Ընդունվել է 19.05.2005
Հոդված 1. « Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը (14 մայիսի 1997 թվականի, ՀՕ-118) 6-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61 -րդ հոդվածով`
«Հոդված 61 . 1. ԱԱՀ վճարողների կողմից «ԱՏԳԱԱ-8422 (բացառությամբ 842211000 եւ 842290100 ծածկագրերի), 8441, 8452 (բացառությամբ 845210 եւ 845290000 ծածկագրերի), 8453, 8475» ծածկագրերին դասվող ապրանքների ներմուծման դեպքում սահմանված կարգով մաքսային մարմինների հաշվարկած ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը հետաձգվում է մեկ տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքում ավելացված արժեքի հարկի պարտավորությունը հաշվարկվում է`
ա) եթե մինչեւ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետի ավարտը հարկ վճարողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացված հարկվող գործարքների համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված եւ պետական բյուջե վճարված ԱԱՀ-ի գումարները գերազանցում են ներմուծված ապրանքների համար ավելացված արժեքի հարկի հետաձգված պարտավորությունների գումարը, ապա սույն հոդվածով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո հարկ վճարողները մաքսային մարմինների հաշվարկած ԱԱՀ-ի հետաձգված գումարների մասով ավելացված արժեքի հարկ վճարելու պարտավորություն չեն ունենում.
բ) եթե մինչեւ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետի ավարտը հարկ վճարողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացված հարկվող գործարքների համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված եւ պետական բյուջե վճարված ԱԱՀ-ի գումարները պակաս են ներմուծված ապրանքների համար ավելացված արժեքի հարկի հետաձգված պարտավորությունների գումարից, ապա այդ տարբերությունը հարկ վճարողի կողմից ենթակա է վճարման պետական բյուջե` սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետը լրանալու հաշվետու ժամանակաշրջանում:
3. Եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետում կազմակերպությունն իրականացրել է ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներ, ապա ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների հարկվող շրջանառության 20 տոկոս հաշվարկային մեծությունը սույն հոդվածի 2-րդ մասի կիրառման նպատակով ավելացվում է այդ մասով նախատեսված` պետական բյուջե վճարված ԱԱՀ-ի գումարներին:»:
Հոդված 2. Օրենքի 26-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունը «ԱԱՀ-ի գումարները» բառերից հետո լրացնել «(այդ թվում նաեւ` սույն օրենքի 61 -րդ հոդվածով սահմանված` ներմուծման պահին վճարման ժամկետը հետաձգված ԱԱՀ-ի գումարները)» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 30-րդ հոդվածը «ընթացքում» բառից հետո լրացնել «` բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ"
Статья 1. Закон Республики Армения ,,О налоге на добавленную стоимость" (14 мая 1997 года, ЗР-118) после статьи 6 дополнить статьей 61 следующего содержания:
,,Статья 61 . 1. При ввозе товаров, классифицированных под кодами ТН ВЭД 8422 (за исключением кодов 842211000 и 842290100), 8441, 8452 (за исключением кодов 8452 10 и 8452 90 000), 8453, 8475, срок уплаты сумм налога на добавленную стоимость, исчисленных в установленном порядке таможенными органами, переносится на один год.
2. В случае, предусмотренном частью 1 настоящей статьи, обязательство по налогу на добавленную стоимость исчисляется:
а) если до окончания срока, установленного частью 1 настоящей статьи, суммы НДС по облагаемым следкам, осуществленным налогоплательщиками на территории Республики Армения, исчисленные и уплаченные в государственный бюджет в порядке, установленном настоящим Законом, превышают суммы просроченных обязательств по налогу на добавленную стоимость за ввезенные товары, тогда налогоплательщики по окончании установленного настоящей статьей срока не имеют обязательства по уплате НДС в части просроченных сумм НДС, исчисленных таможенными органами;
б) если до окончания срока, установленного частью 1 настоящей статьи, суммы НДС по облагаемым сделкам, осуществленным налогоплательщиками на территории Республики Армения, исчисленные и уплаченные в государственный бюджет в порядке, установленном настоящим Законом, ниже суммы просроченных обязательств по налогу на добавленную стоимость за ввезенные товары, тогда эта разница подлежит уплате налогоплательщиком в государственный бюджет в отчетный период истечения срока, установленного частью 1 настоящей статьи.
3. Если организация осуществила сделки, облагаемые НДС по нулевой ставке, в срок, установленный частью 1 настоящей статьи, то в целях применения части 2 настоящей статьи расчетная величина облагаемого оборота сделок, облагаемых НДС по нулевой ставке, начисляется в размере 20 процентов к предусмотренным этой частью суммам НДС, уплаченным в государственный бюджет.".
Статья 2. Абзац первый статьи 26 Закона после слов ,,суммы НДС" дополнить словами ,,(в том числе и установленные статьей 61 настоящего Закона суммы НДС с просроченным сроком уплаты на момент ввоза)".
Статья 3. Статью 30 Закона после слов ,,со дня ввоза" дополнить словами ,, ,за исключением предусмотренных настоящим Законом случаев".