• Գլուխ 4. Մինչեւ երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ
Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում պետական նպաստների տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է պետական նպաստի հասկացությունը, տեսակները եւ տրամադրման կարգը:
Հոդված 2. Պետական նպաստ ստանալու իրավունքը
Պետական նպաստ ստանալու իրավունք ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, Հայաստանի Հանրապետությունում կացության համապատասխան կարգավիճակ ունեցող օտարերկրյա քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ ունեցող անձինք (այսուհետ՝ քաղաքացի) սույն օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում:
Հոդված 3. Պետական նպաստների հասկացությունը եւ տրամադրման նպատակը
1. Պետական նպաստը պետական բյուջեի միջոցներից պարբերաբար կամ միանվագ տրամադրվող դրամական օգնություն է:
2. Պետական նպաստների տրամադրման նպատակն է աղքատ ընտանիքների կենսամակարդակի բարձրացմանը օժանդակելը, ինչպես նաեւ ընտանիքի կամ քաղաքացու որոշակի ծախսերի (երեխայի ծննդյան) կամ մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող անձի աշխատավարձի մասնակի հատուցումը:
Հոդված 4. Պետական նպաստների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը
Պետական նպաստների տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով, իրավական այլ ակտերով, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով:
Հոդված 5. Պետական նպաստների տեսակները
Պետական նպաստների տեսակներն են՝
ա) ընտանեկան նպաստը.
բ) երեխայի խնամքի նպաստը.
գ) երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստը:
Հոդված 6. Պետական նպաստների մերժման հիմքերը
Պետական նպաստը մերժվում է՝
ա) պետական նպաստի տվյալ տեսակի համար սույն օրենքով սահմանված հիմք(եր)ի բացակայության,
բ) դիմողի կողմից անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը չներկայացնելու,
գ) պետական նպաստ ստանալու համար դիմողի կողմից կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելու դեպքերում:
Հոդված 7. Պետական նպաստների վճարումը
Պետական նպաստների վճարումն իրականացնում է «Գնումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ընտրված կազմակերպությունը:
ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ ՆՊԱՍՏ ԵՎ ՄԻԱՆՎԱԳ ԴՐԱՄԱԿԱՆ ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆ
Հոդված 8. Ընտանիքի անապահովության գնահատումը եւ ընտանեկան նպաստի տրամադրման հիմքը
1. Ընտանիքի անապահովության աստիճանը գնահատվում է ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի, ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի զբաղվածության, սոցիալական վիճակի եւ այլ պայմանները բնութագրող ցուցանիշների հիման վրա:
2. Ընտանիքը սույն օրենքի իմաստով միեւնույն բնակության վայրում հաշվառված եւ (կամ) փաստացի բնակվող քաղաքացիների սոցիալական փոքր խումբն է, որի անդամները վարում են ընդհանուր տնտեսություն եւ ունեն ընդհանուր բյուջե, ինչպես նաեւ միայնակ բնակվող քաղաքացին:
3. Ընտանիքների անապահովության գնահատման կարգը մշակվում է, իսկ ընտանիքի աղքատությունը բնութագրող ցուցանիշներն ընտրվում են՝ հաշվի առնելով տնային տնտեսությունների բյուջեների ընտրանքային հետազոտությունների տվյալները:
4. Ընտանեկան նպաստ նշանակվում է այն աղքատ ընտանիքին, որի անապահովության միավորը բարձր է ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորից:
5. Ընտանիքի անապահովության գնահատման կարգը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը, ինչպես նաեւ ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 9. Ընտանեկան նպաստ ստանալու համար դիմելը
