Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-186) 22-րդ հոդվածում`
ա) «ժթ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ժթ) դատական ակտերի հարկադիր կատարողները`
- կողմերի հաշտության համաձայնության հիման վրա դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճռի վերանայման վերաբերյալ դիմումներով,
- օրենքով սահմանված դեպքերում պարտապանին անվճարունակ (սնանկ) ճանաչելու վերաբերյալ հայցադիմումներով.».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իա» եւ «իբ» կետեր.
«իա) պարտապանը` սեփական անվճարունակությունը (սնանկությունը) ճանաչելու համար ներկայացվող հայցադիմումներով.
իբ) դիմողները` վճարման կարգադրություններ արձակելու մասին դիմումներով: »:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին հոդվածի «բ» կետի «իբ» ենթակետի, որն ուժի մեջ է մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակում ից երեք ամիս հետո:

Статья 1. В статье 22 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" (27-го декабря 1997 года, ЗР-186):
а) пункт ,,у" изложить в следующей редакции:
,,у) принудительные исполнители судебных актов:
- по заявлениям о пересмотре на основании мирового соглашения сторон решения суда, вступившего в законную силу,
- по исковым заявлениям о признании должника неплатежеспособным (банкротом) в установленных законом случаях;";
б) статью дополнить пунктами ,,х" и ,,ц" следующего содержания:
,,х) должник – по исковым заявлениям, подаваемым для признания собственной неплатежеспособности (банкротства);
ц) заявители – по заявлениям об издании распоряжений о выплате.".
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу на следующий день после его официального опубликования, за исключением подпункта ,,ц" пункта "б" статьи 1 настоящего Закона, который вступает в силу через три месяца после официального опубликования настоящего Закона.