«ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (24 նոյեմբերի 2004 թվականի, ՀՕ-135-Ն) 3-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետի «ա» ենթակետը «դրամը» բառից առաջ լրացնել «Հայաստանի Հանրապետության» բառերով.
բ) 2-րդ կետի «ա» ենթակետը «մետաղադրամների» բառից հետո լրացնել «(այդ թվում՝ հուշադրամների) բառերով.
գ) 2-րդ կետի «դ» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել.
դ) 3-րդ կետի «բ» ենթակետից հանել «եւ վճարման վճարային փաստաթղթերը» բառերը.
ե) 5-րդ կետի «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«բ) Հայաuտանի Հանրապետությունում uտեղծված (պետական գրանցում uտացած, հաշվառված) կազմակերպությունները եւ Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած անհատ ձեռնարկատերերը,».
զ) 9-րդ կետի «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ա) ապրանքների (գույքի) օտարման, աշխատանքների կատարման, գույքի օգտագործման, ծառայությունների մատուցման դիմաց կատարվող վճարումները, ինչպես նաեւ կարճաժամկետ վարկերի եւ փոխառությունների տրամադրումը,».
է) «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«բ) վարկերի եւ փոխառությունների դիմաց վճարվող տոկոսները եւ այլ ներդրումների դիմաց վճարվող շահաբաժիններն ու այլ վճարումները,».
ը) 13-րդ կետը «դիլերային» բառից հետո լրացնել «-բրոքերային» բառով, «դիլերներ» բառից հետո՝ «-բրոքերներ» բառով, «վարկային կազմակերպությունները» բառերից հետո՝ «վճարահաշվարկային կազմակերպությունները,» բառերով,  «ինչպես նաեւ Կենտրոնական բանկի» բառերը հանել.
թ) 13-րդ կետից հետո ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14-17-րդ կետեր՝
«14) գնանշում է համարվում ցանկացած ապրանքի (գույքի), ծառայության, գույքի օգտագործման, աշխատանքի կատարման կամ աշխատավարձի եւ (կամ) դրան հավասարեցված վճարումների գնի, արժեքի կամ վարձատրության չափի հայտարարումը, ամրագրումը, սահմանումը կամ որեւէ ձեւով այլ անձանց  հայտնելը.
15) սպառողական փոխառություն կամ սպառողական վարկ՝ «Վարկային կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված սպառողական փոխառություն կամ սպառողական վարկ.
16) առեւտրի կենտրոն՝ առեւտրի իրականացման կազմակերպչի կողմից որպեu մեկ ամբողջություն տիրապետվող եւ կառավարվող առեւտրի oբյեկտների համախումբ.
17) առեւտրի իրականացման կազմակերպիչ՝ առեւտրի կենտրոնի աշխատանքները կազմակերպող եւ «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության oրենքով առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպչի համար սահմանված պարտավորություններ կամ իրավունքներ ունեցող իրավաբանական անձ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
ա) «անկայունության» բառը փոխարինել «կայունության պահպանման» բառերով.
բ) «վիճակագրական կամ տնտեuական ռիuկերի կանխարգելման նպատակով» բառերը փոխարինել «տնտեսական ռիսկերի կանխարգելման եւ վիճագրական նպատակներով» բառերով:
ա) 1-ին մասը «ծառայությունների մատուցման» բառերից հետո լրացնել «, աշխատավարձի եւ դրան հավաuարեցված այլ վճարների վճարումների, գույքի գնահատման» բառերով, իսկ «փողային» բառը փոխարինել «դրամական (փողային)» բառերով.
բ) 2-րդ մասը «տոկոսավճարները» բառից հետո լրացնել «եւ իրավունքի կամ արտոնության իրականացման կամ տրամադրման դիմաց տրվող հատուցումները, ապահովագրավճարներն ու ապահովագրական հատուցումները» բառերով, իսկ «դրամով» բառից հետո՝  «, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի» բառերով.
գ) 3-րդ մասի «փողային» բառը փոխարինել «դրամական (փողային)» բառերով.
դ) 4-րդ մասի «փողային» բառը փոխարինել «դրամական (փողային)» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
ա) 3-րդ մասից հանել  «6-րդ,»   բառը.