1. Ընտանեկան նպաստ ստանալու համար ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը ընտանիքի մյուս չափահաս անդամների համաձայնությամբ դիմում է փաստացի բնակության վայրի սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային մարմին (այսուհետ` տարածքային մարմին):
2. Դիմողը ներկայացնում է ընտանիքի անապահովության միավորը հաշվարկելու համար իր ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի, բնակարանային պայմանների, ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի զբաղվածության, սոցիալական վիճակի եւ այլ պայմանների մասին հավաստի եւ ամբողջական տեղեկություններ:
3. Սույն հոդվածի երկրորդ մասով սահմանված տվյալները փոխվելու դեպքում այդ մասին դիմողը տեղյակ է պահում տարածքային մարմին՝ փոփոխության օրվանից սկսած՝ 30-օրյա ժամկետում, ներկայացնելով անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
4. Դիմողը նախորդ դիմելու ամսվան հաջորդող 12-րդ ամսվա ընթացքում կրկին դիմում է տարածքային մարմին՝ սույն հոդվածի երկրորդ մասով սահմանված տվյալները հավաստող փաստաթղթեր ներկայացնելու համար:
Հոդված 10. Ընտանեկան նպաստ ստանալու ընտանիքի իրավունքը որոշելիս ընտանիքի անդամ չհամարվող անձինք
Ընտանեկան նպաստ ստանալու ընտանիքի իրավունքը որոշելիս ընտանիքի անդամ չեն համարվում՝
ա) ազատազրկման վայրերում գտնվող քաղաքացիները.
բ) պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված շարքային կազմի ժամկետային զինծառայողները.
գ) ռազմաուսումնական հաստատություններում սովորող կուրսանտները.
դ) բնակչության սոցիալական պաշտպանության հաստատություններում (մանկատուն, ծերանոց) գտնվող կամ տեղավորված քաղաքացիները:
Հոդված 11. Միանվագ դրամական օգնությունը
Ընտանեկան նպաստի համակարգում հաշվառված ընտանիքներին տրամադրվում է՝
ա) միանվագ դրամական օգնություն (այսուհետ՝ միանվագ օգնություն)՝
- ընտանիքում երեխայի ծննդյան դեպքում,
- ընտանիքում երեխայի առաջին դասարան ընդունվելու դեպքում,
- ընտանիքի անդամի մահվան դեպքում.
բ) հրատապ օգնություն անհետաձգելի լուծում պահանջող կյանքի դժվարին իրավիճակում:
Հոդված 12. Երեխայի ծննդյան միանվագ օգնության իրավունքը
Երեխայի ծննդյան միանվագ օգնության իրավունք ունի այն ընտանիքը, որի անդամներից մեկն ունեցել է երեխա եւ ունի ընտանեկան նպաստի իրավունք կամ երեխայի ծննդով այդ ընտանիքը ձեռք է բերել ընտանեկան նպաստի իրավունք:
Հոդված 13. Երեխայի ծննդյան միանվագ օգնության տրամադրման կարգը
1. Երեխայի ծննդյան միանվագ օգնության համար ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը դիմում է իր փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին:
2. Երեխայի ծննդյան միանվագ օգնությունը նշանակվում է, եթե ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը դիմել է երեխայի ծնվելու օրվանից սկսած՝ վեց ամսվա ընթացքում:
3. Երեխայի ծննդյան միանվագ օգնությունը նշանակվում է ընտանիքում ծնված յուրաքանչյուր երեխայի համար:
Հոդված 14. Երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնության իրավունքը
Երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնության իրավունք ունի ընտանեկան նպաստի իրավունք ունեցող այն ընտանիքը, որի անչափահաս անդամներից մեկն ընդունվել է հանրակրթական ուսումնական հաստատության առաջին դասարան:
Հոդված 15. Երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնության տրամադրման կարգը
1. Երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնության համար ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը դիմում է իր փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին:
2. Երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնությունը նշանակվում է, եթե ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը դիմել է երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու տարվա երրորդ եռամսյակի ընթացքում:
