ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ (ՎԱՎԵՐԱԳՐԵՐԻ) ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՕՐԻՆԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է փաստաթղթերի (վավերագրերի) (այսուհետ՝ փաստաթղթեր) բոլոր տեսակի հրատարակությունների, էլեկտրոնային հրապարակումների եւ չհրատարակված նյութերի առաքման, մշտական պահպանության, վիճակագրական հաշվառման, մատենագիտության կազմման եւ ազգային ժառանգության հանրային օգտագործման առնչությամբ ծագող իրավական եւ ֆինանսատնտեսական հարաբերությունները։
Հոդված 2. Պարտադիր  օրինակի մասին օրենսդրությունը
Պարտադիր օրինակի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, սույն օրենքից, բնագավառը կարգավորող Հայաստանի Հանրապետության այլ օրենքներից եւ իրավական  նորմատիվ ակտերից, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից։
փաստաթուղթ՝ պահպանության եւ հանրային  օգտագործման համար ժամանակի եւ տարածության մեջ փոխանցման ենթակա տեղեկություն պարունակող տեքստային, պատկերային, տեսաշարային եւ(կամ) ձայնաշարային եւ այլ նյութական կրիչ.
օրինակ՝ պատրաստված փաստաթղթի նմուշ, որը նույնական է բնօրինակին.
փաստաթղթերի պարտադիր օրինակ (այսուհետ՝ պարտադիր օրինակ)՝ հրատարակված, հրապարակված, թողարկված, պատրաստված (այսուհետ՝ պատրաստված) տարբեր տեսակի փաստաթղթերի օրինակներ, որոնք պատրաստողները սույն օրենքով սահմանված կարգով ու քանակով հատկացնում են  փաստաթղթեր ստացողներին.
պարտադիր անվճար օրինակ՝ պարտադիր օրինակներ, որոնք պատրաստողները հատկացնում են անհատույց.
պարտադիր վճարովի օրինակ՝ պարտադիր օրինակներ, որոնք պատրաստողները հատկացնում են հատուցման պայմանով.
փաստաթղթեր պատրաստող՝ անկախ սեփականության եւ կազմակերպական-իրավական ձեւից՝ իրավաբանական անձ, հիմնարկ, իսկ կամավորության սկզբունքով նաեւ ֆիզիկական անձ, որը պատրաստում, հրատարակում եւ հատկացնում է պարտադիր  օրինակ. (հրատարակիչը, զանգվածային լրատվության միջոցի խմբագրությունը, տեսաձայնաշարային արտադրանք պատրաստողը, հեռուստառադիոհաղորդումներ թողարկող (արտադրող, հեռարձակող) կազմակերպությունները, գիտահետազոտական, փորձարարակոնստրուկտորական եւ տեխնոլոգիական աշխատանքներ իրականացնող կազմակերպությունները եւ այլ անձինք, որոնք իրականացնում են փաստաթղթերի պարտադիր  օրինակի պատրաստումը, հրատարակումը, բազմացումը եւ հատկացումը (փոխանցումը, առաքումը, այսուհետ՝  հատկացում).
փաստաթղթեր ստացող՝ անհատույց կամ հատուցման պայմանով պարտադիր օրինակը ստանալու, հաշվառելու, պահպանելու եւ դրանց հանրային օգտագործումը կազմակերպելու իրավասությամբ օժտված իրավաբանական անձ.
Հայաստանի Հանրապետության ազգային գրադարանային-տեղեկատվական հավաքածու՝ պարտադիր օրինակների բոլոր տեսակների հավաքածու, ինչպես նաեւ այդ օրինակների վերաբերյալ կազմված մատենագիտական տեղեկատվության շտեմարանների հավաքածու, որը նախատեսված է մշտական պահպանության եւ հանրային օգտագործման համար.
Հոդված 4. Օրենքի գործողության ոլորտը
1. Սույն օրենքը տարածվում է պարտադիր օրինակ պատրաստող, հաշվառող, հատկացնող, ստացող  եւ պահպանող կազմակերպությունների  վրա։
2. Պարտադիր օրինակի հատկացման վերաբերյալ սույն օրենքի պահանջը տարածվում է  Հայաստանի Հանրապետությունում պատրաստված  փաստաթղթերի վրա, բացառությամբ սույն հոդվածի երրորդ մասում ամրագրված դեպքերի, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետություններում պատրաստված ցանկացած փաստաթղթի վրա, որը պատրաստվել է Հայաստանի  Հանրապետությունում գրանցված իրավաբանական անձանց պատվերով։
3. Սույն օրենքը  չի տարածվում՝
ա) անձնական եւ ընտանեկան գաղտնիք պարունակող փաստաթղթերի.
բ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ պետական, ծառայողական, վիճակագրական, առեւտրային  կամ  բանկային գաղտնիք պարունակող փաստաթղթերի.
գ) մեկ օրինակից ստեղծված փաստաթղթերի.
դ) արխիվային փաստաթղթերի (նյութերի), բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի.
ե) բացառապես ցանցային համակարգի միջոցով տարածվող էլեկտրոնային փաստաթղթերի.
զ) գործավարական եւ տեխնիկական փաստաթղթերի (ձեւաթղթեր, հաշվետվությունների եւ հաշվառումների գրանցամատյաններ, ուղեցույցներ, շահագործման հրահանգներ եւ այլն).