բ) 5-րդ մասից հետո ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 51 -րդ եւ 52 -րդ մասեր՝
«51 . Հայաստանի Հանրապետության տարածքում փոխառությունները կարող են տրամադրվել նաեւ արտարժույթով, բացառությամբ սպառողական փոխառությունների, որոնք տրամադրվում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության դրամով:
52 . Անմաքս առեւտրի խանութներում ապրանքների (գույքի) իրացման դիմաց վճարումները կարող են իրականացվել արտարժույթով:».
գ) 8-րդ մասի «բացառությամբ oրենքով նախատեuված դեպքերի» բառերը փոխարինել «բացառությամբ սույն օրենքով եւ այլ օրենքներով նախատեսված դեպքերի» բառերով.
դ)  ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 81 -րդ մաս՝
«81 . Բանկերը եւ վարկային կազմակերպությունները սպառողական փոխառություններն ու վարկերը տրամադրում են միայն Հայաստանի Հանրապետության դրամով:»:
Հոդված 5. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  71 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 71 .  Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառք իրականացնող (արժութային դիլեր-բրոքեր), արտարժույթի առուվաճառք  իրականացնող  (փոխանակման կետեր), արտարժույթի առուվաճառքի սակարկություններ իրականացնող անձինք եւ նրանց գործունեությունը
1. Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեություն իրականացնող անձը (արժութային դիլեր-բրոքերը) իրավաբանական անձ է, որն իրավունք ունի Կենտրոնական բանկի տված լիցենզիայի հիման վրա իրականացնելու արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեություն:
Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեություն է համարվում օրենքին համապատասխան կնքված հանձնարարության, կոմիսիայի կամ գործակալության պայմանագրի հիման վրա ար՟տար՟ժույթի անկանխիկ առուվաճառքը՝ անմիջապես կամ տարաժամկետ վճարելու, որոշակի ժամկետից հետո որո՟շա՟կի գնով հետ գնելու կամ այլ արտարժույթով փոխա՟նակելու իրավունքով կամ պարտականությամբ, կամ որեւէ այլ պայ՟մանով եւ (կամ) նման գործարքներ իրականաց՟նելու առաջարկությամբ հանդես գալը: Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեություն իրականացնող անձինք արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքով կարող են զբաղվել նաեւ իրենց անունից եւ իրենց հաշվին:
«Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեություն իրականացնող անձ», «արժութային դիլեր-բրոքեր» կամ արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեությունը եւ դրանք իրականացնողներին արտահայտող այլ բառերը կամ դրանց թարգմանություններն ու ածանցյալները, ինչպես նաեւ արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի փոխարժեքներն արտացոլող ցուցատախտակներ կարող են օգտագործել միայն արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառք իրականացնելու լիցենզիա ունեցող անձինք, դրանց մասնաճյուղերն ու ներկայացուցչությունները:
Արգելվում է արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեության լիցենզիա չունեցող անձանց կողմից «արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեություն իրականացնող անձ», «արժութային դիլեր-բրոքեր» կամ արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի գործունեությունը եւ դրանք իրականացնողներին արտահայտող այլ բառերի կամ դրանց թարգմանությունների ու ածանցյալների, ինչպես նաեւ արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառքի փոխարժեքներն արտացոլող ցուցատախտակների oգտագործումը:
2. Արտարժույթի առուվաճառք իրականացնող անձը (փոխանակման կետը) իրավաբանական անձ է, որը Կենտրոնական բանկի տված լիցենզիայի հիման վրա կարող է իրականացնել արտարժույթի առուվաճառքի կանխիկ գործառնություններ միայն ֆիզիկական անձանց հետ` Հայաuտանի Հանրապետության դրամով:
Խանութում արտարժույթի առուվաճառքի լիցենզիա կարող է ստանալ միայն տվյալ խանութում առուվաճառք իրականացնող իրավաբանական անձը, առեւտրի կենտրոնում՝ միայն առեւտրի իրականացման կազմակերպիչը, իսկ հյուրանոցում՝ հյուրանոցային ծառայություններ մատուցող իրավաբանական անձը:
«Արտարժույթի առուվաճառքի գործունեություն իրականացնող անձ», «փոխանակման կետ» կամ արտարժույթի առուվաճառքի գործունեություն իրականացնողներին արտահայտող այլ բառերը,  «արտարժույթի առուվաճառք», «տարադրամի փոխանակում» կամ արտարժույթի առուվաճառքը կամ փոխանակումը արտահայտող այլ բառերը կամ դրանց թարգմանություններն ու ածանցյալները, ինչպես նաեւ արտարժույթի առուվաճառքի փոխարժեքներն արտացոլող ցուցատախտակները կարող են օգտագործել միայն արտարժույթի առուվաճառք իրականացնելու լիցենզիա ունեցող անձինք եւ դրանց մասնաճյուղերը:
Արգելվում է արտարժույթի առուվաճառքի գործունեության լիցենզիա չունեցող անձանց կողմից «արտարժույթի առուվաճառքի գործունեություն իրականացնող անձ», «փոխանակման կետ» կամ արտարժույթի առուվաճառքի գործունեություն իրականացնողներին արտահայտող այլ բառերի,   «արտարժույթի առուվաճառք», «տարադրամի փոխանակում» կամ արտարժույթի առուվաճառքը կամ փոխանակումը արտահայտող այլ բառերի կամ դրանց թարգմանությունների ու ածանցյալների, ինչպես նաեւ արտարժույթի առուվաճառքի փոխարժեքներն արտացոլող ցուցատախտակների օգտագործումը:
3. Արտարժույթի առուվաճառքի սակարկություններ իրականացնող անձն իրավաբանական անձ է, որը կազմակերպում է արտարժույթի հրապարակային սակարկություններ:
4. Արտարժույթի դիլերային-բրոքերային առուվաճառք, արտարժույթի առուվաճառք, արտարժույթի առուվաճառքի սակարկություններ իրականացնող անձանց գործունեության կանոնները, կարգը եւ պայմանները սահմանում է Կենտրոնական բանկը:
Հոդված 6. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի երրորդ պարբերությունը «բանկերը» բառից հետո լրացնել «, վարկային կազմակերպությունները, դրամական (փողային) փոխանցումներ իրականացնող կազմակերպությունները» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 10-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի «լիցենզավորվող» բառը փոխարինել «լիցենզավորված» բառով.
բ) 2-րդ մասի «լիցենզավորվող» բառը փոխարինել «լիցենզավորված» բառով.
գ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 71 -րդ մաս ՝
«71 . Սույն հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ մասերով նախատեսված դեպքերում Կենտրոնական բանկը կարող է, որպես լրացուցիչ պատասխանատվության միջոց, զրկել լիցենզավորված անձի ղեկավարին կամ լիցենզավորված անձի աշխատակցին Կենտրոնական բանկի տված որակավորման վկայականից, որը կարող է կիրառվել յուրաքանչյուր պատասխանատվության միջոցի հետ միասին:».
դ) 10-րդ մասը «դիլերային» բառից հետո լրացնել «-բրոքերային» բառով, «կամ արտարժույթի դիլերային» բառերից հետո` «-բրոքերային» բառով, «իրականացնելու արտարժույթի դիլերային» բառերից հետո` «-բրոքերային» բառով, «ճանաչելու պահից» բառերից հետո` «, լիցենզավորված անձի ղեկավարի կամ լիցենզավորված անձի աշխատակցի՝ Կենտրոնական բանկի տված որակավորման վկայականից զրկելու պահից» բառերով, իսկ «անձն» բառը փոխարինել «անձը (այդ թվում` լիցենզիան ուժը կորցրած ճանաչելու պահին տվյալ իրավաբանական անձի կանոնադրական կամ բաժնեհավաք կապիտալում 50 եւ ավելի տոկոս մասնակցություն ունեցող մասնակիցը)» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВАЛЮТНОМ РЕГУЛИРОВАНИИ И ВАЛЮТНОМ КОНТРОЛЕ”
Статья 1. В статье 3 Закона Республики Армения “О валютном регулировании и валютном контроле” (24 ноября 2004 года, ЗР – 135-Н):
а) подпункт “а” пункта 1 после слова “драм” дополнить словами “Республики Армения”;
б) подпункт “а” пункта 2 после слова “монет” дополнить словами “(в том числе юбилейных монет)”;
в) подпункт “г” пункта 2 признать утратившим силу;
г) в подпункте “б” пункта 3 исключить слова “и платежные документы платежа”;
д) подпункт “б” пункта 5 изложить в следующей редакции:
“б) организации, созданные (получившие государственную регистрацию, состоящие на учете) в Республике Армения, и индивидуальные предприниматели, получившие государственную регистрацию в Республике Армения,”;
е) подпункт “а” пункта 9 изложить в следующей редакции:
“а) платежи, производимые за отчуждение товаров (имущества), выполнение работ, пользование имуществом, оказание услуг, а также предоставление краткосрочных кредитов и займов,”;
ж) подпункт “б” изложить в следующей редакции:
“б) проценты, выплачиваемые за кредиты и займы, и дивиденты, и иные платежи, выплачиваемые за другие инвестиции,”;
з) в пункте 13 слово “дилерскую” заменить словом“дилерско-брокерскую”, пункт после слова “дилеры” дополнить словом “-брокеры”, после слов “кредитные организации,” - словами “платежно-расчетные организации”, в пункте слова “а также лицензированные Центральным банком” заменить словом “лицензированные”;