3. Երեխայի՝ առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնությունը նշանակվում է ընտանիքի՝ առաջին դասարան ընդունվող յուրաքանչյուր երեխայի համար:
Հոդված 16. Հուղարկավորության միանվագ օգնության իրավունքը
Հուղարկավորության միանվագ օգնության իրավունք ունի ընտանեկան նպաստի իրավունք ունեցող այն ընտանիքը, որի մահացած անդամը կենսաթոշակառու կամ աշխատող չէ:
Հոդված 17. Հուղարկավորության միանվագ օգնություն տրամադրելու կարգը
1. Հուղարկավորության միանվագ օգնության համար ընտանիքի չափահաս անդամներից մեկը, ընտանիքում չափահաս անդամ չլինելու դեպքում՝ անչափահաս անդամի օրինական ներկայացուցիչը, դիմում է իր փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին:
2. Հուղարկավորության միանվագ օգնությունը նշանակվում է, եթե դիմումը ներկայացվել է մահվան օրվանից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում:
3. Հուղարկավորության միանվագ օգնությունը նշանակվում է ընտանիքի մահացած յուրաքանչյուր անդամի համար:
Հոդված 18. Հրատապ օգնության իրավունքը
Հրատապ օգնության իրավունք ունի ընտանեկան նպաստի համակարգում հաշվառված ընտանեկան նպաստի իրավունք չունեցող ընտանիքը անհետաձգելի լուծում պահանջող կյանքի դժվարին իրավիճակում (երեխայի դպրոց հաճախելու հետ կապված ծախսերի մասնակի հատուցման նպատակով, արտակարգ իրավիճակների եւ կարճատեւ ֆինանսական խնդիրներ ունենալու) հայտնվելու դեպքում` սոցիալական աջակցության խորհրդի առաջարկությամբ:
Հոդված 19. Ընտանեկան նպաստի վճարման դադարեցման հիմքերը
Ընտանեկան նպաստի վճարումը դադարեցվում է՝
ա) ընտանիքի անապահովության միավորն ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորից իջնելու դեպքում.
բ) դիմողի կողմից նախորդ հաշվառումից 12 ամիս անց տարածքային մարմին անհրաժեշտ փաստաթղթերը չներկայացնելու դեպքում.
գ) ընտանեկան նպաստն անընդմեջ 3 ամիս անհարգելի պատճառով չստանալու դեպքում.
դ) ընտանեկան նպաստ ստացողի կողմից ակնհայտ կեղծ տեղեկություններով փաստաթղթեր ներկայացնելու, եկամուտները եւ ընտանիքում կատարված փոփոխությունները թաքցնելու դեպքում.
ե) ընտանիքի կամ ընտանիքի անդամներից որեւէ մեկի՝ ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում կրկնակի հաշվառման դեպքում` համապատասխան հիմք(եր)ի հայտնաբերման հաջորդ ամսից:
Հոդված 20. Ընտանեկան նպաստի եւ միանվագ օգնության չափն ու նշանակման կարգը
1. Ընտանեկան նպաստի չափը որոշվում է՝ ընտանեկան նպաստի բազային մասին ավելացնելով ընտանիքի մինչեւ 18 տարին չլրացած անդամի համար տրվող հավելումը:
2. Ընտանիքի մինչեւ 18 տարին չլրացած անդամի համար տրվող հավելման չափը տարբերակվում է՝ ելնելով տվյալ ընտանիքի անապահովության աստիճանից, բնակավայրից, ընտանիքի մինչեւ 18 տարին չլրացած անդամների թվից:
3. Ընտանեկան նպաստի բազային մասի, հավելման եւ միանվագ օգնության չափերը, ընտանեկան նպաստի եւ միանվագ օգնության նշանակման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ԵՐԵԽԱՅԻ ԾՆՆԴՅԱՆ ՄԻԱՆՎԱԳ ՆՊԱՍՏ
Հոդված 21. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի իրավունքը
1. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի իրավունք ունի երեխայի ծնողներից մեկը կամ երեխայի որդեգրողը կամ երեխայի խնամակալը:
2. Երեխայից հրաժարվելու դեպքում երեխայի ծնողները կորցնում են երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի իրավունքը:
Հոդված 22. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի տրամադրման կարգն ու չափը
1. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի համար երեխայի ծնողներից մեկը կամ երեխայի որդեգրողը կամ երեխայի խնամակալը դիմում է իր փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին եւ ներկայացնում հետեւյալ փաստաթղթերը.
