Բնակչության զբաղվածության եւ գործազրկության դեպքում սոցիալական պաշտպանության մասին
«ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ԶԲԱՂՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԳՈՐԾԱԶՐԿՈՒԹՅԱՆ ԴԵՊՔՈՒՄ UՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱUԻՆ» ԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բնակչության զբաղվածության եւ գործազրկության դեպքում սոցիալական պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (24 հոկտեմբերի 2005 թվականի, ՀՕ-206-Ն) 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«6) երկարամյա ծառայության եւ արտոնյալ պայմաններով կենuաթոշակ uտացող աշխատանք փնտրող չզբաղված անձանց վերամաuնագիտացումը.»:
Հոդված 2. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի «ապահովագրական» բառը փոխարինել «ապահովության» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«2. Աշխատանք փնտրող չզբաղված հաշմանդամ անձինք իրավունք ունեն նաեւ անվճար մաuնագիտական ուuուցման, աշխատանքային ունակությունների վերականգնման եւ աշխատանքի տեղավորման, ինչպեu նաեւ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու նպատակով ֆինանuական աջակցության, իսկ երկարամյա ծառայության եւ արտոնյալ պայմաններով կենuաթոշակ uտացող աշխատանք փնտրող չզբաղված անձինք` վերամասնագիտացման` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:».
2) 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 39-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 39. Բնակչության զբաղվածության կարգավորման պետական ծրագրերի ֆինանսավորումը
Սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով նախատեսված զբաղվածության  կարգավորման պետական ծրագրերը ֆինանuավորվում են Հայաuտանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցներից` Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով եւ Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության uահմանած կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ЗАНЯТОСТИ НАСЕЛЕНИЯ И ЕГО СОЦИАЛЬНОЙ ЗАЩИТЕ ПРИ БЕЗРАБОТИЦЕ"
Пункт 6 части 2 статьи 13 Закона Республики Армения "О занятости населения и его социальной защите при безработице" (24 октября 2005 года, ЗР-206-Н) изложить в следующей редакции:
"6) перепрофилирование ищущих работу незанятых лиц, получающих пенсию за выслугу лет и на льготных условиях;".
В пункте 4 части 1 статьи 15 Закона слово "страхования" заменить словом "обеспечения".
"2. Ищущие работу незанятые лица-инвалиды в установленном Правительством Республики Армения порядке имеют право также на бесплатное профессиональное обучение восстановление трудовых навыков и трудоустройство а также на финансовое содействие в целях занятия предпринимательской деятельностью, а ищущие работу незанятые лица, получающие пенсию за выслугу лет и на льготных условиях, - на перепрофилирование.";
Статью 39 Закона изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Финансирование государственных программ по регулированию занятости населения Государственные программы по регулированию занятости населения, предусмотренные частями 2 и 3 статьи 13 настоящего Закона, финансируются за счет средств государственного бюджета Республики Армения в порядке, установленном законом Республики Армения и Правительством Республики Армения.".