и) статью после пункта 13 дополнить пунктами 14-17 следующего содержания:
“14) котировкой считается объявление, фиксирование, установление либо сообщение другим лицам в какой-либо форме цены, стоимости или размера оплаты любых товара (имущества), услуги, пользования имуществом, выполнения работы или размера заработной платы и (или) приравненных к ней платежей;
15) потребительский займ или потребительский кредит -потребительский займ или потребительский кредит, установленный Законом Республики Армения “О кредитных организациях”;
16) торговый центр – объединение торговых объектов, находящихся в распоряжении организатора осуществления торговли и управляемых им в качестве единого целого;
17) организатор осуществления торговли – юридическое лицо, организующее работу торгового центра и имеющее обязательства или права, установленные Законом Республики Армения “О торговле и услугах” для организтора места осуществления торговли.”.
Статья 2. В части 2 статьи 4 Закона:
а) слова “борьбы с нестабильностью финансовой системы,” заменить словами “обеспечения стабильности финансовой системы, борьбы с”;
б)слова “предупреждения статистических или экономических рисков” заменить словами “предупреждения экономических рисков и в статистических целях”.
а) часть 1 после слов “оказания услуг” дополнить словами “, выплаты по заработной плате и иным приравненным к ней платежам, оценки имущества”, а слово “денежные” заменить словами “монетарные (денежные)”;
б) часть 2 после слов“финансовые операции,”дополнить словами “и компенсации, страховые платежи и страховые компенсации, предоставляемые за реализацию или предоставление прав или льгот,”, апосле слов “в драмах Республики Армения”- словами “, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом”;
в) в части 3 слово “денежные” заменить словами “монетарные (денежные)”;
г) в части 4 слово “денежные” заменить словами “монетарные (денежные)”.
а) в части 3 исключить цифру “6,”
б) статью после части 5 дополнить частями 5.1 и 5.2 следующего содержания:
“5.1 На территории Республики Армения займы могут предоставляться также в иностранной валюте, за исключением потребительских займов, которые предоставляются исключительно в драмах Республики Армения.
5.2 Платежи за реализацию товаров (имущества) в магазинах беспошлинной торговлимогут осуществляться в иностранной валюте.”;
в) в части 8 слова “за исключением случаев, предусмотренных законом” заменить словами “за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом и иными законами”;
г) статью дополнить частью 8.1 следующего содержания:
“8.1 Банки и кредитные организациипредоставляют потребительские займы и кредиты только в драмах Республики Армения.”.
Статья 5. Закон дополнить статьей 7.1 следующего содержания:
Статья 7.1. Лица, осуществляющие дилерско-брокерскую куплю-продажу иностранной валюты (валютные дилеры-брокеры), осуществляющие куплю-продажу иностранной валюты (обменные пункты), осуществляющие аукционы купли-продажи иностранной валюты, и их деятельность
1. Лицо, осуществляющее дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты (валютный дилер-брокер) – это юридическое лицо, имеющее (имеющий) право осуществлять дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты на основании лицензии, выданной Центральным банком.
Дилерско-брокерской деятельностью по купле-продаже иностранной валюты считается безналичная купля-продажа иностранной валюты на основании заключенного в соответствии с законом договора поручения, комиссии или агентского договора с правом или обязанностью немедленной выплаты или выплаты в рассрочку, выкупа по определенной цене через определенный срок либо обмена на другую иностранную валюту, либо на каком-либо другом условиии (или) выступление с предложением об осуществлении подобных сделок. Лица, осуществляющие дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты, могут заниматься дилерско-брокерской куплей-продажей иностранной валюты также от своего имени и за свой счет.