ա) դիմում.
բ) երեխայի ծննդյան վկայականի պատճենը.
գ) տեղեկանք բնակության վայրից.
դ) խնամակալության կամ որդեգրման մասին փաստաթղթի պատճենը.
ե) ծնողի կամ խնամակալի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը.
զ) երեխայի եւ ծնողի կամ խնամակալի սոցիալական ապահովության քարտի պատճենը:
2. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստը նշանակվում է, եթե երեխայի ծնողներից մեկը կամ երեխայի խնամակալը դիմել է երեխայի ծննդյան օրվանից հետո՝ տասներկու ամսվա ընթացքում:
3. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստը նշանակվում է ծնված յուրաքանչյուր երեխայի համար:
4. Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՄԻՆՉԵՎ ԵՐԿՈՒ ՏԱՐԵԿԱՆ ԵՐԵԽԱՅԻ ԽՆԱՄՔԻ ՆՊԱՍՏ
Հոդված 23. Մինչեւ երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի իրավունքը
1. Մինչեւ երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ (այսուհետ` երեխայի խնամքի նպաստ) ստանալու իրավունք ունի մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող անձը` ծնողներից մեկը կամ միակ ծնողը կամ որդեգրողը կամ խնամակալը (այսուհետ` ծնողը), մինչեւ երեխայի երկու տարեկանը լրանալու ընթացքում:
2. Երեխայի խնամքի նպաստի իրավունքը ծագում է ծնողներից մեկի կամ միակ ծնողի համար երեխայի ծննդյան պահից, որդեգրողի համար՝ որդեգրման, իսկ խնամակալի համար` խնամակալության որոշում կայացնելու պահից:
Հոդված 24. Երեխայի խնամքի նպաստի տրամադրման կարգն ու չափը
1. Երեխայի խնամքի նպաստի համար ծնողը դիմում է իր փաստացի բնակության վայրի տարածքային մարմին եւ ներկայացնում հետեւյալ փաստաթղթերը.
դ) տեղեկանք աշխատավայրից իր` մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվելու մասին.
ե) ծնողի կամ խնամակալի կամ որդեգրողի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը.
զ) երեխայի եւ ծնողի կամ խնամակալի կամ որդեգրողի սոցիալական ապահովության քարտի պատճենը:
2. Երեխայի խնամքի նպաստը նշանակվում է իրավունքը ծագելու պահին հաջորդող ամսվա մեկից, եթե ծնողը դիմել է ոչ ուշ, քան իրավունքը ծագելուց հետո՝ տասներկու ամսվա ընթացքում:
3. Երեխայի խնամքի նպաստը նշանակվում է դիմելուն հաջորդող ամսվա մեկից, եթե ծնողը դիմել է իրավունքը ծագելուց հետո՝ տասներկու ամիս անց:
4. Երեխայի խնամքի նպաստը նշանակվում է մինչեւ երկու տարեկան յուրաքանչյուր երեխայի համար:
5. Երեխայի խնամքի նպաստը նշանակելուց հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, տարածքային մարմինն այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացնում է համապատասխան գործատուին:
6. Մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող անձի` մինչեւ երեխայի երկու տարեկանը լրանալու ժամանակահատվածում աշխատանքի ներկայանալուց կամ աշխատանքից ազատվելուց հետո` 15 օրվա ընթացքում, գործատուն այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացնում է համապատասխան տարածքային մարմին:
7. Երեխայի խնամքի նպաստը նշանակվում է մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը եւ շարունակվում է երեխայի խնամքի նպաստի վճարումը հաջորդ տարի, եթե ծնողը մինչեւ հաջորդ տարվա ապրիլի 1-ը կրկին ներկայացնում է տեղեկանք բնակության վայրից եւ աշխատավայրից:
