Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին
«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ ԱՆՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-380, այսուհետ՝ օրենք) 4-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Պարտադիր զինվորական ծառայությունը կարող է փոխարինվել այլընտրանքային ծառայությամբ, որն անցնելու կարգը եւ պայմանները սահմանվում են օրենքով:».
բ) 5-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) սպաների համար՝ 3-5 տարի.».
գ) 5-րդ մասի 3-րդ կետում «3 տարի» բառերը փոխարինել «2-3 տարի, իսկ առանձնահատուկ դեպքերում՝ 3-6 ամիս` պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի որոշմամբ.» բառերով.
դ) 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Եթե մինչեւ զինծառայողի տարիքի կամ ծառայության սահմանային ժամկետի լրանալը մնացած ժամանակահատվածը փոքր է սույն մասի 1-3-րդ կետերում սահմանված պայմանագրի ժամկետներից, ապա պայմանագիրը կարող է կնքվել մնացած ժամանակահատվածի չափով՝ պայմանագիր կնքելու իրավասություն ունեցող պետի (հրամանատարի) որոշմամբ:».
ե) 6-րդ մասի նախատեսված աղյուսակում շարքային կազմի ժամկետային ծառայության եւ պահեստազորի 1-ին խմբի համար սահմանված 40 թվերը փոխարինել 45 թվերով, սպայական կազմում «կրտսեր լեյտենանտ,» բառերը հանել, իսկ 2-րդ պարբերությունում «(ռազմաուսումնական հաստատությունների դասախոսական կազմինը`)» բառերը փոխարինել «(դասախոսական, լրատվական, գիտահրատարակչական կազմինը`)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
ա) 1-ին եւ 2-րդ կետերը «ժամանակահատվածը» բառից հետո լրացնել «(պարտադիր զինծառայողների համար)» բառերով.
բ) 2-րդ կետը «կարգապահական» բառից առաջ լրացնել «կալանքի տակ կամ» բառերով.
գ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետ.
«4) ռազմաուսումնական հաստատություններից անկարգապահության կամ անբավարար առաջադիմության կամ ուսումնառությունից հրաժարվելու համար հեռացված պարտադիր զինծառայողների (կուրսանտների) ուսման ժամանակահատվածը:»:
ա) 2-րդ մասը «կնքվել» բառից հետո լրացնել «պահեստազորից պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնելու ցանկություն հայտնած» բառերով.
բ) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Պայմանագիր չի կարող կնքվել նաեւ այն քաղաքացիների հետ, ովքեր օրենքի խախտումով չեն անցել պարտադիր զինվորական ծառայություն:».
գ) 3-րդ մասի 1-ին պարբերությունում «ինչպես նաեւ պայմանագրի» բառերը փոխարինել «ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պայմանագիրն ուժի մեջ է մտնում կողմերի ստորագրելու դեպքում՝ իրավասու հրամանատարի (պետի) հրամանով հայտարարվելու օրվանից:»:
Հոդված 5. Օրենքի 14-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 1-ին պարբերությունից «Ծառայությունը շարունակելու ցանկություն հայտնած» բառերը հանել.
բ) 1-ին մասի 1-ին կետը «լրանալիս» բառից հետո լրացնել «(իր համաձայնությամբ)» բառերով.
գ) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) սահմանային տարիքի հասնելու եւ ծառայությունը շարունակելու ցանկություն հայտնելիս:».
դ) 2-րդ մասը հանել:
Հոդված 6. Օրենքի 15-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասի չորրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Բարձրագույն հրամանատարական եւ բարձրագույն սպայական պաշտոնների ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, իսկ հրամանատարական եւ ոչ հրամանատարական կազմերի մյուս պաշտոններինը՝ պետական լիազոր մարմնի ղեկավարը:».
բ) 3-րդ մասի երրորդ պարբերությունից «(պահեստազորայինները՝ որակավորման կարգով)» բառերը հանել.
գ) 3-րդ մասի չորրորդ պարբերությունը «բարձրագույն» բառից հետո լրացնել «(, իսկ ենթասպայական կամ շարքային կոչում ունեցողները՝ միջնակարգ)» բառերով.