է) ռազմական բնույթի տեխնիկական փաստաթղթերի,  ձեւաթղթերի եւ հաշվապահա՟կան հաշվառման համար նախատեսված փաստաթղթերի վրա:
4. Հայաստանի Հանրապետության արխիվային հավաքածուին պատկանող փաստաթղթերի համալրման, հաշվառման, պահպանման եւ հանրային օգտագործման գործառույթները կարգավորվում են «Արխիվային գործի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով։
Հոդված 5. Պարտադիր  օրինակի հաշվառման եւ պահպանման  նպատակները
1. Պարտադիր անվճար օրինակի հաշվառման եւ պահպանման նպատակներն են՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության ազգային գրադարանային-տեղեկատվական հավաքածուի փաստաթղթերի ամբողջական համալրումը՝ որպես ազգային եւ համաշխարհային մշակութային ժառանգության մաս, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության պետական տեղեկատվական պաշարների համալրումը.
բ) պետական մատենագիտական հաշվառման իրականացումը.
գ) փաստաթղթերի մշտական պահպանության կազմակերպումը.
դ) դրանց օգտագործումը սպառողների տեղեկատու-մատենագիտական եւ գրադարանային սպասարկման կազմակերպման համար.
ե) Հայաստանի Հանրապետությունում պատրաստվող փաստաթղթերի պետական գրանցումը (մատենագիտական եւ վիճակագրական), պետական մատենագիտական (ընթացիկ եւ հետադարձ) եւ վիճակագրական տեղեկատվության պատրաստումը.
զ) համահավաք քարտարանի, ազդօրինակային եւ սեղմագրային տեղեկատվության պատրաստումը եւ հրապարակումը.
է) բոլոր տեսակի փաստաթղթերի մասին հանրային  տեղեկատվության  ապահովումը.
ը) միջազգային գրքափոխանակության աջակցումը եւ իրականացումը:
2. Պարտադիր  վճարովի  օրինակի հաշվառման եւ պահպանման նպատակներն են՝
ա) գրադարանների, գիտատեխնիկական եւ այլ կազմակերպությունների կողմից տեղեկատվական  հավաքածուների համալրումը Հայաստանի Հանրապետությունում եւ օտարերկրյա պետություններում պատրաստված փաստաթղթերով.
բ) պարտադիր օրինակի պարբերաբար բաշխումը (տարածումը) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում  փաստաթղթեր ստացողների միջեւ.
գ) փաստաթղթերի ամբողջական եւ ժամանակին փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի (այսուհետ՝ լիազորված մարմին) որոշած համապատասխան ստացողներին։
Հոդված 6. Փաստաթղթերի  պարտադիր օրինակի տեսակները
1. Պարտադիր օրինակ համարվող  փաստաթղթերի տեսակներն են՝
ա) ելից տվյալներ ունեցող, խմբագրահրատարակչական մշակման ենթարկված եւ պոլիգրաֆիական ինքնուրույն ձեւավորմամբ  պարբերական եւ ոչ պարբերական հրատարակությունները (տեքստային, նոտագրական, քարտեզագրական եւ պատկերահրատարակային).
բ) կույրերի եւ թույլ տեսնողների համար նախատեսված հրատարակությունները՝  Բրայլի համակարգով ստեղծված ուռուցիկ-կետավոր եւ ուռուցիկ-գծագրական հրատարակությունները, «խոսող գրքերը», մեծածավալ տառատեսակով (թույլ տեսնողների համար)  եւ էլեկտրոնային (կույրերի համար) հրատարակությունները.
գ) պաշտոնական փաստաթղթերը՝  օրենսդիր, գործադիր մարմինների ընդունած եւ պաշտոնապես հրապարակված փաստաթղթեր, որոնք ունեն նորմատիվ կամ տեղեկատվական բնույթ.
դ) տեսալսողական արտադրանքը՝ լուսանկարչական, տեսաշարային, ձայնաշարային, տեսաձայնաշարային տարաբնույթ թողարկումները (կինո-, տեսա-, ձայնա- եւ ֆոտոթողարկման նյութերը), որոնք ստեղծված եւ վերարտադրված են ցանկացած տեսակի նյութական կրիչի վրա (ձայներիզ, տեսաերիզ, ձայնապնակ, պնակիտ, խտասալիկ եւ այլն).
ե) էլեկտրոնային հրատարակումները՝ հաշվողական տեխնիկայի ծրագրեր, ինչպես նաեւ ելից տվյալներ ունեցող էլեկտրոնային փաստաթղթեր, որոնք պատրաստվում եւ տարածվում են համապատասխան կրիչներով.
զ) չհրատարակված փաստաթղթերը՝  գիտահետազոտական, փորձարարա-կոնստրուկտորական եւ տեխնոլոգիական աշխատանքների արդյունք պարունակող   փաստաթղթեր (ատենախոսություններ, գիտահետազոտական, փորձարարա-կոնստրուկտորական եւ տեխնոլոգիական աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվություններ, ավանդադրված գիտական աշխատանքներ, ալգորիթմներ եւ ծրագրեր).
