Արդարադատության խորհրդի մասին
«ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արդարադատության խորհրդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (23 հոկտեմբերի 1995 թվականի, ՀՕ-13, այսուհետ` օրենք) 6-րդ հոդվածի 3-րդ կետում, 7-րդ հոդվածի 3-րդ կետում եւ 8-րդ հոդվածի 3-րդ կետում «երկու» բառը փոխարինել «երեք» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետը «մեղադրական դատավճիռ» բառերից հետո լրացնել «դիտավորությամբ կատարված հանցագործության համար» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածը 5-րդ մասից եւ 14-րդ հոդվածի 4-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Արգելվում է թեկնածուների մերժումը նրանց ազգային, ռասայական, սեռական պատկանելության, դավանանքի, քաղաքական կամ այլ հայացքների, սոցիալական ծագման, գույքային կամ այլ դրության պատճառով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասից հանել «դատավորներին եւ» բառերը.
2) 2-րդ մասից հանել «դատավորների եւ» բառերը.
3) 3-րդ մասից հանել «դատավորի եւ» բառերը.
4) 4-րդ մասից հանել «դատավորների եւ», «դատավորին եւ» բառերը.
5) 5-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 5. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 6. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «Սույն հոդվածով» բառերը փոխարինել «Դատավորի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 31-րդ հոդվածով» բառերով.
2) 3-րդ մասի «Վերաքննիչ, տնտեսական եւ առաջին ատյանի դատարանների դատավորների» բառերը փոխարինել «Դատավորի» բառով.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О СОВЕТЕ ПРАВОСУДИЯ"
В пункте 3 статьи 6, пункте 3 статьи 7 и пункте 3 статьи 8 Закона Республики Армения ,,О Совете правосудия" (23 октября 1995 года, ЗР-13, далее - Закон) слово ,,два" заменить словом ,,три".
Статья 2. Пункт 4 статьи 6 Закона после слов ,,обвинительный приговор суда" дополнить словами ,,за умышленно совершенное преступление".
Статья 3. Статью 13 Закона после части 5 и статью 14 Закона после части 4 дополнить новой частью следующего содержания:
,,Запрещается отвод кандидатур по их национальной, расовой принадлежности, полу, вероисповеданию, политическим или иным взглядам, социальному происхождению, имущественному или иному положению.".
Статья 4. В статье 18 Закона:
1) из части 1 исключить слова ,,судьям и";
2) из части 2 исключить слова ,,судей и";
3) из части 3 исключить слова ,,судьи и";
4) из части 4 исключить слова ,,судье и", ,,судей и";
5) часть 5 признать утратившей силу.
Статья 5. Часть 2 статьи 19 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. В статье 20 Закона:
1) в части 1 слова ,,настоящей статьей" заменить словами ,,статьей 31 Закона Республики Армения ,,О статусе судьи".";