դ) 6-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը «ընդունված» բառից հետո լրացնել «զինծառայողները եւ» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 2-րդ կետից «բայց պաշտոնից ազատվելու օրվանից ոչ ուշ, քան 2 ամսվա ընթացքում» բառերը հանել.
բ) 2-րդ մասի վերջին պարբերությունում «եւ պաշտոնային դրույքից» բառերը փոխարինել «, իսկ դրանց հավասարության դեպքում՝ ավելի ցածր պաշտոնային դրույքով զինվորական պաշտոնը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 17-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) կազմակերպչական-հաստիքային միջոցառումների կապակցությամբ:».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մաս.
«3. Հանցագործության համար ազատության սահմանափակման հետ չկապված պատժի դատապարտված եւ զինվորական ծառայության մեջ թողնված զինծառայողը բարձր պաշտոնի չի նշանակվում մինչեւ օրենքով սահմանված կարգով դատվածության հանումը կամ մարումը:»:
Հոդված 9. Օրենքի 18-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին կետը «ելնելով» բառից առաջ լրացնել «(այդ թվում՝ ծառայության մեջ նրա կարողություններն առավել նպատակային օգտագործելու անհրաժեշտությունից)» բառերով.
բ) 3-րդ կետը հանել:
Հոդված 10. Օրենքի 19-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) եթե դատարանի դառավճռով դատապարտվել է որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու սահմանափակման հետ կապված պատժի:».
բ) 4-րդ մասը հանել:
Հոդված 11. Օրենքի 20-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասի 2-րդ կետը «կատարումը» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ երեխայի խնամքի համար արձակուրդում գտնվող զինծառայողի պաշտոնի պարտականությունների կատարման դեպքի):» բառերով.
բ) 2-րդ մասի 2-րդ պարբերությունում «Զինծառայողի համաձայնությամբ նրան նշանակում են ոչ թափուր» բառերը փոխարինել «Զինծառայողն իր համաձայնությամբ, իսկ դրա անհնարինության դեպքում պահեստազորից զորակոչված քաղաքացին նշանակվում է» բառերով.
գ) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Թափուր պաշտոնի կամ երեխայի խնամքի համար արձակուրդում գտնվող կին զինծառայողի պաշտոնեական պարտականությունների ժամանակավոր կատարող նշանակված զինծառայողին վճարվում են տվյալ պաշտոնի համար սահմանված ամսական դրամական բավարարումը եւ այլ լրացուցիչ վճարներ:»:
Հոդված 12. Օրենքի 21-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 2-րդ կետը «հարուցվելիս» բառից հետո լրացնել «եւ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրվելիս, ինչպես նաեւ նրա պաշտոնավարության ժամանակավոր դադարեցման որոշում կայացնելիս՝» բառերով.
բ) 1-ին մասի 7-րդ կետից «զորամասի (զինվորական կառավարման մարմնի) լուծարվելու կապակցությամբ,» բառերը հանել.
գ) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունվելիս կամ նշված հաստատությունից հեռացվելիս կամ վերադառնալիս՝ 2 ամսից ոչ ավելի:».
դ) 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Կադրային մարմնի տրամադրության տակ թողնելու կարգը եւ պայմանները սահմանում է պետական լիազոր մարմնի ղեկավարը:»:
Հոդված 13. Օրենքի 23-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 9-րդ կետում «զինվորական ծառայությունը սահմանափակելու» բառերը փոխարինել «որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու սահմանափակման» բառերով.
բ) 9-րդ մասից «նախկին» եւ «3 տարուց ոչ պակաս ժամկետով» բառերը հանել.
գ) 10-րդ մասը հանել:
Հոդված 14. Օրենքի 29-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի նախատեսված աղյուսակում սպայական կազմի զինվորական կոչումներից հանել «կրտսեր լեյտենանտ» բառերը.