է) արտոնագրային փաստաթղթերը՝  արտոնագրված եւ հրատարակված հայտերով արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների լրիվ նկարագրություններ,  արդյունաբերական սեփականության օբյեկտների մասին հրապարակվող տեղեկությունների պաշտոնական տեղեկագրեր։
ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ ՊԱՏՐԱՍՏՈՂՆԵՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ  ԵՎ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ
Հոդված 7. Պարտադիր անվճար օրինակի հրատարակման եւ  հատկացման  ծախսերը
1. Փաստաթղթեր պատրաստողները պարտավոր են լիազորված մարմնին անհատույց տրամադրել պարտադիր անվճար օրինակը։ Պարտադիր անվճար օրինակի փաստաթղթերի պատրաստման, հրատարակման եւ  հատկացման (առաքման) ծախսերը ներառվում են ինքնարժեքի մեջ։
2. Պարտադիր անվճար անորակ օրինակները փաստաթղթեր պատրաստողը փոխարինում է ստացողի հարցումը ստանալու օրվան հաջորդող մեկ ամսվա ընթացքում։
3. Եթե թողարկված փաստաթղթերի մի մասը պատրաստված է առավել որակյալ տարբերակով (թղթի, ձայնագրության եւ(կամ) տեսագրության որակի, կազմի, ձեւավորման եւ այլ ցուցանիշների առումներով), ապա պարտադիր անվճար օրինակները հատկացվում են թողարկման այդ մասից։
Հոդված 8. Տպագիր արտադրանք պատրաստողների եւ լիազոր մարմնի պարտականությունները պարտադիր անվճար օրինակի հատկացման  գործում
1. Տպագիր արտադրանք պատրաստողները իրենց պատրաստած փաստաթղթերի բոլոր տեսակների տպաքանակի (անկախ քանակից) առաջին խմբաքանակից հնգօրյա ժամկետում, իսկ օտար երկրներում իրականացված հրատարակությունները, սկսած  Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրացնելու  օրվանից, լիազորված մարմնին են փոխանցում սույն օրենքով սահմանված պարտադիր անվճար օրինակ համարվող փաստաթղթերի տեսակները՝   6 օրինակից ոչ պակաս։
Հայաստանի Հանրապետությունում տպագրված լրատվության միջոցների պարտադիր օրինակների հատկացումը իրականացվում է «Զանգվածային լրատվության միջոցների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով։
2. Անկախ պատրաստված փաստաթղթի քանակից եւ տեսակից՝ բոլոր տեսակի փաստաթղթերը լիազորված մարմինը յոթնօրյա ժամկետում հատկացնում  է՝
ա) երկու պարտադիր անվճար օրինակ՝  Հայաստանի ազգային գրապալատին.
բ) երկու  պարտադիր անվճար օրինակ՝   Հայաստանի ազգային գրադարանին:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած փաստաթղթերի անվճար օրինակի բաշխման կազմակերպման կարգի համաձայն՝ լիազորված մարմինը, ըստ փաստաթղթերի համապատասխան տեսակների, մնացած օրինակները հատկացնում  է՝
ա) Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնարար գիտական գրադարանին կամ
բ) Գիտատեխնիկական լրատվության կենտրոնին  կամ
գ) Խնկո-Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանին  կամ
դ) Երեւանի մշակույթի տան Բրայլյան գրադարանին կամ
ե) 6 պարտադիր օրինակից ավելին  ստանալու  կամ վճարովի պարտադիր օրինակ ձեռք բերելու դեպքում՝ մեկական պարտադիր անվճար օրինակ՝ մարզային (Հայաստանի Հանրապետության վարչական միավորումների) համապատասխան գրադարաններին.
զ)  օրենսդրությամբ սահմանված այլ համապատասխան կազմակերպությունների։
4.  Պետական   պատվերի   շրջանակներում,   ինչպես   նաեւ   պետական կառավարչական հիմնարկների եւ պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների կողմից պետական բյուջեից տրված հատկացումներով իրականացված հրատարակությունների (ներառյալ՝ պաշտոնական հրատարակությունները) պարտադիր անվճար օրինակի հատկա՟ցումը, բացառությամբ սույն հոդվածի առաջին մասում նշված կազմակերպությունների, կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով։
5. Պարտադիր օրինակ պատրաստող անձինք առնվազն տարին մեկ անգամ լիազորված մարմնին ներկայացնում են հաղորդում նախորդող ժամանակահատվածի իրենց պատրաստած փաստաթղթերի, թողարկումների,  հրատարակությունների եւ  հրապարակումների վերաբերյալ, որն էլ պարտավորվում է դրանք տպագրել տեղեկատուի տեսքով։
6. Լիազորված մարմինը պարտադիր վճարովի օրինակներով կարող է համալրել համապատասխան գրադարանների, կազմակերպությունների հավաքածուները։
Հոդված 9. Պարտադիր օրինակների  հատկացումը պայմանագրերի համաձայն
Տեղեկատվության փոխանակության նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության  միջազգային պայմանագրերի, այլ պայմանավորվածությունների համաձայն, կարող է Հայաստանի Հանրապետությունում պատրաստված փաստաթղթերի պարտադիր օրինակներ հատկացվել օտարերկրյա պետությունների համապատասխան կազմակերպություններին։
Հոդված 10. Չհրատարակված փաստաթղթերի պարտադիր անվճար օրինակի հատկացումը
1. Փաստաթղթեր պատրաստողները 30 օրվա ընթացքում լիազորված մարմնին են հատկացնում հետեւյալ չհրատարակված փաստաթղթերի երկու պարտադիր անվճար օրինակ.
ա) գիտահետազոտական եւ փորձարարակոնստրուկտորական աշխատանքների մասին հաշվետվությունները՝ սկսած դրանց հաստատման օրվանից.
