«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (8 դեկտեմբերի 2004 թվականի, ՀՕ-9-Ն, այսուհետ` օրենք)  5-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1)  «ա» կետից հանել «որդեգրման» բառը.
2)  «դ» կետը «գրանցման» բառից հետո լրացնել «վկայականներ» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 14-րդ հոդվածում 1-ին մասի «դ» կետը «անձի» բառից հետո լրացնել «(անձանց)» բառով, իսկ «կողմից» բառից հետո լրացնել «, եւ երեխայի առողջության մասին բժշկական կազմակերպության տված տեղեկանքը՝» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1)  հանել «եւ վերջինիս լիազորությունները» բառերը.
2) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություն.
«Ծննդյան դիմումը (հայտարարությունը) գրավոր ներկայացվում է ՔԿԱԳ մարմին, դիմումում պետք է նշել հետեւյալ տեղեկությունները.
ա) երեխայի անունը, հայրանունը եւ ազգանունը.
բ) ծննդյան վայրը, ժամանակը եւ սեռը.
գ) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
1) ուժը կորցրած ճանաչել 4-րդ մասը.
2) 5-րդ մասի «ամուսնական կապի» բառերը փոխարինել «ամուսնության» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի  21-րդ հոդվածի երկրորդ մասը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքի  22-րդ հոդվածի առաջին մասում`
1) «բ» կետը «ավելի» բառից հետո լրացնել «կենդանածին կամ մեռելածին» բառերով.
2) «ե» կետը «աշխատանքի վայրը» բառերից հետո լրացնել «, զբաղմունքը եւ կրթությունը» բառերով.
3) «ժա» կետի «անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ» բառերը փոխարինել «երեխայի բնակության վայրը» բառերով.
4) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժբ» կետ.
«ժբ) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:»:
Հոդված 7. Օրենքի  26-րդ հոդվածի 3-րդ մասում`
1) «ա» կետը «բնակության վայրը» բառերից հետո լրացնել «, կրթությունը, աշխատանքի վայրը եւ զբաղմունքը» բառերով.
2) ավելացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» կետ.
«ե) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:»:
Հոդված 8. Օրենքի  27-րդ հոդվածում`
«1. Ամուսնության պետական գրանցումն իրականացվում է ՔԿԱԳ մարմին համատեղ դիմում տալու օրվանից մեկ ամիս անցնելուց հետո, բայց երեք ամսից ոչ ուշ: Մինչեւ մեկ ամիսը լրանալը ամուսնացող անձանց համատեղ դիմումի հիման վրա ամուսնության պետական գրանցումը կատարվում է, եթե առկա են հարգելի պատճառներ: Այդ դեպքում  ՔԿԱԳ մարմնում ամուսնության պետական գրանցումը կատարվում է դիմումում նշված օրը, բայց ոչ շուտ, քան դիմում տալուց հետո` եռօրյա ժամկետում: Հարգելի պատճառների ցանկը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:».
2)  ուժը կորցրած ճանաչել 2-րդ մասը.
3) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  8-րդ մաս.
«8. Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս ամուսնություն գրանցելու համար անձը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության կողմից տրված տեղեկանք` ընտանեկան կարգավիճակի վերաբերյալ: Ընտանեկան կարգավիճակի վերաբերյալ տեղեկանքի տրման կարգն ու պայմանները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 9. Օրենքի  29-րդ հոդվածի «ա» կետը «բնակության վայրը» բառերից հետո լրացնել «, կրթությունը, աշխատանքի վայրը եւ զբաղմունքը» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի  33-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ա» կետը «բնակության վայրը» բառերից հետո լրացնել «, կրթությունը, աշխատանքի վայրը եւ զբաղմունքը» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» կետով.
«ե) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:».
3) 4-րդ մասը «մեկ ամիս» բառերից հետո լրացնել «անցնելուց» բառով, իսկ «հետո» բառից հետո`  «, բայց երեք ամսից ոչ ուշ,» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի  34-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ա» կետը «բնակության վայրը» բառերից հետո լրացնել  «, կրթությունը, աշխատանքի վայրը եւ զբաղմունքը» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ «ը» կետով.
«ը) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:».
3) 3-րդ մասից հանել «ամուսնալուծության մասին դիմում տալու օրվանից մեկ ամիս հետո`» բառերը.
4) 4-րդ մասի «մեկշաբաթյա» բառը փոխարինել «եռօրյա» բառով:
Հոդված 12. Օրենքի  35-րդ հոդվածում`
1)  1-ին եւ 2-րդ մասերից հանել «նախկին» բառը.