8. Նշանակված, սակայն երեխայի խնամքի չվճարված նպաստը ծնողին վճարվում է միանվագ` նպաստը չստանալու ամբողջ ժամանակահատվածի համար, բայց ոչ ավելի, քան դիմելուն նախորդած մեկ տարվա համար:
9. Նպաստի իրավունք ունեցող ծնողի մահվան դեպքում մինչեւ նրա մահը չստացած նպաստի գումարը վճարվում է սույն օրենքի 23-րդ հոդվածով սահմանված անձին, եթե նպաստը ստանալու համար նա դիմել է ոչ ուշ, քան նպաստի իրավունք ունեցող ծնողի մահվանից հետո՝ 12 ամսվա ընթացքում:
10. Երեխայի խնամքի նպաստի վճարումը դադարեցվում է՝
ա) երեխայի 2 տարեկանը լրանալու ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից,
բ) երեխային բնակչության սոցիալական պաշտպանության հաստատություն (մանկատուն) տեղավորելու,
գ) ծնողի աշխատանքի վերադառնալու,
դ) ծնողի աշխատանքից ազատվելու,
ե) երեխայի՝ Հայաստանի Հանրապետությունից մեկնելու,
զ) երեխայի մահվան դեպքերում` համապատասխան հանգամանքն առաջանալու ամսվան հաջորդող ամսվա մեկից:
11. Երեխայի խնամքի նպաստի չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍՈՒՅՆ ՕՐԵՆՔԻ ԽԱԽՏՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Հոդված 25. Քաղաքացիների պատասխանատվությունը
Նպաստ ստացող ընտանիքի (քաղաքացու) ներկայացրած փաստաթղթերում նպաստի իրավունք տվող ոչ հավաստի տեղեկությունների հայտնաբերման դեպքում նպաստի վճարումը դադարեցվում է հայտնաբերման ամսից, եւ տվյալ ընտանիքը վեց ամսով զրկվում է նպաստ ստանալու իրավունքից:

ГЛАВА 3. ЕДИНОВРЕМЕННОЕ ПОСОБИЕ ПРИ РОЖДЕНИИ РЕБЕНКА
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с предоставлением в Республике Армения государственных пособий, устанавливает понятие, виды и порядок предоставления государственного пособия.
Статья 2. Право на получение государственного пособия
Право на получение государственного пособия при наличии установленных настоящим Законом оснований имеют граждане Республики Армения, иностранные граждане, имеющие соответствующий статус пребывания в Республике Армения, лица, не имеющие гражданства, а также лица, имеющие статус беженца в Республике Армения (далее – гражданин).
Статья 3. Понятие и цель предоставления государственных пособий
1. Государственное пособие – это денежная помощь, предоставляемая периодически или единовременно из средств государственного бюджета.
2. Целью предоставления государственных пособий является содействие повышению жизненного уровня малоимущих семей, а также частичное возмещение определенных затрат семьи или гражданина (при рождении ребенка) либо заработной платы лица, находящегося в отпуске по уходу за ребенком в возрасте до трех лет.
Статья 4. Законодательство Республики Армения о государственных пособиях
Отношения, связанные с предоставлением государственных пособий, регулируются Конституцией Республики Армения, настоящим Законом, иными правовыми актами, а также международными договорами Республики Армения.
Статья 5. Виды государственных пособий
Видами государственных пособий являются:
а) семейное пособие;
б) пособие по уходу за ребенком;
в) единовременное пособие при рождении ребенка.