բ) ալգորիթմները եւ ծրագրերը՝ սկսած դրանց իրականացման ժամկետը լրանալու օրվանից.
գ) ատենախոսությունները` սկսած մասնագիտական խորհրդի կողմից դրանց հաստատման օրվանից։
2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգի համաձայն՝ լիազորված մարմինը չհրատարակված փաստաթղթերի մեկական պարտադիր անվճար օրինակ է հատկացնում համապատասխան կազմակերպություններին՝ հիմք ընդունելով  դրանց տեսակը եւ  մասնագիտական ուղղությունը։
Հոդված 11. Տեսալսողական արտադրանքի պարտադիր անվճար օրինակի հատկացումը
1. Տեսալսողական փաստաթղթերը հաշվառելու, պահպանելու եւ օգտագործելու նպատակով դրանց պատրաստողները լիազորված մարմնին են հատկացնում՝
ա) հնչյունագրերի եւ տեսաֆիլմերի երեք պարտադիր անվճար օրինակ պատրաստումից  հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում.
բ) ձայնա- եւ կինոարտադրանքների երեւակված պատճենները, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային կրիչի վրա տեղադրված  տեսա- եւ (կամ) ձայնաշարային արտադրանքի երկուական  պարտադիր անվճար օրինակ՝ եթեր դուրս գալու պահից սկսած՝ մեկ ամսյա ժամկետում.
գ) խաղային, թվային, գիտահանրամատչելի ֆիլմերի մեկական անվճար օրինակի երեւակված պատճենները, ինչպես նաեւ ցանկացած տիպի կրիչներով՝ խաղային, թվային, գիտահանրամատչելի տեսաֆիլմերի բնօրինակների մեկական անվճար օրինակ  մոնտաժման աշխատանքների  ավարտից հետո՝ մեկամսյա ժամկետում.
դ) վավերագրական ֆիլմերի եւ կինոամսագրերի մեկական անվճար օրինակի երեւակված պատճենները, ինչպես նաեւ վավերագրական մեկական տեսաֆիլմերի եւ լուսագրական փաստաթղթերի բնօրինակների երկուական պարտադիր անվճար օրինակներ մոնտաժման աշխատանքների  ավարտից հետո՝ մեկամսյա ժամկետում.
ե) հնչյունային արտադրանքի (ֆոնոպրոդուկցիայի) երկուական պարտադիր անվճար օրինակ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանք ստեղծվել  են  հեռուստառադիոհաղորդումների համար։
2. Երեւակված պատճենները փոխանցվում են մոնտաժային կամ տրամախոսական թերթերի հետ միասին: Կինո- եւ տեսաֆիլմերի վարձութային վկայականները տրվում են դրանք ստացողներին   հանձնելուց հետո:
3. Եթեր դուրս գալուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, հեռուստատեսային եւ ռադիոծրագրերի պետական ֆոնդ են հանձնվում հեռուստառադիոհաղորդումներ արտադրող եւ հեռարձակող  կազմակերպությունների  հաղորդումները (ծրագրերը), ինչպես նաեւ իրենց պատվերով արտադրված հաղորդումները (ծրագրերը):
Հոդված12. Էլեկտրոնային հրատարակության անվճար օրինակի պարտադիր հատկացումը
1. Լիազորված մարմինը էլեկտրոնային հրատարակությունների մեկական անվճար օրինակ է հատկացնում Հայաստանի գիտատեխնիկական լրատվության կենտրոնին։
Անընդհատ համալրվող տվյալների բազաները հատկացվում են առանձին մասերով, որոշակի պարբերականությամբ՝ ըստ համալրման։
2. Լիազորված  մարմինը գրադարանային-տեղեկատվական կազմակերպություն-ների միջեւ վերաբաշխելու նպատակով էլեկտրոնային հրատարակության երկու անվճար օրինակ է հատկացնում Հայաստանի ազգային գրադարանին, բացառությամբ կույր կամ թույլ տեսնող անձանց համար նախատեսված էլեկտրոնային հրատարակությունների, ինչպես նաեւ հաշվողական տեխնիկայի  ծրագրերի եւ տվյալների բազայի, էլեկտրոնային կրիչների վրա տեղադրված տեսաձայնաշարային արտոնագրված փաստաթղթերի։
Հոդված 13. Տարբեր նյութական կրիչների վրա կատարված փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի հատկացումը
1. Պարտադիր օրինակը կարող է ներառել նաեւ համակցված փաստաթղթերը՝ տարբեր նյութական կրիչների վրա թողարկված փաստաթղթերի ամբողջությունը (տպագիր, տեսաձայնաշարային, էլեկտրոնային), նմանօրինակ բովանդակություն պարունակող, սակայն տարբեր նյութական կրիչների վրա տպված փաստաթղթերը։
Համակցված փաստաթղթերի պարտադիր օրինակը մեկ ամբողջական փաթեթով պետք է  հատկացվի  համապատասխան պարտադիր օրինակ ստացողին՝ համաձայն սույն օրենքի  8-13-րդ հոդվածների։
2. Եթե էլեկտրոնային հրատարակումը համարվում է տպագիր հրատարակման հավելված, ներդիր, ապա այն առաքվում է տպագիր հրատարակման համար սահմանված քանակով եւ ընթացակարգով։
3. Համակցված փաստաթղթերի, ինչպես նաեւ նմանօրինակ բովանդակություն պարունակող, սակայն տարբեր նյութական կրիչների վրա տպված փաստաթղթերի բաշխման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 14. Պարտադիր անվճար օրինակ պատրաստողի իրավունքները
Պարտադիր անվճար օրինակները ամբողջական եւ ժամանակին հատկացնող  փաստաթղթեր պատրաստողներն ունեն հետեւյալ իրավունքները.
