադարեցնելովտվյալգործողությունը, եթեբողոքի վերաբերյալ դիմում ընդունելու պահին այն շարունակվել է.
բ) մերժելու բողոքը՝գործողության իրավաչափ լինելու պատճառաբանությամբ։
3. Քննարկելով վարչական մարմնի անգործության դեմ բերված վարչական բողոքը` վարչական մարմինը, որի անգործությունը բողոքարկվել է, իրավասու է՝
ա) բավարարելու բողոքն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն եւ կատարելու հայցվող գործողությունը համապատասխանաբար ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն.
բ) մերժելու բողոքը՝ անգործության իրավաչափ լինելու պատճառաբանությամբ։
4. Սույն հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված դեպքերում, եթե համապատասխան բողոքը,սույն օրենքին համապատասխան, քննարկում է վարչական ակտն ընդունած վարչական մարմնի վերադաս վարչական մարմինը, ապա բողոքն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բավարարման ենթակա համարելու դեպքում վերադաս վարչական մարմինը կարող է ընդունել նշված մասերով նախատեսված որոշումներից որեւէ մեկը կամ ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բեկանել գրավոր վարչական ակտը եւ հանձնարարել վարչական ակտն ընդունած ստորադաս վարչական մարմնին՝ ընդունելու նոր վարչական ակտ կամ դադարեցնելու ոչ իրավաչափ գործողությունը կամ կատարելու հայցվող գործողությունը։»։
Հոդված 30. Օրենքի 77-րդ հոդվածում`
1) վերնագիրը եւ1-ին մասի առաջին պարբերությունը «բեկանման» բառից առաջ լրացնել «փոփոխման կամ»բառերով.
2) 1 -ին մասի «ա» կետից հանել «եւ 67-րդ»բառերը.
«2. Ընթացակարգային նորմերը խախտելը վարչական ակտի բեկանման հիմք կարող է դառնալ միայն այն դեպքում, երբ բողոքը քննարկող վարչական մարմինն իրավասու չէ ընդունելու բողոքարկվող վարչական ակտը։»։
Հոդված 31. Օրենքի 82-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Եթե գործողությունը չի կարող կատարել նաեւ մեկ այլ անձ» բառերը փոխարինել «Եթե գործողությունը չի իրականացվել» բառերով:
Հոդված 32. Օրենքի 92-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1)  «գ» կետի«լրացուցիչ օրինակներ» բառերից հետո մնացած բառերը փոխարինել«տրամադրելու, այդ փաստաթղթերից պատճեններ (լուսապատճեններ) կամ քաղվածքներ կատարելու եւ տրամադրելու հետ» բառերով.
2) «զ» կետի «մարմիններ» բառը փոխարինել «մարմիններին» բառով, իսկ«` նրանց» բառը հանել։
Հոդված 33. Օրենքի 104-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասն ամփոփող «ոչ իրավաչափ վարչարարությամբ» բառերը հանել.
2) 2-րդ մասի «ոչ գույքային» բառերը հանել։
Հոդված 34. Օրենքի 106-րդ հոդվածում՝
«2. Եթե ֆիզիկական անձի մահն առաջացնում է կերակրողինկորցնելու հետեւանքներ, ապա այդ հիմքով վնասի հատուցում ստանալու իրավունք ունեցող անձանց շրջանակը որոշվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 1081-րդ հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան, իսկ վնասը հատուցվում է նույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերում նշված անձանց։
Եթե սույն մասի առաջին պարբերությանը համապատասխան` վնասի հատուցում ստանալու իրավունք ունեցողն անչափահաս է եւ մինչեւ տասնութ տարեկան դառնալն ընդունվել եւ սովորում է միջնակարգ մասնագիտական կամ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում, ապա վնասի հատուցումնիրականացվում է մինչեւհամապատասխան հաստատությունում նրա ուսումնառության ավարտը։».
2) երկրորդ եւ երրորդ պարբերությունները համապատասխանաբար համարել երրորդ եւ չորրորդ պարբերություններ.
3) երրորդպարբերության «Եթե սույն մասին» բառերը փոխարինել «Իսկ եթե սույն մասի առաջին պարբերությանը» բառերով:

Об основах администрирования и административном производстве
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОСНОВАХ АДМИНИСТРИРОВАНИЯ И АДМИНИСТРАТИВНОМ ПРОИЗВОДСТВЕ"
Принят 13.12.2004
Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения ,,Об основах администрирования и административном производстве" (18 февраля 2004 года, ЗР-41, далее - Закон):
1) часть 1 после слов ,,административных органов" дополнить словом    ,, ,осуществляемую";
2) в части 2 исключить слово ,,любые";
,,3. Особенности отдельных видов административного производства устанавливаются законами и международными договорами Республики Армения.".
Статья 2. Часть 2 статьи 18 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. Настоящая статья не влечет изменения в тексте русского перевод Закона.
