«ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ոստիկանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (16 ապրիլի 2001 թվականի, ՀՕ-177, այսուհետ` օրենք) 9-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոստիկանության համակարգը բաղկացած է ոստիկանությունից, ոստիկանության ենթակայության տակ գտնվող պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններից եւ հիմնարկներից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 13. Ոստիկանության պարտականությունները ճանապարհային երթեւեկության անվտանգությունն ապահովելիս
Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման նպատակով ոuտիկանությունը պարտավոր է`
1) իրականացնել պետական վերահuկողություն`
ա) ճանապարհային երթեւեկության կանոնների եւ տեխնիկական նորմերի պահանջների պահպանման նկատմամբ,
բ) ընդհանուր oգտագործման ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկելու համար նախատեuված տրանuպորտային միջոցների եւ դրանց կցորդների շահագործման ընթացքում դրանց տեխնիկական վիճակի եւ կահավորման անվտանգության ապահովման նկատմամբ.
2) կարգավորել ճանապարհային երթեւեկությունը.
3) օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում իրականացնել տրանսպորտային միջոցների ուղեկցում.
4) իր իրավասության սահմաններում իրականացնել ընդհանուր oգտագործման ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկելու համար նախատեuված տրանuպորտային միջոցների եւ դրանց կցորդների պետական հաշվառում.
5) ընդունել վարորդական վկայական ստանալու քննություններ եւ տալ տրանսպորտային միջոցներ վարելու ազգային վկայականներ.
6) տալ տրանսպորտային միջոցներ վարելու միջազգային վկայականներ.
7) իրականացնել ճանապարհատրանսպորտային պատահարների եւ ճանապարհային երթեւեկության բնագավառում վարչական իրավախախտումների պետական հաշվառում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) քաղաքացիներից, պաշտոնատար անձանցից, կազմակերպություններից պահանջելու եւ ստանալու անհրաժեշտ բացատրություններ, տվյալներ, տեղեկանքներ, փաստաթղթեր եւ (կամ) դրանց պատճեններ.».
բ) 4-րդ մասը «արագությունը» բառից հետո լրացնել «կամ վարորդի ոչ սթափ լինելը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
«2) օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով արգելել տրանսպորտային միջոցների եւ դրանց կցորդների շահագործումը.».
բ) 4-րդ կետից հանել «կամ դրանից օգտվելու» բառերը.
գ) 5-րդ կետը «գտնվող» բառից հետո լրացնել «ինչպես նաեւ մարդու կյանքին կամ առողջությանը պատճառած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի առաջացման պատճառ հանդիսացած կամ դրան մասնակից» բառերով:
Հոդված 5. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 24-րդ հոդվածի 2-րդ մասը:
Հոդված 6. Օրենքի 40-րդ հոդվածը «ստացվող» բառից հետո լրացնել «,արտաբյուջետային ֆոնդի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 41-րդ հոդվածը «ստացվող» բառից հետո լրացնել «արտաբյուջետային ֆոնդի» բառերով:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրվանից:
Հոդված 9. Մինչեւ տվյալ վարչական տարածքում տրանսպորտային միջոցների, դրանց կցորդների պետական տեխնիկական զննման գործունեության լիցենզիա տրամադրելը տվյալ վարչական տարածքում տրանսպորտային միջոցների, դրանց կցորդների պետական տեխնիկական զննումն իրականացնում է ոստիկանությունը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПОЛИЦИИ"
Часть 1 статьи 9 Закона Республики Армения ,,О полиции" (16 апреля 2001 года, ЗР-177, далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,Система полиции состоит из полиции, государственных некоммерческих организаций и учреждений, находящихся в подчинении полиции.".
Статья 2. Статью 13 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 13. Обязанности полиции при обеспечении безопасности
дорожного движения
Полиция в целях обеспечения безопасности дорожного движения обязана:
1) осуществлять государственный контроль:
а) за соблюдением требований правил и технических норм дорожного движения,
б) за обеспечением безопасности технического состояния и оснащения в ходе эксплуатации транспортных средств и прицепов к ним, предназначенных для движения по автомобильным дорогам общего пользования;
2) регулировать дорожное движение;
3) осуществлять в установленных законодательством случаях сопровождение транспортных средств;
4) осуществлять в пределах своих полномочий государственный учет транспортных средств и прицепов к ним, предназначенных для движения по автомобильным дорогам общего пользования;
5) принимать экзамены на получение водительского удостоверения и выдавать национальные удостоверения на управление транспортными средствами;
6) выдавать международные удостоверения на управление транспортными средствами;
7) осуществлять государственный учет дорожно-транспортных происшествий и административных правонарушений в области дорожного движения.".
Статья 3. В статье 19 Закона:
а) пункт 2 части 2 изложить в следующей редакции:
,,2) требовать и получать от граждан, должностных лиц, организаций необходимые объяснения, данные, справки, документы и (или) копии с них;";
б) часть 4 после слова ,,скорости транспорта" дополнить словами ,,или состояния нетрезвости водителя".
Статья 4. В части 1 статьи 24 Закона:
,,2) запрещать эксплуатацию транспортных средств и прицепов к ним в установленных законом случаях и порядке;";
б) из пункта 4 исключить слова ,,или на пользование им";
в) пункт 5 после слов ,,в розыске" дополнить словами ,, , а также ставшие причиной возникновения либо участником дорожно-транспортного происшествия, причинившего вред жизни и здоровью человека".
Статья 5. Часть 2 статьи 24 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. Статью 40 Закона после слов ,,Республики Армения и" дополнить словами ,,средств внебюджетного фонда,".
Статья 7. Статью 41 Закона после слов ,,Республики Армения и" дополнить словами ,, средств внебюджетного фонда,".
Статья 9. До предоставления лицензии на деятельность по государственному техническому осмотру транспортных средств и прицепов к ним на данной административной территории государственный технический осмотр транспортных средств и прицепов к ним на данной административной территории осуществляется полицией.