2)  ուժը  կորցրած ճանաչել  3-րդ մասը:
Հոդված 13 . Օրենքի  37-րդ հոդվածում`
1) «ա» կետը «բնակության վայրը» բառերից հետո լրացնել «, կրթությունը» բառով, իսկ «աշխատանքի վայրը» բառերից հետո` «,զբաղմունքը եւ որերորդ ամուսնությունը» բառերով.
2)  «բ» կետը «փաստաթղթի տվյալները» բառերից հետո լրացնել «, մինչեւ 18 տարեկան համատեղ երեխաների թվաքանակը» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 401 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 401 .  Որդեգրման դիմումը
1. Որդեգրման համար որդեգրողը (ները) տարածքային ՔԿԱԳ մարմին են ներկայացնում գրավոր դիմում, որի մեջ նշվում են հետեւյալ տեղեկությունները.
ա) որդեգրողի (ների) անունը, ազգանունը, հայրանունը, ծննդյան թիվը եւ վայրը, քաղաքացիությունը, ազգությունը (ըստ հայտարարության կամ անձնագրում այդ տվյալների առկայության).
բ) որդեգրողի (ների) բնակության վայրը.
գ) որդեգրողի (ների) ամուսնության գրանցման վայրը, համարը, ժամանակը.
դ) որդեգրողի (ների) կամ նրանց լիազորած անձի անձը հաստատող փաստաթղթերի տվյալները (սերիա, երբ եւ ում կողմից է տրվել).
ե) երեխայի անունը, ազգանունը, ծննդյան վայրը եւ ժամանակը մինչեւ որդեգրումը եւ որդեգրումից հետո.
զ) որդեգրման մասին վճիռ կայացրած դատարանի անվանումը, վճռի կայացման ժամանակը եւ համարը.
է) երեխայի ծննդյան ակտի գրանցման վայրը, ժամանակը եւ համարը.
ը) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:
2. Որդեգրողը (ները) (լիազորված անձը) ստորագրում է (են) որդեգրման մասին դիմումը եւ նշում այն ներկայացնելու ժամանակը:»:
Հոդված 15. Օրենքի  41-րդ հոդվածում 3-րդ մասի «սահմանված կարգով կատարում է որդեգրման պետական գրանցում» բառերը փոխարինել «ծննդյան ակտի գրանցման մեջ սահմանված կարգով կատարում է որդեգրման մասին նշում» բառերով:
Հոդված 16. Օրենքի  42-րդ հոդվածում 1-ին մասի «է» կետը «տվյալները» բառից հետո լրացնել «, դիմողի (ների) ստորագրությունը (ները)» բառերով:
Հոդված  17. Օրենքի  43-րդ հոդվածում`
1) «ա» կետը «ազգանունը» բառից հետո լրացնել «մինչեւ որդեգրվելը եւ որդեգրումից հետո» բառերով.
2)  «բ» կետի «որդեգրողի համաձայնությամբ» բառերը փոխարինել «որդեգրողի (ների) ցանկությամբ» բառերով:
Հոդված 18. Օրենքի 44-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասից «Որդեգրողների (որդեգրողի) ցանկությամբ» բառերը հանել, իսկ «տվյալները» բառից հետո ավելացնել «(գրանցման վայրը, ակտի գրանցման համարը եւ ժամանակը)» բառերը, իսկ «կարող է կատարել» բառերը փոխարինել «կատարում է» բառերով.
2) 3-րդ մասը «ակտի» բառից հետո լրացնել «նոր» բառով եւ նույն մասից հանել «պահպանման» եւ «նոր» բառերը:
Հոդված 19. Օրենքի  50-րդ հոդվածում 4-րդ մասի «բ» կետից հանել «(հայրությունը երեխայի ծննդի պետական գրանցումից հետո որոշվելու դեպքում)» բառերը:
Հոդված 20. Օրենքի  51-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «զ» կետով.
«զ) անհրաժեշտ այլ տեղեկություններ:»:
Հոդված 21. Օրենքի  56-րդ հոդվածում 2-րդ մասի «բ» կետը «ազգանունը» բառից հետո լրացնել «հայրության որոշումից առաջ եւ հետո» բառերով:
Հոդված 22. Օրենքի  57-րդ հոդվածում 2-րդ մասի «բնակչության սոցիալական պաշտպանության մարմնին» բառերը փոխարինել «սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային մարմնին» բառերով:
Հոդված 23. Օրենքի  58-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի առաջին պարբերությունը «Տասնվեցից» բառից հետո լրացնել «մինչեւ» բառով.
