Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 մայիսի 2000 թվականի, ՀՕ-60) 1-ին հոդվածի 3-րդ մասի առաջին պարբերության վերջում ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություն.
«Ուսումնասիրություն է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության մարմինների ստուգումից հետո տրված հանձնարարականների կատարման ճշտման ընթացակարգը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Հայաստանի Հանրապետության առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարությունը» բառերից հետո լրացնել «- Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը.» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «եւ (կամ) բնապահպանական պետական տեսչական մարմինների» բառերից հետո հանել «կողմից իրականացվող ստուգումների» բառերը եւ ավելացնել «, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության կողմից դեղատնային կամ դեղագործական գործունեություն իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտներում իրականացվող ստուգումների եւ պետական հիգիենիկ ու հակահամաճարակային ծառայության մարմինների կողմից բնակչության ջրամատակարարման եւ ջրօգտագործման, քիմիական նյութերի եւ կենսաբանական միջոցների կիրառման, դպրոցական եւ նախադպրոցական հիմնարկների ու բնակավայրերի բարվոք սանիտարական վիճակի նկատմամբ իրականացվող ստուգումների:» բառերը:

Абзац первый части 3
статьи Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” (17 мая 2000 года, ЗР-60) в конце дополнить новым предложением следующего содержания:
“Обследованием является также процедура уточнения исполнения поручений, данных после проверки органами Государственной гигиенической и противоэпидемической службы Министерства здравоохранения Республики Армения.”.
Часть 1
статьи 2
Закона после слов
“- Министерство торговли и экономического развития Республики Армения,” дополнить словами
“ - Министерство здравоохранения Республики Армения,”.
В части 3
статьи 3 Закона после слов ,,и (или)” слова ,,проверки, осуществляемой” заменить словами “проверок, осуществляемых”, а после слов “органами природоохранной инспекции” статью дополнить словами
“ , Министерством здравоохранения Республики Армения у хозяйствующих субъектов, осуществляющих аптекарскую или фармацевтическую деятельность, и проверок, осуществляемых органами Государственной гигиенической и противоэпидемической службы в отношении водоснабжения населения и водпользования, применения химических веществ и биологических средств, удовлетворительного санитарного состояния дошкольных учреждений и населенных пунктов. "