Статья 6. Основания отказа в государственных пособиях
В государственном пособии отказывается:
а) при отсутствии основания (оснований), установленного (установленных) настоящим Законом для данного вида государственного пособия;
б) при непредставлении заявителем всех необходимых документов;
в) при представлении заявителем для получения государственного пособия фальшивых справок.
Статья 7. Выплата государственных пособий
Выплату государственных пособий осуществляет организация, выбранная в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О закупках".
Статья 8. Оценка необеспеченности семьи и основания предоставления семейного пособия
1. Степень необеспеченности семьи оценивается на основе показателей дохода каждого члена семьи, состава семьи, занятости каждого члена семьи, социального положения и показателей, характеризующих других условия.
2. По смыслу настоящего закона семья – это малая социальная группа граждан, состоящих на учете и (или) фактически проживающих в одном и том же месте жительства, члены которой ведут общее хозяйство и имеют общий бюджет, а также одиноко проживающий гражданин.
3. Порядок оценки необеспеченности семьи разрабатывается, а показатели, характеризующие малообеспеченность семьи, отбираются с учетом данных выборочных исследований бюджетов домашнего хозяйства.
4. Семейное пособие назначается той малоимущей семье, балл необеспеченности которой выше предельного балла необеспеченности семьи.
5. Порядок оценки необеспеченности семьи, перечень необходимых документов, а также предельный балл необеспеченности семьи устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 9. Обращение за получением семейного пособия
1. За получением семейного пособия в территориальный орган, предоставляющий социальные услуги (далее – территориальный орган), по месту фактического жительства обращается один из совершеннолетних членов семьи с согласия других совершеннолетних членов семьи.
2. Для исчисления балла необеспеченности семьи заявитель представляет достоверные и полные сведения о доходе каждого члена его семьи, составе семьи, жилищных условиях, занятости каждого члена семьи, социальном положении и других условиях.
3. Заявитель при изменении данных, установленных частью второй настоящей статьи, ставит в известность об этом территориальный орган, представляя соответствующие документы в 30-дневный срок со дня изменения.
4. Заявитель повторно обращается в территориальный орган для представления документов, удостоверяющих данные, установленные частью второй настоящей статьи, в течение двенадцатого месяца, следующего за месяцем предыдущего обращения.
Статья 10. Лица, не считающиеся членами семьи при определении права семьи на получение семейного пособия
При определении права семьи на получение семейного пособия членами семьи не считаются:
а) граждане, находящиеся в местах лишения свободы;
б) военнослужащие рядового состава срочной службы, призванные на обязательную военную службу;
в) курсанты, обучающиеся в военно-учебных заведениях;
г) граждане, находящиеся в заведениях социальной защиты населения (детские дома, дома престарелых) или помещенные в них.
Статья 11. Единовременная денежная помощь
Семьям, состоящим на учете в системе семейного пособия, выдается:
а) единовременная денежная помощь (далее – единовременная помощь):
- при рождении в семье ребенка,
- при поступлении ребенка из семьи в первый класс,
- при смерти члена семьи;
б) экстренная помощь в трудной жизненной ситуации, требующей неотложного решения.
Статья 12. Право на единовременную помощь при рождении ребенка
Право на единовременную помощь при рождении ребенка имеет семья, один из членов которой заимел ребенка и имеет право на получение семейного пособия либо с рождением ребенка эта семья приобрела право на семейное пособие.
Статья 13. Порядок предоставления единовременной помощи при рождении ребенка
1. За единовременной помощью при рождении ребенка один из совершеннолетних членов семьи обращается в территориальный орган по месту своего фактического жительства.
2. Единовременная помощь при рождении ребенка назначается, если один из совершеннолетних членов семьи обратился в течение шести месяцев со дня рождения ребенка.
3. Единовременная помощь при рождении ребенка назначается на каждого рожденного в семье ребенка.
Статья 14. Право на единовременную помощь при поступлении ребенка в первый класс
Право на единовременную помощь при поступлении ребенка в первый класс имеет семья, имеющая право на семейное пособие, один из несовершеннолетних членов которой поступил в первый класс общеобразовательного учебного заведения.
