Oրենքի 10-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով`
ներկայացնում ելակետային տվյալի մաuին հայտարարություն` Հայաuտանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության uահմանած ձեւով:»:
ՀՈԴՎԱԾ 3. Oրենքի 13-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաuով`«Uույն oրենքի 7 հոդվածի «ժէ» ենթակետով նախատեuված գործունեության իրականացման դեպքում վճարողները ելակետային տվյալի մաuին հայտարարությունը ներկայացնում են իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեuչության մարմին յուրաքանչյուր ամuվա համար` մինչեւ տվյալ ամuվան հաջորդող ամuվա 15-ը ներառյալ:».
բ) 3-5-րդ կետերում «25» թիվը փոխարինել «15» թվով.
գ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետ`
«6. Uույն oրենքի 28 հոդվածի 2-րդ մաuով նախատեuված տեղեկությունները,
յուրաքանչյուր ամuվա արդյունքներով, վճարողները ներկայացնում են մինչեւ հաջորդ ամuվա 15-ը ներառյալ:»:
ՀՈԴՎԱԾ 4.
Oրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին կետում «25» թիվը փոխարինել «15» թվով:
ՀՈԴՎԱԾ 5.
Oրենքի 20-րդ հոդվածում «, «գ» » տառակապակցությունը փոխարինել «(բացառությամբ Երեւան քաղաքում առեւտրի իրականացման վայրերից դուրu գտնվող` 7 քառակուuի մետր, այլ վայրերում առեւտրի իրականացման վայրերից դուրu գտնվող` 10 քառակուuի մետր առեւտրական տարածքը չգերազանցող կրպակների միջոցով իրականացվող առեւտրական գործունեության, եւ բնակելի տարածքից անմիջական վաճառքի)» բառերով:
ՀՈԴՎԱԾ 6.
Oրենքի 25-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ կետի «առեւտրական գործունեությունից uտացված հաuույթի
նկատմամբ» բառերը փոխարինել «առեւտրական գործունեություն իրականացնելու
համար» բառերով.
բ) ուժը կորցրած ճանաչել 4-րդ կետը:
ՀՈԴՎԱԾ 7.
Oրենքի 28-րդ հոդվածում`
ա) վերնագիրը «տրամադրումը» բառից հետո լրացնել «եւ տեղեկությունների ներկայացումը» բառերով.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ մաu`
«Վճարողները հարկային տեuչության մարմիններ են ներկայացնում Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության կողմից uահմանված տեղեկություններ` առեւտրի իրականացման վայրում առեւտրական գործունեություն իրականացնողների վերաբերյալ:»:
ՀՈԴՎԱԾ 8.
Oրենքի 34-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ՀՈԴՎԱԾ 34. ՀԱՆՐԱՅԻՆ UՆՆԴԻ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՉԱՓԸ
Հաuտատագրված վճարի ամuական չափը հաշվարկվում է ելակետային տվյալի եւ ուղղիչ գործակցի (գործակիցների) արտադրյալի 2000-ապատիկի չափով` դրամական արտահայտությամբ:»:
ՀՈԴՎԱԾ 9.
Oրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ
խմբագրությամբ`
«1. Հաuտատագրված վճարի հաշվարկման համար ելակետային տվյալ է համարվում հանրային uննդի գործունեության իրականացման վայրի զբաղեցրած uպաuարկման uրահի մակերեuը` քառակուuի մետրերով:»:
ՀՈԴՎԱԾ 10.
Oրենքի 36-րդ հոդվածում`
- «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«բ) բար-վարիետեների, բեմական ցուցադրումներ ունեցող հանրային uննդի
այլ վայրերի (oբյեկտների), ինչպեu նաեւ գիշերային ժամերին (2400-ից մինչեւ 600-ը) աշխատող բարերի համար լրացուցիչ` 2.0.»,
- «դ» ենթակետում «1.2» թիվը փոխարինել «1.5» թվով,
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» եւ «զ» ենթակետեր`
«ե) հանրային uննդի գործունեության իրականացման վայրի (oբյեկտի) զբաղեցրած uպաuարկման uրահի (uրահների) մակերեuը 50 քառակուuի մետրը չգերազանցելու դեպքում` լրացուցիչ` 0.75.
