Հոդված 1. «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (16 սեպտեմբերի 1998 թվականի,  ՀՕ-250, այսուհետ՝ օրենք) 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի չորրորդ պարբերությունում «լրացած» բառը փոխարինել «լրացող» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Զինվորական ծառայության ընթացքում դատապարտված եւ ազատազրկման ձեւով պատիժ կրած անձինք պարտավոր են պատժի կրումից ազատվելու պահից յոթնօրյա ժամկետում ներկայանալ հաշվառման (հաշվառում չունեցողները՝  փաստացի բնակության) վայրի զինվորական կոմիսարիատ:»:
1) 1-ին մասը «տարեկան» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ սույն օրենքի 14-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքի)» բառերով, իսկ «առաջին» բառից առաջ լրացնել «մինչեւ 35 տարեկան» բառերով.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Նախկինում ազատազրկման դատապարտված եւ ազատազրկման վայրում երեք տարուց պակաս ժամկետով պատիժ կրած անձանց պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչելու կամ պահեստազորում հաշվառելու կարգը սահմանում է պաշտպանության նախարարը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասում՝
1) առաջին նախադասության «օրենքով» բառը փոխարինել «հոդվածով» բառով.
2) երկրորդ նախադասության «, բացառությամբ սույն օրենքի 14 հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված դեպքի» բառերը հանել:
Հոդված 5. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Կրթությունը շարունակելու համար պարտադիր զինվորական  ծառայության զորակոչից տարկետում uտացած անձինք պարտադիր զինվորական ծառայության են կանչվում մինչեւ 27 տարեկան դառնալը, բացառությամբ պետական պատվերով պետական գիտակրթական համակարգի, միջպետական եւ միջգերատեuչական համաձայնագրերով oտարերկրյա պետությունների կամ սույն օրենքի 16 հոդվածի երկրորդ մասով նախատեսված դեպքում աuպիրանտուրայում uովորողների, ինչպես նաեւ դատական դպրոցի ունկնդիրների, որոնց տարկետում տրվում է մինչեւ ուսման ավարտը: Եթե նշված անձինք ուսումն ավարտում են 27 տարեկանից բարձր տարիքում, ապա պարտադիր զինվորական ծառայության են կանչվում ասպիրանտուրան ավարտելուն հաջորդող զորակոչի ընթացքում:
Սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա պահեստազորի առաջին խմբի սպաները, որոնք ավարտել են ասպիրանտուրան կամ ունեն գիտական աստիճան, պարտադիր զինվորական ծառայության են կանչվում ըստ իրենց մասնագիտացումների:»:
Հոդված 6. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն օրենքի 14 հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված ասպիրանտուրայում կամ դատական դպրոցում սովորելու կապակցությամբ տարկետում ստացած եւ 27 տարեկանից բարձր տարիքում ուսումն ավարտած զորակոչիկներին առողջական վիճակի պատճառով բուժման նպատակով տարկետում կարող է տրվել 1 անգամ՝ մինչեւ 6 ամիս ժամկետով, իսկ պարտադիր զինվորական ծառայության համար ժամանակավորապես ոչ պիտանի ճանաչելու դեպքում՝ մինչեւ 1 տարի ժամկետով: Տարկետման ժամկետը լրանալուց հետո զորակոչիկը բժշկական քննության արդյունքներով կամ ճանաչվում է պիտանի զինվորական ծառայության համար եւ զորակոչվում զինվորական ծառայության, կամ ճանաչվում է խաղաղ պայմաններում զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի եւ հաշվառվում պահեuտազորում, կամ ճանաչվում է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի եւ հանվում զինվորական հաշվառումից:»:
Հոդված 7. Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը «զինվորական» բառից հետո լրացնել «կամ այլընտրանքային» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«-սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցնելու դիմաց օրենքով սահմանված կարգով վճարներ կատարած քաղաքացիները»:

Статья 1. В абзаце четвертом части 2 статьи 5 Закона Республики Армения “О воинской обязанности” (16 сентября 1998 года, ЗР-250, далее - Закон) слово “исполнилось” заменить словом “исполняется”.
Статья 2. Часть 3 статьи 6 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“ Лица, осужденные в ходе военной службы и отбывшие наказание в виде лишения свободы, обязаны в семидневный срок с момента освобождения от отбытия наказания явиться в военный комиссариат их учета (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства).”.
1)  часть 1 после слов “27 лет” дополнить словами “(за исключением случаев, предусмотренных частью 4 статьи 14 настоящего Закона)”, а после слов “офицеры резерва первого разряда” дополнить словами  “в возрасте до 35 лет”;
2) часть 2 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Порядок призыва на обязательную военную службу или зачисления в резерв лиц, в прошлом осужденных к лишению свободы и отбывших наказание в местах лишения свободы сроком менее трех лет, устанавливает министр обороны.”.
Статья 4. В части 4 статьи 13 Закона:
1) в первом предложении слова “настоящим Законом” заменить словами “настоящей статьей”;
2) в предложении втором исключить слова “, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой статьи 14 настоящего Закона”.
Статья 5. Часть 4 статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
“4. Лица, получившие отсрочку от призыва на обязательную военную службу  для продолжения образования, призываются на обязательную военную службу до достижения 27-летнего возраста, за исключением лиц, обучающихся в аспирантуре государственной научно-образовательной системы по государственному заказу, аспирантуре иностранных государств по межгосударственным и межведомственным соглашениям или в случае, предусмотренных частью второй статьи 16 настоящего Закона, а также слушателей Судебной школы, отсрочка которым предоставляется до  окончания учебы. Если указанные лица завершают обучение в возрасте старше 27 лет, то они призываются на обязательную военную службу в ходе призыва, следующего за окончанием аспирантуры.
Подлежащие в установленном порядке призыву на обязательную военную службу офицеры резерва первого разряда, которые окончили аспирантуру или имеют научную степень, призываются на обязательную военную службу по своим специальностям.".
Статья 6. Часть 2 статьи 15 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Предусмотренным частью четвертой статьи 14 настоящего Закона призывникам, получившим отсрочку в связи с  обучением в аспирантуре или Судебной школе и окончившим обучение в возрасте старше 27 лет, отсрочка от призыва на обязательную военную службу по состоянию здоровья в целях прохождения лечения может  предоставляется 1 раз на срок до 6 месяцев, а в случае их признания временно негодными к обязательной военной службе – на срок до 1 года. По истечении срока отсрочки призывник по результатам медицинского освидетельствования признается либо годным к военной службе и призывается на военную службу, либо признается негодным к военной службе в мирных условиях и зачисляется в резерв, либо признается негодным к военной службе и снимается с воинского учета.”.
1) абзац второй части 1 после слова “военную” дополнить словами “или альтернативную”;
2) часть 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“- граждане, которые в установленном законом порядке внесли платежи за непрохождение обязательной военной службы в нарушение установленного порядка”.