ա) անվճար ստանալ Հայաստանի Հանրապետությունում միջազգային գրանցման համարանիշերը, ինչպես նաեւ անվճար օգտվել միջազգային այլ գործակալությունների հայաստանյան  մասնաճյուղերի բոլոր ծառայություններից.
բ) լիազորված մարմնի աջակցությամբ հրապարակել անվճար մատենագիտական տեղեկատվություն՝ պետական մատենագիտության եւ կենտրոնացված քարտագրացուցակավորման հրատարակություններում, ինչպես նաեւ  ազդօրինակային, սեղմագրային եւ գովազդային հրատարակություններում.
գ) մատենագիտական տեղեկատվության ներառում հայրենական եւ միջազգային ավտոմատացված տվյալների շտեմարաններում.
դ) իրենց հարցումների հիման վրա սեփական հրատարակությունների վերաբերյալ փաստագրական եւ վիճակագրական տվյալների մասին տեղեկատվության անվճար տրամադրում.
ե) պարտադիր անվճար օրինակ ստացողների կողմից հեղինակային իրավունքի պահպանումը սահմանված կարգով.
զ) անվճար ստանալ ցանկացած տեղեկատվություն՝ ստացողների հավաքածուներում առկա բոլոր հրատարակությունների, ինչպես նաեւ անվճար օգտվել դրանց վերաբերյալ հրատարակված վիճակագրական մատենագիտական տեղեկություններից.
է) ստանալ օրենքով սահմանված այլ իրավունքներ։
ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԱՆՎՃԱՐ ՕՐԻՆԱԿ ՍՏԱՑՈՂՆԵՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 15. Պարտադիր օրինակը ստացող եւ դրանց հաշվառումը, պահպանումը եւ սպասարկումն իրականացնող կազմակերպությունների պարտականությունները
1. Պարտադիր օրինակը ստացող, հաշվառող, պահպանող եւ սպասարկող կազմակերպությունները (կամ մարմինները) պարտավոր են իրականացնել՝
ա) հրատարակությունների պետական գրանցումը (մատենագիտական եւ վիճակագրական) եւ հաշվառումը, պետական գրանցման թերթիկների նախապատրաստումը, պետական (ազգային) մատենագիտության կազմումը եւ էլեկտրոնային մատենագիտության ավանդադրման նախապատրաստումը (հեռանկարային, ընթացիկ, հետադարձ), հանրային  հրատարակությունների ազգային անձեռնմխելի հավաքածուի համալրումը, դրանց մշտական պահպանության եւ օգտագործման ապահովումը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով.
բ) հրատարակությունների մասին համալիր տեղեկատվություն տարածելու նպատակով մատենագիտական տեղեկատվության պարբերական ցանկերի եւ ժողովածուների (ընթացիկ եւ հետադարձ), ազդօրինակային եւ սեղմագրային տեղեկատվության կազմումը եւ հրատարակումը.
գ) պարտադիր անվճար օրինակի հիման վրա ձեւավորված հայրենական պարբերական մամուլի եւ գրականության հրատարակությունների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալների կազմումը եւ հրատարակումը:
2. Պարտադիր անվճար օրինակ ստացող մյուս հիմնարկները եւ կազմակերպությունները պարտավոր են իրականացնել՝
ա) համապատասխան պարտադիր անվճար օրինակի հավաքածուի ձեւավորումը, հաշվառումը եւ հետագա համալրումը.
բ) մատենագիտական հաշվառումը.
գ) մշտական պահպանումը, օգտագործումը, օգտվողների  (այցելուների) սպասարկումը։
Հոդված 16. Պարտադիր օրինակի պատճենումը
1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների եւ կազմակերպությունների գրադարանային-տեղեկատվական սպասարկման կազմակերպման նպատակով պարտադիր օրինակի պատճենումը եւ բազմացումը կատարվում են «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջների համաձայն։
2.  Չհրապարակված փաստաթղթերի եւ տեսաձայնաշարային արտադրանքի պարտադիր անվճար օրինակի մշտական պահպանությունն ու օգտագործումն իրականացնող կազմակերպությունները համապատասխան գրադարանների եւ կազմակերպությունների հայտի (պահանջի) դեպքում վճարովի հիմունքներով  ապահովում  են դրանց  պատճենումը՝ սույն հոդվածի առաջին մասի պահանջների համաձայն։
Հոդված 17. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի խախտման համար
Սույն օրենքի պահանջների խախտումը  առաջացնում է պատասխանատվություն Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Ստացված պարտադիր օրինակի մատենագիտական նկարագրության, գրացուցակներում դրանց ներառման, օգտագործման եւ պահպանության համար գրադարանները կրում են պարտավորություններ եւ պատասխանատու են համաձայն սույն օրենքի, «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի եւ այլ օրենքների ու նորմատիվ ակտերի, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային հրատարակման համար լիցենզային պայմանագրով սահմանված դրույթների։

ОБ ОБЯЗАТЕЛЬНОМ ЭКЗЕМПЛЯРЕ ДОКУМЕНТОВ
Настоящий Закон регулирует правовые и финансово-экономические отношения, возникающие в связи с доставкой, постоянным хранением, статистическим учетом, составлением библиографии всех видов изданий, электронных публикаций документов (далее – документы) и неопубликованных материалов и общественным использованием национального наследия.