Статья 15. Порядок предоставления единовременной помощи при поступлении ребенка в первый класс
1. За единовременной помощью при поступлении ребенка в первый класс один из совершеннолетних членов семьи обращается в территориальный орган по месту своего фактического жительства.
2. Единовременная помощь при поступлении ребенка в первый класс назначается, если один из совершеннолетних членов семьи обратился в течение третьего квартала года поступления ребенка в первый класс.
3. Единовременная помощь при поступлении ребенка в первый класс назначается на каждого поступающего в первый класс ребенка.
Статья 16. Право на единовременную помощь при погребении
Право на единовременную помощь при погребении имеет семья, имеющая право на семейное пособие, умерший член которой не являлся пенсионером или работником.
Статья 17. Порядок предоставления единовременной помощи при погребении
1. За единовременной помощью при погребении один из совершеннолетних членов семьи, а в случае отсутствия такового – законный представитель несовершеннолетнего члена, обращается в территориальный орган по месту своего фактического жительства.
2. Единовременная помощь при погребении назначается, если заявление представлено в течение шести месяцев со дня смерти.
3. Единовременная помощь при погребении назначается на каждого умершего члена семьи.
Статья 18. Право на экстренную помощь
Право на экстренную помощь имеет состоящая на учете в системе семейного пособия семья, не имеющая права на получение семейного пособия, оказавшаяся в трудной жизненной ситуации, требующей неотложного решения (в целях частичного возмещения затрат, связаннных с посещением ребенком школы, при наличии чрезвычайных ситуаций и кратковременных финансовых проблем), по предложению совета социального содействия.
Статья 19. Основания прекращения выдачи семейного пособия
Выдача семейного пособия прекращается:
а) в случае понижения балла необеспеченности семьи ниже предельного балла необеспеченности семьи;
б) в случае непредставления заявителем в территориальный орган необходимых документов по прошествии 12 месяцев после предыдущего учета;
в) в случае неполучения семейного пособия в течение трех месяцев подряд без уважительной причины;
г) в случае представления получателем семейного пособия документов с явно ложными сведениями, сокрытия доходов и произошедших в семье изменений;
д) в случае повторного учета семьи или кого-либо из членов семьи в системе оценки необеспеченности семей - с месяца, следующего за выявлением соответствующего основания (оснований).
Статья 20. Размер и порядок назначения семейного пособия и единовременной помощи
1. Размер семейного пособия определяется прибавлением к базовой части семейного пособия надбавки, выдаваемой на члена семьи в возрасте до 18 лет.
2. Размер надбавки, выдаваемой на члена семьи в возрасте до 18 лет, дифференциируется исходя из степени необеспеченности данной семьи, места ее проживания, числа членов семьи в возрасте до 18 лет.
3. Размеры базовой части семейного пособия, надбавки и единовременной помощи, порядок назначения семейного пособия и единовременной помощи устанавливаются Правительством Республики Армения.
Статья 21. Право на единовременное пособие при рождении ребенка
1. Право на единовременное пособие при рождении ребенка имеет один из родителей или усыновитель (удочеритель) либо опекун.
2. Родители ребенка теряют право на единовременное пособие при рождении ребенка в случае отказа от ребенка.
Статья 22. Порядок предоставления и размер единовременного пособия при рождении ребенка
1. Для получения единовременного пособия при рождении ребенка один из родителей ребенка или усыновитель (удочеритель) ребенка либо опекун ребенка обращается в территориальный орган по месту фактического жительства и представляет следующие документы:
а) заявление;
б) копию свидетельства о рождении ребенка;
в) справку с места жительства;
г) копию документа об усыновлении (удочерении) или опекунстве;
д) копию документа, удостоверяющего личность родителя или опекуна;
е) копию карты социального обеспечения ребенка и родителя или опекуна.