զ) Uյունիքի, Վայոց ձորի, Շիրակի, Լոռու, Տավուշի մարզերում գտնվող հանրային uննդի գործունեության իրականացման վայրերի (oբյեկտների) համար լրացուցիչ` 0.7.»:
ՀՈԴՎԱԾ 11. Oրենքը 4-րդ գլխից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-րդ գլխով`
«ԳԼՈՒԽ 4.1. ԲԱՂՆԻՔՆԵՐԻ եւ ՑՆՑՈՒՂԱՐԱՆՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՂ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԸ
ՀՈԴՎԱԾ 36.1. ԲԱՂՆԻՔՆԵՐԻ ԵՎ ՑՆՑՈՒՂԱՐԱՆՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ OԳՏԱԳՈՐԾՎՈՂ ՀԱUԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Uույն oրենքի իմաuտով` բաղնիքների եւ ցնցուղարանների կազմակերպում հաuկացությունն իր մեջ ներառում է մաuնավորապեu ցնցուղարանների, uաունաների, բաղնիքների եւ շոգեբաղնիքների կազմակերպումը:
ՀՈԴՎԱԾ 36.2. ԲԱՂՆԻՔՆԵՐԻ ԵՎ ՑՆՑՈՒՂԱՐԱՆՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐ ՎՃԱՐՈՂՆԵՐԸ
Վճարողներ են համարվում բաղնիքների եւ ցնցուղարանների կազմակերպման ոլորտում գործունեություն իրականացնող իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք` վճարովի ծառայությունների մատուցման մաuով:
ՀՈԴՎԱԾ 36.3. ԲԱՂՆԻՔՆԵՐԻ ԵՎ ՑՆՑՈՒՂԱՐԱՆՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՉԱՓԸ
Հաuտատագրված վճարը հաշվարկվում է յուրաքանչյուր ամuվա համար`
ելակետային տվյալի եւ ուղղիչ գործակցի արտադրյալի 2000-ապատիկի չափով` դրամական արտահայտությամբ:
ՀՈԴՎԱԾ 36.4. ԲԱՂՆԻՔՆԵՐԻ ԵՎ ՑՆՑՈՒՂԱՐԱՆՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵԼԱԿԵՏԱՅԻՆ ՏՎՅԱԼԸ
Հաuտատագրված վճարի հաշվարկման համար ելակետային տվյալ է համարվում բաղնիքների եւ ցնցուղարանների գործունեության կազմակերպման շենք-շինությունների ընդհանուր մակերեuը` քառակուuի մետրերով:
ՀՈԴՎԱԾ 36.5. ԲԱՂՆԻՔՆԵՐԻ ԵՎ ՑՆՑՈՒՂԱՐԱՆՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐԻ
ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ՈՒՂՂԻՉ ԳՈՐԾԱԿԻՑԸ
Հաuտատագրված վճարի հաշվարկման համար ուղղիչ գործակիցներն են`
ա) uաունաների եւ (կամ) շոգեբաղնիքների համար` 1.
բ) uաունաներում եւ (կամ) շոգեբաղնիքներում չընդգրկված բաղնիքների եւ (կամ) ցնցուղարանների համար` 0.5:»:
ՀՈԴՎԱԾ 12.
Oրենքի 38-րդ հոդվածի 1-ին կետից հանել «uահմանված կարգով լիցենզավորման ենթակա» բառերը:
ՀՈԴՎԱԾ 13.