Статья 4. В статье 21 Закона:
1) в пункте ,,а" части 1  союз ,,и" заменить союзом ,,или";
2) часть 2 после слова ,,Участники" дополнить словом ,,производства".
Статья 5. Пункт ,,г" статьи 24 Закона изложить в следующей редакции:
,,г) является родственником одного их участников производства или его представителя - ребенком, родителем, родными отцом или матерью, братом или сестрой либо их ребенком, братом отца или сестрой отца либо их ребенком, братом матери или сестрой матери либо их ребенком, его супругом (при этом факт развода не является обстоятельстовом, исключающим предусмотренное настоящим пунктом основание), зятем, невесткой, родителем супругов либо их ребенком или братом, или сестрой;".
Статья 6. В статье 27 Закона:
1) во втором предложении части 2 слова ,,требует представления" заменить словами ,,может потребовать представление";
2) абзац второй части 3 изложить в следующей редакции:
,, Если участники производства представляют документы на другом языке, то по требованию административного органа они обязаны представить также их перевод на армянский язык, произведенный в установленном законом порядке.".
Статья 7. В статье 30 Закона:
1) настоящий пункт не влечет изменения в тексте русского перевода Закона;
Статья 8. В абзаце втором части 2 статьи 33 Закона слово ,,начинает" заменить словом ,,возбуждает", а цифру ,,31" - цифрой ,,30".
Статья 9. В статье 35 Закона:
1) часть 1 после слов ,,после возбуждения" дополнить словами ,,на основании заявления";
,,2. Административный орган при возбуждении административного производства по своей инициативе в надлежащей форме уведомляет о возбуждении административного производства участников производства или их представителей, если период между возбуждением административного производства и принятием административного акта составляет более трех дней.".
Статья 10. Настоящая статья не влечет изменения в тексте русского перевода Закона.
В части 1 статьи 40 Закона слова ,,испрашиваемому в заявлении" заменить словом ,,выдвигаемому заявлением".
Статья 12. Настоящая статья не влечет изменения в тексте русского перевода Закона.
Статья 13. В статье 45 Закона:
1) часть 4 после слова ,,участников" дополнить словом ,,производства";
2) во втором предложении части 5 после слова ,,участники" исключить слово ,,административного".
Абзац первый статьи 48 Закона изложить в следующей редакции: ,,В случае непринятия в результате возбужденного на основании заявления административного производства административного акта административным органом, имеющим правомочие на принятие этого акта,  в установленный законом срок:".
Статья 15. В статье 49 Закона:
1) во всех предложениях  исключить слова ,,будущего" и ,,будущий";
а) в абзаце первом слова ,,частью 1" заменить  словами ,,пунктом ,,а" части 1";
б) абзац второй перед словами ,,частью 2" дополнить словами ,, пунктами ,,б" и ,,в" части 1, а также".
Статья 16. Часть 1 статьи 50 Закона после пункта ,,д" дополнить  пунктом ,,д1" следующего содержания:
,,д1) истек срок, предусмотренный абзацем вторым части 3 статьи 49 настоящего Закона, и в ходе этого не отпало обстоятельство, послужившее основанием приостановления административного производства;".
Статья 17. В части 1 статьи 51 Закона:
1) в абзаце первом слова ,,или утрате силы" заменить словами ,, , о признании недействительным или утратившим силу";
2) в пункте ,,в" слова ,,административного акта" заменить словами ,,административного дела".
Статья 18. В пункте ,,а" части 2 статьи 53 Закона исключить слово ,,новые".
Статья 19. Часть 3 статьи 54 Закона изложить в следующей редакции:
,,3. Административный акт может быть принят  также в световой, звуковой, изобразительной форме, в форме сигналов, знаков или иной предусмотренной законом форме (далее - административные акты иной формы).".
Статья 20. В части 4 статьи 28, пункте ,,б" части 3 статьи 38, части 2 статьи 58, части 7 статьи 59, части 3 статьи 60 и части 4 статьи 61 настоящего Закона слова ,,устных и предметных административных актов", ,,предметный административный акт", ,,устный и предметный административные акты", "Предметный административный акт", ,,Устные и предметные административные акты" и ,,Предметный административный акт" заменить соответственно словами ,,устных административных актов и административных актов иной формы", ,,административный акт иной формы", ,,Устный административный акт и административный акт иной формы", ,,Административный акт иной формы", ,,Устные административные акты и административные акты иной формы" и ,,Административный акт иной формы", а в части 7 статьи 59 слово ,,предметном" исключить.
Статья 21. В части 3 статьи 57 Закона слова ,,которые не входят в компетенцию этого органа" заменить словами ,,которые не относятся к компетенции данного органа".
Статья 22. Название статьи 62 Закона изложить в следующей редакции: ,,Основания ничтожности административного акта".
