Հոդված 2. Օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 2-րդ ենթակետում «միջնորդ դատարանին» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալին» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 1-ին կետի 6-րդ ենթակետում «միջնորդ դատարանի» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածի 1-ին կետում`
ա) 3-րդ ենթակետի «միջնորդ դատարանի» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալի» բառերով.
բ) 4-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) նույն անձանց միջեւ, նույն առարկայի մաuին եւ միեւնույն հիմքերով վեճի վերաբերյալ առկա է արբիտրաժային տրիբունալի վճիռ, բացառությամբ դատարանի կողմից արբիտրաժային տրիբունալի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալը մերժելու դեպքի:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 92-րդ հոդվածի 1-ին կետի 4-րդ ենթակետում «միջնորդ դատարանի» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալի» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 97-րդ հոդվածի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Դատարանը, «Առեւտրային արբիտրաժի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն, արբիտրաժի ցանկացած փուլում, արբիտրաժի կողմերից մեկի միջնորդության հիման վրա միջոցներ է ձեռնարկում հայցի ապահովման համար, եթե նման միջոցներ չձեռնարկելը կարող է անհնարին դարձնել կամ դժվարացնել արբիտրաժային դատարանի վճռի կատարումը կամ հանգեցնել վեճի առարկա հանդիuացող գույքի վիճակի վատթարացմանը:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 103-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ ենթակետի «միջնորդ դատարանի» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալի» բառերով.
բ) 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) կողմերից մեկը հղում է կատարում տվյալ վեճն արբիտրաժային դատարանի քննությանը հանձնելու՝ կողմերի միջեւ առկա համաձայնութ՟յանը, եւ արբիտրաժային դատարան դիմելու հնարավորությունը չի վերացել.»։
Հոդված 8. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) նույն անձանց միջեւ, նույն առարկայի մաuին եւ միեւնույն հիմքերով վեճի վերաբերյալ առկա է արբիտրաժային տրիբունալի վճիռ, բացառությամբ դատարանի կողմից արբիտրաժային տրիբունալի վճռի հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալը մերժելու դեպքի.»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 215-րդ հոդվածում «միջնորդ դատարանի» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 2476 -րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետի առաջին պարբերությունում «միջնորդ դատարանների» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալների» բառերով.
բ) 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունից հանել «կամ այլ միջազգային միջնորդ դատարանի (այuուհետ` միջազգային արբիտրաժի)» բառերը.
գ) 2-րդ կետի 3-րդ եւ 4-րդ ենթակետերում «միջնորդ դատարանը» բառերը փոխարինել «արբիտրաժային տրիբունալը» բառերով:

В названии и абзаце первом статьи 18 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее –Кодекс) слова ,,третейского суда" заменить словами ,,арбитражного трибунала".
Статья 2. В подпукте 2 статьи 42 Кодекса слова ,,в третейский суд" заменить словами ,,в арбитражный трибунал".
Статья 3. В подпункте 6 пункта 1 статьи 70 Кодекса слова ,,третейского суда" заменить словами ,,арбитражного трибунала".
Статья 4. В пункте 1 статьи 91 Кодекса:
а) в подпункте 3 слова ,,третейского суда" заменить словами ,,арбитражного трибунала";
б) подпункт 4 изложить в следующей редакции:
,,4) если по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям имеется решение арбитражного трибунала, за исключением случая отказа судом в выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения арбитражного трибунала.".
Статья 5. В подпункте 4 пункта 1 статьи 92 Кодекса слова ,,третейского суда" заменить словами ,,арбитражного трибунала".
Статья 6. Пункт 1 статьи 97 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Суд в соответствии с Законом Республики Армения ,,О коммерческом арбитраже" на основании ходатайства одной из сторон арбитража принимает меры по обеспечению иска на любом этапе арбитража, если непринятие таких мер может сделать невозможным или затруднить исполнение решения арбитражного суда либо привести к ухудшению состояния имущества, составляющего предмет спора.".
Статья 7. В статье 103 Кодекса:
а) в подпункте 2 слова ,,третейского суда" заменить словами ,,арбитражного трибунала";
б) подпункт 3 изложить в следующей редакции:
,,3) одна из сторон ссылается на имеющееся соглашение между сторонами о передаче данного спора на рассмотрение арбитражного суда и возможность обращения в арбитражный суд не отпала;".
Статья 8. Подпункт 3 статьи 109 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,3) если по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям имеется решение арбитражного трибунала, за исключением случая отказа в выдаче судом исполнительного листа на принудительное исполнение решения арбитражного трибунала;".
Статья 9. В статье 215 Кодекса слова ,,третейского суда" заменить словами ,,арбитражного трибунала".
Статья 10. В статье 247.6 Кодекса:
а) в абзаце первом пункта 1 слова ,,третейских судов" заменить словами ,,арбитражных трибуналов";
б) из абзаца второго пункта 1 исключить слова ,,или иного международного третейского суда (далее - Международный арбитраж)";
в) в подпунктах 3 и 4 пункта 2 слова ,,третейским судом" заменить словами ,,арбитражным трибуналом".