2) 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը «խնդրանքով» բառից հետո լրացնել  «, իսկ համաձայնության բացակայության դեպքում` խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմնի որոշմամբ» բառերով.
3) 5-րդ մասից հանել «, եթե նա անունը փոխում է երկրորդ անգամ, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերը:
Հոդված 24. Օրենքի  60-րդ հոդվածում 4-րդ մասի երկրորդ պարբերության «գրառումների պատճեններում» բառերը փոխարինել «գրառումներում» բառով:
Հոդված 25. Օրենքի  66-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 66. Մահվան մասին հայտարարությունը
1. Մահվան մասին հայտարարությունը ցանկացած անձի, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված անձանց եւ կազմակերպությունների կողմից պետք է տրվի ոչ ուշ, քան մահը վրա հասնելուց կամ մահացածի դին հայտնաբերելուց հետո` եռօրյա ժամկետում:
2. Մահվան մասին ՔԿԱԳ մարմին պարտավոր են գրավոր հայտարարել՝
ա) բժշկական կամ բնակչության սոցիալական պաշտպանության կազմակերպությունը, եթե մահը վրա է հասել մահացած անձի՝ տվյալ կազմակերպությունում գտնվելու ժամանակ.
բ) քրեակատարողական հաստատության ղեկավարը, եթե դատապարտյալի մահը վրա է հասել քրեակատարողական հաստատությունում պատիժը կրելու ժամանակ, կամ նախնական կալանքի վայրի ղեկավարը, եթե կալանավորված անձը մահացել է կալանքի տակ գտնվելու ժամանակ.
գ) նախաքննության կամ հետաքննության մարմինը, եթե անձի մահվան կապակցությամբ իրականացվում է քննություն կամ մահվան փաստի հիման վրա, եթե մահացածի անձը հաստատված չէ.
դ) զինվորական մասի հրամանատարը, եթե մահը վրա է հասել զինվորական ծառայության ընթացքում:»:
Հոդված 26. Օրենքի 67-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ա» կետը «քաղաքացիությունը» բառից հետո լրացնել «մահացածի վերջին բնակության վայրը, կրթությունը, աշխատանքի վայրը, զբաղմունքը եւ ընտանեկան դրությունը,» բառերով:
2) 1-ին մասի «ե» կետի «ստորագրությունները» բառը փոխարինել «ստորագրությունը» բառով.
Հոդված 27. Օրենքի 9-րդ գլխի եւ 69-րդ հոդվածի վերնագրերը, ինչպես նաեւ  1-ին, 5-րդ, 44-րդ, 57-րդ, 60-րդ, 63-րդ, 69-րդ, 70-րդ, 71-րդ, 72-րդ եւ 73-րդ հոդվածները «ուղղումներ» բառից հետո լրացնել «լրացումներ» բառով` համապատասխան հոլովաձեւերով:
Հոդված 28. Օրենքի  74-րդ հոդվածում 1-ին մասը «կազմած» բառից հետո լրացնել «կամ քաղաքացու մշտական բնակության վայրի» բառերով:
Հոդված 29. Օրենքը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 741-րդ հոդվածով.
«Հոդված 741 .  Քաղաքացիական կացության ակտի գրառումների վերականգնման դիմումը
1. Քաղաքացիական կացության ակտի գրառումների վերականգնման համար քաղաքացին իր բնակության վայրի ՔԿԱԳ տարածքային մարմին գրավոր դիմում է ներկայացնում, որում նշվում են հետեւյալ տեղեկությունները.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКТАХ ГРАЖДАНСКОГО СОСТОЯНИЯ"
Статья 1. В части 1 статьи 5 Закона Республики Армения "Об актах гражданского состояния" (8 декабря 2004 года, ЗР-9-П; далее – Закон):
В части 1 статьи 5 Закона Республики Армения "Об актах гражданского состояния" (8 декабря 2004 года, ЗР-9-П; далее – Закон): В части 1 статьи 5 Закона Республики Армения "Об актах гражданского состояния" (8 декабря 2004 года, ЗР-9-П; далее – Закон): В части 1 статьи 5 Закона Республики Армения "Об актах гражданского состояния" (8 декабря 2004 года, ЗР-9-П; далее – Закон):
1) из пункта "а" исключить слова "усыновления (удочерения),";
2) пункт "г" после слова "выдают" дополнить словом ,,свидетельства,".
