ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (1 հուլիսի 1998 թվականի) 315-րդ եւ 316-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 315. Դատական նիստի արձանագրումը
1. Առաջին ատյանի, վերաքննիչ եւ վճռաբեկ դատարանների դատական նիստերում, ինչպես նաեւ դատական նիստերից դուրս առանձին դատավարական գործողություններ կատարելիս վարվում է արձանագրություն:
2. Դատական նիստի դահլիճում ձայնագրման համակարգ տեղադրված լինելու դեպքում արձանագրությունը վարվում է դատական նիստի ձայնային արձանագրման եւ համակարգչային եղանակով միաժամանակ համառոտագրման միջոցով: Համառոտագրումը դատական նիստերի դահլիճում կատարվող գործողությունների մասին նշումներն են: Հատուկ համակարգչային ձայնագրման համակարգի շահագործման, տվյալների արխիվացման եւ համակարգի պահպանության մանրամասն կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը:
3. Հատուկ համակարգչային ձայնագրման համակարգի բացակայության դեպքում կամ դատական նիստից դուրս առանձին դատավարական գործողություններ կատարելիս արձանագրությունը վարվում է պարզ թղթային արձանագրման եղանակով:
4. Դատական նիստի պարզ թղթային եղանակով վարվող արձանագրությունում նշվում են`
1) դատական նիստի վայրը, տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
2) դատական նիստը սկսելու եւ ավարտելու ժամը.
3) քննվող գործը.
4) գործը քննող դատարանի անվանումը եւ կազմը, քարտուղարը, թարգմանիչը, մեղադրողը, պաշտպանը, ամբաստանյալը, ինչպես նաեւ տուժողը, քաղաքացիական հայցվորը, քաղաքացիական պատասխանողը, նրանց ներկայացուցիչները, դատարանի կողմից կանչված այլ անձինք, եթե նրանք ներկա են.
5) ամբաստանյալի անձին վերաբերող տվյալները եւ խափանման միջոցը.
6) դատարանի գործողություններն այն կարգով, ինչ կարգով դրանք տեղի են ունեցել.
7) գործին մասնակցող անձանց հայտարարություններն ու միջնորդությունները.
8) դատարանի այն որոշումները, որոնք կայացվել են առանց խորհրդակցական սենյակ հեռանալու.
9) հիշատակություն` որոշումները խորհրդակցական սենյակում կայացված լինելու մասին.
10) գործին մասնակցող անձանց իրավունքների եւ պարտականությունների պարզաբանումը.
11) ցուցմունքների բովանդակությունը.
12) փորձագետին տրված հարցերը եւ նրա պատասխանները.
13) ապացույցներ հավաքելու ուղղությամբ դատական նիստում կատարված զննությունների եւ այլ գործողությունների արդյունքները.
14) այն փաստերը, որոնց մասին գործին մասնակցող անձինք միջնորդել են հավաստագրել արձանագրության մեջ.
15) դատական վիճաբանությունների եւ ամբաստանյալի վերջին խոսքի համառոտ բովանդակությունը.
16) տեղեկություններ` դատավճռի հրապարակման եւ դրա բողոքարկման կարգի ու ժամկետների պարզաբանման մասին.
17) տեղեկություններ` դատական նիստի դահլիճում կարգի խախտման եւ դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի փաստերի եւ խախտողի անձի, ինչպես նաեւ դատարանի կողմից նրա նկատմամբ կիրառված ներգործության միջոցների մասին.
18) տեղեկություններ` գործին մասնակցող անձանց եւ դատավարության այլ մասնակիցներին արձանագրության հետ ծանոթանալու եւ դրա վերաբերյալ դիտողություններ ներկայացնելու իրավունքները պարզաբանելու վերաբերյալ.
19) առանձին դատական ակտի տեսքով ձեւակերպվող որոշումների բովանդակությունը.
