«ՈՍՏԻԿԱՆՈԻԹՅՈՒՆՈՒՄ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈԻԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈԻՄ ՓՈՓՈԽՈԻԹՅՈԻՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (3 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-401) 5-րդ հոդվածի յոթերորդ մասում, 19-րդ հոդվածի 5-րդ կետում, 42-րդ հոդվածի առաջին մասում, 43-րդ հոդվածի ութերորդ մասում եւ 66-րդ հոդվածում «Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ» բառերը փոխարինել «օրենքով» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Կարգապահական տույժ ունեցող, քրեական հետապնդման, ծառայողական քննության մեջ գտնվող կամ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի տասնմեկերորդ մասի 4-րդ կամ 5-րդ կետերով նախատեսված որոշումների ընդունման դեպքում ոստիկանության ծառայողի հերթական կոչումի շնորհումը հետաձգվում է մինչեւ նշված խոչընդոտների վերանալը:»:
ա) իններորդ մասի «միջին խմբի» բառերը փոխարինել «կրտսեր եւ միջին խմբերի» բառերով.
բ) տասներորդ մասի երկրորդ պարբերության առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ uահմանված առանձին մաuնագիտություններով ոuտիկանության ավագ եւ գլխավոր խմբերի պաշտոններում նշանակված անձանց շնորհվում է տվյալ խմբին համապատասխանող ոստիկանության կոչումից երկու աստիճան ցածր կոչում:».
գ) տասներորդ մասի վեցերորդ պարբերության «փոխարինող ծառայողը» բառերը փոխարինել «ժամանակավոր նշանակված ծառայողը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 15-րդ հոդվածի տասնմեկերորդ մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) ատեuտավորումը հետաձգել մինչեւ մեկ տարի ժամկետով` ծառայողին գործուղելով վերապատրաստման.»:
Հոդված 5. Օրենքի 16-րդ հոդվածում`
ա) առաջին մասի երկրորդ պարբերությունը «կրտսեր» բառից հետո լրացնել «խմբերի» բառով.
բ) երկրորդ մասի «անցնում են եռամսյա վերապատրաստում» բառերը փոխարինել «մինչեւ 3 ամիս ժամկետով անցնում են վերապատրաստում» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 39-րդ հոդվածի առաջին մասի 8-րդ կետում «հանրահավաքներ, երթեր, ցույցեր» բառերը փոխարինել «հավաքներ» բառով:
Հոդված 7. Օրենքի 40-րդ հոդվածի առաջին մասը «գործուղվածը» բառից հետո լրացնել «, եռամսյա ուսումնական փորձաշրջան անցնողը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 41-րդ հոդվածում`
ա) առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61 -րդ կետով.
«61 ) լուսանկարի տեղադրումը պատվո տախտակին.».
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ ութերորդ մասով.
«8. Քրեական հետապնդման, ծառայողական քննության մեջ գտնվող կամ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածի տասնմեկերորդ մասի 4-րդ կամ 5-րդ կետերով նախատեսված որոշումների ընդունման դեպքում ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ խրախուսանք չի կարող կիրառվել:»:
Հոդված 9. Օրենքի 43-րդ հոդվածի առաջին մասը «խախտման հայտնաբերման» բառերից հետո լրացնել «, այսինքն` ծառայողական քննություն նշանակելու» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 45-րդ հոդվածում`
ա) առաջին մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) կարգապահական խախտումների համար, եթե մեկ տարվա ընթացքում նրա նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական երեք տույժ, որոնցից գոնե մեկը uույն oրենքի 42-րդ հոդվածի առաջին մաuի 4-7-րդ կետերով uահմանված տույժերից է, կամ uույն oրենքի 42-րդ հոդվածի առաջին մաuի 8-րդ կետով կամ երկրորդ մասի 3-րդ կետով նախատեuված կարգապահական տույժը կիրառվելու դեպքում.».
բ) առաջին մասի 8-րդ կետում «հայտարարագիրը չներկայացնելու» բառերը փոխարինել «հայտարարագիրը ներկայացնելուց խուսափելու» բառերով.
գ) առաջին մասի 11-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման նախարարության Հայաստանի փրկարար ծառայության, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության եւ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության մարմիններում հետագա ծառայությունը շարունակելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունից տեղափոխված ծառայողին թույլատրվում է ուսումնառությունը շարունակել ոստիկանության ուսումնական հաստատության հեռակա ուսուցման ֆակուլտետում:».
