«ԴԱՏԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Դատական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 հուլիսի2006 թվականի, ՀՕ-159-Ն, այսուհետ` օրենք ) 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «դատական դեպարտամենտի կանոնադրությամբ» բառերը փոխարինել «հիմնադրի որոշումներով» բառերով:
Հոդված 2 . Օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Դատական դեպարտամենտի ղեկավարը նշանակվում է հինգ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 3 . Օրենքի 8-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «եթե» բառից առաջ լրացնել «բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության դատական ծառայության 1-ին եւ 2-րդ դասի բարձրագույն խորհրդականի դասային աստիճանի,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 9-րդ մասից հանել «1-ին» բառը:
ա) 5-րդ մասի 2-րդ կետում «մեկ» բառը փոխարինել «երկու» բառով.
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Մինչեւ 2010 թվականի հունվարի 1-ը դատական ծառայության պաշտոնների անձնագրերը ներառում են նաեւ աշխատանքային ստաժի հետեւյալ չափանիշները.
1) դատական ծառայության գլխավոր պաշտոններ` երեք տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ.
2) դատական ծառայության առաջատար պաշտոններ` մեկ տարվա մասնագիտական աշխատանքային ստաժ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածում`
ա) վերնագիրը «նշանակումը» բառից հետո լրացնել «եւ ազատումը» բառերով.
բ) 3-րդ մասի 2-րդ կետը «կենտրոնական» բառից առաջ լրացնել «ղեկավարի տեղակալներին, դատական դեպարտամենտի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Օրենքի 31-րդ հոդվածում`
ա) 4-րդ կետի «էթիկայի նորմերի» բառերը փոխարինել «վարքագծի կանոնների» բառերով.
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ եւ 9-րդ կետերով.
«8) լինել որեւէ կուսակցության անդամ կամ այլ կերպ զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ: Դատական ծառայողը ցանկացած հանգամանքներում պարտավոր է դրսեւորել քաղաքական զսպվածություն եւ չեզոքություն.
9) համատեղ աշխատել մերձավոր ազգակցությամբ կամ խնամիությամբ կապված անձանց (ծնող, ամուսին, զավակ, եղբայր, քույր, ամուսնու ծնող, զավակ, եղբայր եւ քույր) հետ, եթե նրանց ծառայությունը կապված է միմյանց նկատմամբ անմիջական ենթակայության կամ վերահսկողության հետ:»:
Օրենքի 46-րդ հոդվածը «աստիճանները» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության դատական ծառայության 1-ին եւ 2-րդ դասի բարձրագույն խորհրդականի դասային աստիճանի,» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СУДЕБНОЙ СЛУЖБЕ”
В части 2 статьи 2 Закона Республики Армения “О судебной службе” (7 июля 2006 года, ЗР-159-Н, далее – Закон) слова “уставом Судебного департамента” заменить словами “решениями учредителя”.
Часть 2 статьи 6 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Руководитель Судебного департамента назначается сроком на пять лет.”.
Часть 4 статьи 8 Закона после слов “классный чин судебной службы,” дополнить словами “за исключением классного чина действительного советника судебной службы Республики Армения 1 и 2 класса,”.
В части 9 статьи 8 Закона цифру “1” исключить.
В статье 10 Закона:
а) в пункте 2 части 5 слова “одного года” заменить словами “двух лет”;
б) статью дополнить частью 8 следующего содержания:
“8. Паспорта должностей судебной службы до 1 января 2010 года включают также следующие критерии трудового стажа:
1) главные должности судебной службы – три года профессионального трудового стажа;
2) ведущие должности судебной службы – один год профессионального трудового стажа.”.
В статье 14 Закона:
а) название статьи после слов “на должность” дополнить словами “и освобождение от должности”;
б) пункт 2 части 3 перед словами “руководителей структурных” дополнить словами “заместителей руководителя Судебного департамента,”.
Часть 2 статьи 25 Закона признать утратившей силу.
В статье 31 Закона:
а) в пункте 4 слова “этических норм” заменить словами “норм поведения”;
б) дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
“8) быть членом какой-либо партии или заниматься политической деятельностью иным образом. Судебный служащий при любых обстоятельствах обязан проявлять политическую сдержанность и соблюдать нейтральность;
9) работать совместно с лицами, связанными родством или свойством (родитель, супруг (супруга), ребенок, брат, сестра, родитель, ребенок, брат, сестра супруга (супруги), если их служба связана с непосредственной подчиненностью или непосредственным контролем в
отношении друг друга.”.
Статью 46 Закона после слова “службы” дополнить словами “за исключением классного чина действительного советника судебной службы Республики Армения 1 и 2 класса,”.