Статья 2. В статье 14 Закона пункт "г" части 1 после слова ,,лицом" дополнить словами ,,(лицами) и справка о здоровье ребенка, выданная медицинской организацией,".
Статья 3. В части 2 статьи 16 Закона:
1) из части исключить слова ,,и подтверждающие полномочия последнего";
2) часть дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Заявление о рождении (объявление) подается в письменной форме в орган ЗАГСа, в заявлении должны быть указаны следующие сведения:
а) имя, отчество и фамилия ребенка;
б) место, дата рождения и пол;
в) иные необходимые сведения.".
Статья 4. В статье 18 Закона:
2) настоящее изменение в части 5 не влечет изменения в тексте русского перевода.
Статья 5. Часть вторую статьи 21 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. В части первой статьи 22 Закона:
1) в пункте 'б" слова ,,(один ребенок, двое детей или более)" заменить словами ,,(один, двое или более живорожденных или мертворожденных)";
2) пункт "д" после слов "место работы" дополнить словами " , род занятий и образование";
3) в пункте "л" слова ,,иные необходимые сведения." заменить словами "место жительства ребенка;";
4) часть дополнить пунктом "м" следующего содержания:
,,м) иные необходимые сведения.".
Статья 7. В части 3 статьи 26 Закона:
1) пункт "а" после слов "место жительства" дополнить словами " , образование, место работы и род занятий";
2) часть дополнить пунктом "д" следующего содержания:
"д) иные необходимые сведения.".
Статья 8. В статье 27 Закона:
"1. Государственная регистрация заключения брака осуществляется по истечении одного месяца, но не позднее трех месяцев со дня подачи совместного заявления в орган ЗАГСа. Государственная регистрация заключения брака до истечения одного месяца производится на основании совместного заявления лиц, вступающих в брак, если к тому имеются уважительные причины. В этом случае государственная регистрация заключения брака в органе ЗАГСа производится в указанный в заявлении день, но не ранее трехдневного срока после подачи заявления. Перечень уважительных причин утверждается министром юстиции Республики Армения.";
3) статью дополнить частью 8 следующего содержания:
"8. Для регистрации заключения брака за пределами территории Республики Армения лицо представляет справку о семейном положении, выданную Министерством юстиции Республики Армения. Порядок и условия выдачи справки о семейном положении устанавливаются Правительством Республики Армения.".
Статья 9. Пункт "а" статьи 29 Закона после слов ,,место жительства," дополнить словами "образование, место работы и род занятий,".
Статья 10. В статье 33 Закона:
1) пункт "а" части 1 после слов "место жительства" дополнить словами " , образование, место работы и род занятий";
2) часть 1 дополнить пунктом "д" следующего содержания:
,,д) иные необходимые сведения.";
3) в части 4 слова "через месяц" заменить словами ,,по истечении одного месяца, но не позднее трех месяцев".
Статья 11. В статье 34 Закона:
1) пункт "а" части 1 после слов ,,место жительства" дополнить словами " , образование, место работы и род занятий,;
2) часть 1 дополнить пунктом ,,з" следующего содержания:
"з) иные необходимые сведения.";
3) из части 3 исключить слова "через один месяц со дня подачи заявления о расторжении брака";
4) в части 4 слово "недельный" заменить словом "трехдневный".
Статья 12. В статье 35 Закона:
1) из части 1 исключить слово "бывших", из части 2 исключить слово "бывшие";
1) пункт "а" после слов ,,место жительства" дополнить словами " , образование", слова "и место работы" заменить словами " , место работы, род занятий и очередной по счету брак";
2) пункт "б" после слов ,,расторжения брака" дополнить словами " , количество совместных детей в возрасте до 18 лет".
Статья 14. Закон дополнить статьей 401 следующего содержания:
"Статья 401 . Заявление об усыновлении
1. Для усыновления усыновитель (усыновители) подает письменное заявление в территориальный орган ЗАГСа, в котором указываются следующие сведения:
а) имя, фамилия, отчество, дата и место рождения, гражданство, национальность (согласно заявлению или при наличии этих данных в паспорте) усыновителя (усыновителей);
б) место жительства усыновителя (усыновителей);
в) место, номер, дата регистрации заключения брака усыновителя (усыновителей);
г) реквизиты документов (серия, когда и кем выданы), удостоверяющие личность усыновителя (усыновителей) или уполномоченного им (ими) лица;
д) имя, фамилия, место и дата рождения ребенка до и после усыновления;
е) название суда, вынесшего решение об усыновлении, дата и номер вынесения решения;
ж) место, дата регистрации и номер акта о рождении ребенка;
з) иные необходимые сведения.
