Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին
«ՀՍԿԻՉ-ԴՐԱՄԱՐԿՂԱՅԻՆ ՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (22 նոյեմբերի 2004 թվականի, ՀՕ-129) 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «, ինչպես նաեւ արտարժույթի առք ու վաճառքի գործառնություններ իրականացնող անձանց» եւ «՝ այդ գործունեության մասով» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «բ» ենթակետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր թվարկումով՝
«արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեություն.»:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով՝ «Արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեություն իրականացնողների կողմից կիրառվող հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներին կամ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածում նշված պահանջներին բավարարող ծրագիր պարունակող համակարգչային սարքավորումներին ներկայացվող պահանջները, գրանցման կարգը եւ շահագործման կանոնները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը՝ հարկային մարմնի հետ համատեղ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեություն իրականացնողները դրամական հաշվարկները պետք է իրականացնեն սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված պահանջները բավարարող հսկիչ-դրամարկղային մեքենայով կամ դրան համարժեք (նույն պահանջները բավարարող) համակարգչային սարքավորումներով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 8-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով՝ «Արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեության մասով կիրառվող հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների, համակարգչային սարքավորումների, ինչպես նաեւ համակարգչային ծրագրի կիրառման թույլատրումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի եւ հարկային մարմնի հետ:»:
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» կետով՝
«զ) արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեություն իրականացնողների կողմից համակարգչային սարքավորումների կիրառման դեպքում իրականացնում են սույն մասի «ա»-«ե» կետերում նշված գործառույթները:».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մաս՝
«3. Արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեություն իրականացնողների կողմից կիրառվող համակարգչային ծրագրին ներկայացվող պահանջների եւ կիրառման կանոնների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը՝ «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 10-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Արտարժույթի առք ու վաճառքի եւ արտարժույթի դիլերային առքուվաճառքի գործունեության մասով սույն օրենքով սահմանված պատասխանատվության կիրառման առումով համակարգչային սարքավորումները հավասարեցվում են հսկիչ-դրամարկղային մեքենաներին:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПРИМЕНЕНИИ КОНТРОЛЬНО-КАССОВЫХ АППАРАТОВ
Статья 1. В части 2 статьи 3 Закона Республики Армения "О применении контрольно-кассовых аппаратов" (22 ноября 2004 года, ЗР-129) исключить слова " ,а также на лиц, осуществляющих операции по купле-продаже иностранной валюты, - в части этой деятельности".
Статья 2. Подпункт "б" части 3 статьи 4 Закона дополнить новым перечислением следующего содержания:
"деятельность по купле-продаже иностранной валюты и дилерская деятельность по купле-продаже иностранной валюты;".
Статья 3. Статью 5 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Требования, предъявляемые к контрольно-кассовым аппаратам или содержащим программу, отвечающую указанным в статье 8 настоящего Закона требованиям компьютерным устройствам, применяемым лицами, осуществляющими деятельность по купле-продаже иностранной валюты и дилерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты, порядок их регистрации и правила их эксплуатации устанавливаются Центральным банком Республики Армения совместно с налоговым органом.".
Статья 4. Статью 6 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Лица, осуществляющие деятельность по купле-продаже иностранной валюты и дилерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты, должны производить денежные расчеты с использованием контрольно-кассового аппарата, отвечающего предусмотренным частью 1 настоящей статьи требованиям, или равноценных ему (отвечающих таким же требованиям) компьютерных устройств.".
Статья 5. Статью 8 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Разрешение на применение контрольно-кассовых аппаратов, компьютерных устройств, а также компьютерной программы, используемых в части деятельности по купле-продаже иностранной валюты и дилерской деятельности по купле-продаже иностранной валюты, предоставляется Центральным банком Республики Армения по согласованию с уполномоченным органом государственного управления Правительства Республики Армения и налоговым органом.".
а) часть 1 дополнить пунктом "е" следующего содержания:
"е) осуществляют указанные в пунктах "а"-"д" настоящей части функции в случае применения компьютерных устройств лицами, осуществляющими деятельность по купле-продаже иностранной валюты и дилерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты.";
"Контроль за соблюдением требований к компьютерной программе и правил ее применения лицами, использующими ее при осуществлении деятельности по купле-продаже иностранной валюты и дилерской деятельности по купле-продаже иностранной валюты, осуществляется Центральным банком Республики Армения в порядке, установленном Законом Республики Армения "О Центральном банке Республики Армения".".
Статья 7. Статью 10 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
"В плане применения установленной настоящим Законом ответственности в части деятельности по купле-продаже иностранной валюты и дилерской деятельности по купле-продаже иностранной валюты компьютерные устройства приравниваются к контрольно-кассовым аппаратам.".