Слова “лицо, осуществляющее дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты”, “валютный дилер-брокер” или другие слова, обозначающие дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты и осуществляющих ее лиц,либо их переводы и производные, а также вывески, отражающие валютные курсы дилерско-брокерской купли-продажи иностранной валюты, могут использоваться только лицами, имеющими лицензию на осуществление дилерско-брокерской купли-продажи иностранной валюты, их филиалами и представительствами.
Лицам, не имеющим лицензию на дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты, запрещается использование слов “лицо, осуществляющее дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты”, “валютный дилер-брокер” или других слов, обозначающих дилерско-брокерскую деятельность по купле-продаже иностранной валюты и осуществляющих ее лиц, либо их переводов и производных, а также вывесок, отражающих валютные курсы дилерско-брокерской купли-продажи иностранной валюты.
2.Лицо, осуществляющее куплю-продажу иностранной валюты (обменный пункт)- это юридическое лицо, которое на основании выданной Центральным банком лицензии может осуществлять наличные операции по купле-продаже иностранной валюты только с физическими лицами, в драмах Республики Армения. В магазине лицензию на куплю-продажу иностранной валюты может получить только юридическое лицо, осуществляющее куплю-продажу в данном магазине, в торговом центре - только организатор осуществления торговли, а в гостинице – юридическое лицо, оказывающее гостиничные услуги.
Слова “лицо, осуществляющее деятельность по купле-продаже иностранной валюты”, “обменный пункт” или другие слова, обозначающие лиц, осуществляющих деятельность по купле-продаже иностранной валюты, слова “купля-продажа иностранной валюты”, “обмен валюты”или другие слова, обозначающие куплю-продажу или обмен иностранной валюты, либо их переводы и производные, а также вывески, отражающие обменный курс купли-продажи иностранной валюты, могут использоваться только лицами, имеющими лицензиюна осуществление купли-продажи иностранной валюты, и их филиал ами .
Запрещается использование лицами, не имеющими лицензиина куплю-продажу иностранной валюты, слов “лицо, осуществляющее деятельность по купле-продаже иностранной валюты”, “обменный пункт” или других слов, обозначающих лиц, осуществляющих деятельность по купле-продаже иностранной валюты, слов “купля-продажа иностранной валюты”, “обмен валюты”или других слов, обозначающих куплю-продажу или обмен иностранной валюты, либо их переводов и производных, а также вывесок, отражающих обменный курс купли-продажи иностранной валюты.
3. Лицо, осуществляющее аукционы по купле-продажи иностранной валюты, - это юридическое лицо, организующее публичные аукционы иностранной валюты.
4. Правила, порядок и условия деятельности лиц, осуществляющих дилерско-брокерскую куплю-продажу иностранной валюты, куплю-продажу иностранной валюты, аукционы купли-продажи иностранной валюты, устанавливаются Центральным банком.
Статья 6. Абзац третий части 1 статьи 9 Закона после слова “банки,” дополнить словами “кредитные организации, организации, осуществляющие денежные переводы,”.
Статья 7. В статье 10 Закона:
а) в части 1 слово “лицензируемыми” заменить словом “лицензированными”;
б) в части 2 слово “лицензируемыми” заменить словом “лицензированными”;
в) статью дополнить частью 7.1 следующего содержания:
“7.1 В случаях, предусмотренных частями 1, 2, 3, 6 и 7 настоящей статьи, Центральный банк может лишить руководителя лицензированного лица или сотрудника лицензированного лица выданного Центральным банком свидетельства о квалификации в качестве дополнительной меры ответственности, что может быть применено наряду с каждой мерой ответственности.”;
г) в части 10 слова “ осуществляющего дилерскую ” заменить словами “ осуществляющего дилерско-брокерскую”, слова “ осуществляющими дилерскую ” заменить словами “ осуществляющими дилерско-брокерскую”, слова “ осуществлять дилерскую ” заменить словами “ осуществлять дилерско-брокерскую”, после слов “ утратившей силу” дополнить словами “, с момента лишения руководителя лицензированного лица или сотрудника лицензированного лица выданного Центральным банком свидетельства о квалификации”, а слово “лицо” заменить словами “лицо (в том числе участник, имеющий на момент признания лицензии утратившей силу 50 и более процентов участия в уставном или долевом складочном капитале данного юридического лица)”.