բ) 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Ավիացիայի (միայն բարձրագույն սպայական կազմինը), արդարադատության, բժշկական ծառայության զինվորական կոչումներին համապատասխանաբար ավելացվում են «ավիացիայի», «արդարադատության», «բժշկական ծառայության» բառերը:»:
Հոդված 15. Օրենքի 31-րդ հոդվածի 7-րդ կետը հանել:
Հոդված 16. Օրենքի 32-րդ հոդվածը հանել:
Հոդված 17. Օրենքի 33-րդ հոդվածում՝
ա)1-ին մասի 2-րդ կետում «բարձրագույն կամ միջնակարգ մասնագիտական» բառերը փոխարինել «միջնակարգ» բառով.
բ) 2-րդ մասից «կամ սպաներով» բառերը հանել:
Հոդված 18. Օրենքի 36-րդ հոդվածում՝
ա) 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությունում «մայորը» բառը փոխարինել «փոխգնդապետը» բառով.
բ) 4-րդ մասի «Զինվորական ծառայությունը սահմանափակելու եւ կալանքի տակ գտնվելու» բառերը փոխարինել «Հանցագործություն կատարելու համար կալանքի տակ գտնվելու եւ կարգապահական տույժ ստացած լինելու» բառերով, իսկ «վերը նշված» բառերը` «կալանքի տակ գտնվելու» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 37-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 5-րդ կետը հանել.
բ) 2-րդ մասի 1-ին կետը «ինչպես նաեւ» բառերից առաջ լրացնել «զինվորական կոչումից զրկելու,» բառերով:
Հոդված 20. Օրենքի 39-րդ հոդվածում՝
ա) վերնագրի եւ 1-ին մասի «եւ տեղափոխման կարգով» բառերը փոխարինել «կամ պետական լիազոր այլ մարմնից տեղափոխված եւ» բառերով.
բ) 1-ին մասի նախատեսված աղյուսակից «Կրտսեր» բառը հանել:
Հոդված 21. Օրենքի 42-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետից «եւ քաղաքացիական» բառերը հանել:
Հոդված 22. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հերթական արձակուրդը պայմանագրային զինծառայողի խնդրանքով կամ պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի որոշմամբ կարող է տրվել մաս-մաս:»:
Հոդված 23. Օրենքի 45-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը «կարգով» բառից հետո լրացնել «՝ ոչ պակաս, քան 6 ամսվա բարեխիղճ ծառայության դեպքում,» բառերով.
բ) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը հանել:
Հոդված 24. Օրենքի 46-րդ հոդվածում՝
ա) 3-րդ մասի 3-րդ կետում «կին» բառը փոխարինել «ամուսին» բառով.
բ) 7-րդ մասը հանել:
Հոդված 25. Օրենքի 50-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «պատժի» բառը փոխարինել «այլ պատժի կամ զրկվել է զինվորական կոչումից:» բառերով:
Հոդված 26. Օրենքի 51-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) երկարամյա ծառայության կամ զինվորական ծառայության մեջ գտնվելու սահմանային տարիքը լրանալու դեպքերում.».
բ) 1-ին մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) դատարանի դատավճռով ազատազրկման կամ ազատության սահմանափակմամբ այլ պատժի դատապարտվելու դեպքում.».
գ) 1-ին մասի 7-րդ կետում «հետագա» բառը փոխարինել «10 տարվա ընթացքում» բառերով.
դ) 1-ին մասի 9-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9) պայմանագրի՝ զինվորական ծառայության անցման պայմանները չկատարելու կամ զինծառայողի պատիվն արատավորող արարք կատարելու դեպքերում.».
ե) 1-ին մասի 10-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10) իր հիմնավորված զեկուցագրով՝ այլ աշխատանքի անցնելու կամ ընտանեկան հանգամանքների կապակցությամբ (պայմանագրային զինծառայողը):».
զ) 2-րդ մասի 2-րդ կետը «կադրերի» բառից առաջ լրացնել «կազմակերպչա-հաստիքային միջոցառումների կապակցությամբ» բառերով.
է) 3-րդ մասը հանել.