դ) առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ կետով.
«12) մահվան դեպքում:».
ե) առաջին մասի նախավերջին պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
զ) երկրորդ մասը «պաշտոնին նշանակելու» բառերից հետո լրացնել «(ծառայության ընդունելու)» բառերով:
Օրենքի 49-րդ հոդվածի առաջին մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոստիկանության կադրերի ռեզերվում գրանցվում են սույն օրենքի 46-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-3-րդ կետերով նախատեսված հիմքերով զբաղեցրած պաշտոնից ազատված ոստիկանության ծառայողները: Ոստիկանության կրտսեր խմբի պաշտոններ զբաղեցնող ծառայողները կադրերի ռեզերվում գրանցվում են սույն օրենքի 46-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքով զբաղեցրած պաշտոնից ազատվելու եւ սույն հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված դեպքերում:»:
Հոդված 12. Օրենքի 53-րդ հոդվածի երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոստիկանության զորքերում սպայական կազմի պաշտոններում ծառայողներին նշանակում (ծառայության ընդունում) եւ կոչում է շնորհում պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը կամ պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի կողմից տրված լիազորությունների սահմաններում` Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության զորքերի հրամանատարը: Ենթասպայական եւ շարքային կազմի պաշտոններում ծառայողներին նշանակում (ծառայության ընդունում) եւ կոչում է շնորհում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության զորքերի հրամանատարը: Սպայական, ենթասպայական եւ շարքային կազմի պաշտոններն ու կոչումները սահմանվում են զինված ուժերում ծառայությունը կանոնակարգող օրենսդրությամբ:»:
Հոդված 13. Օրենքի 55-րդ հոդվածում`
ա) երկրորդ մասի երկրորդ պարբերության 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի առաջին մասի «բ-ե» կետերով նախատեսված հիմքերով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված լինելու դեպքում:».
բ) հինգերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Ոuտիկանության ուuումնական հաuտատությունում իրականացվում է նաեւ հեռակա ուuուցում ոuտիկանության կրտuեր, միջին, ավագ եւ գլխավոր խմբերի պաշտոններ զբաղեցնող ծառայողների համար: Այդ ծառայողներն ընդունելության քննություններին մաuնակցում են մինչեւ 43 տարեկանը լրանալը` ոստիկանությունում առնվազն մեկ տարի ծառայելուց հետո` ծառայողի դրական բնութագրի առկայության դեպքում:»:
Հոդված 14 . Օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ոuտիկանության բժշկական հաuտատությունում ծառայությունն իրականացվում է Հայաuտանի Հանրապետության զինված ուժերում ծառայությունը կանոնակարգող oրենքներին (բացառությամբ ծառայության ընդունվելու կարգի) եւ այլ իրավական ակտերին համապատասխան:»:

Статья 1. В части седьмой статьи 5, пункте 5 статьи 19, части первой статьи 42, части восьмой статьи 43 и статье 66 Закона Республики Армения “О службе в полиции” (3 июля 2002 года, ЗР-401) слова “законодательством Республики Армения” заменить словом “законом”.
Статья 2. Часть третью статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Присвоение очередного звания служащему полиции, имеющему дисциплинарное взыскание, находящемуся под уголовным преследованием, служебным расследованием, либо в случае принятия в его отношении решений, предусмотренных пунктами 4 или 5 части одиннадцатой статьи 15 настоящего Закона, откладывется до устранения указанных препятствий.”.
а) в части девятой слова “средней группы” заменить словами “младшей и средней групп”;
б) первое предложение абзаца второго части десятой изложить в следующей редакции: “Лицам, назначенным на должности полиции старшей и главной групп по отдельным специальностям, установленным постановлением Правительства Республики Армения, присваивается звание, на две ступени ниже звания полиции, соответствующего данной группе.”;
в) в абзаце шестом части десятой слова “заменяющий служащий” заменить словами “временно назначенный служащий”.
Статья 4. Пункт 4 части одиннадцатой статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
“4) отложить аттестацию на срок до одного года с командированием служащего на переподготовку;”.
Статья 5. В статье 16 Закона:
а) в абзаце втором части первой слова “высшие и младшие полицейские должности” заменить словами “должности полиции высшей и младшей групп”;
б) в части второй слова “проходят трехмесячную переподготовку” заменить словами “проходят переподготовку сроком до 3 месяцев”.
Статья 6. В пункте 8 части первой статьи 39 Закона слова “митинги, шествия, демонстрации” заменить словом “собрания”.
Статья 7. Часть первую статьи 40 Закона после слов “в другие заведения,” дополнить словами “проходящее трехмесячный учебный испытательный срок,”.
Статья 8. В статье 41 Закона:
а) часть первую дополнить пунктом 61 следующего содержания: “61) помещение фотографии на Доску почета;”;
б) статью дополнить частью восьмой следующего содержания:
“8. Поощрение не может быть применено к служащему полиции, имеющему дисциплинарное взыскание, находящемуся под уголовным преследованием, служебным расследованием, либо в случае принятия в его отношении решений, предусмотренных пунктами 4 или 5 части одиннадцатой статьи 15 настоящего Закона.”.
Статья 9. Часть первую статьи 43 Закона после слов “обнаружения дисциплинарного нарушения” дополнить словами “, то есть, назначения служебного расследования,”.
Статья 10. В статье 45 Закона:
а) пункт 6 части первой изложить в следующей редакции:
“6) за дисциплинарные нарушения, если в течение одного года к нему было применено три дисциплинарных взыскания, хотя бы одно их которых являлось взысканием, установленным пунктами 4-7 части первой статьи 42 настоящего Закона, либо в случае применения дисциплинарного взыскания, предусмотренного пунктом 8 части первой или пунктом 3 части второй статьи 42 настоящего Закона;”;
б) пункт 8 части первой изложить в следующей редакции: “8) в случае уклонения от представления в установленном законом порядке декларации о своих доходах;”;
в) пункт 11 части первой дополнить новым абзацем соедующего содержания:
“Служащему, переведенному из Полиции Республики Армения, в целях продолжения дальнейшей службы в органах Министерства обороны Республики Армения, Службы спасения Армении Министерства территориального управления Республики Армения, Службы национальной безопасности Республики Армения, Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции Республики Армения и Прокуратуры Республики Армения разрешается продолжение учебы на факультете заочного обучения учебного заведения полиции.”;
г) часть первую дополнить пунктом 12 следующего содержания: “12) в случае смерти.”;
д) предпоследний абзац части первой признать утратившим силу; е) часть вторую после слов “на соответствующую должность” дополнить словами “(принимать на службу)”.
Статья 11. Абзац первый части первой статьи 49 Закона изложить в следующей редакции:
“В резерв кадров полиции зачисляются служащие полиции, освобожденные от занимаемой должности по основаниям, предусмотренным пунктами 2-3 части первой статьи 46 настоящего Закона. Служащие, занимающие должности полиции младшей группы, зачисляются в резерв кадров в случае освобождения от занимаемой должности по основаниям, предусмотренным пунктом 2 части первой статьи 46 настоящего Закона, и случаях, предусмотренных частью четвертой настоящей статьи.”. Статья 12. Часть третью статьи 53 Закона изложить в следующей редакции:
“В войсках полиции на должности офицерского состава служащих назначает (принимает на службу) и присваивает им звания руководитель органа государственного управления или Командующий Войсками полиции Республики Армения - в пределах полномочий, отведенных ему руководителем органа государственного управления. На должности унтер-офицерского и рядового состава служащих назначает (принимает на службу) и присваивает им звания Командующий Войсками полиции Республики Армения. Должности и звания офицерского, унтер-офицерского и рядового состава устанавливаются законодательством, регламентирующим службу в Вооруженных Силах.”.
Статья 13. В статье 55 Закона:
а) пункт 3 абзаца второго части второй изложить в следующей редакции:
“3) в случае освобождения от обязательной военной службы по основаниям, предусмотренным пунктами “б-д” части первой статьи 12 Закона Республики Армения “О воинской обязанности”.”;
б) часть пятую изложить в следующей редакции:
“5. В учебном заведении полиции осуществляется также заочное обучение для служащих, занимающих должности полиции младшей, средней, старшей и главной групп. Эти служащие участвуют во вступительных экзаменах до достижения 43 лет, после службы в полиции не менее одного года – при наличии положительной характеристики на служащего.”.
Статья 14. Часть первую статьи 56 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Служба в медицинском учреждении полиции осуществляется в соответствии с законами, регламентирующими службу в Вооруженных Силах Республики Армения (за исключением порядка приема на службу), и иными правовыми актами.”.