2. Усыновитель (усыновители) (уполномоченное лицо) подписывает (подписывают) заявление об усыновленни и указывает (указывают) дату его подачи.''.
Статья 15. В части 3 статьи 41 Закона слова "в установленном порядке производит государственную регистрацию усыновления" заменить словами "в установленном порядке делает отметку об усыновлении в акте о регистрации рождения".
Статья 16. Пункт "ж" части 1 статьи 42 Закона после слова ,,заявителя" дополнить словами " , подпись (подписи) заявителя (заявителей)".
Статья 17. В статье 43 Закона:
1) пункт "а" после слова "фамилию" дополнить словами "до и после усыновления";
2) в пункте ,,б" слова ,,с согласия усыновителя" заменить словами ,,по желанию усыновителя (усыновителей)".
Статья 18. В статье 44 Закона:
1) из части 2 исключить слова "По желанию усыновителей (усыновителя)", часть после слов ,,акта о рождении ребенка" дополнить словами "(место регистрации, номер и дата регистрации акта)", а слова "может произвести" заменить словом "производит";
2) часть 3 перед словом "записи" дополнить словом "новой" и из этой части исключить слова "хранения" и "новое".
Статья 19. Из пункта "б" части 4 статьи 50 Закона исключить слова ,,(при установлении отцовства после государственной регистрации рождения ребенка) ".
Статья 20. Часть 2 статьи 51 Закона дополнить пунктом "е" следующего содержания:
"е) иные необходимые сведения.".
Статья 21. Пункт "б" части 2 статьи 56 Закона после слова ,,фамилию" дополнить словами ,,ребенка до и после установления отцовства".
Статья 22. В части 2 статьи 57 Закона слова "органу социальной защиты населения" заменить словами ,,территориальному органу по предоставлению социальных услуг".
Статья 23. В статье 58 Закона:
1) настоящее изменение в абзаце первом части 3 не влечет изменения в тексте русского перевода;
2) абзац второй части 3 после слов ,,опекуна (попечителя) дополнить словами " , а при отсутствии согласия – по решению органа опеки и попечительства";
3) из части 5 исключить слова " , если оно меняет имя во второй раз, за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым части 3 настоящей статьи".
Статья 24. В абзаце втором части 4 статьи 60 Закона слова "копиях записей" заменить словом ,,записях".
Статья 25. Статью 66 Закона изложить в следующей редакции:
"Статья 66. Заявление о смерти
1. Заявление о смерти должно быть сделано любым лицом, а также лицами и организациями, установленными частью 2 настоящей статьи, не позднее чем через три дня после наступления смерти или после обнаружения тела умершего.
2. Заявить в письменной форме о смерти в орган ЗАГСа обязаны:
а) медицинская организация или организация социальной защиты населения, если смерть наступила во время пребывания умершего лица в данной организации;
б) руководитель уголовно-исполнительного учреждения, если смерть осужденного наступила во время отбывания наказания в уголовно-исполнительном учреждении, либо руководитель места предварительного заключения, если заключенное под стражу лицо умерло во время нахождения под стражей;
в) орган предварительного следствия или дознания, если проводится расследование в связи со смертью лица или по факту смерти, если личность умершего не установлена;
г) командир воинской части, если смерть наступила в период прохождения военной службы.".
Статья 26. В статье 67 Закона:
1) пункт "а" части 1 после слова "гражданство" дополнить словами ,,последнее место жительства, образование, место работы, род занятий и семейное положение умершего";
2) настоящее изменение в пункте "д" части 1 не влечет изменения в тексте русского перевода.
Статья 27. Названия главы 9 и статьи 69, а также в статьях 1, 5, 44, 57, 60, 63, 69, 70, 71, 72, 73 после слова "исправления" в соответствующих падежных формах дополнить словом " , дополнения" в соответствующих падежных формах.
Статья 28. Часть 1 статьи 74 Закона после слов "запись акта гражданского состояния," дополнить словами ,,или орган ЗАГСа по месту постоянного жительства гражданина".
Статья 29. Закон дополнить статьей 741 следующего содержания:
"Статья 741 . Заявление о восстановлении записей акта гражданского состояния
1. Для восстановления записей акта гражданского состояния гражданин подает в территориальный орган ЗАГСа по месту своего жительства письменное заявление, в котором указываются следующие сведения: