Ընդունվել է 21.02.2007
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիuի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք)  9-րդ հոդվածում.
ա) վերնագրից հանել «եւ անընդհատությունը» բառերը.
բ) ուժը կորցրած ճանաչել 3-րդ եւ 4-րդ մասերը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 19-րդ հոդվածի 21-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Տնտեսական դատարանի որոշումների դեմ բերված բողոքները տնտեսական դատարանում քննվում են կոլեգիալ` երեք դատավորի կազմով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի  91-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վերաքննիչ դատարան, իսկ տնտեսական դատարանի որոշումը` տնտեսական դատարան` հայցվորի կողմից այն ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 92-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հայցադիմումը վերադարձնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վերաքննիչ դատարան, իսկ տնտեսական դատարանի որոշումը` տնտեսական դատարան` հայցվորի կողմից այն ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 5 . Օրենսգրքի 104-րդ հոդվածում`
ա) 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Գործին մասնակցող անձինք հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կարող են բողոքարկել վերաքննիչ դատարան, իսկ տնտեսական դատարանի որոշումը` տնտեսական դատարան` հայցվորի կողմից այն ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:».
բ) 33 -րդ մասից հանել «վճռաբեկ դատարանի» բառերը:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Գործի վարույթը կասեցնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վերաքննիչ դատարան, իսկ տնտեսական դատարանի որոշումը` տնտեսական դատարան` հայցվորի կողմից այն ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 115-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 115. Դատական նիստի ժամանակ դատարանի կողմից կիրառվող սանկցիաները
1. Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելու, նիստի բնականոն ընթացքին խոչընդոտելու, իրենց դատավարական իրավունքներից անբարեխղճորեն օգտվելու կամ դատավարական պարտականությունները անհարգելի չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքերում դատարանն իրավունք ունի գործին մասնակցող անձանց, ներկայացուցիչների, դատավարության այլ մասնակիցների եւ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձանց նկատմամբ կիրառելու հետեւյալ դատական սանկցիաները.
2) նիստերի դահլիճից հեռացնելը.
3) դատական տուգանք.
4) պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ դիմումով համապատասխանաբար գլխավոր դատախազին կամ Փաստաբանական պալատ դիմելը:
2. Սանկցիան պետք է համաչափ լինի արարքի ծանրությանը եւ նպատակ հետապնդի ապահովելու դատարանի գործունեության բնականոն ընթացքը:
3. Նախազգուշացումը եւ նիստերի դահլիճից հեռացնելը կիրառվում են նույն դատական նիստում կայացվող դատարանի արձանագրային որոշմամբ:
4. Նիստերի դահլիճից հեռացումը չի կարող կիրառվել տվյալ պահին ցուցմունք տվող վկայի նկատմամբ: Հայցվորի նկատմամբ նիստերի դահլիճից հեռացում կիրառվելու դեպքում նիստը հետաձգվում է:
5. Նիստերի դահլիճից հեռացնելու մասին որոշումն անհապաղ կամովին չկատարելու դեպքում կատարվում է հարկադիր կարգով Հայաստանի Հանրապետության դատական դեպարտամենտի միջոցով:
6. Դատական տուգանքը կիրառվում է գործին մասնակցող անձանց, փաստաբան չհանդիսացող ներկայացուցիչների եւ դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ: Դատական տուգանքը կարող է կիրառվել մինչեւ 100.000 դրամի չափով: Դատական տուգանքի չափը որոշվում է դատարանի հայեցողությամբ, սակայն բացի արարքի ծանրությունից, պետք է հաշվի առնվի նաեւ արարք կատարողի անձը: Դատական տուգանքը կիրառվում է նույն դատական նիստում կայացվող դատարանի առանձին որոշմամբ: Դատական տուգանք կիրառելու մասին որոշումը կամովին չկատարվելու դեպքում ենթակա է հարկադիր կատարման «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքով սահմանված կարգով:
7. Գործի քննությանը մասնակցող դատախազի եւ գործի քննությանը որպես կողմի ներկայացուցիչ մասնակցող փաստաբանի նկատմամբ կիրառվում են բացառապես սույն հոդվածի առաջին մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով նախատեսված սանկցիաները: Գլխավոր դատախազին կամ Փաստաբանական պալատ դիմելը իրականացվում է նույն դատական նիստում կայացվող դատարանի առանձին որոշմամբ: Սույն հոդվածի առաջին մասի 4-րդ կետով նախատեսված դատական սանկցիան պարտադիր հիմք է դատախազի կամ փաստաբանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար:
8. Դատական սանկցիա կիրառելու մասին դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից: Դատական տուգանք կիրառելու մասին դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վերադաս դատարան հրապարակման պահից երեք օրվա ընթացքում:
9. Դատական սանկցիայի կիրառումը արգելք չէ սանկցիայի ենթարկված անձին օրենքով նախատեսված այլ պատասխանատվության միջոցների ենթարկելու համար:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 124-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 124. Գործի քննության ավարտը
Բոլոր ապացույցները հետազոտելուց հետո նախագահողը գործին մասնակցող անձանց հարցնում է, թե նրանք արդյոք չեն ցանկանում ներկայացնել լրացուցիչ նյութեր` դրանք հետազոտելու միջնորդությամբ: Նման միջնորդությունների բացակայության դեպքում նախագահողը գործի քննությունը հայտարարում է ավարտված, եւ դատարանը հայտարարում է վճռի հրապարակման վայրն ու ժամանակը:
Վճիռը կազմում եւ ստորագրում է դատական նիստը նախագահողը: Դատարանի վճիռը հրապարակվում է գործի քննությունն ավարտելուց հետո` 15 օրվա ընթացքում:
Դատարանի վճիռը հրապարակելիս նիստը նախագահողը պարզաբանում է վճիռը բողոքարկելու կարգը:
Հրապարակվելուց անմիջապես հետո վճռի օրինակը հանձնվում է գործին մասնակցած անձանց: Գործի մասնակիցներից որեւէ մեկի ներկայացած չլինելու դեպքում վճռի օրինակը հրապարակման կամ հաջորդ օրը պատվիրված նամակով ուղարկվում է նրան:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 138-րդ եւ 139-րդ հոդվածներն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 206-րդ հոդվածից հանել «գործերով» բառը:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 214-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Վերաքննիչ դատարանը հայցադիմումի ընդունումը մերժելու կամ վերադարձնելու,  հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կաuեցնելու մաuին առաջին ատյանի դատարանի որոշումների դեմ բերված վերաքննիչ բողոքները քննում եւ կայացնում է որոշում բողոքն uտանալուց հետո` տաuնoրյա ժամկետում:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 221-րդ հոդվածը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով.
«3. Վերաքննիչ դատարանը, գործը քննելով, իրավունք ունի վերացնելու հայցադիմումի ընդունումը մերժելու կամ վերադարձնելու,  հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կաuեցնելու մաuին առաջին ատյանի դատարանների որոշումները:
4. Հայցադիմումի ընդունումը մերժելու կամ վերադարձնելու, հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կաuեցնելու մաuին առաջին ատյանի դատարանի որոշումների դեմ բերված վերաքննիչ բողոքները վերաքննիչ դատարանում քննվում են միանձնյա` մեկ դատավորի կազմով:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 2213 -րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3-րդ մասով.
«Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական դատարանի` հայցադիմումի ընդունումը մերժելու, վերադարձնելու, առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կասեցնելու մասին կայացված որոշումների դեմ բերված բողոքները տնտեսական դատարանում քննվում են կոլեգիալ` երեք դատավորի կազմով, սույն օրենսգրքի 214 հոդվածի երկրորդ մասով եւ 221 հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված կարգով:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 2214 -րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 2214 . Տնտեսական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելը
1. Առաջին ատյանի դատարանում գործի քննության կանոններով տնտեuական դատարանի կայացրած վճիռն oրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց 15 oր հետո:
2. Օրինական ուժի մեջ չմտած վճռի դեմ վճռաբեկ բողոք բերվելու դեպքում վճիռը օրինական ուժի մեջ չի մտնում մինչեւ վճռաբեկ դատարանում բողոքը վարույթ ընդունելու հարցի լուծումը: Վճռաբեկ դատարանի կողմից օրինական ուժի մեջ չմտած վճռի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը առանց ժամկետի սահմանման վերադարձնելու մասին որոշում կայացնելու դեպքում տնտեսական դատարանի վճիռն անմիջապես ուժի մեջ է մտնում, եթե տնտեսական դատարանում վճռի հրապարակման պահից անցել է 15 օր:
3. Վերաքննիչ վարույթի կանոններով տնտեuական դատարանի կայացրած վճիռն oրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:»:
Հոդված15. Օրենսգրքի 2216 -րդ հոդվածի առաջին մասում`
ա) հանել «միայն» բառը.
բ) «վճռաբեկության» բառից հետո լրացնել «եւ սույն օրենսգրքով նախատեսված» բառերով:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սույն հոդվածի երկրորդ մասում նշված անձինք վճռաբեկ բողոք ներկայացնում են վճռաբեկ դատարանում հավատարմագրված փաստաբանի միջոցով:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 225-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 225. Վճռաբեկ բողոք բերելու հիմքերը
Վճռաբեկ բողոք բերելու համար հիմք են`
1) գործին մասնակցող անձանց նյութական կամ դատավարական իրավունքի խախտումը.
2) նոր երեւան եկած հանգամանքը:»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 2281 -րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությամբ. «Նույն անձի կողմից վճռաբեկ բողոք կարող է բերվել մեկ անգամ, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 2311 -րդ հոդվածի երրորդ մասով նախատեսված դեպքի:»:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 2311 -րդ հոդվածում`
ա) 1-ին մասը «խախտվել» բառից հետո լրացնել «, կամ վճռաբեկ բողոքը ներկայացվել է վճռաբեկ դատարանի կողմից սահմանված ժամկետից ուշ, եւ բացակայում է այն վերականգնելու մասին միջնորդությունը, կամ մերժվել է նման միջնորդությունը, կամ առկա է սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված հիմքը» բառերով.
բ) 2-րդ մասի «որոշում» բառից հետո «բողոքը» բառը փոխարինել «գործը վճռաբեկ դատարանում» բառերով.
գ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Առանց ժամկետի սահմանման վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշման կայացման դեպքում բողոք բերող անձը չի կարող կրկին վճռաբեկ բողոք ներկայացնել:»:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 2312 -րդ հոդվածի 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 2313 -րդ հոդվածում`
ա) վերնագրից հանել «եւ վճռաբեկ բողոքի լրացումը» բառերը.
բ) ուժը կորցրած ճանաչել 3-րդ մասը:
Հոդված 22. Օրենսգրքի 2411 -րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը «Հայաստանի Հանրապետության» բառերից առաջ լրացնել ««Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված դեպքերում`» բառերով:
Հոդված 23. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը բերված վճռաբեկ բողոքները, որոնց վարույթ ընդունելու հարցը լուծված չէ, վճռաբեկ դատարանում քննարկվում են սահմանված կարգով:

В статье 9 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее – Кодекс):
а) из названия статьи исключить слова ,,и непрерывность";
б) части 3 и 4 признать утратившими силу.
Статья 2. Часть 2.1 статьи 19 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Протесты, принесенные на решения Экономического суда, рассматриваются Экономическим судом коллегиально в составе трех судей.".
Статья 3. Часть 4 статьи 91 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,4. Определение суда первой инстанции об отказе в принятии искового заявления может быть опротестовано в Апелляционный суд, а определение Экономического суда – в Экономический суд в трехдневный срок после его получения истцом.".
Статья 4. Часть 4 статьи 92 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,4. Определение суда первой инстанции о возвращении искового заявления может быть опротестовано в Апелляционный суд, а определение Экономического суда – в Экономический суд в трехдневный срок после его получения истцом.".
Статья 5. В статье 104 Кодекса:
а) часть 3 изложить в следующей редакции:
,,3. Лица, участвующие в деле, могут опротестовать определение суда первой инстранции об оставлении иска или заявления без рассмотрения в Апелляционный суд, а определение Экономического суда – в Экономический суд в трехдневный срок после его получения истцом.";
б) из части 3.3 исключить слова ,,Кассационного суда".
Статья 6. Часть 2 статьи 108 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,2. Определение суда первой инстанции о приостановлении производства по делу может быть опротестовано в Апелляционный суд, а определение Экономического суда – в Экономический суд в трехдневный срок после его получения истцом.".
Статья 7. Статью 115 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 115. Санкции, применяемые судом в судебном заседании
1. В случаях проявления неуважительного отношения к суду, препятствования нормальному ходу заседания, недобросовестного использования своих процессуальных прав либо невыполнения без уважительных причин или ненадлежащего выполнения процессуальных обязанностей суд вправе применять в отношении лиц, участвующих в деле, представителей, иных участников судебного процесса и иных лиц, присутствующих в судебном заседании, следующие судебные санкции:
2) удаление из зала заседаний;
2. Санкция должна быть соразмерна тяжести деяния и иметь целью обеспечение нормального хода деятельности суда.
3. Предупреждение и удаление из зала заседаний применяются протокольным определением, вынесенным в том же судебном заседании.
4. Удаление из зала заседаний не может применяться в отношении свидетеля, дающего показания в данный момент. Заседание откладывается в случае применения к истцу удаления из зала заседаний.
5. В случае немедленного неисполнения определения об удалении из зала заседаний добровольно оно исполняется в принудительном порядке через судебный департамент Республики Армения.
6. Судебный штраф применяется в отношении лиц, участвующих в деле, представителей, не являющихся адвокатами, и иных участников судебного процесса. Судебный штраф может применяться в размере до 100000 драмов. Размер судебного штрафа определяется по усмотрению суда, однако кроме тяжести деяния должна быть учтена личность совершившего деяние лица. Судебный штраф применяется отдельным определением суда, вынесенным в том же судебном заседании. В случае неисполнения определения о применении судебного штрафа добровольно оно подлежит принудительному исполнению в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О принудительном исполнении судебных актов".
7. Санкции, предусмотренные пунктами 1 и 4 части первой настоящей статьи, применяются исключительно в отношении прокурора, участвующего в рассмотрении дела, и адвоката, участвующего в качестве представителя стороны. Обращение к Генеральному прокурору или в Палату адвокатов осуществляется отдельным определением суда, которое выносится в том же судебном заседании. Судебная санкция, предусмотренная пунктом 4 части первой настоящей статьи, является обязательным основанием для возбуждения дисциплинарного производства в отношении прокурора или адвоката.
8. Определение суда о применении судебной санкции вступает в силу с момента его оглашения. Определение суда о применении судебного штрафа может быть опротестовано в вышестоящий суд в течение трех дней с момента его оглашения.
9. Применение судебной санкции не является препятствием для привлечения к предусмотренным законом иным мерам ответственности лица, в отношении которого санкция уже применена.".
Статья 8. Статью 124 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 124. Окончание рассмотрения дела
После исследования всех доказательств председательствующий спрашивает у лиц, участвующих в деле, не желают ли они представить дополнительные материалы по делу с ходатайством об их исследовании. При отсутствии таких ходатайств председательствующий объявляет рассмотрение дела законченным, и суд объявляет место и время оглашения решения.
Решение составляет и подписывает председательствующий в судебном заседании. Решение суда объявляется в течение 15 дней после окончания рассмотрения дела.
При оглашении решения суда председательствующий в суде разъясняет порядок опротестования решения.
Экземпляр решения выдается лицам, участвующим в деле, непосредственно после оглашения. В случае неявки одного из участников дела экземпляр решения заказным письмом направляется ему в день оглашения или на следующий день.".
Статья 9. Статьи 138 и 139 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 10. В статье 206 Кодекса слова ,,Апелляционный суд по гражданским делам" заменить словами ,,Гражданский апелляционный суд".