Статья 2. Законодательство об обязательном экземпляре
Законодательство Республики Армения об обязательном экземпляре состоит из Конституции Республики Армения, настоящего Закона, иных законов и нормативных правовых актов Республики Армения, регулирующих сферу, международных договоров Республики Армения.
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
документ – содержащий информацию текстовой, изобразительный, видео- и (или) аудио- и иной материальный носитель, подлежащий передаче во времени и пространстве в целях его хранения и общественного использования;
экземпляр –образец изготовленного документа, идентичный оригиналу;
обязательный экземпляр документов (далее – обязательный экземпляр) - экземпляры различных видов изданных, опубликованных, выпущенных, изготовленных (далее – изготовленных) документов, предоставляемые изготовителями получателям документов в порядке и количестве, установленном настоящим Законом;
обязательный бесплатный экземпляр – обязательные экземпляры, предоставляемые изготовителями безвозмездно;
обязательный платный экземпляр – обязательные экземпляры, предоставляемые изготовителями на условиях возмездности;
изготовитель документов – юридическое лицо, учреждение, независимо от формы собственности и организационно-правовой формы, а по принципу формообразования также физическое лицо, изготовляющее, публикующее и предоставляющее обязательный экземпляр (издатель, редакция средства массовой информации, изготовитель аудиовизуальной продукции, организации, выпускающие (производящие, транслирующие) телерадиопередачи, организации, осуществляющие научно-исследовательские, опытно-конструкторские и технологические работы, и иные лица, которые осуществляют изготовление, публикацию, тиражирование и предоставление (передачу, доставку, далее – предоставление) обязательного экземпляра документов);
получатель документов – юридическое лицо, наделенное правомочиями на получение, учет, хранение обязательного экземпляра и организацию его общественного использования на безвозмездных или возмездных условиях;
Национальный библиотечно-информационный фонд Республики Армения – собрание всех видов обязательных экземпляров, а также собрание сборников библиографической информации, составленное по этим экземплярам, которое предназначено для постоянного хранения и общественного использования.
Статья 4. Сфера действия Закона
1. Настоящий Закон распространяется на организации, изготовляющие, учитывающие, предоставляющие, получающие и хранящие обязательный экземпляр.
2. Требование настоящего Закона о предоставлении обязательного экземпляра распространяется на изготовленные в Республике Армения документы, за исключением случаев, зафиксированных в части третьей настоящей статьи, а также на любой изготовленный в иностранных государствах документ, который изготовлен по заказу юридических лиц, зарегистрированных в Республике Армения.
3. Настоящий Закон не распространяется на:
а) документы, содержащие личную и семейную тайну;
б) документы, согласно законодательству Республики Армения содержащие государственную, служебную, статистическую, коммерческую или банковскую тайну;
в) документы, созданные в одном экземпляре;
г) архивные документы (материалы), за исключением установленных законом случаев;
д) электронные документы, распространяемые исключительно через сетевую систему;
е) делопроизводственные и технические документы (бланки, регистрационные журналы отчетности и учета, формуляры, инструкции по эксплуатации и прочее);
ж) технические документы, бланки и предусмотренные для бухгалтерского учета документы военного характера.
4. Функции по комплектованию, учету, хранению и общественному использованию документов, относящихся к Архивному фонду Республики Армения, регулируются Законом Республики Армения ,,Об архивном деле".
Статья 5. Цели учета и хранения обязательного экземпляра
1. Цели учета и хранения бесплатного обязательного экземпляра:
а) комплектование полного национального библиотечно-информационного фонда документов Республики Армения как части национального и мирового культурного наследия, а также комплектование государственных информационных ресурсов Республики Армения;
б) осуществление государственного библиографического учета;
в) организация постоянного хранения документов;
г) их использование для организации информационно-библиографического и библиотечного обслуживания потребителей;
д) государственная регистрация (библиографическая и статистическая) изготовляемых в Республике Армения документов, подготовка государственной библиографической (текущей и ретроспективной) и статистической информации;
е) подготовка и выпуск сводного каталога, сигнальной и реферативной информации;
ж) обеспечение общественной информации о документах всех видов;
з) содействие международному книгообмену и его осуществление.
2. Цели учета и хранения обязательного платного экземпляра:
а) комплектование библиотеками, научно-техническими и другими организациями информационных фондов документов, изготовленных в Республике Армения и в иностранных государствах;
б) периодическое распределение (распространение) обязательного экземпляра между получателями документов на территории Республики Армения;
в) полная и оперативная доставка документов соответствующим получателям, определенным уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления (далее – уполномоченный орган).