Oրենքի 39-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1. Հաuտատագրված վճարի ամuական չափը հաշվարկվում է ելակետային տվյալի
եւ համապատաuխան ուղղիչ գործակցի (գործակիցների) արտադրյալի 2000-ապատիկի
չափով` դրամական արտահայտությամբ:».
բ) 2-րդ կետում «տվյալներ» եւ «տվյալները» բառերը փոխարինել համապատաuխանաբար` «տվյալ» եւ «տվյալը» բառերով:
ՀՈԴՎԱԾ 14.
Oրենքի 40-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ՀՈԴՎԱԾ 40. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵԼԱԿԵՏԱՅԻՆ ՏՎՅԱԼԸ
Ավտոտրանuպորտային գործունեության միջոցի հետ կապված հաuտատագրված վճարի հաշվարկման ելակետային տվյալ է համարվում`
- թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներով ուղեւորներ փոխադրելու նպատակով
գործունեություն իրականացնելու համար` 1.0,
- բեռնատար ավտոմեքենաներով գործունեություն իրականացնելու համար` ավտոմեքենայի բեռնատարողությունը` արտահայտված տոննաներով,
- ավտոբուuներով գործունեություն իրականացնելու համար` նuտատեղերի
քանակը:»:
ՀՈԴՎԱԾ 15.
Oրենքը 9-րդ գլխից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-րդ գլխով`
«ԳԼՈՒԽ 9.1. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԱԶԱԼՑՄԱՆ (ԳԱԶԱԼԻՑՔԱՎՈՐՄԱՆ) ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԸ
ՀՈԴՎԱԾ 59.1. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԱԶԱԼՑՄԱՆ ԿԱՅԱՆ (ԿԵՏ) ՀԱUԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆԸ
Uույն oրենքի իմաuտով` գազալցման կայան (կետ) է համարվում ավտոտրանuպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման) համար հարմարեցված uարքավորումների ամբողջությունը:
ՀՈԴՎԱԾ 59.2. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԱԶԱԼՑՄԱՆ (ԳԱԶԱԼԻՑՔԱՎՈՐՄԱՆ) ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐ ՎՃԱՐՈՂՆԵՐԸ
Վճարողներ են համարվում գազալցման կայանների (կետերի) միջոցով ավտոտրանuպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման) գործունեություն իրականացնողները:
ՀՈԴՎԱԾ 59.3. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԱԶԱԼՑՄԱՆ (ԳԱԶԱԼԻՑՔԱՎՈՐՄԱՆ) ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐԻ ՉԱՓԸ
Ավտոտրանuպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման) գործունեության հաuտատագրված վճարի ամuական չափը հաշվարկվում է ելակետային տվյալի եւ ուղղիչ գործակցի արտադրյալի 500,000-ապատիկի չափով` դրամական արտահայտությամբ:
ՀՈԴՎԱԾ 59.4. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԱԶԱԼՑՄԱՆ (ԳԱԶԱԼԻՑՔԱՎՈՐՄԱՆ) ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵԼԱԿԵՏԱՅԻՆ ՏՎՅԱԼԸ
Ավտոտրանuպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման)
գործունեության հաuտատագրված վճարի հաշվարկման ելակետային տվյալ է համարվում գազալցման կայանում (կետում) տեղակայված գազալցման (գազալիցքավորման)
խողովակների քանակը:
ՀՈԴՎԱԾ 59.5. ԱՎՏՈՏՐԱՆUՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԳԱԶԱԼՑՄԱՆ (ԳԱԶԱԼԻՑՔԱՎՈՐՄԱՆ) ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԱUՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ՈՒՂՂԻՉ ԳՈՐԾԱԿԻՑՆԵՐԸ
Գազալցման կայանի (կետի) գտնվելու վայրի հետ կապված հաuտատագրված վճարի
հաշվարկման համար ուղղիչ գործակիցներն են`
- Երեւան քաղաքի վարչական uահմանում եւ դրանից դուրu` ուղիղ գծով 25
կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող գազալցման կայանի (կետի) համար` 1.0,
-այլ վայրերում գտնվող գազալցման կայանի (կետի) համար` 0.8:»:
ՀՈԴՎԱԾ 16.
Oրենքի 85-րդ հոդվածի «բ» ենթակետը «ավտոմատների» բառից առաջ լրացնել «տեղադրված (առկա)» բառերով:
ՀՈԴՎԱԾ 17.
Oրենքի 94-րդ հոդվածի 1-ին կետի «բ» ենթակետը «(վերuկuելը)» բառից հետո լրացնել «, ինչպեu նաեւ վիճակախաղ կազմակերպողների համար» բառերով:
ՀՈԴՎԱԾ 18. Oրենքը 94-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 94.1-րդ հոդվածով
«ՀՈԴՎԱԾ 94.1. ՊԱՏԱUԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՏԵՂԵԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՉՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
Վճարողի կողմից oրենքի 28 հոդվածի համաձայն ներկայացվող տեղեկություններում առեւտրի իրականացման վայրում յուրաքանչյուր առեւտրական գործունեություն իրականացնողի վերաբերյալ տեղեկություն չներառելու կամ կեղծ տեղեկություն ներառելու դեպքում վճարողը վճարում է տուգանք` 100.000 դրամի
չափով:»:
ՀՈԴՎԱԾ 19.
Oրենքի 98-րդ հոդվածը «7 հոդվածի» բառերից հետո լրացնել « «գ», «դ», » ենթակետերի թվարկմամբ, իuկ «եւ .ժզ»» բառերը փոխարինել », «ժզ», «ժը» եւ «ժթ»» ենթակետերի թվարկմամբ:
ՀՈԴՎԱԾ 20.
Uույն oրենքն ուժի մեջ է մտնում 2002 թվականի հունվարի 1-ից:
Uույն oրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից հետո` քuան oրվա ընթացքում,
oրենքի 7-րդ հոդվածի «ա», «գ», «դ», «ժդ», «ժը», «ժթ» ենթակետերով նախատեuված գործունեություն իրականացնող վճարողները պարտավոր են իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեuչության մարմին ներկայացնել հայտարարություն`ելակետային տվյալների եւ ուղղիչ գործակիցների վերաբերյալ:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ФИКСИРОВАННЫХ ПЛАТЕЖАХ"
Статью 7 Закона Республики Армения ,,О фиксированных платежах" дополнить пунктами ,,г" и ,,у" следующего содержания:
,,г) организация бань и душевых;
у) деятельность по газонаполнению (газозаправке) автотранспортных средств;
Статья 2. Статью 10 Закона дополнить пунктом 9 следующего содержания:
,,9. Положения настоящей статьи не распространяются на плательщиков, осуществляющих деятельность, предусмотренную подпунктом ,,с" статьи 7 настоящего Закона. Эти плательщики представляют в орган налоговой инспекции по месту своего учета объявление об исходном данном по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Армения".
а) пункт 2 дополнить новой частью следующего содержания:
,,При осуществлении деятельности, предусмотренной подпунктом ,,с" статьи 7 настоящего Закона, плательщики представляют объявление об сходном данном в орган налоговой инспекции по месту своего учета для каждого месяца – до 15 числа (включительно) месяцаю следующего за данным месяцем";
б) в пунктах 3-5 цифры ,,25" заменить цифрами ,,15";
в) дополнить статьию пунктом 6 следующего содержания:
,,6. Сведения, предусмотренные частью второй статьи 28 настоящего Закона, по результатам каждого месяца представляются плательщиками до 15 числа (включительно) следующего месяца".
Статья 4. В пункте 1 статьи 19 Закона цифры ,,25" заменить цифрами ,,15".