Статья 11. Статью 214 Кодекса дополнить новой частью следующего содержания:
,,Апелляционный суд рассматривает апелляционные протесты, принесенные на решения суда первой инстанции об отказе в принятии или возвращении искового заявления, оставлении без рассмотрения иска или заявления, о приостановлении производства по делу, и выносит по ним решения в десятидневный срок после получения протеста.".
Статья 12. Статью 221 Кодекса дополнить частями 3 и 4 следующего содержания:
,,3. Апелляционный суд, рассмотрев дело, вправе отменить решения судов первой инстанции об отказе в принятии или возвращении искового заявления, оставлении без рассмотрения иска или заявления, о приостановлении производства по делу.
4. Апелляционные протесты, принесенные на решения суда первой инстанции об отказе в принятии или возвращении искового заявления, оставлении без рассмотрения иска или заявления, о приостановлении производства по делу, рассматриваются в Апелляционном суде единолично в составе одного судьи.".
Статья 13. Статью 221.3 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
,,Протесты, принесенные на решения Экономического суда Республики Армения об отказе в принятии, возвращении искового заявления, оставлении его без рассмотрения, о приостановлении производства по делу, рассматриваются в Экономическом суде коллегиально в составе трех судей в порядке, предусмотренном частью второй статьи 214 и частью третьей статьи 221 настоящего Кодекса.".
Статья 14. Статью 221.4 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 221.4. Вступление решения Экономического суда в законную силу
1. Решение Экономического суда, вынесенное по правилам рассмотрения дела в суде первой инстанции, вступает в законную силу через 15 дней после его объявления.
2. В случае принесения кассационного протеста на решение, не вступившее в законную силу, это решение не вступает в законную силу до разрешения вопроса о принятии протеста к производству в Кассационном суде. В случае вынесения Кассационным судом решения о возвращении без установления срока кассационного протеста, принесенного на не вступившее в законную силу решение, решение Экономического суда вступает в силу немедленно, если с момента объявления решения в Экономическом суде прошло 15 дней.
3. Решение Экономического суда, вынесенное по правилам апелляционного производства, вступает в законную силу с момента оглашения.".
Статья 15. В части первой статьи 221.6 Кодекса:
а) исключить слово ,,только";
б) слова ,,в апелляционном порядке" заменить словами ,,в кассационном и предусмотренном настоящим Кодексом порядке".
Статья 16. Часть 3 статьи 223 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,3. Лица, указанные в части второй настоящей статьи, подают кассационный протест через адвоката, аккредитованного в Кассационном суде.".
Статья 17. Статью 225 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 225. Основания принесения кассационного протеста
Основаниями принесения кассационного протеста являются:
1) нарушение материального или процессуального права лиц, участвующих в деле;
2) вновь открывшееся обстоятельство.".
Статья 18. Часть 1 статьи 228.1 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Кассационный протест может быть принесен одним и тем же лицом один раз, за исключением случая, предусмотренного частью третьей статьи 231.1 настоящего Кодекса.".
Статья 19. В статье 231.1 Кодекса:
а) часть 1 после слова ,,не нарушено" дополнить словами ,, , или кассационный протест представлен позднее срока, установленного Кассационным судом, и отсутствует ходатайство о его восстановлении, или в таком ходатайстве отказано, или имеется основание, установленное частью 4 настоящей статьи";
б) в части 2 слово ,,протеста" заменить словами ,,дела в Кассационный суд";
в) статью дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. В случае вынесения решения о возвращении кассационного протеста без установления срока лицо, принесшее протест, не может подавать кассационный протест повторно.".
Статья 20. Часть 4 статьи 231.2 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 21. В статье 231.3 Кодекса:
а) из названия исключить слова ,,и внесение дополнения в кассационный протест";
б) часть 3 признать утратившей силу.
Статья 22. Пункт 1 части 1 статьи 241.1 Кодекса после слова ,,частично" дополнить словами ,, ,в случаях, предусмотренных Законом Республики Армения ,,О Конституционном Суде".
Статья 23. Принесенные до вступления настоящего Закона в силу кассационные протесты, вопрос о принятии к производству которых не разрешен, рассматриваются Кассационным судом в установленном порядке.