ը) 4-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ընտանեկան հանգամանքների կապակցությամբ պայմանագրային զինծառայողը զինվորական ծառայությունից արձակվում է որակավորման հանձնաժողովի եզրակացությամբ, եթե՝»:
Հոդված 27. Օրենքի 52-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասի երկրորդ եւ երրորդ պարբերությունները հանել.
բ) 3-րդ մասի «արձակում կամ նոր պաշտոնի նշանակում են» բառերը փոխարինել «արձակումն իրականացվում է» բառերով.
գ) 5-րդ մասի առաջին պարբերությունում «սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:» բառերը փոխարինել «սույն օրենքի 51-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-7-րդ եւ 9-10-րդ կետերով սահմանված հիմքերով ծառայությունից արձակված անձանց:» բառերով.
դ) 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Անհիմն դատապարտված եւ արդարացված զինծառայողը զինվորական ծառայությունում վերականգնվում է զինվորական ծառայությունից արձակելու վերաբերյալ հրամանը չեղյալ համարելու միջոցով՝ արձակման հրամանը տված հրամանատարի (պետի) հրամանով: Այդ դեպքում բաց թողնված զինվորական ծառայության ժամկետը հաշվարկվում է զինծառայողի զինվորական ծառայության ընդհանուր ստաժում:»:

Прохождение военной службы
Статья 1. В статье 4 Закона Республики Армения ,,О прохождении военной службы" (3 июля 2002 года, ЗР-380, далее - Закон):
а) часть 2 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Обязательная военная служба может быть заменена альтернативной службой, порядок и условия прохождения которой устанавливаются законом.";
б) пункт 1 части 5 изложить в следующей редакции:
,,1) для офицеров – от 3 до 5 лет;";
в) в пункте 3 части 5 слова ,,3 года" заменить словами ,,от 2 до 3 лет, а в особых случаях – от 3 до 6 месяцев, по решению руководителя государственного уполномоченного органа;";
г) часть 5 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Если период, оставшийся до достижения военнослужащим предельного возраста или предельного срока службы, меньше установленного пунктами 1-3 настоящей части срока контракта, то контракт по решению начальника (командира), имеющего правомочие на заключение контракта, может быть заключен в размере оставшегося периода.";
д) в предусмотренной частью 6 таблице цифры ,,40", установленные для срочной службы и 1 разряда резерва, заменить цифрами ,,45", в офицерском составе исключить слова ,,младший лейтенант", а в абзаце втором слова ,,(преподавательского состава военно-учебных заведений)" заменить словами ,,(преподавательского, информационного, научно-издательского состава)".
Статья 2. В части 2 статьи 6 Закона:
а) пункты 1 и 2 дополнить словами ,,(для военнослужащих обязательной военной службы)";
б) пункт 2 после слов ,,в изоляторе" дополнить словами ,, , под арестом или";
в) часть дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4) период обучения военнослужащих (курсантов) обязательной военной службы, отчисленных из военно-учебных заведений по причине недисциплинированности или неудовлетворительной успеваемости или отказа от обучения.".
а) часть 2 после слов ,,не может быть заключен с гражданами," дополнить словами ,,изъявившими желание перейти из резерва на военную службу по контракту," ;
б) часть 2 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Контракт не может быть заключен также с гражданами, которые в нарушение закона не прошли обязательную военную службу."
в) в абзаце 1 части 3 слова ,,а также другие условия контракта" заменить словами ,,а также другие условия, установленные законом".
Статья 4. Первое предложение статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
,,Контракт, в случае подписания сторонами, вступает в силу со дня его объявления приказом компетентного командира (начальника).".
Статья 5. В статье 14 Закона:
а) из абзаца первого части 1 исключить слова ,, ,изъявившим желание продолжить военную службу,";
б) пункт 1 части 1 после слов ,,предыдущего контракта" дополнить словами ,,(с его согласия)";
в) часть 1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4) по достижении предельного возраста и изъявлении желания продолжить службу.";
г) часть 2 исключить.
