Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 մայիսի 2000 թվականի, ՀՕ-60) 1-ին հոդվածի 3-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը «մարմինների» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսության նախարարության տեսչական մարմինների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «վիճակի նկատմամբ» բառերից հետո լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության` անասնաբուժական պետական տեսչության մարմինների կողմից կենդանական ծագման մթերքի եւ հումքի, կերերի եւ լրացակերերի վերամշակման, պահպանման, տեղափոխման եւ իրացման, կենդանիների պահվածքի, տեղափոխման, իրացման, սպանդի գործընթացներում անասնաբուժասանիտարական անվտանգության, Հայաստանի Հանրապետության անասնաբուժության բնագավառի օրենսդրության, կենդանիների հիվանդությունների, կենդանիների եւ մարդկանց համար ընդհանուր վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման եւ վերացման միջոցառումների կազմակերպման եւ իրականացման խախտումների բացահայտմանն ուղղված դեպքերում, գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչության մարմինների կողմից առանց տեխնիկական վկայագրի եւ պետական համարանիշի գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման, տրակտորիստ-մեքենավարի կողմից առանց վարման իրավունքի վկայականում նշված համապատասխան խմբի եւ կարգի վարման, առանց տեխնիկական զննման վարման դեպքերում, բույսերի կարանտինի եւ երկրագործության պետական տեսչության մարմինների կողմից կարանտինային վնասատուների, բույսերի հիվանդությունների եւ մոլախոտերի դեմ պայքարի աշխատանքների նկատմամբ, կարանտինային ստուգման եւ համապատասխան մշակման չենթարկված արտասահմանյան երկրներից բերված նյութերը սահմանային երկաթուղային կայարաններից, ավտոկայարաններից, օդանավակայաններից եւ սահմանային այլ կետերից արտահանման նկատմամբ, հողօգտագործողների կողմից ոչ կարանտինային մոլախոտերի դեմ պայքարի ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելու նկատմամբ, ժամկետանց, անորակ եւ արտադրությունից դուրս եկած բույսերի պաշտպանության քիմիական եւ կենսաբանական միջոցների նկատմամբ, ինչպես նաեւ համապատասխան անվանացանկում չընդգրկված եւ ոչ թույլատրելի պայմաններում վաճառվող, հողում եւ բուսական ծագում ունեցող մթերքներում թունանյութերի եւ պարարտանյութերի թույլատրելի մնացորդային առավելագույն քանակների գերազանցման նկատմամբ» բառերով:

Второе предложение пункта 3 статьи 1
Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” (17 мая 2000 года, ЗР-60) после слов
Министерства здравоохранения Республики Армения” дополнить словами “, а также инспекционными органами
Министерства сельского хозяйства Республики Армения ”.
Пункт 3 статьи 3 Закона после слов “населенных пунктов” дополнить словами
”; проверок, осуществляемых органами Государственной ветеринарной инспекции Министерства сельского хозяйства Республики Армения в случаях
выявления нарушений в обеспечении ветеринарно-санитарной безопасности
процессов переработки, хранения, перемещения и реализации продуктов и сырья, кормов и кормовых добавок животного происхождения, в процессах содержания, перевозки, реализации и убоя животных, нарушений законодательства Республики Армения в сфере ветеринарии, нарушений в организации и проведении мероприятий по профилактике и ликвидации болезней животных, болезней, общезаразных
для животных и людей; проверок, осуществляемых органами Государственной инспекции сельскохозяйственной техники Министерства сельского хозяйства Республики Армения в случаях эксплуатации сельскохозяйственной техники без технического свидетельства и государственного номерного знака, ее вождения трактористами-машинистами без наличия в удостоверении на право вождения указаний соответствующей группы и разряда, ее вождения без технического осмотра; проверок, осуществляемых органами Государственной инспекции карантина растений и земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Армения в отношении
работ
по борьбе с карантинными вредителями, с заболеваниями растений и сорняками, в отношении вывоза с пограничных железнодорожных станций, автостанций, из аэропортов и других пограничных пунктов ввезенных из зарубежных стран материалов, не подвергшихся крантинной проверке и соответствующей обработке, в отношении непринятия землепользователями мер по борьбе с некарантинными сорняками,
в отношении просроченных, некачественных и снятых с призводства химических и
биологических средств
защиты растений, а также в отношении превышения максимально допустимого остаточного количества токсических веществ и удобрений в земле и продуктах растительного присхождения, не включенных в соответствующую номенклатуру и продаваемых в недопустимых условиях”.