«ՏԵՂԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԵՐԻ ԵՎ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական տուրքերի եւ վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (26 դեկտեմբերի 1997թվականի, ՀՕ-185, այսուհետ` օրենք) 7-րդ հոդվածի «ա» եւ «բ» կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ա) համայնքի վարչական տարածքում շենքերի, շինությունների, քաղաքաշինական այլ օբյեկտների (այդ թվում` ոչ հիմնական) շինարարության, վերակառուցման, ուժեղացման, վերականգնման, արդիականացման, բարեկարգման աշխատանքները (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված` շինարարության թույլտվություն չպահանջող դեպքերի) իրականացնելու նպատակով շինարարության թույլտվության, իսկ ոչ հիմնական շինությունների մասով` տեղադրման թույլտվության համար.
բ) համայնքի վարչական տարածքում շենքերի, շինությունների, քաղաքաշինական այլ օբյեկտների քանդման թույլտվության համար.»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի առաջին, երկրորդ եւ երրորդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հաստատված ճարտարապետաշինարարական նախագծին համապատասխան` նոր շենքերի, շինությունների (ներառյալ` ոչ հիմնական) շինարարության (տեղադրման) թույլտվության համար տեղական տուրքը սահմանվում է`
հիմնական օբյեկտների համար`
ա) մինչեւ 300 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող անհատական բնակելի, այդ թվում` այգեգործական (ամառանոցային) տների, ինչպես նաեւ մինչեւ 200 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող հասարակական եւ արտադրական նշանակության օբյեկտների համար` մինչեւ 15000 դրամ.
բ) սույն կետի «ա» ենթակետով չնախատեսված օբյեկտների համար`
բա) 201-ից մինչեւ 500 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող օբյեկտների համար` մինչեւ 30000 դրամ,
բբ) 501-ից մինչեւ 1000 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող օբյեկտների համար` մինչեւ 50000 դրամ,
բգ) 1001 եւ ավելի քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող օբյեկտների համար` մինչեւ 70000 դրամ.
ոչ հիմնական շինությունների տեղադրման համար`
գ) մինչեւ 20 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող օբյեկտների համար` մինչեւ 3000 դրամ.
դ) 20 եւ ավելի քառակուսի մետր ընդհանուր մակերես ունեցող օբյեկտների համար` մինչեւ 5000 դրամ:
2. Համայնքի վարչական տարածքում շենքերի, շինությունների, քաղաքաշինական այլ օբյեկտների վերակառուցման, ուժեղացման, վերականգնման, արդիականացման, աշխատանքների (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված` շինարարության թույլտվություն չպահանջող դեպքերի) համար, եթե սահմանված կարգով հաստատված ճարտարապետաշինարարական նախագծով`
ա) չի նախատեսվում կցակառույցների, վերնակառույցների, շենքի գաբարիտային չափերն ընդլայնող այլ կառույցների (այդ թվում` ստորգետնյա) հետեւանքով օբյեկտի ընդհանուր մակերեսի ավելացում կամ սենքերի գործառական նշանակության փոփոխություն` մինչեւ 3000 դրամ.
բ) բացի օբյեկտի վերակառուցման, ուժեղացման, վերականգնման կամ արդիականացման աշխատանքներից, նախատեսվում է նաեւ կցակառույցների, վերնակառույցների, շենքի գաբարիտային չափերն ընդլայնող այլ կառույցների (այդ թվում` ստորգետնյա) հետեւանքով օբյեկտի ընդհանուր մակերեսի ավելացում կամ սենքերի գործառական նշանակության փոփոխություն, ապա, բացի սույն կետի «ա» ենթակետով սահմանված դրույքաչափի, կիրառվում են նաեւ նոր շինարարության համար սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված նորմերը` օբյեկտի ընդհանուր մակերեսի ավելացման կամ սենքերի գործառական նշանակության փոփոխության մասով.
գ) նախատեսվում է միայն կցակառույցների, վերնակառույցների, շենքի գաբարիտային չափերն ընդլայնող այլ կառույցների (այդ թվում` ստորգետնյա) շինարարություն կամ սենքերի գործառական նշանակության փոփոխություն, ապա, սույն օրենքի իմաստով, այն համարվում է նոր շինարարություն, որի նկատմամբ կիրառվում են նոր շինարարության համար սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված նորմերը:
3. Համայնքի վարչական տարածքում շենքերի, շինությունների, քաղաքաշինական այլ օբյեկտների քանդման թույլտվության համար տեղական տուրքը սահմանվում է մինչեւ 5000 դրամ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի տասնմեկերորդ մասը «Սույն հոդվածով» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերի)» բառերով եւ ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաս`
«111 . Սույն հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերով սահմանված դրույքաչափերը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված սահմանամերձ, լեռնային եւ բարձրլեռնային համայնքներում հաշվարկվում են 0.3, գյուղական այլ համայնքներում` 0.5, քաղաքային այլ համայնքներում` 1.0, իսկ թաղային համայնքներում` 5.0 գործակիցների կիրառմամբ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О МЕСТНЫХ ПОШЛИНАХ И ПЛАТЕЖАХ"
Статья 1 . Пункты ,,а" и ,,б" статьи 7 Закона Республики Армения ,,О местных пошлинах и платежах" (26 декабря 1997 года, ЗР-185, далее – Закон) изложить в следующей редакции:
,,а) за дачу разрешения на строительство в целях осуществления работ по строительству, реконструкции, усилению, восстановлению, модернизации, благоустройству зданий, строений, других градостроительных объектов (в том числе некапитальных) на административной территории муниципалитета (за исключением установленных законодательством Республики Армения случаев, не требующих дачи разрешения на строительство), а в части некапитальных строений - за разрешение на установку;
б) за дачу разрешения на снос зданий, строений, других градостроительных объектов на административной территории муниципалитета;".
Статья 2. Части первую, вторую и третью статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
"1. За дачу разрешения на строительство (установку) новых зданий, строений (включая некапитальные) в соответствии с архитектурно-строительным планом, утвержденным в порядке, установленном законодательством Республики Армения, местная пошлина устанавливается:
за капитальные объекты:
а) за индивидуальные жилые, в том числе садовые (дачные) дома, имеющие общую площадь до 300 квадратных метров, а также за объекты общественного и промышленного значения, имеющие общую площадь до 200 квадратных метров, – до 15000 драмов;
б) за объекты, не предусмотренные подпунктом ,,а" настоящего пункта:
ба) за объекты, имеющие общую площадь от 201 до 500 квадратных метров, - до 30000 драмов,
бб) за объекты, имеющие общую площадь от 501 до 1000 квадратных метров, - до 50000 драмов,
бв) за объекты, имеющие общую площадь 1001 и более квадратных метров, - до 70000 драмов;
за установку некапитальных строений:
в) за объекты, имеющие общую площадь до 20 квадратных метров, - до 3000 драмов;
г) за объекты, имеющие общую площадь от 20 квадратных метров и более, - до 5000 драмов.
2. За работы по реконструкции, усилению, восстановлению, модернизации зданий, строений, других градостроительных объектов на административной территории муниципалитета (за исключением установленных законодательством Республики Армения случаев, не требующих дачи разрешения на строительство), если по утвержденному в установленном порядке архитектурно-строительному проекту:
а) не предусматривается увеличение общей площади объекта вследствие пристроек, надстроек, иных расширяющих габаритные размеры здания строений (в том числе подземных) либо изменение функционального значения зданий – до 3000 драмов;
б) предусматривается кроме работ по реконструкции, усилению, восстановлению или модернизации объекта также увеличение общей площади объекта вследствие пристроек, надстроек, иных расширяющих габаритные размеры здания строений (в том числе подземных) либо изменение функционального значения зданий, то, кроме ставки, установленной подпунктом ,,а" настоящего пункта, применяются также установленные пунктом 1 настоящей статьи нормы для нового строительства в части увеличения общей площади объекта либо изменения функционального значения зданий;
в) предусматривается строительство только пристроек, надстроек, иных расширяющих габаритные размеры здания строений (в том числе подземных) либо изменение функционального значения зданий, то по смыслу настоящего Ç акона это считается новым строительством , в отношении которого применяются нормы нового строительства , установленные пунктом 1 настоящей статьи .
3. За дачу разрешения на снос зданий , строений , других градостроительных объектов на административной территории муниципалитета местная пошлина устанавливается в размере до 5000 драм îâ.”.
Статья 3. Часть одиннадцатую статьи 10 Закона после слов ,, настоящей статьей ,” дополнить словами ,, за исключением пунктов 1, 2 и 3,” и статью дополнить новой частью следующего содержания :
"111 .
Ставки , установленные пунктами 1, 2 и 3 настоящей статьи , исчисляются с применением коэффициента : в приграничных , горных и высокогорных муниципалитетах , включенных   в установленный Правительством Республики Армения   перечень , - 0.3; в других сельских муниципалитетах – 0.5; в других городских муниципалитетах – 1.0,   а в окружных муниципалитетах – 5.0.”.