а) абзац четвертый части 2 изложить в следующей редакции:
,,Перечень высших командных и высших офицерских должностей утверждается Президентом Республики Армения, а перечень других должностей командного и некомандного составов – руководителем государственного уполномоченного органа.";
б) из абзаца третьего части 3 исключить слова ,,(резервисты – в порядке аттестации)";
в) абзац четвертый части 3 после слова ,,высшее" дополнить словами ,,(а имеющие звание унтер-офицера или рядового – среднее)";
г) в абзаце втором части 6 слово ,,Граждане" заменить словами ,,Военнослужащие и граждане".
Статья 7. В статье 16 Закона:
а) из пункта 2 части 1 исключить слова ,,но не позднее, чем в течение 2 месяцев со дня освобождения с должности";
б) в последнем абзаце части 2 слова ,,и должностной ставки" исключить, а после слов ,,предыдущей должности военнослужащего" дополнить словами ,, , а в случае их равенства – воинской должности с более низкой должностной ставкой".
Статья 8. В статье 17 Закона:
а) часть 1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3) в связи с организационно-штатными мероприятиями.";
,,3. Осужденный за преступление к наказанию, не связанному с ограничением свободы, и оставленный на военной службе военнослужащий не может назначаться на высшую должность до снятия или погашения судимости в установленном законом порядке.".
Статья 9. В статье 18 Закона:
а) пункт 1 после слова ,,необходимости" дополнить словами "(в том числе исходя из необходимости более целевого использования его возможностей на службе)";
б) пункт 3 исключить.
Статья 10. В статье 19 Закона:
а) часть 1 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
,,6) если по приговору суда он осужден к наказанию, связанному с ограничением на занятие определенных должностей.";
б) пункт 4 исключить.
Статья 11. В статье 20 Закона:
а) пункт 2 части 2 после слова ,,должности" дополнить словами ,,(за исключением случая исполнения обязанностей должности военнослужащего, находящегося в отпуске по уходу за ребенком)".
б) в абзаце втором части 2 слова ,,Военнослужащего с его согласия назначают исполняющим обязанности невакантной" заменить словами ,,Военнослужащий с его согласия, а в случае невозможности этого – гражданин, призванный из резерва, назначается исполняющим обязанности";
в) часть 3 дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Военнослужащему, назначенному временно исполняющим должностные обязанности вакантной должности или должности женщины-военнослужащего, находящейся в отпуске по уходу за ребенком, выплачиваются установленные для данной должности месячное денежное довольствие и другие дополнительные выплаты.".
Статья 12. В статье 21 Закона:
а) пункт 2 части 1 после слов ,,в отношении военнослужащего" дополнить словами ,,и избрании в его отношении ареста в качестве меры пресечения, а также при вынесении решения о временном прекращении исполнения им должностных обязанностей";
б) из пункта 1 части 7 исключить слова ,,в связи с расформированием воинской части (военного органа управления)";
в) часть 1 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
,,8) при поступлении в военно-учебное заведение или отчислении либо возвращении из указанного заведения - не более 2 месяцев.";
г) часть 2 изложить в следующей редакции:
,,2. Порядок и условия оставления в распоряжении органа по кадрам устанавливаются руководителем государственного уполномоченного органа.".
Статья 13. В статье 23 Закона:
а) в пункте 9 части 1 слова ,, с ограничением на военную службу" заменить словами ,,с ограничением на занятие определенных должностей";
б) в части 9 исключить слова ,,прежнее" и ,, на срок не менее 3 лет";
в) часть 10 исключить.
Статья 14. В статье 29 Закона:
а) в предусмотренной частью 1 таблице из воинских званий офицерского состава исключить слова ,,младший лейтенант";
б) часть 2 изложить в следующей редакции:
,,2. К воинским званиям авиации (только высшего офицерского состава), юстиции, медицинской службы
добавляются соответственно слова ,,авиации", ,,юстиции", ,,медицинской службы".".
Статья 15. Пункт 7 статьи 31 Закона исключить.
Статья 16. Статью 32 Закона исключить.