Статья 23. В абзаце первом части 1 статьи 63 Закона слова ,,не считающийся" заменить словами ,,не являющийся".
Статья 24. В статье 65 Закона:
1) слово ,,Неправомерный" заменить словами ,,Неопротестованный в установленном настоящим Законом порядке неправомерный";
2) статью дополнить абзацем вторым следующего содержания:
,,Административный акт становится неоспариваемым и административный орган лишается предусмотренного настоящей статьей права, если со дня принятия административного акта прошло 10 лет, за исключением случаев, предусмотренных законом.".
Статья 25. В статье 67 Закона исключить слова ,,с целью проверки его правомерности".
Статья 26. Слово ,,начатое" в части 3 статьи 70 и слова ,,начатые" и ,,начатого" в статье 112 настоящего Закона заменить соответственно словами ,,возбужденное", ,,возбужденные" и ,,возбужденного".
Статья 27. В абзаце втором части 1 статьи 74 Закона слова ,,В случае, предусмотренном пунктом ,,а" настоящей части" замениить словами ,,В случаях, предусмотренных настоящей частью".
Статья 28. Часть 2 статьи 75 Закона после слов ,,административного акта," дополнить союзом ,,а".
Статья 29. Текст статьи 76 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Административный орган, принявший опротестовываемый административный акт, рассмотрев принесенный относительно административного акта административный протест, правомочен:
а) удовлетворить протест полностью или частично, признав административный акт недействительным или ничтожным либо приняв новый административный акт;
б) отклонить протест, оставив административный акт без изменений.
2. Административный орган, действия которого были опротестованы, рассмотрев принесенный административный протест против действий административного органа, правомочен:
а) удовлетворить протест полностью или частично, признав опротестовываемое действие  неправомерным полностью или частично и прекратив данное действие, если оно продолжалось на момент принятия заявления относительно протеста;
б) отклонить протест с обоснованием правомерности действия.
3. Административный орган, бездействие которого было опротестовано, рассмотрев принесенный административный протест против бездействия административного органа, правомочен:
а) удовлетворить протест полностью или частично и выполнить испрашиваемое действие соответственно полностью или частично;
б) отклонить протест с обоснованием правомерности бездействия.
4. В случаях, предусмотренных частями 1, 2 и 3 настоящей статьи, если соответствующий протест в соответствии с настоящим Законом рассматривается вышестоящим административным органом принявшего административный акт административного органа, то вышестоящий административный орган при признании протеста подлежащим удовлетворению полностью или частично может принять одно из предусмотренных указанными частями решений либо полностью или частично отменить письменный административный акт и поручить принявшему административный акт нижестоящему административному органу принять новый административный акт, либо прекратить неправомерное действие, либо совершить испрашиваемое действие.".
Статья 30. В статье 77 Закона:
1) название статьи и абзац первый части 1 перед словом ,,отмены" дополнить словами ,,изменения или";
2) в пункте ,,а" части 1 исключить союз и цыфры ,,и 67";
,,2. Нарушение процедурных норм может  стать основанием отмены административного акта только в том случае, когда рассматривающий протест административный орган не правомочен принимать опротестовываемый административный акт.".
Статья 31.
В части 1 статьи 82 Закона слова ,,Если действие не может быть совершено также другим лицом" заменить словами ,,Если действие не осуществлено".
Статья 32. В части 1 статьи 92 Закона:
1) пункт ,,в" изложить в следующей редакции:
,,в) с предоставлением дополнительных экземпляров других документов, относящихся к административному акту или производству, с произведением и предоставлением копий  (светокопий) этих документов или выписок из них";
2) пункт ,,е" изложить в следующей редакции:
,,е) с совершением платежей другим административным органам  или другим лицам за оказанную помощь или услуги;".
В статье 104 Закона:
1) в части 1 исключить слова ,,неправомерным администрированием";
2) в части 2 исключить слово ,,неимущественный".
Статья 34. В статье 106 Закона:
1) абзац первый части 2 изложить в следующей редакции:
,,2. Если смерть физического лица вызывает последствия утери кормильца, то круг лиц, имеющих право получения возмещения по этому основанию, определяется в соответствии со статьей 1081 Гражданского кодекса Республики Армения, а ущерб возмещается лицам, указанным в пунктах 1, 3, 4 и 5 части 2 этой статьи.
Если лицо, имеющее право получения возмещения в соответствии с абзацем первым настоящей части, является несовершеннолетним и до достижения восемнадцати лет поступило и обучается в среднем специальном или высшем учебном заведении, то возмещение ущерба осуществляется  до окончания его обучения в соответствующем заведении.";
2) абзацы второй и третий считать соответственно абзацами третьим и четвертым;
3) в абзаце третьем слова ,,Если лицо, имеющее в соответствии с настоящей частью" заменить словами ,,А если лицо, имеющее в соответствии с абзацем первым настоящей части".