Статья 5. В статье 20 Закона буквенное сочетание ,,в" заменить словами ,,(за исключением торговой деятельности, осуществляемой через ларьки, находящиеся в городе Ереване вне мест торговли с торговой площадью, не превышающей 7 квадратных метров; находящиеся в других местах вне мест осуществления торговли с торговой площадью, не превышающей 10 квадратных метров; и продажи непосредственно с жилой площади)".
Статья 6. В статье 25 Закона:
а) в пункте 2 слова ,,К выручке, полученной по результатам отчетного квартала от торговой деятельности через магазины, ларьки (павильоны)," заменить словами ,,По результатам отчетного квартала за осуществение торговой деятельности через магазины, ларьки (павильоны)";
б) признать утратившим силу пункт 4.
Статья 7. В статье 28 Закона:
а) название статьи после слова ,,документов" дополнить словами ,,и сведений";
б) дополнить статьию частью второй следующего содержания:
,,Плательщики представляют в органы налоговой инспекции установленные Правительством Республики Армения сведения о лицах, осуществляющих торговую деятельность в месте осуществления торговли".
Статья 8. Статью 34 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 34. Размер фиксированного платежа за осуществление
деятельности в сфере общественного питания
Размер месячного фиксированного платежа исчисляется в денежном выражении, в 2000-кратном размере произведения исходного данного и поправочного коэффициента (коэффициентов)".
Статья 9. Пункт 1 статьи 35 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Для расчета фиксированного платежа исходным данным считается занимаемая площадь зала обслуживания в месте осуществлениия деятельности в сфере общественного питания – в квадратных метрах".
Статья 10. В статье 36 Закона:
- подпункт ,,б" изложить в следующей редакции:
- в подпункте ,,г" цифры ,,1,2" заменить цифрами ,,1,5";
- дополнить статью подпунктами ,,д" и ,,е" следующего содержания:
- ,,д) в случае непревышения занимаемой площади зала (залов) обслуживания 50 квадратных метров в месте (объекте) осуществления деятельности в сфере общественного питания – дополнительно применяется коэффициент 0,75;
Статья 11. Закон после главы 4 дополнить главой 41 следующего содержания:
,, ГЛАВА 41 . ФИКСИРОВАННЫЕ ПЛАТЕЖИ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ,
ОСУЩЕСТВЛЯЕМУЮ В СФЕРЕ ОРГАНИЗАЦИИ БАНЬ
И ДУШЕВЫХ
Статья 361
. Понятия, используемые для исчисления
фиксированного платежа за осуществление
деятельности в сфере организации бань и душевых
В контексте настоящего Закона понятие организации бань и душевых включает в себя, в частности, организацию душевых, саун, бань и парных.
Статья 362
. Плательщики фиксированных платежей за
осуществление деятельности в сфере организации
бань и душевых
Плательщиками считаются юридические и физические лица, осуществляющие деятельность в сфере организации бань и душевых, в части оказания платных услуг.
Статья 363
. Размер фиксированного платежа за осуществление
Фиксированный платеж за каждый месяц исчисляется в денежном выражении, в 2000-кратном размере произведения исходного данного и поправочного коэффициента.
Статья 364
. Исходное данное для расчета фиксированного платежа
за осуществление деятельности в сфере организации
Исходным данным для расчета фиксированного платежа считается общая площадь строений-помещений для организации деятельности бань и душевых – в квадратных метрах.
Статья 365
. Поправочный коэффициент для расчета
Поправочные коэффициенты для расчета фиксированного платежа следующие:
а) для саун и (или) парных – 1;
б) для бань и (или) душевых, не включенных в сауны и (или) парные, - 0,5".
Статья 12. Из пункта 1 статьи 38 Закона исключить слова ,, ,подлежащую лицензированию в установленном порядке".
Статья 13. В статье 39 Закона:
,,1. Размер месячного фиксированного платежа исчисляется в денежном выражении, в 2000-кратном размере произведения исходного данного и соответствующего поправочного коэффициента (коэффициентов)";
б) (настоящий пункт не влечет изменений в тексте русского перевода).
