«ՀԱՐԿԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
« Հոդված 283 . Արտարժույթի առք ու վաճառքի, արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեություն իրականացնողների կողմից արտարժույթի առքուվաճառքի գործառնությունները Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի սահմանած կարգով չգրանցելու դեպքում հարկ վճարողներից գանձվում է տուգանք՝ չգրանցված գործառնությամբ փոխանակված արժույթի ընդհանուր գումարի (արտահայտված դրամով) 25 տոկոսի չափով: Հարկ վճարողը տուգանքը մուծում է հարկային տեսչության կողմից խախտման փաստն արձանագրելուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Նշված ժամկետում տուգանքը չմուծելու դեպքում այն կրկնապատկվում է:
Հարկային տեսչության կողմից խախտումն արձանագրվելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, արտարժույթի առքուվաճառքի գործառնությունները չգրանցելու կրկնական փաստ արձանագրելու դեպքում գանձվում է տուգանք՝ չգրանցված գործառնությամբ փոխանակված արժույթի ընդհանուր գումարի (արտահայտված դրամով) 50 տոկոսի չափով: Հարկ վճարողը տուգանքը մուծում է հարկային տեսչության կողմից կրկնական խախտման փաստն արձանագրվելուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Նշված ժամկետում տուգանքը չմուծելու դեպքում այն կրկնապատկվում է:»:
Հոդված 2. Օրենքի 30-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով՝
«Հարկային մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով մինչեւ յուրաքանչյուր եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը հրապարակում է առաջին 300 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը եւ նրանց կողմից ֆինանսական տարվա սկզբից վճարված հարկերի մեծությունները՝ հաշվարկված աճողական կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГАХ"
Статья 1. Закон Республики Армения ,,О налогах" (14 апреля 1997 года, ЗР-107) дополнить новой статьей 283 следующего содержания:
,,Статья 283 . В случае нерегистрации в установленном Центральным банком Республики Армения порядке операций с куплей-продажей иностранной валюты лицами, осуществляющими деятельность по купле-продаже иностранной валюты, дилерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты, с налогоплательщиков взыскивается штраф в размере 25 процентов от общей суммы иностранной валюты (выраженной в драмах), обмен которой осуществлен незарегистрированной операцией. Налогоплательщик уплачивает штраф в десятидневный срок после установления Налоговой инспекцией факта нарушения. При неуплате штрафа в указанный срок он удваивается.
В случае установления Налоговой инспекцией факта повторной нерегистрации операций с куплей-продажей иностранной валюты в течение одного года после установления нарушения взыскивается штраф в размере 50 проценов от общей суммы иностранной валюты (выраженной в драмах), обмен которой осуществлен незарегистрированной операцией. Налогоплательщик уплачивает штраф в десятидневный срок после установления Налоговой инспекцией факта повторного нарушения. При неуплате штрафа в указанный срок он удваивается.".
Статья 2. Статью 30 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
Налоговый орган в порядке, установленном Правительством Республики Армения, публикует до 25 числа месяца, следующего за каждым кварталом, перечень первых 300 крупных налогоплательщиков и величины уплаченных ими с начала финансового года налогов, исчисленных в порядке возрастания.".