Статья 17. В статье 33 Закона:
а) в пункте 2 части 1 слова ,,высшее или среднее специальное" заменить словом ,,среднее";
б) в части 2 исключить слова ,,или офицерами".
Статья 18. В статье 36 Закона:
а) в абзаце втором части 3 слово ,,майора" заменить словом ,,подполковника";
б) в части 4 слова ,,ограничения военной службы и нахождения под арестом" заменить словами ,,нахождения под арестом и получения дисциплинарного взыскания за совершение преступления", а слова ,,вышеуказанный период" заменить словами "период нахождения под арестом".
Статья 19. В статье 37 Закона:
а) пункт 5 части 1 исключить;
б) пункт 1 части 2 после слов ,,к уголовной ответственности," дополнить словами ,,лишения воинского звания,".
Статья 20. В статье 39 Закона:
а) название статьи и часть 1 после слов ,,(принятых на службу)" и ,,(принятые на службу)" дополнить словами ,,или переведенных из другого уполномоченного органа" в соответствующих падежных формах, а слова ,,в порядке перевода" исключить;
б) из предусмотренной в части 1 таблицы исключить слова ,,младшего".
Статья 21. Из пункта 2 части 1 статьи 42 Закона исключить слова ,,и гражданских".
Статья 22. Абзац второй части 2 статьи 43 Закона изложить в следующей редакции:
,,Очередной отпуск по просьбе военнослужащего по контракту или решением руководителя государственного уполномоченного органа может предоставляться по частям.".
Статья 23. В статье 45 Закона:
а) часть 1 после слов ,,в порядке поощрения" дополнить словами
,, ,при добросовестной службе не менее чем 6 месяцев";
б) абзац второй части 1 исключить.
Статья 24. В статье 46 Закона:
а) в пункте 3 части 3 слово ,,супругу" заменить словом ,,супруга";
б) часть 7 исключить.
Статья 25. В пункте 3 части 1 статьи 50 Закона слова ,,наказанию с ограничением свободы" заменить словами ,,другому наказанию с ограничением свободы либо лишен воинского звания.".
Статья 26. В статье 51 Закона:
а) пункт 1 части 1 изложить в следующей редакции:
,,1) в случае многолетней службы или достижения предельного возраста нахождения на военной службе;";
б) пункт 5 части 1 изложить в следующей редакции:
,,5) в случае осуждения по приговору суда к лишению свободы или к иному наказанию с ограничением свободы;";
в) в пункте 7 части 1 слово ,,дальнейшей" исключить, после слов ,,контрактной военной службы" дополнить словами ,,в течение 10 лет";
г) пункт 9 части 1 изложить в следующей редакции:
,,9) в случае невыполнения условий контракта о поступлении на военную службу либо совершения проступка, порочащего звание военнослужащего;";
д) пункт 10 части 1 изложить в следующей редакции:
,,10) по его обоснованному рапорту при переходе на другую работу или в связи с семейными обстоятельствами (военнослужащий по контракту).";
е) пункт 2 части 2 после слова ,,истек" дополнить словами ,,в связи с организационно-штатными мероприятиями";
ж) часть 3 исключить;
з) абзац первый части 4 изложить в следующей редакции:
,,Военнослужащий по контракту демобилизуется с военной службы по семейным обстоятельствам по заключению аттестационной комиссии, если:".
Статья 27. В статье 52 Закона:
а) абзацы второй и третий части 2 исключить;
б) в части 3 слова ,,увольнения или назначения на новую должность" заменить словом ,,увольнения";
в) в абзаце первом части 5 слова ,,случаев, предусмотренных настоящим Законом" заменить словами ,,лиц, уволенных с военной службы по основаниям, установленным пунктами 4-7 и 9-10 части 1 статьи 51 настоящего Закона." ;
г) часть 6 изложить в следующей редакции:
,,6. Безосновательно осужденный и оправданный военнослужащий восстанавливается на военной службе посредством признания недействительным приказа об увольнении с военной службы по приказу командира (начальника), издавшего приказ об увольнении. В этом случае пропущенный срок военной службы засчитывается в общий срок военной службы военнослужащего.".