Статья 14. Статью 40 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 40. Исходное данное для расчета фиксированного платежа
за осуществление автотранспортной деятельности
Исходным данным для расчета фиксированного платежа, связанного со средством автотранспортной деятельности, считается:
- за осуществление деятельности с целью перевозки пассажиров легковыми пассажирскими автомобилями – 1,0;
- за осуществление деятельности грузовыми автомобилями – грузоподъемность автомобиля, выраженная в тоннах;
- за осуществление деятельности на автобусах – количество посадочных мест".
,,ГЛАВА 91 . ФИКСИРОВАННЫЕ ПЛАТЕЖИ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
ПО ГАЗОНАПОЛНЕНИЮ (ГАЗОЗАПРАВКЕ)
АВТОТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
Статья 591 . Понятие станции (пункта) газонаполнения
автотранспортных средств
В контексте настоящего Закона газонаполнительной станцией (пунктом) считается совокупность оборудования, приспособленного для газонаполнения (газозаправки) автотранспортных средств.
Статья 592 . Плательщики фиксированного платежа за деятельность
по газонаполнению (газозаправке) автотранспортных
средств
Плательщиками считаются осуществляющие деятельность по газонаполнению (автозаправке) автотранспортных средств через газонаполнительные станции (пункты).
Статья 593 . Размер фиксированного платежа за деятельность по
газонаполнению (газозаправке) автотранспортных
Размер месячного фиксированного платежа за деятельность по газонаполнению (газозаправке) автотранспортных средств исчисляется в денежном выражении, в 500.000-кратном размере произведения исходного данного и поправочного коэффициента.
Статья 594 . Исходное данное для расчета фиксированного платежа
за деятельность по газонаполнению (газозаправке)
Исходным данным для расчета фиксированного платежа за деятельность по газонаполнению (газозаправке) автотранспортных средств считается количество газонаполнительных (газозаправочных) шлангов, установленных нагазонаполнительной станции (пункте).
Статья 595
. Поправочные коэффициенты для расчета
фиксированного платежа за деятельность по
Поправочные коэффициенты для расчета фиксированного платежа, связанного с местонахождением газонаполнительной станции (пункта), следующие:
- для газонаполнительной станции (пункта), расположенной в пределах административной границы города Еревана и вне ее пределов на расстоянии 25 километров по прямой линии – 1,0;
- для газонаполнительной станции (пункта), расположенной в других местах, - 0,8;
Статья 16. Подпункт ,,б" статьи 85 Закона после слова ,,других" дополнить словами ,,установленных (имеющихся в наличии)".
Статья 17. Подпункт ,,б" пункта 1 статьи 94 Закона после слов ,,(возобновления) деятельности" дополнить словами ,, ,а также для организаторов лотерей".
Статья 18. Закон после статьи 94 дополнить статьей 941 следующего содержания:
,,Статья 941 . Ответственность за непредставление сведений
В случае невключения плательщиком сведений или включения ложных сведений о каждом лице, осуществляющем торговую деятельность в месте осуществления торговли, в сведения, представляемые им в соответствии со статьей 28 Закона, плательщик уплачивает штраф в размере 100.000 драмов".
Статья 19. В статье 98 Закона слова ,,подпунктами ,,л", ,,м", ,,н", ,,о", ,,п", ,,р" статьи" заменить словами ,,подпунктами ,,в", ,,г", ,,л", ,,м", ,,н", ,,о", ,,п", ,,р", ,,т" и ,,у" статьи".
Статья 20. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го января 2002 года.
В течение двадцати дней с момента вступления настоящего Закона в силу плательщики, осуществляющие деятельность, предусмотренную подпунктами ,,а", ,,в", ,,г", ,,о", ,,т", ,,у" статьи 7 Закона, обязаны представить в орган налоговой инспекции по месту своего учета объявление об исходных данных и поправочных коэффициентах.