«ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (21 դեկտեմբերի 2004 թվականի, ՀՕ-137) 6-րդ հոդվածի առաջին մասը «աշխատանքների կատարման» բառերից հետո լրացնել «, գույքի օգտագործման» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 9. Արժութային վերահսկողությունը եւ հսկողությունը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում արժութային վերահսկողությունն իրականացնում են արժութային վերահսկողության մարմինները, իսկ արժութային հսկողությունը՝ արժութային գործակալները:
Հայաստանի Հանրապետությունում արժութային վերահսկողության մարմիններ են սույն հոդվածի 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ մասերում նշված մարմինները:
Արժութային հսկողության գործակալներ են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերը: Արժութային հսկողության գործակալները հաշվետու են Կենտրոնական բանկին՝ Կենտրոնական բանկի սահմանած կարգով:
2. Արժութային վերահսկողության մարմինները եւ արժութային հսկողության գործակալներն իրենց իրավասության սահմաններում վերահսկողություն եւ հսկողություն են իրականացնում Հայաստանի Հանրապետությունում ռեզիդենտների եւ ոչ ռեզիդենտների կողմից իրականացվող արժութային գործարքների, Հայաստանի Հանրապետության օրենքներին եւ այլ իրավական ակտերին այդ գործարքների համապատասխանության, լիցենզիաների պայմանների պահպանման նկատմամբ: Արժութային հսկողության գործակալների կողմից արժութային հսկողություն իրականացվելու կարգը եւ պայմանները սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:
3. Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված անձանց՝ սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի պահանջների, լիցենզիաների պայմանների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է Կենտրոնական բանկը տեղերում կամ հեռակա ստուգումների միջոցով՝ «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
4. Պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր մարմնի կողմից լիցենզավորված անձանց՝ սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր մարմինը:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերում չնշված անձանց կողմից սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինը՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
6. Կենտրոնական բանկը սահմանում է արժութային գործարքների հաշվառման, դրանց վերաբերյալ հաշվետվության, փաստաթղթերի եւ վիճակագրության միասնական ձեւեր, ինչպես նաեւ դրանք վարելու եւ ներկայացնելու կարգն ու ժամկետները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածում՝
ա) առաջին մասի «Մասնագիտացված անձանց» բառերը փոխարինել «Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորվող անձանց» բառերով, «պահանջները առաջին անգամ խախտելու դեպքում» բառերը՝ «պահանջների մեկ խախտում թույլ տալու դեպքում» բառերով, «հիսնապատիկի չափով» բառերը՝ «մինչեւ հինգհարյուրապատիկի կամ խախտման գումարի չափով կամ կասեցնում կամ ուժը կորցրած է ճանաչում գործունեության լիցենզիան» բառերով.
բ) երկրորդ մասի «Մասնագիտացված անձանց» բառերը փոխարինել «Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորվող անձանց» բառերով, «պահանջները երկրորդ անգամ խախտելու համար» բառերը՝ «պահանջների երկու խախտում թույլ տալու դեպքում» բառերով, «հարյուրապատիկի չափով» բառերը՝ «երկուհարյուրապատիկից մինչեւ յոթհարյուրապատիկի չափով կամ ուժը կորցրած է ճանաչում գործունեության լիցենզիան» բառերով.
գ) երրորդ մասի «Մասնագիտացված անձի» բառերը փոխարինել «Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված անձի» բառերով, հանել «նշանակում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ» բառերը.
դ) վեցերորդ մասի երկրորդ պարբերության «եւ «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների մասին»» բառերը փոխարինել «, «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» եւ «Վարկային կազմակերպությունների մասին»» բառերով.
ե) յոթերորդ մասի «սույն հոդվածով սահմանված պատասխանատվության միջոցները» բառերը փոխարինել «տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով կամ ուժը կորցրած ճանաչել գործունեության լիցենզիան» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВАЛЮТНОМ РЕГУЛИРОВАНИИ И ВАЛЮТНОМ КОНТРОЛЕ”
Статья 1. Часть первую статьи 6 Закона Республики Армения “О валютном регулировании и валютном контроле” (21 декабря 2004 года, ЗР – 137) после слов “выполнения работ” дополнить словами “, использования имущества”.
“Статья 9. Валютный контроль и надзор
1. Валютный контроль в Республике Армения осуществляется органами валютного контроля, а валютный надзор – валютными агентами.
Органами валютного контроля в Республике Армения являются органы, указанные в частях 3,4 и 5 настоящей статьи.
Агентами валютного надзора являются банки, действующие на территории Республики Армения.Агенты валютного надзора подотчетны Центральному банку в порядке, установленном Центральным банком.
2. Органы валютного контроля и агенты валютного надзора в пределах своих полномочий осуществляют контроль и надзор за совершаемыми резидентами и нерезидентами в Республике Армения валютными сделками, соответствием этих сделок законам и иным правовым актам Республики Армения, соблюдением условий лицензий. Порядок и условия осуществления валютного надзора агентамивалютного надзора устанавливаются Советом Центрального банка.
3. Контроль за соблюдением лицами, лицензированными Центральным банком, требований настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов условий лицензии осуществляет Центральный банк посредством проверок на местах или заочных проверок в порядке, установленном Законом Республики Армения “О Центральном банке Республики Армения”.
4. Контроль за соблюдением лицами, лицензированными уполномоченным органом управления государственными финансами, требований настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов осуществляет уполномоченный орган управления государственными финансами.
5. Контроль за соблюдением лицами, не указанными в частях 3 и 4 настоящей статьи, требований настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов осуществляет уполномоченный орган Правительства Республики Армения в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения”.
6. Центральный банк устанавливает единые формы учета валютных сделок, отчетности по ним, документов и статистики по ним, а также порядок и сроки их ведения и представления.”.
Статья 3. В статье 10 Закона:
а) в части первой слова “специализированными лицами” заменить словами “лицами, лицензируемыми Центральным банком,”, слова “первого нарушения” – словами “допущения одного нарушения”,слова “в пятидесятикратном размере минимальной заработной платы” – словами “до пятисотикратного размера минимальной заработной платы или в размере суммы нарушения, или приостанавливает, или признает лицензию на деятельность утратившей силу”;
б) в части второй слова “нарушение специализированными лицами” заменить словами “допущение лицами, лицензируемыми Центральным банком, двух нарушений”,исключить слово “повторно”,слова “в стократном размере минимальной заработной платы” заменить словами “от двухсоткратного до семисоткратного размера минимальной заработной платы или признает лицензию на деятельность утратившей силу”;
в) в части третьей слова “специализированными лицами” заменить словами “лицом, лицензированным Центральным банком,”,исключить слова “назначает штраф в пятисоткратном размере минимальной заработной платы или”;
г) в абзаце втором части шестой слова ՙ и “О банках и кредитных организациях” ՚ заменить словами ՙ , “О банках и банковской деятельности” и “О кредитных организациях” ՚ ;
д) в части седьмой слова “меры ответственности, установленные настоящей статьей” заменить словами “штраф в пятисоткратном размере минимальной заработный платы или признать лицензию на деятельность утратившей силу”.