«ԵԿԱՄՏԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Բազմաբնակարան (այդ թվում՝ բազմաֆունկցիոնալ) շենքի, ստորաբաժանված շենքի, բնակելի թաղամասերում կամ համալիրներում անհատական բնակելի տներ կառուցապատող՝ ֆիզիկական անձի կողմից շենքի, դրա բնակարանների կամ այլ տարածքների այլ ֆիզիկական անձանց վաճառքի դեպքում՝ օտարված տարածքի (առանց ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի տարածքների) վաճառքից ստացված եկամուտը հաշվարկվում է գույքահարկով հարկման նպատակով՝ դրանց համար օրենքով սահմանված կարգով որոշվող արժեքից ոչ պակաս չափով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «եկամուտներից» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ բազմաբնակարան (այդ թվում՝ բազմաֆունկցիոնալ) շենքի, ստորաբաժանված շենքի, բնակելի թաղամասերում կամ համալիրներում անհատական բնակելի տներ կառուցապատող՝ անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձի կողմից շենքի, դրա բնակարանների կամ այլ տարածքների անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող այլ ֆիզիկական անձանց վաճառքի դեպքում՝ շենքի ընդհանուր տարածքի (առանց ընդհանուր բաժնային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի տարածքների) մինչեւ տասը տոկոսի, սակայն ոչ ավելի, քան 500մ2 մակերեսը, իսկ բնակելի թաղամասերում (կամ համալիրներում) 4-ից ավելի անհատական բնակելի տների քանակը գերազանցող տարածքների վաճառքից ստացված եկամուտներից» բառերով:

Статья 1. Статью 6 Закона Республики Армения ,,О подоходном налоге" (27 декабря 1997 года, ЗР – 183) дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,При продаже физическим лицом–застройщиком многоквартирного (в том числе многофункционального) здания, разделенного здания, индивидуальных жилых домов в жилых кварталах или комплексах другим физическим лицам здания, квартир или иных помещений в нем доход, полученный от продажи отчужденных площадей (без нежилых помещений, являющихся общей долевой собственностью), исчисляется в размере не менее стоимости, определяемой для них в установленном законом порядке с целью обложения налогом на имущество.".
Статья 2. Пункт 3 статьи 18 Закона после слов ,,от сдачи в аренду имущества" дополнить словами ,, , а также доходов, полученных от продажи не являющимся индивидуальным предпринимателем физическим лицом–застройщиком многоквартирного (в том числе многофункционального) здания, разделенного здания, индивидуальных жилых домов в жилых кварталах или комплексах другим, не являющимся индивидуальными предпринимателями физическим лицам площадей здания, квартир или иных помещений в нем, превышающих общую площадь здания (без нежилых помещений, являющихся общей долевой собственностью) до десяти процентов, но не более чем 500 м2 площади, а в жилых кварталах (или комплексах) –числом не более 4 индивидуальных жилых домов,".