Статья 6. Виды документов обязательного экземпляра
1. Виды документов, считающиеся обязательными экземплярами:
а) периодические и непериодические издания (текстовые, нотные, картографические и изоиздания), имеющие выходные данные, прошедшие редакционно-издательскую обработку и полиграфически самостоятельно оформленные;
б) издания, предусмотренные для слепых и слабовидящих лиц , - рельефно-точечные и рельефно-графические издания, созданные по системе Брайля, ,,говорящие книги", крупношрифтовые издания (для слабовидящих лиц) и электронные издания (для слепых);
в) официальные документы – принятые и официально опубликованные документы законодательных и исполнительных органов, имеющие нормативный или информационный характер;
г) аудиовизуальная продукция – различные фото-, видео-, фоно-, аудио-видео выпуски (материалы кино-, видео-, фоно- и фотопроизводства), которые созданы и воспроизведены на материальном носителе (аудиокассетах, видеокассетах, грампластинках, дискетах, компакт-дисках и прочих носителях) любого вида;
д) электронные издания – программы для вычислительной техники, а также имеющие выходные данные электронные документы, которые изготовляются и распространяются на соответствующих носителях;
е) неопубликованные документы – документы, содержащие результаты научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ (диссертации, отчеты о научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работах, депонированные научные работы, алгоритмы и программы);
ж) патентные документы –полные описания по патентованным и изданным заявкам на объекты промышленной собственности, официальные ведомости сведений, публикуемых об объектах промышленной стоимости.
Статья 7. Затраты на издание и предоставление бесплатного обязательного экземпляра
1. Изготовители документов обязаны безвозмездно предоставлять обязательный бесплатный экземпляр уполномоченному органу. Затраты на подготовку, издание и предоставление (доставку) документов бесплатного обязательного экземпляра включаются в его себестоимость.
2. Дефектные бесплатные обязательные экземпляры изготовитель документа заменяет в течение месяца со дня получения запроса получателя.
3. Если часть выпущенных документов изготовлена в более качественном варианте (по качеству бумаги, звукозаписи и (или) видеозаписи, обложки, оформления и другим показателям), то обязательные бесплатные экземпляры предоставляются из этой части выпуска.
1. Изготовители печатной продукции в пятидневный срок передают в уполномоченный орган не менее 6 экземпляров установленных настоящим Законом видов документов, считающихся обязательным бесплатным экземпляром, из первой партии тиража изготовленных ими документов всех видов (независимо от их количества), а издания, изготовленные в зарубежных странах, - начиная со дня их реализации на территории Республики Армения.
Предоставление обязательных экземпляров средств информации, изданных в Республике Армения, осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О средствах массовой информации".
2. Уполномоченный орган, независимо от количества и вида изготовленного документа, в семидневный срок предоставляет все виды документов:
а) Национальной книжной палате Армении – два обязательных бесплатных экземпляра;
б) Национальной библиотеке Армении – два обязательных бесплатных экземпляра.
3. Оставшиеся экземпляры по соответствующим видам документов в соответствии с установленным Правительством Республики Армения порядком организации распределения бесплатного экземпляра документов уполномоченный орган предоставляет:
а) Фундаментальной научной библиотеке Национальной академии наук, или
б) Центру научно-технической информации, или
в) Национальной детской библиотеке им. Хнко-Апера, или
г) библиотеке Брайля дома культуры Еревана, или
д) соответствующим областным (административных объединений Республики Армения) библиотекам - по одному обязательному бесплатному экземпляру в случае получения более 6 обязательных экземпляров или приобретения обязательного платного экземпляра;
е) другим определенным законодательством соответствующим организациям.
4. Предоставление обязательного бесплатного экземпляра изданий (в том числе официальных изданий), осуществленных в рамках государственного заказа, а также государственными правительственными учреждениями и государственными некоммерческими организациями на ассигнования, выделенные из государственного бюджета, производится в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Армения, за исключением организаций, указанных в части первой настоящей статьи.
5. Лица, изготовляющие обязательный экземпляр, не менее чем раз в год представляют в уполномоченный орган сообщение об изготовленных ими за предыдущий период документах, выпусках, изданиях и публикациях, который обязуется напечатать их в виде бюллетеня.
6. Уполномоченный орган может пополнять фонды соответствующих библиотек, организаций обязательными платными экземплярами.
Статья 9. Предоставление обязательных экземпляров по договорам
Обязательные экземпляры изготовленных в Республике Армения документов в целях обмена информацией могут предоставляться соответствующим организациями иностранных государств в соответствии с международными договорами, другими договоренностями Республики Армения.
Статья 10. Предоставление обязательного бесплатного экземпляра неопубликованных документов
1. Изготовители документов в течение 30 дней предоставляют уполномоченному органу два обязательных бесплатных экземпляра следующих неопубликованных документов:
а) отчетов о научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах – со дня их утверждения;
б) алгоритмов и программ – со дня окончания срока их реализации; в) диссертаций – со дня их утверждения специализированным советом.
2. Уполномоченный орган в соответствии с порядком, установленным Правительством Республики Армения, предоставляет соответствующим организациям по одному обязательному бесплатному экземпляру неопубликованных документов на основании их вида и специальной направленности.
Статья 11. Предоставление обязательного бесплатного экземпляра аудиовизуальной продукции
1. В целях учета, хранения и использования аудиовизуальных документов их изготовители предоставляют уполномоченному органу:
а) три обязательных бесплатных экземпляра фонограмм и видеофильмов – в течение одной недели после их изготовления;
б) по два обязательных бесплатных экземпляра позитивных копий фоно- и кинопродукции, а также по два обязательных бесплатных экземпляра видео— и (или) аудио продукции, выполненных на электронных носителях, - в течение одного месяца со дня ее выхода в эфир;
в) по одному бесплатному экземпляру позитивных копий игровых, оцифрованных, научно-популярных фильмов, а также по одному бесплатному экземпляру с оригинала игровых, оцифрованных, научно-популярных видеофильмов, выполненных на носителях любых видов - в месячный срок со дня окончания работ по монтажу;
г) по одному бесплатному экземпляру позитивных копий документальных фильмов и киножурналов, а также по одному обязательному бесплатному экземпляру документальных видеофильмов и по два обязательных бесплатных экземпляра с оригинала фотодокументов - в месячный срок со дня окончания работ по монтажу;
д) по два обязательных бесплатных экземпляра фонопродукции, за исключением случаев, когда она создана для телерадиовещания.