20) վերջնական դատական ակտի եզրափակիչ մասը:
5. Սույն հոդվածի 4-րդ մասի 7-րդ, 8-րդ եւ 11-20-րդ կետերով նախատեսված տեղեկությունները դատական նիստերի քարտուղարը արձանագրում է բառացիորեն:
6. Արձանագրությունը վարում է դատական նիստի քարտուղարը:
7. Պարզ թղթային արձանագրությունը նիստի ժամանակ վարվում է գրավոր կամ համակարգչի միջոցով: Այն գործի նյութերին կցվում է` հավաստված նախագահող դատավորի եւ քարտուղարի ստորագրությամբ:
8. Հատուկ համակարգչային ձայնագրման համակարգով արձանագրություն վարելիս դրա համառոտագրումըկատարվում է միաժամանակ` համակարգչային եղանակով: Ձայնային արձանագրությունը գործի նյութերին կցվում է լազերային կրիչի վրա: Համառոտագրումը գործի նյութերին կցվում է թղթային կրիչի վրա` հավաստված դատական նիստի քարտուղարի ստորագրությամբ:
9. Դատական նիստի արձանագրության համակարգչային արձանագրման կրիչի օրինակը` դրա համառոտագրման հետ, գործին մասնակցող անձանց գրավոր դիմումի հիման վրա տրամադրվում է դատական նիստից անմիջապես հետո:
10. Դատական նիստի պարզ թղթային եղանակով արձանագրման դեպքում գրավոր արձանագրության պատճենը գործին մասնակցող անձանց գրավոր դիմումի հիման վրա տրամադրվում է ոչ ուշ, քան հաջորդ օրը:
Հոդված 316. Դիտողությունները պարզ գրավոր ձեւով վարվող արձանագրության վերաբերյալ
1. Դատավարության մասնակիցներն իրավունք ունեն ծանոթանալու պարզ թղթային եղանակով կազմված դատական նիստի արձանագրությանը եւ մինչեւ դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը դիտողություններ ներկայացնելու այն կազմելու լրիվության կամ ճշտության վերաբերյալ:
2. Արձանագրության վերաբերյալ դիտողություններն ուսումնասիրում էարձանագրությունը ստորագրած նախագահող դատավորը դրանք ներկայացնելու պահից երեք օրվա ընթացքում:
3. Արձանագրության վերաբերյալ դիտողություններն ընդունելու կամ մերժելու մասին նախագահող դատավորը կայացնում է որոշում:»:

Статья 1. Статьи 315 и 316 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения (от 1 июля 1998 года) изложить в следующей редакции:
,,Статья 315. Протоколирование судебного заседания
1. В судебных заседаниях суда первой инстанции, Апелляционного и Кассационного судов, а также при совершении вне судебных заседаний отдельных процессуальных действий ведется протокол.
2. В случае установления в зале заседания системы аудиозаписи протокол ведется посредством аудиопротоколирования судебного заседания и его краткой записи компьютерным способом одновременно. Краткая запись - указание действий, совершаемых в зале судебных заседаний. Подробный порядок эксплуатации специальной системы компьютерной аудиозаписи, архивации данных и охраны системы устанавливается Министерством юстиции Республики Армения.
3. В случае отсутствия специальной системы компьютерной аудиозаписи или при совершении вне судебных заседаний отдельных процессуальных действий протокол ведется простым способом протоколирования на бумаге.
4. В протоколе судебного заседания, ведущегося простым способом на бумаге указываются:
1) место, число, месяц и год судебного заседания;
2) время начала и окончания судебного заседания;
3) рассматриваемое дело;
4) наименование и состав суда, рассматривающего дело, секретарь, переводчик, обвинитель, защитник, обвиняемый, а также потерпевший, гражданский истец, гражданский ответчик, их представители, другие вызванные судом лица, если они присутствуют;
5) данные о личности обвиняемого и мера пресечения;
6) действия суда в том порядке, в каком они имели место;
7) заявления и ходатайства участвующих в деле лиц;
8) определения суда, вынесенные без удаления в совещательную комнату;
9) упоминание о том, что определения вынесены в совещательной комнате;
10) разъяснение прав и обязанностей лицам, участвующим в деле;
11) содержание показаний;
12) вопросы, заданные эксперту, и его ответы;
13) результаты произведенных в судебном заседании осмотров и других действий по сбору доказательств;
14) факты, об удостоверении которых в протоколе ходатайствовали участвующие в деле лица;
15) краткое содержание судебных прений и последнего слова обвиняемого;
16) сведения об оглашении приговора и относительно разъяснения порядка и сроков его опротестования;
17) сведения о фактах нарушения порядка и неуважительного отношения к суду в зале судебного заседания и личности нарушителя, а также о примененных к нему мерах воздействия;
18) сведения об ознакомлении участвующих в деле лиц и других участников судебного производства с протоколом и относительно разъяснения прав представления замечаний по нему;
19) содержание постановлений, оформляемых в виде отдельного судебного акта;
20) заключительную часть окончательного судебного акта.
5. Сведения, предусмотренные пунктами 7, 8. и 11–20 части 4 настоящей статьи, секретарь судебных заседаний протоколирует дословно.
6. Протокол ведет секретарь судебного заседания.
7. Протокол простым способом на бумаге во время заседания ведется письменно или на компьютере. Он прилагается к материалам дела по его заверении подписями председательствующего судьи и секретаря.
8. При ведении протокола через посредство специальной системы компьютерной аудиозаписи его краткая запись ведется компьютерным способом одновременно. Аудиопротокол прилагается к материалам дела на лазерном носителе. Краткая запись прилагается к материалам дела на бумажном носителе по ее заверении подписью секретаря судебного заседания.
9. Экземпляр носителя компьютерной записи протокола судебного заседания вместе с его краткой записью на основании письменного заявления участвующих в деле лиц предоставляется непосредственно после судебного заседания.
10. В случае протоколирования судебного заседания простым способом на бумаге копия письменного протокола на основании письменного заявления участвующих в деле лиц предоставляется не позднее чем на следующий день.
Статья 316. Замечания на протокол, ведущийся в простой письменной форме
1. Участники судебного производства имеют право ознакомляться с протоколом судебного заседания, составленным простым способом на бумаге, и представлять замечания относительно полноты или правильности его составления до вступления судебного приговора в законную силу.
2. Замечания на протокол в течении трех дней с момента их представления изучает подписавший протокол председательствующий судья.
3. Относительно принятия или отклонения замечаний на протокол председательствующий судья выносит постановление.".