2. Единовременное пособие при рождении ребенка назначается, если один из родителей ребенка или опекун ребенка обратились в течение двенадцати месяцев со дня рождения ребенка.
3. Единовременное пособие при рождении ребенка назначается на каждого рожденного ребенка.
4. Размер единовременного пособия при рождении ребенка устанавливает Правительство Республики Армения.
Статья 23. Право на пособие по уходу за ребенком в возрасте до двух лет
1. Право на получение пособия по уходу за ребенком в возрасте до двух лет (далее - пособие по уходу за ребенком) имеет находящееся в отпуске по уходу за ребенком в возрасте до трех лет лицо: один из родителей или единственный родитель, или усыновитель (удочеритель), или опекун (далее – родитель) до исполнения ребенку двух лет.
2. Право на получение пособия по уходу за ребенком возникает: для одного из родителей или единственного родителя - с момента рождения ребенка; для усыновителя (удочерителя) – усыновления (удочерения), а для опекуна - с момента вынесения решения об опекунстве.
Статья 24. Порядок предоставления и размер пособия по уходу за ребенком
1. Родитель обращается за пособием по уходу за ребенком в территориальный орган по месту своего фактического жительства и прдставляет следующие документы:
г) справку с места работы о его нахождении в отпуске по уходу за ребенком в возрасте до трех лет;
д) копию документа, удостоверяющего личность родителя или опекуна либо усыновителя (удочерителя);
е) копию карты социального обеспечения ребенка и родителя или опекуна либо усыновителя (удочерителя).
2. Пособие по уходу за ребенком назначается с первого числа месяца, следующего за моментом возникновения права, если родитель обратился не позднее чем в течение двенадцати месяцев после возникновения права.
3. Пособие по уходу за ребенком назначается с первого числа месяца, следующего за обращением, если родитель обратился по прошествии двенадцат? месяцев после возникновения права.
4. Пособие по уходу за ребенком назначается на каждого ребенка в возрасте до двух лет.
5. Территориальный орган в течение 15 дней после назначения пособия по уходу за ребенком официально уведомляет об этом соответствующего работодателя.
6. Работодатель в течение 15 дней после выхода на работу или освобождения с работы в период до достижения ребенком возраста двух лет лица, находящегося в отпуске по уходу за ребенком в возрасте до трех лет, официально уведомляет об этом соответствующий территориальный орган.
7. Пособие по уходу за ребенком назначается до конца текущего года и продолжается в год, следующий за выплатой пособия по уходу за ребенком, если родитель до 1 апреля следующего года повторно представляет справку с места жительства и места работы.
8. Назначенное, но не выплаченное пособие по уходу за ребенком, выплачивается родителю единовременно за весь период неполучения пособия, но не более чем за год, предшествующий обращению.
9. В случае смерти родителя, имеющего право на пособие, не полученная до его смерти сумма пособия выплачивается лицу, установленному статьей 23 настоящего Закона, если оно обратилось за получением пособия не позднее, чем в течение 12 месяцев после смерти родителя, имеющего право на пособие.
10. Выплата пособия по уходу за ребенком прекращается:
а) с 1 числа месяца, следующего за месяцем исполнения ребенку 2-х лет;
б) в случае помещения ребенка в учреждение социальной защиты населения (детский дом);
в) в случае возвращения родителя на работу;
г) в случае освобождения родителя с работы;
д) в случае выезда ребенка из Республики Армения;
е) в случае смерти ребенка - с первого числа месяца, следующего за соответствующим обстоятельством.
11. Размер пособия по уходу за ребенком устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 25. Ответственность граждан
В случае выявления в документах, представленных получающей семейное пособие семьей (гражданином), недостоверных сведений, дающих право на получение пособия, выплата пособия прекращается с месяца их выявления, и данная семья лишается права на получение пособия на шесть месяцев.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату или взысканию в судебном порядке.
Статья 26. Ответственность должностных лиц
Должностные лица, нарушившие настоящий Закон, несут ответственность в установленном законом порядке.