2. Позитивные копии передаются вместе с монтажными или диалоговыми листами. Прокатные удостоверения на кино- и видеофильмы выдаются после их передачи получателям.
3. Передачи (программы) организаций по производству и вещанию телерадиопередач, а также передачи (программы), созданные по их заказу, передаются в Государственный фонд телевизионных и радиопрограмм в течение месяца после выхода в эфир.
Статья 12. Обязательное предоставление бесплатного экземпляра электронного издания
1. Уполномоченный орган предоставляет Центру научно-технической информации Армении по одному бесплатному экземпляру электронных изданий.
Постоянно пополняемые базы данных предоставляются отдельными частями с определенной периодичностью по их пополнении.
2. Уполномоченный орган предоставляет Национальной библиотеке Армении два бесплатных экземпляра электронных изданий в целях их последующего распределения между библиотечно-информационными организациями, за исключением электронных изданий, предусмотренных для слепых или слабовидящих лиц, а также программ вычислительной техники и баз данных, аудиовизуальных патентных документов, выполненных на электронных носителях.
Статья 13. Предоставление обязательного экземпляра документов, выполненных на различных материальных носителях
1. Обязательный экземпляр может включать также комбинированные документы – совокупность документов, выполненных на различных материальных носителях (печатных, аудиовизуальных, электронных), документы с аналогичным содержанием, но напечатанные на различных материальных носителях.
Обязательный экземпляр комбинированных документов в соответствии со статьями 8-13 настоящего Закона должен предоставляться соответствующему получателю обязательного экземпляра единым пакетом.
2. Если электронное издание считается приложением, вкладышем печатного издания, то оно доставляется в количестве и по процедуре, которые установлены для печатных изданий.
3. Порядок распределения комбинированных документов, а также документов с аналогичным содержанием, но напечатанных на различных материальных носителях, устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 14. Права изготовителя обязательного бесплатного экземпляра
Изготовители документов в полном объеме и оперативно предоставляющие обязательные бесплатные экземпляры имеют следующие права:
а) бесплатно получать в Республике Армения индексы международной регистрации, а также бесплатно пользоваться всеми услугами армянских филиалов других международных агентств;
б) бесплатно опубликовывать библиографическую информацию в изданиях государственной библиографии и централизованной каталогизации, а также в сигнальных, реферативных и рекламных изданиях при содействии уполномоченного органа;
в) включать библиографическую информацию в отечественные и международные автоматизированные хранилища данных;
г) бесплатно предоставлять по их запросам информацию по фактографическим и статистическим данным, касающимся собственных изданий;
д) соблюдение получателями обязательного бесплатного экземпляра авторского права в установленном порядке;
е) бесплатно получать любые сведения обо всех изданиях, имеющихся в собраниях получателей, а также бесплатно пользоваться изданной по ним статистической библиографической информацией;
ж) получать другие права, установленные законом.
1. Организации (или органы), получающие, учитывающие, хранящие и обслуживающие обязательный экземпляр, обязаны осуществлять:
а) государственную регистрацию (библиографическую и статистическую) и учет изданий, подготовку листов государственной регистрации, составление государственной (национальной) библиографии и подготовку к ведению электронной библиографии (перспективной, текущей, ретроспективной), комплектование неприкосновенного национального фонда общественных изданий, обеспечение их постоянного хранения и использования в порядке, установленном законодательством Республики Армения;
б) составление и опубликование периодических каталогов и сборников библиографической информации (текущей и ретроспективной), сигнальной и реферативной информации в целях распространения полной информации об изданиях;
в) составление и опубликование статистических данных об изданиях отечественной периодической печати и литературы, сформированных на основе обязательного бесплатного экземпляра.
2. Другие учреждения и организации, получающие обязательный бесплатный экземпляр, обязаны осуществлять:
а) формирование, учет и дальнейшее комплектование соответствующего собрания обязательного бесплатного экземпляра;
б) его библиографический учет;
в) его постоянное хранение, использование, обслуживание пользователей (посетителей).
Статья 16. Копирование обязательного экземпляра
1. Копирование и репродуцирование обязательного экземпляра в целях организации библиотечно-информационного обслуживания граждан и организаций Республики Армения осуществляются в соответствии с требованиями Закона Республики Армения ,,Об авторском праве и смежных правах".
2. Организации, осуществляющие постоянное хранение и использование обязательного бесплатного экземпляра неопубликованных документов и аудиовизуальной продукции, в соответствии с требованиями части первой настоящей статьи обеспечивают их копирование на платной основе в случае заявки (требования) соответствующих библиотек и организаций.
Статья 17. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Нарушение требований настоящего Закона влечет ответственность в порядке, установленном Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях.
За библиографическое описание полученных обязательных экземпляров, их включение в каталоги, использование и хранение библиотеки несут обязательства и ответственность в соответствии с положениями, установленными настоящим Законом, Законом ,,Об авторских правах и смежных правах" и другими законами и нормативными актами, а также договором лицензии на электронное издание.